Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Panaceum niemieckich spadochroniarzy cz.2

Jakub Grodzki | 2013-12-03
Wczesna wersja FG-42 Fot. http://artarmsantik.com 

Wczesna wersja FG-42 Fot. http://artarmsantik.com 

FG-42 (Fallschirmjägergewehr 42) – uniwersalna broń łącząca w sobie cechy karabinu oraz pistoletu maszynowego, o gabarytach umożliwiających skok na spadochronie bez potrzeby zrzutu indywidualnego wyposażenia strzeleckiego w oddzielnych zasobnikach. Właśnie ta konstrukcja miała być rozwiązaniem problemów niemieckich oddziałów powietrznodesantowych, które stały się widoczne wraz z operacją Merkury w 1941 roku.

Zobacz także

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Zanim jednak prześledzimy drogę do stworzenia konstrukcji FG 42 i dalsze jej losy, warto zatrzymać się i poświęcić chwilę uwagi dwóm kwestiom. Wyposażenie wojsk powietrznodesantowych w trakcie II wojny światowej w zasadzie nie odbiegało zwłaszcza w zakresie uzbrojenia strzeleckiego poza małymi wyjątkami od wyposażenia oddziałów liniowych. W związku z tym, taka jak w przypadku oddziałów liniowych spadochroniarze niemieccy mieli do dyspozycji w zakresie karabinów maszynowych jedynie MG 34 a następnie MG 42. Obie konstrukcje były na tyle doskonałe i wszechstronne, że w trakcie całej II wojny światowej nie doszło do opracowania ręcznego karabinu maszynowego wdrożonego do produkcji masowej(1). Wprawdzie w przypadku MG 34 istniała możliwość zasilania z zasobnika(tzw. magazynek siodełkowy), co tworzyło broń przypominającą rkm, jednak gabarytowo nadal był to karabin maszynowy przystosowany do zasilania taśmowego. Dla porównania, w tym czasie oddziały USA używały sprawdzonej, stworzonej pod koniec I wojny światowej konstrukcji – Browning M 1918. Brytyjczycy zaadaptowali na potrzeby swoich oddziałów czeską konstrukcję i produkowali BRENA. W ZSRR do lat 50 XX wieku w armii dominowała specyficzna konstrukcja – DP, potocznie nazywana Diegtariewem.

Stosowanie wspomnianego wyżej wyposażenia w armiach alianckich nie nastręczało problemów w przypadku wojsk spadochronowych, które dysponowały spadochronami, umożliwiającymi desant z pełnym wyposażeniem i podejmowanie walki bezpośrednio po lądowaniu. Nie miały z tym również problemu oddziały rosyjskie, które w trakcie II wojny światowej posługiwały się skopiowanym od amerykanów spadochronem. Być może rozwiązanie problemów oddziałów Falschirmjäger stanowić mogło wprowadzenie zmian w zakresie techniki desantowania. Podczepiany do spadochroniarza zasobnik lądujący bezpośrednio przed skoczkiem mógł być alternatywą dostarczenia broni na pole walki. Jednak do wdrożenia takiego rozwiązania nigdy nie doszło. Być może było to podyktowane niemiecką techniką desantowania – spadochroniarz lądował prawdopodobnie na czworakach(2). Wszystkie powyższe przesłanki zmierzały więc do jednego punktu – potrzeby stworzenia całkiem nowej broni.

 Już w fazie formułowania założeń technicznych nowego uzbrojenia osobistego, okazało się, że bardzo trudno będzie sprostać wymaganiom stawianym przez spadochroniarzy. Najkrócej można scharakteryzować ich potrzeby określeniem – strzelający scyzoryk szwajcarski. W założeniu nowa konstrukcja miała być całkowicie uniwersalna i zastąpić dotychczas stosowane uzbrojenie. Obok możliwości prowadzenia ognia pojedynczego z zamka zamkniętego i ciągłego z zamka otwartego, musiała spełniać restrykcyjne normy wagowe i gabarytowe (maksymalna waga  4 kg i długość nie przekraczająca 1000 mm), posiadać możliwość miotania granatów, dysponować bagnetem oraz dwójnogiem i strzelać standardową amunicją karabinową 7,92x57. W pierwszym rzędzie, tak sformułowane założenia a tym samym zamówienie skierowane zostało do Heereswaffenamt (Wydział Uzbrojenia Wojsk Lądowych – HWA, instytucja odpowiedzialna za wyposażenie Wehrmachtu). W odpowiedzi spadochroniarzom zaproponowano opracowywany właśnie samopowtarzalny karabin G 41 lub wraz z zakończeniem prowadzonych prac badawczych nową konstrukcję strzelającą amunicją pośrednią (7,92x33) Sturmgewehr 44 – MP.43/StG.44. Druga propozycja, jak pokazał czas mogła stać się doskonałym rozwiązaniem dla spadochroniarzy przy zaakceptowaniu pewnych zmian w specyfikacji – brak bagnetu i dwójnogu – zwłaszcza, że podczas prac nad nowym karabinkiem uwzględniono również możliwość wyposażenia w składaną, podobną jak w MP 40 kolbę.

Takie rozwiązanie nie zostało jednak zaakceptowane, co było podyktowane nie tylko rywalizacją pomiędzy Luftwaffe a Wehrmachtem, ale również osobistymi ambicjami głównodowodzącego niemieckim lotnictwem Reichsmarschall Hermana Göringa. Ostatecznie sprawę opracowania i skonstruowania nowego typu broni skierowano do Ministerstwa Lotnictwa a dokładnie do Dienststelle GLC-5 ABT Bordwaffe (komórka zajmująca się uzbrojeniem pokładowym samolotów), skąd następnie rozesłano specyfikację do firm zajmujących się konstruowaniem i produkcją broni. Skomplikowanego wyzwania podjęły się zakłady: Gustloff Werke, Mauser Werke, Grossfuss, Henkel oraz Krighoff i Rheinmetall. Po zapoznaniu się ze specyfikacją na placu boju pozostali tylko trzej potencjalni dostawcy – Krieghoff/Shul, Rheinmettal/Borsig oraz Mauser/Obersdorf. W przypadku dwóch pierwszych zakładów podjęto prace nad całkowicie nową konstrukcją, jedynie Mauser zdecydował się zaproponować istniejącą broń – lotniczy karabin maszynowy MG 81 w wersji odchudzonej. Jednak nawet po tych zabiegach propozycja Mausera daleka była od przedstawionych założeń. Waga broni przekraczała 6,5 kg, co oznaczało dyskwalifikację już w przedbiegach. Z kurczącego się grona potencjalnych dostawców ostatecznie pod uwagę została wzięta jedynie propozycja Rhenmettal, która przedstawiła konstrukcję Louisa Stengego. Prototyp został dostarczony najpierw do Dienststelle GLC-5 ABT Bordwaffe, a następnie skierowany na testy do Heereswaffenamt. Taka kolejność sprawdzania i testowania nowej konstrukcji była podyktowana prawdopodobnie chęcią pokazania przedstawicielom Wehrmachtu, że pomimo ich negatywnej opinii skonstruowanie nowej broni dla spadochroniarzy nie było rzeczą niemożliwą.

fot wersja prototypowa fg 42

Fot. Wersja prototypowa FG-42. Źródło:www.strzelecka.net

1) Należy jednak wspomnieć o epizodycznej służbie Lekkiego Karabinu Maszynowego w armii niemieckiej, zwłaszcza w oddziałach Luftwaffe. Doświadczenia I wojny światowej oraz odbudowa armii w warunkach powojennych doprowadziły do złożenia przez niemieckie dowództwo w 1926 roku zamówienia na opracowanie LKM obsługiwanego przez jednego żołnierza. W odpowiedzi na to Louis Stange (późniejszy twórca FG-42) stworzył konstrukcję nazwaną następnie Gerät 13, a w nomenklaturze wojskowej MG 13. Konstrukcja ta w zakresie mechaniki działania oparta była na wcześniejszym karabinie Dreyes MG 1912 (w materiałach źródłowych można spotkać również nazwę MG 1912/18), nie jest to jednak, jak wskazują niektóre materiały rozwinięcie wcześniejszego MG 08/18. MG 13 i jego następca MG 15 działały na zasadzie krótkiego odrzutu lufy z ryglem w płaszczyźnie pionowej ryglowanym wahliwie. LKM MG 13 posiadał możliwość prowadzenia ognia pojedynczego i ciągłego co było regulowane za pomocą mechanizmu spustowego – rozwiązanie takie zastosowano następnie w MG 34. Lufa chłodzona powietrzem szybkowymienna, zasilanie magazynkiem pudełkowym (25 naboi) lub siodełkowym (podwójny bęben – 75 naboi) dwójnóg mocowany przy wylocie lufy. Kaliber 7,92 (amunicja Mauser 7,92x57mm) Waga LKM MG 13 – 13,3 kg, długość ok. 1350 mm (rozbieżności w źródłach). Konstrukcja ta wprowadzona na wyposażenie Wehrmachtu w 1930 używana była do 1934, kiedy to zastąpiono ją MG 34. Pozostałe egzemplarze wykorzystywano jeszcze w Luftwaffe jako broń pokładową oraz jako uzbrojenie czołgów i pojazdów opancerzonych, następnie stopniowo wycofywana z oddziałów pierwszo liniowych i przekazywana oddziałom tyłowym w wersji LKM. Podobny los spotkał MG 15. Była to broń niezawodna w działaniu między innymi poprzez niewrażliwość na zanieczyszczenia, jednak ze względu na stosunkowo skomplikowaną budowę oraz duży ciężar spowodowany dużą liczbą dodatkowych mechanizmów i ich obudowę kłopotliwa jako LKM.

2) Konstrukcja spadochronu RZ-1 a zwłaszcza umiejscowienie połączenia spadochroniarza z linkami nośnymi – pomiędzy pachami a biodrami powodowała, że w locie skoczek wyglądał jak kociak trzymany za skórę na grzbiecie. Taka pozycja może sugerować lądowania na czworaka, jednak w materiałach o RZ-1 i niemieckich technikach desantowania można spotkać wzmianki o tym, że podczas lądowania skoczek wykonywał przewrotkę. W każdym razie pozycja taka skutecznie utrudniała nie tylko kierowanie lotem, ale i samo lądowanie.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.