Special-Ops.pl

Dwa słowa o STG 44

Jacek Kulka | 2012-10-01
Karabinek STG 44 produkcji GSG Fot. GSG 

Karabinek STG 44 produkcji GSG Fot. GSG 

Chyba nie muszę przedstawiać karabinka STG 44? Wyprodukowany w ilości ponad 400 tysięcy sztuk nie zdążył już odegrać znaczącej roli w drugiej wojnie światowej. Niewątpliwie jednak wpłynął na powojenne konstrukcje.

Zobacz także

Jacek Kulka Springfield XD-S, czyli chorwacki sub-kompact w czterdziestce piątce

Springfield XD-S, czyli chorwacki sub-kompact w czterdziestce piątce Springfield XD-S, czyli chorwacki sub-kompact w czterdziestce piątce

Springfield nierozłącznie kojarzy się z bronią. To założone w roku 1636 miasto ( prawa miejskie otrzymało w roku 1852 ) położone jest w stanie Massachusetts. Już w 1777 powstał tu skład broni, a w roku...

Springfield nierozłącznie kojarzy się z bronią. To założone w roku 1636 miasto ( prawa miejskie otrzymało w roku 1852 ) położone jest w stanie Massachusetts. Już w 1777 powstał tu skład broni, a w roku 1794 podjęto produkcję muszkietów, by uniezależnić się od europejskich producentów.

Jacek Kulka Browe dla 300BLK

Browe dla 300BLK Browe dla 300BLK

300 BLK to oznaczenie wg SAAMI amunicji 300 AAC Blackout, wg europejskich norm – 7,62 X 35 mm. Została stworzona z myślą o karabinie M4 przez firmę Advanced Armament Corp. przy współpracy z Remington Defense....

300 BLK to oznaczenie wg SAAMI amunicji 300 AAC Blackout, wg europejskich norm – 7,62 X 35 mm. Została stworzona z myślą o karabinie M4 przez firmę Advanced Armament Corp. przy współpracy z Remington Defense. Stanowi alternatywę dla amunicji kalibru 5,56 X 45 mm. Ponad rok temu, tj. 23 października, 300 BLK została zatwierdzona przez SAAMI.

Jacek Kulka Włókno węglowe, aluminium, polimer czyli lekka łuska

Włókno węglowe, aluminium, polimer czyli lekka łuska Włókno węglowe, aluminium, polimer czyli lekka łuska

Nie jest to temat nowy. Już od lat czterdziestych ubiegłego wieku trwają poszukiwania technologii wykonania i materiałów pozwalających na zastąpienie „mosiądzu” w produkcji łusek. Nie jest to podyktowane...

Nie jest to temat nowy. Już od lat czterdziestych ubiegłego wieku trwają poszukiwania technologii wykonania i materiałów pozwalających na zastąpienie „mosiądzu” w produkcji łusek. Nie jest to podyktowane kosztem wytworzenia, lecz chęcią redukcji masy przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości.

Wiedziałem, że historia Sturmgewehr nie zakończyła się wraz z upadkiem III Rzeszy. Znane są zdjęcia naszych żołnierzy podziemia antykomunistycznego z tym karabinkiem. Używała go także druga strona, Milicja. Do końca lat sześćdziesiątych był na wyposażeniu różnych formacji Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Komuniści wyposażyli w tę broń członków rozmaitych organizacji zbrojnych w krajach afrykańskich i bliskiego wschodu.

Zobacz także: Jak za pomocą palca zabezpieczyć broń?

W pierwszych latach powojennych amunicji dostarczała Czechosłowacja, do roku 1961 - NRD, później Jugosławia (zakłady Prvi Partizan), a w związku z dużym popytem na rynku amerykańskim produkcję uruchomiła niemiecka firma SM Chemnitzer Sportwaffen und Munitionfabrik GmbH. Sugerowało to dużą ilość w pełni sprawnych egzemplarzy, ale do niedawna byłem przekonany, że dotyczy to broni kolekcjonerskiej.

Niedawno jednak zacząłem znajdywać w internecie zdjęcia syryjskich rebeliantów wyposażonych właśnie w STG 44. Wydawało się, że są to jednostkowe sztuki. Pojawiły się także przypuszczenia o przerabianiu oryginalnych karabinków „domowym” sposobem na nabój kalibru 7,62mm X 39, powszechnie obecny na całym świecie. Ponoć wśród przejmowanej broni w Afganistanie można było znaleźć egzemplarze pozostawione przez Anglików w pierwszej połowie XIX wieku. Nigdy nie widziałem wśród niej dzisiejszego bohatera. Do czasu kiedy to na jednym z portali obejrzałem film nakręcony właśnie w Syrii.

Przypuszczam, że była to broń przechwycona przez siły rządowe. W garażu, czy pomieszczeniu do niego podobnym pokazane są dziesiątki, o ile nie setki STG 44. Część z nich leży luźno na stosach, część w skrzyniach. Kompletne, wydają się być w pełni sprawne. Siedemdziesiąt lat od wyprodukowania karabinek ten wciąż jest postrzegany jako wartościowa broń.

Członkowie grup rekonstrukcyjnych także mogą kupić STG 44, kilku producentów oferuje repliki karabinka. Niekiedy można spotkać oznaczenie MP 44. Różna jest wierność odwzorowania oryginału. Nie ma co ukrywać, ta zależna jest od ceny.

Niektórzy z nas, posiadający stosowne pozwolenie na broń, mogą nabyć replikę STG 44 na nabój .22 LR HV. HV oznacza High Velocity, czyli nabój o dużej prędkości wylotowej pocisku. Standardowy nabój .22 LR rozwija prędkość w granicach 330 m/s, HV – 430 m/s.  Opracowała go firma Remington w 1930 roku. Inną grupą mocnych nabojów tego kalibru jest Hyper Velocity, nie można jej stosować zamiennie. Wróćmy do karabinka. Został opracowany i wyprodukowany przez niemiecką firmę German  Sport Guns, która siedzibę ma w Ense-Höingen / Westfalia. Główna działalność to sprzedaż produktów air soft, wiatrówek, celowników i ich montaży, samoobrony oraz outdoor-owych.  

Zobacz także: Kobieca kamizelka kuloodporna

Założona została w roku 2002 i dekada wystarczyła, by stać się jednym z wiodących producentów replik broni w kalibrze 0.22 LR. Znajdziemy w ofercie kilka modeli MP-5, poczciwego Colta 1911, AK-47 i naszego STG 44. W sprzedaży pojawił się dwa lata temu. Oferowany jest w drewnianej skrzynce mającej nawiązywać do wojennych korzeni. Ocenę wierności repliki pozostawiam innym. Przeglądając opinie amerykańskich użytkowników tej broni niezbyt często napotykałem te negatywne, a jeżeli już to zazwyczaj dotyczyły magazynka.

Długość całkowita wynosi 946 mm, wysokość – 220,5 mm, szerokość – 56 mm. Waży 4,5 kg. Długość lufy wynosi 414 mm przy 406 mm części gwintowanej, 6 bruzd. Długość linii celowania 435 mm. Pojemność magazynka wynosi 25 sztuk. Cena - 629 €.

Zobacz także: Nemo

Jeszcze jedno, przy okazji dowiedziałem się, że na 2014 rok przygotowywana jest premiera MP-40.

Komentarze

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops