Dobre szkiełko to podstawa – Vortex w natarciu!

 Globemaster  /  SPECIAL OPS 5/2017  /  12-12-2017
Luneta Vortex VIPER PST II 1-6x24. Bardzo dobre rozwiązanie dla zawodników 3 Gun.
Luneta Vortex VIPER PST II 1-6x24. Bardzo dobre rozwiązanie dla zawodników 3 Gun. Zdjęcie: Globemaster

Pod koniec lata 2017 trafiły do mnie na testy bardzo ciekawe celowniki optyczne, znanej i dobrze uplasowanej na polskim rynku firmy VORTEX. W naszym kraju dystrybutorem produktów tej amerykańskiej firmy jest sklep Kolba.pl.

By the end of summer 2017 I received for testing a couple of very interesting riflescopes by VORTEX - a company well-known and acknowledged on the Polish market. The Polish distributor of this American brand's optics is Kolba.pl store.

Zdjęcia: Globemaster

Firma VORTEX, jest stosunkowo młodą firmą, produkującą optykę w po­staci lunet celowniczych, lunet obserwacyjnych, lornetek, dalmierzy lase­rowych, kolimatorów i innych akcesoriów związanych z wszelkiego rodzaju optyką używaną w strzelectwie sportowym, myślistwie, czy szeroko pojętej rekreacji. Z powodzeniem sprzedaje również swoje produkty firmom mun­durowym. Nie bez znaczenia jest tutaj dożywotnia gwarancja na produkty, która nie obejmuje tylko kradzieży i celowego uszkodzenia produktu.

Na testy otrzymałem trzy produkty, których sprzedaż w Polsce ma się rozpocząć pod koniec 2017 roku. Są to celowniki optyczne:

 • Vortex Viper PST II 1-6×24,
 • Vortex Viper PST II 2-10x32 FFP
 • oraz moja ulubiona z całej trójki Vortex Viper PST II 5-25x50 FFP.

Dodatkowo z lunetami otrzymałem montaż Precision Extended Cantilever Mount do osadzania lunet o tubusie 30 mm.

Montaż typowy dla konstrukcji AR, niemniej jed­nak sprawdził się również na MiniBerylu. Jakość wykonania bez zarzutu. Zresztą produkt „Made in USA”, o czym informuje nas duża naklejka po otwarciu opakowania. Dodatkowo widać wlepkę z inicjałami osoby doko­nującej kontroli jakości.

Pierwsza luneta, którą się zająłem, to Vortex Viper PST II 1–6×24. Naj­mniej skomplikowana i dysponująca najmniejszą liczbą funkcji. Niemniej jednak tą lunetą powinni zainteresować się strzelcy sportowi, szczególnie biorący udział w zawodach typu 3 Gun lub IPSC. Szczególnie że wieżyczki służące do regulacji krzyża celowniczego umieszczone są pod nakrętkami. Te natomiast świetnie zabezpieczają przed przypadkowym przekręceniem wieży i zmiany nastaw celownika.

 • Nakrętki poruszają się na drobnozwojo­wym gwincie i są zabezpieczone uszczelkami. Zabezpieczenie przed wodą, pyłem i innego rodzaju drobnymi zanieczyszczeniami jest w tym przypadku maksymalne. Luneta jest stosunkowo nieduża, przez to zgrabna i poręczna. Długość to zaledwie 277 mm, a masa 640 g. Technologia wyrobu tubusa oraz soczewek została opisana w dalszej części artykułu i jest taka sama dla wszystkich lunet serii PST II Gen.
 • Luneta nie ma możliwości korekty paralaksy przez strzelca. Fabrycznie jest ona ustawiona na 90 m. Do strzelectwa dynamicznego to w zupełno­ści wystarcza.
 • Według mnie jej minusem jest krzyż umieszony w drugim planie. To oznacza, że zmieniając wartość powiększenia, wielkość krzyża jest zawsze taka sama. To też oznacza, że wymiary kątowe są zachowane tylko na maksymalnym powiększeniu lunety, czyli przy ustawieniu x6. To nie moja bajka.

Kolejną lunetą, którą wziąłem na warsztat, jest Vortex Viper PST II 2–10×32. To rozwinięcie lunety Vortex Viper PST 1–4x24 30 mm.

 • Pierwsze, co rzuca się w oczy, to zupełnie na nowo zaprojektowane wieżyczki.
 • Najbar­dziej widoczną zmianą w stosunku do poprzedniej generacji lunet PST jest zintegrowanie regulacji jasności podświetlenia siatki celowniczej z wieżyczką regulacji paralaksy. To sprawia, że mamy jedną wieżyczkę mniej, którą mo­żemy zahaczyć o oporządzenie. To dość ważne dla strzelców sportowych, jak również mundurowych użytkowników.
 • Ponadto rozwiązanie to w znacznym stopniu poprawia ergonomię lunety i korzystnie wpływa na szybkość zmiany jej ustawień.
 • Podświetlenie ma 10 stopni jasności, każdy stopień jest poprze­dzony wyłącznikiem. Pozwala to na wyłączenie podświetlenia bez koniecz­ności przekręcania regulacji o pełen zakres, a jedynie o jeden stopień. To rozwiązanie zostało wprowadzone we wszystkich lunetach PST II generacji.
 • Tubus lunety o średnicy 30 mm został wykonany z jednego kawałka meta­lu – stopu aluminium 6061-T6, co w znaczący sposób zwiększyło wytrzyma­łość całej konstrukcji.
 • Masa celownika to 746 g, długość 324 mm, odległość od oka 97 mm.
 • Wszystkie wieżyczki zostały zabezpieczone uszczelkami, któ­re uniemożliwiają przenikanie wilgoci, kurzu oraz pyłu, przez co poprawiają niezawodność lunety w każdych warunkach. Niejednokrotnie to sprawdzi­łem, faktycznie działa.
 • Tubus jest wypełniony argonem, co zapobiega ro­szeniu w bardzo szerokim zakresie temperatur.
 • Powłoka, jaką jest pokryta luneta, jest twarda i odporna na nieznaczne uszkodzenia mechaniczne.
 • Z ko­lei powłoka ArmorTek – twarda i odporna na zarysowania chroni zewnętrzną część soczewek przed zarysowaniem. Te natomiast to soczewki XD, czyli szkło o wysokiej gęstości, które charakteryzuje bardzo niska dyspersja, co zapewnia dobrą rozdzielczość i właściwe nasycenie barw.
 • Soczewki są pokry­te powłoką XR opatentowaną przez firmę VORTEX. Jest to wielowarstwowa powłoka antyrefleksyjna, która poprawia przenikalność światła, co z kolei zapewnia bardzo dobrą jasność obrazu.
 • PST II oferuje powiększenie w zakresie od x2 – do x10. Do testów otrzy­małem lunetę wyposażoną w siatkę celowniczą EBR-4 MRAD, umieszczoną w pierwszym planie. To lubię. Lunety z siatką celowniczą w drugim planie, powinny być zakazane do sprzedaży ;-) .
 • Dzięki wieżyczkom, siatkę możemy regulować w pionie w zakresie 26 MRAD, natomiast w poziomie też 26 MRAD (sporo jak na taką małą lunetkę). Regulacja stopniowa, czyli jeden klik, wy­nosi 0,1 MRAD. Paralaksę można regulować w zakre­sie od 18 m do nieskończoności.
 • Siatka celownicza, pozwala na odkładanie poprawek i to w dość szerokim zakresie. Zarówno w pionie, jak w poziomie, mamy do dyspozycji dodatkowe 20 MRAD. To sporo, tym bar­dziej że to stosunkowo małe szkiełko.

Czytaj też: Nocny jastrząb >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  6
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5/2017

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Warsztaty z reagowania na zamachy

W dniach 24-25 maja 2022 roku w hotelu “Kuźnia napoleońska” w Paprotni koło Warszawy odbędą się II ogólnopolskie warsztaty ph. “Reagowanie na zamachy- dobre praktyki i rekomendacje” organizowane...

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - Master of protection
 • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl