Przeczytaj także: Zestawienie kurtek
Triple Aught Design (dalej TAD) została założona w 1997 roku przez Patricka Ma i w ciągu kilku lat zyskała rzesze fanów, a jej produkty szybko dorobiły się miana „kultowych”, z dwóch zasadniczych powodów: jakości oraz unikalności – model dystrybucyjny przyjęty przez TAD, zbliżony do producentów dóbr luksusowych, polega na... kreowaniu niedostępności przez wypuszczanie niewielkich serii, które sprzedają się na pniu (najpopularniejsze kolory i rozmiary) dosłownie w kilka chwil od momentu pojawienia się w sklepach internetowych. Na aukcjach w sieci rzadsze lub starsze wersje osiągają niebotyczne ceny, a wokół marki powstało całe środowisko fanów. Choć ostatnio firma, coraz bardziej celuje w segment lifestylowy niż „taktyczny”, to jakość jej produktów stoi na niezmiennie wysokim poziomie – stawiane są na równi z topowymi markami turystycznymi, takimi jak Arc’teryx, Wild Things, Mammut czy Millet.
Przeczytaj także: Kurtka VERTX SMOCK
Jednym z najbardziej popularnych produktów TAD, znajdującym się w produkcji od „pre-taktycznych czasów”, 2002 roku, jest kurtka Stealth Hoodie – średnio co dwa lata pokazywana jest jej mniej lub bardziej zmodyfikowana wersja. Najnowsza edycja, czyli Stealth Hoodie LT 2012, charakteryzuje się kilkoma rzeczywiście unikalnymi rozwiązaniami. Oferowana jest jako kolejny „taktyczny” soft shell czyli jako uniwersalna kurtka o bardzo dobrych parametrach użytkowych – wysokiej oddychalności oraz odporności na wiatr, przy zachowaniu dobrego poziomu zabezpieczenia przed deszczem. Ale TAD Stealth LT klasycznym soft shellem nie jest.
MATERIAŁ
Innowacyjnym rozwiązaniem, po raz pierwszy zastosowanym właśnie przez TAD Gear w kurtce stworzonej z myślą o użytkownikach z kręgu służb mundurowych, jest zastosowanie inteligentnego materiału zasadniczego – laminatu z membraną adaptacyjną Schoeller c_change. W odróżnieniu od klasycznych membran porowatych, jak W. L. Gore GORE-TEX, GE eVent czy Polartec Neoshell, gdzie proces odprowadzania od ciała wilgoci pod postacią pary wodnej zachodzi poprzez mikroskopijne otwory (pory) o stałych rozmiarach, znacznie mniejsze niż cząsteczka wody, a większe niż cząsteczka pary, tudzież membran monolitycznych, jak Sympatex, gdzie zjawisko to opiera się na na wymianie chemicznej pomiędzy dwoma ośrodkami; w membranie adaptacyjnej Shoeller c_change znajdują się pory, ale o rozmiarze reagującym na czynniki środowiskowe – zmiany temperaturowe w otoczeniu, a ponieważ są odbierane i przetwarzane w określony sposób, to określa się taki typ materiałów mianem inteligentnych.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
W materiałach informacyjnych Schoellera, mechanizm działania c_change przyrównany jest do sosnowej szyszki i jej zachowania w zależności od temperatury otoczenia. Bardzo ogólnie mówiąc, jest to membrana, w której przy intensywnym wysiłku fizycznym, w związku z podwyższaniem się temperatury najbliższego otoczenia, odległości pomiędzy poszczególnymi polimerami tworzącymi jej strukturę zwiększają się – polepsza się paroprzepuszczalność, a przez poszerzone pory usuwany jest nadmiar wilgoci. Przy braku wysiłku, zatem przy niższej temperaturze ciała, odległości zmniejszają się, w skrajnie zimnych warunkach nawet niemal do zera, co ogranicza oddychalność, ale jednocześnie zapobiega utracie ciepła.