Jak bezpiecznie i komfortowo korzystać ze strzelnicy?

Tomasz Łukaszewski  /  14-05-2020
Komfort i bezpieczeństwo na strzelnicy to podstawa
Komfort i bezpieczeństwo na strzelnicy to podstawa Fot. pixabay.com

W tym roku sytuacja związana z epidemią nie rozpieściła miłośników strzelectwa, którzy od dłuższego czasu nie mają gdzie ćwiczyć swoich umiejętności. Na szczęście niebawem także strzelnice wrócą do pełnego funkcjonowania. Dlatego warto przypomnieć kilka informacji, które pozwolą każdemu użytkownikowi właściwie przygotować się do treningu strzeleckiego.

Jak ubrać się na strzelnicę?

Ubiór, choć często pomijany, jest kluczowym elementem przygotowania do zajęć na strzelnicy. Odzież na strzelnice powinna być przede wszystkim swobodna i wygodna. Nie może być ona za luźna, ani taka, która w jakimkolwiek stopniu krępuje ruchy. Należy pamiętać, aby ubrania na strzelnice dokładnie zakrywały ciało, co pozwoli uniknąć poparzenia gorącymi, po wykonaniu strzału, łuskami. Z tego względu unikajmy krótkich spodenek i koszulek z krótkim rękawem. Buty na strzelnicę powinny być zakryte i najlepiej na płaskiej podeszwie. Jeżeli nie oferuje tego strzelnica, należy także w zakresie własnym zadbać o ochronne słuchawki i gogle.

ubranie na strzelnicy  bezpieczenstwo na strzelnicy

Kompletując strój na strzelnicę warto też wziąć pod uwagę porę roku, w której będziemy ćwiczyć. Strzelnica to miejsce, gdzie temperatura zazwyczaj nie jest wysoka. Latem wystarczy zadbać o ubranie, które ochroni ciało i zapewni swobodę ruchu. Zimą natomiast należy zapewnić sobie zarówno ciepło, jak i komfort wykonywania strzałów. Dodatkowo warto pomyśleć o ciepłych rękawiczkach.

Zapewnij bezpieczeństwo sobie i innym użytkownikom

Nawet doświadczeni użytkownicy broni powinni pamiętać o kilku zasadach przebywania i korzystania ze strzelnicy. Przede wszystkim należy przestrzegać regulaminu, który musi być dostępny i umieszczony w widocznym miejscu oraz dokładnie stosować się do zaleceń instruktora. To on decyduje, kiedy możemy podejść do stanowiska, sięgnąc po broń, załadować amunicję czy oddać strzał do tarczy. Należy także pamiętać, że broń poza stanowiskiem strzeleckim powinna być zawsze rozładowana i trzymana w kaburze lub przeznaczonym do tego celu pudełku, a wszystkie czynności związane z jej obsługą należy wykonywać z lufą skierowaną w bezpieczne miejsce określone przez prowadzącego strzelanie. Nie należy w żadnym przypadku mierzyć do innych osób przebywających na strzelnicy, a przed oddaniem strzału uważnie obserwować otoczenie i sprawdzić, czy nikt nie znajduje się na jego linii. W przypadku stwierdzenia jakiejkolwiek nieprawidłowości komenda STOP, niezależnie czy wypowiedziana przez instruktora, czy użytkownika, bezwarunkowo wstrzymuje wszystkie czynności strzeleckie.  

Przeczytaj także: MID RANGE MYKITA - powrót do korzeni >>

Co zrobić w razie postrzału na strzelnicy?

Każde działania na strzelnicy muszą być odpowiednio zabezpieczone i realizowane przy zachowaniu najwyższego stopnia koncentracji i ostrożności. Pomimo tego może wydarzyć się nieszczęśliwy wypadek, w wyniku którego użytkownik zostanie postrzelony. W takiej sytuacji pierwszej pomocy powinien udzielić przeszkolony medycznie instruktor strzelania, z wykorzystaniem dostępnych środków pozostających w dyspozycji strzelnicy oraz bezzwłocznie wezwać ratowników medycznych z najbliższego SOR-u.

[odzież na strzelnice, ubrania na strzelnice, obuwie na strzelnice, komendy na strzelnice, strzelectwo, postrzały na strzelnicy, strzelectwo sportowe]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


55 litrów na jak długo wystarczy »
 plecak taktyczny

 


Przeczytaj  - Operator 594 »

Wybierz buty odpowiednie do misji specjlnych »

operator

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Czego nie wiesz o strzelnicach modułowych » 
zasilanie strzelnice modułowe

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz »
zegraki taktyczne

 


Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Prosty sposób na wzmoznienie celności »
latarki taktyczny

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Operacja HUSYNNE ...TUMAK-20 nie tylko na poligonach

Tumak-20 nabiera tempa. Jednym z epizodów ćwiczenia był szturm na urząd miejski w Orzyszu, w związku z zajęciem budynku przez grupę dywersyjną przeciwnika, i wziętymi w nim zakładnikami.

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl