Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pistolet VIS 100 M1

Piotr Górski | 2022-12-14
Pistolet VIS 100 M1 z odłączonym magazynkiem w wersji 17 nabojów. Foto. Piotr Górski

Pistolet VIS 100 M1 z odłączonym magazynkiem w wersji 17 nabojów. Foto. Piotr Górski

Pistolet VIS 100 M1 jest przeznaczoną do niszczenia siły żywej na odległościach do 50 m osobistą samopowtarzalną krótką bronią strzelecką w całości polskiej konstrukcji, produkowaną w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu. Nazwa broni nawiązuje do pistoletu wz. 35 VIS, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936–1939, zaś liczba 100 odzwierciedla wprowadzenie broni w ramach obchodów stulecia niepodległości Polski.

Tekst: Piotr Górski
Zdjęcia: Piotr Górski

Zobacz także

Ryszard M. Zając Cichociemni - Żołnierze w służbie specjalnej

Cichociemni - Żołnierze w służbie specjalnej Cichociemni - Żołnierze w służbie specjalnej

W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, jako żołnierz powołany do służby specjalnej, przysięgam, że poświęconego mi sprzętu, poczty i pieniędzy strzec będę nie tylko jako dobra państwowego,...

W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny, jako żołnierz powołany do służby specjalnej, przysięgam, że poświęconego mi sprzętu, poczty i pieniędzy strzec będę nie tylko jako dobra państwowego, ale i jako środków i pieniędzy przeznaczonych dla odzyskania wolności Ojczyzny, a tajemnicy służby specjalnej dochowam, nawet wobec moich przełożonych i kolegów w konspiracji i nie zdradzę jej nikomu, aż do końca wojny. Tak mi Panie Boże dopomóż” - przysięgali cichociemni, legendarni spadochroniarze...

Ryszard M. Zając Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego

19 stycznia 2023 roku, prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego. Był on oficerem wywiadu z Oddziału VI (Specjalnego) Sztabu...

19 stycznia 2023 roku, prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego. Był on oficerem wywiadu z Oddziału VI (Specjalnego) Sztabu Naczelnego Wodza, od początku organizował lotnicze wsparcie Armii Krajowej, w tym zrzuty Cichociemnych do okupowanej Polski. Od stycznia 1944 był komendantem polskiej Głównej Bazy Przerzutowej „Jutrzenka” w Latiano nieopodal Brindisi (Włochy).

J. West Kompanie Specjalne – Armii i Dywizji

Kompanie Specjalne – Armii i Dywizji Kompanie Specjalne – Armii i Dywizji

Od chwili sformowania w 1961 roku i osiągnięcia gotowości bojowej przez 26. batalion rozpoznawczy JW 4101 z kompanii rozpoznawczych dywizji zmechanizowanych i pancernych zaczęto wydzielać pojedyncze plutony...

Od chwili sformowania w 1961 roku i osiągnięcia gotowości bojowej przez 26. batalion rozpoznawczy JW 4101 z kompanii rozpoznawczych dywizji zmechanizowanych i pancernych zaczęto wydzielać pojedyncze plutony w celu przeszkolenia ich z wykonywania skoków ze spadochronem i prowadzenia działań rozpoznawczych na rzecz macierzystych dywizji za linią wroga.

Kontynuując historyczny wątek nazwy Vis wz. 35, w przedwojennym polskim pistolecie początkowo zapisywano ją jako ViS, od nazwisk konstruktorów Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego. Z czasem zapis zamieniono na Vis od łacińskiego słowa „siła”. Konstrukcja Visa wzorowała się na legendarnym amerykańskim pistolecie Colt 1911. VIS 100 pierwotnie nosił oznaczenie PR-15 Ragun (PR – pistolet radomski, Ragun – Radom’s gun). Wersja VIS 100 jest wersją wojskową, a wersja VIS 100 M1 przeznaczona jest na rynek cywilny i posiada możliwość montowania celowników kolimatorowych. Dostawy pistoletów VIS 100 dla Wojska Polskiego rozpoczęto w 2019 r.

Każda broń wydaje się dobra, gdy przeciwnik dysponuje gorszą lub nie posiada broni wcale, dlatego każdą broń należy oceniać w odniesieniu do broni funkcjonującej równolegle w szeregach własnych lub przeciwnika. Testowany dziś VIS 100 (M1) zostanie więc przedstawiony nie tylko z instrukcyjnych danych taktyczno-technicznych i opisu działania, lecz będzie musiał przetrwać porównanie do najbardziej popularnego i legendarnego, używanego w wielu wiodących armiach świata, również w Siłach Zbrojnych RP, GLOCK-a (zasadniczo podstawowy wz. 17, ale wersja nie odegra tu istotnej roli) oraz do starszych pistoletów rodzimej konstrukcji, tj. WIST 94 i P-83 Wanad, funkcjonujących do dziś równolegle w Wojsku Polskim, a nawet do wycofanego z początkiem XXI w. małego, ale solidnego pistoletu P-64 Czak.

Czytelników wieszczących sensację bądź nastrojonych katastroficznie może spotkać rozczarowanie, ponieważ w dalszej części artykułu zostanie wykazane, że zgodny z aktualnymi trendami konstrukcyjnymi VIS 100, podobnie jak wiele innych współczesnych pistoletów, nie posiada szczególnie rażących wad, które dyskwalifikowałyby go na rynku współczesnej broni palnej krótkiej. Pewne subiektywne niedogodności czy też wątpliwości użytkowe będą raczej miały charakter subtelny, oparty bardziej na gustach, przyzwyczajeniach i preferencjach użytkowników oraz na wyborze koncepcji użycia taktycznego, niż na realnej wadzie użytkowej lub konstrukcyjnej wykluczającej przydatność testowanego modelu broni. 

Pistolet VIS 100

Widok broni z zamkiem w tylnym położeniu; zwraca uwagę przekoszenie lufy oraz znaczna ilość miejsca pomiędzy kabłąkiem a językiem spustowym umożliwiająca pracę na spuście w rękawiczkach.

Pistolet VIS 100 (M1) kal. 9×19 mm działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, a zamek ryglowany jest przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. Posiada mechanizm spustowo-uderzeniowy kurkowy pojedynczego i podwójnego działania (single action i duble action), czyli może oddać strzał również z tzw. samonapinania z kurkiem w ustawieniu przednim. Po zużyciu amunicji z magazynka, zamek, standardowo dla zdecydowanej większości pistoletów, pozostaje w tylnym położeniu.

W przeciwieństwie do modelu P-83, kurek VIS-a 100 niewiele wystaje poza tylny obrys zamka, co poprawia ergonomię i zmniejsza prawdopodobieństwo jego przypadkowego odciągnięcia za sprawą np. zahaczenia o element wyposażenia czy umundurowania. Bardzo podobnie ukształtowany był kurek w P-64. Jak widać konstruktorzy obserwując nowe, nie do końca idealne rozwiązanie, czasem, na bazie sprawdzonych doświadczeń, wracają do starego. Kształt kabłąka umożliwia strzelanie oburącz, a przestrzeń pomiędzy kabłąkiem i językiem spustowym jest wystarczająca do posługiwania się bronią w rękawiczkach taktycznych.

Przeczytaj także: Karabinek GROT >>

Okładziny, chwyt oraz zamek mają antypoślizgowe powierzchnie stabilizujące broń w dłoni strzelca. Pistolety dostępne są oprócz koloru czarnego (klasyczna oksyda) w szerokiej gamie kolorów farb ceramicznych, które są odporne nie tylko na zwyczajowe warunki użytkowe, ale też na preparaty do czyszczenia broni, hamulców, aceton, alkohole, benzynę, rozpuszczalniki malarskie i mają najwyższy stopień twardości 9 w teście Pencil Hardness (ASTM D3363). 

Aby przeczytać pełną wersję artykułu należy wykupić prenumeratę i zalogować się.

Komentarze

Powiązane

Redakcja Zimowe zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej

Zimowe zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej Zimowe zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej

W Mrągowie, nad jeziorem Czos, trwa zimowe zgrupowanie poligonowe nurków minerów i nurków inżynierii Marynarki Wojennej. Blisko 60 żołnierzy z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców oraz 8. i 43. Batalionu Saperów...

W Mrągowie, nad jeziorem Czos, trwa zimowe zgrupowanie poligonowe nurków minerów i nurków inżynierii Marynarki Wojennej. Blisko 60 żołnierzy z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców oraz 8. i 43. Batalionu Saperów doskonali umiejętności prowadzenia działań bojowych w trudnych warunkach zimowych oraz podwyższa kondycję na obiektach sportowych Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo - Kondycyjnego. Zgrupowanie potrwa do 21 lutego.

Redakcja 106. urodziny najstarszego Powstańca

106. urodziny najstarszego Powstańca 106. urodziny najstarszego Powstańca

We wtorek, 11 lutego br. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem Andrzeja Dudy, prezydenta RP, Elżbiety Witek, marszałek sejmu i Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej miało miejsce spotkanie...

We wtorek, 11 lutego br. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem Andrzeja Dudy, prezydenta RP, Elżbiety Witek, marszałek sejmu i Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej miało miejsce spotkanie z najstarszym żyjącym uczestnikiem Powstania Warszawskiego, który w sobotę skończy 106 lat.

Redakcja Sukcesy polskich żołnierzy na lekkoatletycznych arenach

Sukcesy polskich żołnierzy na lekkoatletycznych arenach Sukcesy polskich żołnierzy na lekkoatletycznych arenach

Po bardzo udanych dla żołnierzy Wojska Polskiego jesiennych VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych, lekkoatleci rozpoczęli sezon halowy 2020.

Po bardzo udanych dla żołnierzy Wojska Polskiego jesiennych VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych, lekkoatleci rozpoczęli sezon halowy 2020.

Redakcja Lot po życie

Lot po życie Lot po życie

Drugi raz w tym roku 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego zrealizowało Akcję Serce. 30 stycznia br. „lot po życie” wykonała załoga z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa.

Drugi raz w tym roku 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego zrealizowało Akcję Serce. 30 stycznia br. „lot po życie” wykonała załoga z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa.

Redakcja „Specżandarmi” nie tylko z nazwy

„Specżandarmi” nie tylko z nazwy „Specżandarmi” nie tylko z nazwy

W minioną niedzielę żandarm mińskiego Oddziału Specjalnego uniemożliwił ucieczkę pijanego kierowcy z miejsca zdarzenia.

W minioną niedzielę żandarm mińskiego Oddziału Specjalnego uniemożliwił ucieczkę pijanego kierowcy z miejsca zdarzenia.

Redakcja Żandarmi udzielili pomocy podczas wypadku drogowego

Żandarmi udzielili pomocy podczas wypadku drogowego Żandarmi udzielili pomocy podczas wypadku drogowego

Żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej udzielili pomocy osobom poszkodowanym w wypadku drogowym i zadbali o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

Żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej udzielili pomocy osobom poszkodowanym w wypadku drogowym i zadbali o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

Redakcja Koniec dyżuru 6. BPD w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej państw Grupy V4 i Chorwacji

Koniec dyżuru 6. BPD w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej państw Grupy V4 i Chorwacji Koniec dyżuru 6. BPD w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej państw Grupy V4 i Chorwacji

Przez ostatnie pół roku żołnierze z Polski, z 6. Brygady Powietrznodesantowej, z Czech, ze Słowacji, Węgier i Chorwacji pełnili dyżur, będąc w gotowości do reakcji w sytuacji zagrożenia. Od 1 lipca 2019...

Przez ostatnie pół roku żołnierze z Polski, z 6. Brygady Powietrznodesantowej, z Czech, ze Słowacji, Węgier i Chorwacji pełnili dyżur, będąc w gotowości do reakcji w sytuacji zagrożenia. Od 1 lipca 2019 r. stali na straży bezpieczeństwa naszego państwa, ale także całej Unii Europejskiej w ramach dyżuru Grupy Bojowej Unii Europejskiej państw Grupy V4 i Chorwacji.

Redakcja Zmiana sposobu naboru kandydatów na operatorów bojowych w JWK

Zmiana sposobu naboru kandydatów na operatorów bojowych w JWK Zmiana sposobu naboru kandydatów na operatorów bojowych w JWK

Jednostka Wojskowa Komandosów zmienia zasady naboru do Grup Specjalnych Zespołów Bojowych, aby otworzyć drogę do służby dla kandydatów ze środowiska cywilnego.

Jednostka Wojskowa Komandosów zmienia zasady naboru do Grup Specjalnych Zespołów Bojowych, aby otworzyć drogę do służby dla kandydatów ze środowiska cywilnego.

Redakcja Wigilia z weteranami 25. BKPow.

Wigilia z weteranami 25. BKPow. Wigilia z weteranami 25. BKPow.

W garnizonie Tomaszów Mazowiecki, 18 grudnia, została zorganizowana wspólna Wigilia dowództwa 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z żołnierzami 25. BKPow. rannymi i poszkodowanymi w misjach poza granicami...

W garnizonie Tomaszów Mazowiecki, 18 grudnia, została zorganizowana wspólna Wigilia dowództwa 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z żołnierzami 25. BKPow. rannymi i poszkodowanymi w misjach poza granicami kraju, oraz rodzinami żołnierzy poległych podczas wykonywania zadań w polskich kontyngentach wojskowych.

Redakcja news Zgrupowanie strzelców wyborowych

Zgrupowanie strzelców wyborowych Zgrupowanie strzelców wyborowych

Od 4 grudnia 2019 roku na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu trwa Zgrupowanie Strzelców Wyborowych 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Od 4 grudnia 2019 roku na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu trwa Zgrupowanie Strzelców Wyborowych 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Redakcja Szkolenie nurkowe żołnierzy 25. BKPow.

Szkolenie nurkowe żołnierzy 25. BKPow. Szkolenie nurkowe żołnierzy 25. BKPow.

Pluton saperów z 25 batalionu dowodzenia podlegającemu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej przeprowadził szkolenie nurkowe z zakresu prac podwodnych w oparciu o Zalew Sulejowski.

Pluton saperów z 25 batalionu dowodzenia podlegającemu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej przeprowadził szkolenie nurkowe z zakresu prac podwodnych w oparciu o Zalew Sulejowski.

Redakcja Odbył się dziewiąty Bieg Szwoleżera

Odbył się dziewiąty Bieg Szwoleżera Odbył się dziewiąty Bieg Szwoleżera

Na terenie kompleksu koszarowego w Leźnicy Wielkiej już po raz dziewiąty, 15 listopada 2019 r., odbył się "Bieg Szwoleżera", którego organizatorem było dowództwo 1. batalionu kawalerii powietrznej. Coroczne...

Na terenie kompleksu koszarowego w Leźnicy Wielkiej już po raz dziewiąty, 15 listopada 2019 r., odbył się "Bieg Szwoleżera", którego organizatorem było dowództwo 1. batalionu kawalerii powietrznej. Coroczne zawody mają na celu kultywowanie tradycji kawaleryjskiej oraz upamiętnienie żołnierzy zarówno poległych na misjach poza granicami kraju, jak i wszystkich kawalerzystów.

Redakcja Nowy dowódca 6. Brygady Powietrznodesantowej

Nowy dowódca 6. Brygady Powietrznodesantowej Nowy dowódca 6. Brygady Powietrznodesantowej

18 listopada odbyła się ceremonia przekazania obowiązków dowódcy 6. Brygady Powietrznodesantowej. Na stanowisku tym gen. bryg. Szymona Koziatka zastąpił płk. Grzegorz Grodzki.

18 listopada odbyła się ceremonia przekazania obowiązków dowódcy 6. Brygady Powietrznodesantowej. Na stanowisku tym gen. bryg. Szymona Koziatka zastąpił płk. Grzegorz Grodzki.

Redakcja Selekcja do JW Formoza

Selekcja do JW Formoza Selekcja do JW Formoza

W zeszłym tygodniu Jednostka Wojskowa Formoza obchodziła swoje święto. Obecnie ogłosiła nabór do jednostki na stanowiska operatorów zespołów bojowych oraz komórek zabezpieczających.

W zeszłym tygodniu Jednostka Wojskowa Formoza obchodziła swoje święto. Obecnie ogłosiła nabór do jednostki na stanowiska operatorów zespołów bojowych oraz komórek zabezpieczających.

Redakcja Pożegnanie żołnierzy XLI zmiany PKW KFOR

Pożegnanie żołnierzy XLI zmiany PKW KFOR Pożegnanie żołnierzy XLI zmiany PKW KFOR

15 listopada 2019 roku w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających na misję w składzie XLI zmiany PKW KFOR. Kontyngent wystawił 7. batalion ze składu 25. Brygady Kawalerii...

15 listopada 2019 roku w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających na misję w składzie XLI zmiany PKW KFOR. Kontyngent wystawił 7. batalion ze składu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Redakcja Bieg Kawalerzysty

Bieg Kawalerzysty Bieg Kawalerzysty

Żołnierze XL zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie zorganizowali 10 listopada, na terenie bazy Nova Selo, Bieg Kawalerzysty.

Żołnierze XL zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie zorganizowali 10 listopada, na terenie bazy Nova Selo, Bieg Kawalerzysty.

Redakcja Święto JW Formoza

Święto JW Formoza Święto JW Formoza

Dzisiaj (13 listopada) swoje święto obchodzi Jednostka Wojskowa Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. Oficjalne uroczystości związane z rocznicą jej powstania odbędą się w najbliższy piątek.

Dzisiaj (13 listopada) swoje święto obchodzi Jednostka Wojskowa Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. Oficjalne uroczystości związane z rocznicą jej powstania odbędą się w najbliższy piątek.

Redakcja Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

W samo południe 11 listopada na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne uroczystości z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja...

W samo południe 11 listopada na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne uroczystości z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy, parlamentarzystów, władz państwowych i wojskowych, korpusu dyplomatycznego, weteranów oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Warszawy.

Redakcja Pikniki „Służmy Niepodległej”

Pikniki „Służmy Niepodległej” Pikniki „Służmy Niepodległej”

101. rocznica odzyskania niepodległości jest dla Polaków powodem do ogromnej radości. Zupełnie, jak wówczas, gdy tę suwerenność odzyskaliśmy, a fala radości, po zakończeniu trudnych działań wojennych,...

101. rocznica odzyskania niepodległości jest dla Polaków powodem do ogromnej radości. Zupełnie, jak wówczas, gdy tę suwerenność odzyskaliśmy, a fala radości, po zakończeniu trudnych działań wojennych, które przyniosły przecież tyle ofiar, rozlała się w sercach polskich patriotów.

Redakcja Szkolenie żołnierzy ŻW w European Security Academy

Szkolenie żołnierzy ŻW w European Security Academy Szkolenie żołnierzy ŻW w European Security Academy

Pod koniec października żołnierze Wydziału Ochrony Żandarmerii Wojskowej przeszli szkolenie z taktyki działań ochrony osobistej wysokiego ryzyka oraz ataku na kolumnę pojazdów VIP. Ćwiczenia odbywały się...

Pod koniec października żołnierze Wydziału Ochrony Żandarmerii Wojskowej przeszli szkolenie z taktyki działań ochrony osobistej wysokiego ryzyka oraz ataku na kolumnę pojazdów VIP. Ćwiczenia odbywały się pod czujnym okiem byłych żołnierzy z jednostek specjalnych USA.

Redakcja Pomoc dla rodzin saperów z Gliwic

Pomoc dla rodzin saperów z Gliwic Pomoc dla rodzin saperów z Gliwic

Trwa zbiórka pieniędzy przeznaczonych na pomoc rodzinom saperów z 6 batalionu powietrznodesantowego z Gliwic, którzy zginęli w październiku podczas wykonywania zadań usuwania przedmiotów wybuchowych i...

Trwa zbiórka pieniędzy przeznaczonych na pomoc rodzinom saperów z 6 batalionu powietrznodesantowego z Gliwic, którzy zginęli w październiku podczas wykonywania zadań usuwania przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.

Redakcja Kondycja zbrojeniówki uzależniona od kontraktów

Kondycja zbrojeniówki uzależniona od kontraktów Kondycja zbrojeniówki uzależniona od kontraktów

Przemysł obronny ma duże przełożenie na krajową gospodarkę, generując kilkanaście procent PKB, dochody z podatków i tysiące miejsc pracy. – W nadchodzących latach jego kondycja w dużym stopniu będzie jednak...

Przemysł obronny ma duże przełożenie na krajową gospodarkę, generując kilkanaście procent PKB, dochody z podatków i tysiące miejsc pracy. – W nadchodzących latach jego kondycja w dużym stopniu będzie jednak uzależniona od kontraktów i realizacji modernizacji Sił Zbrojnych – podkreśla prof. Paweł Soroka.

Redakcja Zaproszenie na święto JW Formoza

Zaproszenie na święto JW Formoza Zaproszenie na święto JW Formoza

Rocznica powstania Jednostki Wojskowej Formoza oficjalnie będzie obchodzona dopiero w połowie listopada, ale już dzisiaj zapraszamy wraz z dowódcą jednostki wszystkich rezerwistów, byłych żołnierzy i pracowników...

Rocznica powstania Jednostki Wojskowej Formoza oficjalnie będzie obchodzona dopiero w połowie listopada, ale już dzisiaj zapraszamy wraz z dowódcą jednostki wszystkich rezerwistów, byłych żołnierzy i pracowników "Formozy" na uroczystości z nią związane, które odbędą się 15 listopada br.

Redakcja Kolejna edycja Dancon March w Kosowie

Kolejna edycja Dancon March w Kosowie Kolejna edycja Dancon March w Kosowie

W minioną niedzielę odbył się marsz Dancon March zorganizowany przez Duński Kontyngent Wojskowy. W zawodach wzięli udział żołnierze XL zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR, Polskiej Policji EULEX...

W minioną niedzielę odbył się marsz Dancon March zorganizowany przez Duński Kontyngent Wojskowy. W zawodach wzięli udział żołnierze XL zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR, Polskiej Policji EULEX oraz żołnierze i funkcjonariusze innych narodowości.

Wybrane dla Ciebie

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych »

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych » Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych  »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych » Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu » Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań » Skonfiguruj karabin do swoich wymagań  »

Wybierz torbę do trekkingu

Wybierz torbę do trekkingu Wybierz torbę do trekkingu

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji » Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops