Droga „Ponurego”. Rys biograficzny majora Jana Piwnika

Sebastian Miernik  /  15-11-2012
Droga „Ponurego”. Rys biograficzny majora Jana Piwnika
Droga „Ponurego”. Rys biograficzny majora Jana Piwnika

W 2011 r. nakładem wydawnictwa „Rytm” ukazała się książka „Droga Ponurego. Rys biograficzny majora Jana Piwnika”. Jej autorem jest młody historyk Wojciech Königsberg. Jest to pierwsze tak szerokie, całościowe ujęcie biografii słynnego dowódcy Armii Krajowej, cichociemnego mjr. Jana Piwnika „Ponurego”. Do tej pory najlepiej były znane losy Piwnika, jako dowódcy Zgrupowań Partyzankich AK „Ponury” oraz VII batalionu 77 pułku piechoty AK na Nowogródczyźnie.

Wstęp do książki napisany został przez ppor. cz. w. Zdzisława Rachtana, „Halnego”, jednego z ostatnich żyjących żołnierzy „Ponurego”, autora książki poświęconej cichociemnemu Eugeniuszowi Gedyminowi Kaszyńskiemu „Nurtowi”, oficerowi walczącemu u boku „Ponurego”, zastępcy dowódcy a następnie dowódcy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.

Königsberg na podstawie bogatego materiału źródłowego, odtworzył, a następnie przedstawił życie Jana Piwnika - chłopskie pochodzenie, nauka w szkole podstawowej i ostrowieckim gimnazjum, uwzględniając uzyskane przez Piwnika oceny, szkołę podchorążych, służbę w Policji Państwowej, udział w kampanii wrześniowej, pobyt w Anglii i szkolenie na cichociemnego, przerzut do Polski, udział w akcjach „Wachlarza”, w tym najsłynniejszej - uwolnienia żołnierzy Armii Krajowej z więzienia w Pińsku, pracę w charakterze instruktora w Kedywie, organizację i chwalebną i jednocześnie tragiczną walkę dowodzonego przez niego partyzanckiego zgrupowania w Górach Świętokrzyskich, dowodzenie VII batalionem 77 pułku piechoty AK na Nowogródczyźnie.

Książkę można kupić w Księgarni Militarnej >>

Na szczególną uwagę zasługuje wyjaśnienie białych plam w historii Piwnika, jakimi były jego losy, począwszy od kampanii wrześniowej do pobytu we Francji, które udało się odtworzyć na podstawie dwóch zachowanych, a nieznanych do tej pory źródeł - osobisty kalendarzyk „Ponurego” oraz dziennik kancelisty jednostki policji państwowej z Golędzinowa, w której służył Piwnik. Autor zwraca także uwagę na niektóre nieścisłości pojawiające się dotąd w niektórych publikacjach, jak np. miejsce i rok ukończenia szkoły policyjnej. Tam gdzie były wątpliwości w ustaleniu ostatecznych faktów, podaje wszystkie dostępne w literaturze informacje.

Ponadto Ponury w książce nie jest przedstawiony wyłącznie jako dowódca oddziałów AK, ale obszernie i dokładnie opisana jest jego praca w Policji Państwowej, służba w szkole podchorążych i służba w rezerwie. Königsberg nie przedstawia „Ponurego” wyłącznie w białym świetle, wskazuje na jego twardy i bezkompromisowy charakter, który był niewątpliwie jedną z przyczyn złych stosunków z Komendą Okręgu, podkreślając przy tym, co potwierdzają jego podkomendni, że był sprawiedliwym dowódcą.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Ci, którzy znają losy „Ponurego” z innych publikacji, mogą w trakcie jej czytania czuć lekki niedosyt, że autor mniej miejsca poświęcił epizodom z walki w Górach Świętokrzyskich, roli „Motora” w niepowodzeniach dowodzonego przez niego Zgrupowania. Moim zdaniem był to jednak zabieg celowy, gdyż ten okres został doskonale opisany, np. przez Cezarego Chlebowskiego w znakomitej książce „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”.

Natomiast wcześniejsze etapy życia Piwnika, zawsze pozostawiane były jakby z boku. Tymczasem jak wykazał Königsberg, Piwnik był nie tylko świetnym dowódcą partyzanckim, ale też wzorowym policjantem i żołnierzem rezerwy, o czym świadczą załączone opinie ze służby oraz fakt otrzymania Krzyża Zasługi za służbę w Policji. Przedstawienie tego okresu z jego życia, pokazuje jak niezwykle konsekwentny w swojej postawie i służbie Polsce był „Ponury”.

Całość książki uzupełniona jest o listę dotychczas wydanych publikacji poświęconych „Ponuremu”, czerwcowych uroczystościach na Wykusie utrwalających jego pamięć, zdjęcia archiwalne oraz miejsc związanych z „Ponurym” i pamięcią o nim.

Droga Ponurego” to książka o niezwykle dużych wartościach poznawczych, godna polecenia  nie tylko miłośnikom historii i wojskowości, cenna dla edukacji historycznej i patriotycznej, oddająca należny hołd bohaterowi, którego pamięć była tak plugawiona przez propagandę PRL. Jedyny minus książki w mojej ocenie jest taki, że w dwóch miejscach miałem odczucie, że pewne fragmenty zostały zamieszczone jakby na siłę, bez większego związku z resztą tekstu, bez szerszego wyjaśnienia.

Za tę książkę Wojciech Königsberg, został nagrodzony prestiżową nagrodą im. prof. Tomasza Strzembosza przyznawanej od 2008 r. dla najlepszych młodych autorów książek o najnowszej historii Polski przez Fundację Tomasza Strzembosza.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


Vademecum survivalowe Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
vademecum-survivalowe przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To kompendium praktycznej wiedzy o tym jak przetrwać i wyjść cało z prawie każdej opresji, bez względu czy zdarzy się ona w lesie, górach, czy podejrzanej uliczce miasta (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Święto 6BPD

Dziś swoje święto obchodzi 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego. Stacjonująca w Krakowie 6BPD jest doborowym, aeromobilnym związkiem taktycznym o wysokim...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl