Nowy mostek dla Kolibra

Mostki dla monookularów noktowizyjnych oferowane przez polskich konstruktorów z firmy PCO można porównać z goglami AN/PVS-31 BNVD (Binocular Night Vision Device) używanymi przez USSOCOM
Dzięki przewadze technologicznej, wyrażającej się m.in. w rozwoju i miniaturyzacji urządzeń termo- oraz noktowizyjnych, jednostki specjalne mogą działać w różnych warunkach, także przy ograniczonej widoczności, czy w nocy. Stąd jednym z podstawowych elementów wyposażenia indywidualnego operatorów sił specjalnych są monookulary lub gogle noktowizyjne (NV). Zresztą noktowizja obecnie staje się także podstawowym elementem wyposażenia indywidaulnego żołnierzy innych jednostek pierwszoliniowych, stąd też praktycznie każdy współcześnie używany w nowoczesnych armiach model hełmu wyposażony jest w montaż do ramienia/żurawia noktowizora.
Thanks to the technological advantage, visible in the development and miniaturization of thermal and night-vision devices, the SOF units can work in various conditions, also with limited visibility or at night. Thus, one of the standard elements of the individual equipment of special forces operators are monoculars or night vision goggles (NV). The night vision itself is becoming one the of basics in the equipment of regular soldiers and first line formations, so every helmet in the modern military includes a special mounting system for the NVG. In the article we are describing a device (of the original Polish design and production provided by PCO company) that makes the use of NVG more effective and comfortable.
Zdjęcia: Mateusz J. Multarzyński
Zobacz także
Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.
OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
Niestety zamontowana na hełmie noktowizja to dodatkowy ciężar obciążający głowę oraz szyję żołnierza, powodujący również niekorzystne przesunięcie masy hełmu do przodu.
Wystającymi kilkanaście lub więcej centymetrów ponad obrys czerepu hełmu goglami łatwo jest także zahaczyć o zwisające czy wystające elementy, np. w trakcie poruszania się w pomieszczeniach, czy przez zarośla.
Podniesiony żuraw z zamontowaną noktowizją utrudniają również wchodzenie i wychodzenie z pojazdów oraz ograniczają częściowo widoczność do góry.
Wszystkie te niedogodności wynikają zarówno z rozmiarów i masy monookularu lub gogli, zależą również od konstrukcji elementów ich mocowania do hełmu, czyli ramienia/żurawia (z ang. Flip-up) oraz mostka (wykorzystywanego do montażu jednego lub dwóch monookularów). Stąd też na rynku pojawiają się montaże pozwalające na bardzo niskie podniesienie nieużywanej noktowizji, w zasadzie odłożenie jej na czerep hełmu.
Jedną z takich konstrukcji jest całkowicie polskie i oryginalne (bez żadnych zapożyczeń) opracowanie stworzone przez zespół konstruktorski krajowego potentata w dziedzinie optoelektroniki – PCO S.A., wchodzącego obecnie w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Prace nad nowym mostkiem rozpoczęły się pod koniec 2014 roku, a impulsem do ich inicjacji były zapytania płynące od potencjalnego klienta zainteresowanego zakupem monookluarów MU-3M „Koliber” (Monokular Uniwersalny – 3 Modernizowany).
Wartym odnotowania faktem jest również zaproszenie do współpracy przy tym projekcie w charakterze konsultanta byłego oficera Wojsk Specjalnych, ppłk. Michała Pycio, posiadającego dużą wiedzę praktyczną z zakresu wykorzystania noktowizji w działaniach specjalnych, dzięki czemu możliwe było połączenie wizji konstruktora z realnymi potrzebami użytkowników.Obecnie gotowa jest już wersja produkcyjna i realizowane są pierwsze dostawy niewielkich partii „Kolibrów” z nowymi mostkami.
Opisywany mostek przeznaczony jest do montażu dwóch lub jednego monookularu MU-3M charakteryzującego się niewielkimi rozmiarami oraz masą (ok. 265 g bez baterii). Jest on oczywiście kompatybilny ze stosowanym dotychczas żurawiem (dostarczanym w komplecie z MU-3M), a więc może być zarówno stosowany z zakupionymi wcześniej monookularami, jak i stanowić wyposażenie nowych zestawów.
Nowy mostek ma uchwyty na dwa „kolibry” i w zależności od potrzeb użytkownika mogą one być montowane pojedynczo lub w parach.
Także w trakcie pracy na noktowizji można używać obu monookularów (mając w ten sposób odpowiednik gogli NV) lub unieść, odsunąć na bok jeden z nich, np. gdy konieczne jest użycie optyki z przystawką NV lub IR (termowizyjna) zamontowanej na broni.
Podobne mostki dla monookularów w ofercie ma niewielu producentów, można tu wymienić Wilcox Industries Inc. oraz N-Vision Optics.
Konstrukcja PCO umożliwia nie tylko płynną regulację rozstawu monookularów, bez konieczności użycia pokrętła (przypomina to regulację rozstawu lunet w lornetce, jedynie minimalny rozstaw ustalany jest przez użytkownika śrubą kontrującą dostępną od spodu mostka, co zapobiega ustawieniu ich w złej pozycji, np. w stresowej sytuacji), ale również złożenie, czy wręcz odłożenie nieużywanych MU-3M na czerep hełmu.
Dzięki zastosowanym rozwiązaniom możliwe jest takie rozłożenie monookularów, że niewiele wystają poza obrys hełmu, a masa całego zestawu znajduje się wtedy blisko środka masy hełmu i osi symetrii człowieka. Minimalizuje to zarówno tendencje do przesuwania się do przodu, opadania hełmu „na oczy” oraz możliwość zahaczenia podniesioną noktowizją o jakieś wystające elementy czy przeszkody.
Mostek wykonany jest głównie z aluminium, jednak kluczowe ze względu na trwałość elementy są stalowe.
Rozwiązanie oferowane przez PCO, w przypadku gdy rozważamy montaż dwóch monookularów MU-3M, można porównać w zasadzie z goglami AN/PVS-31 BNVD (Binocular Night Vision Device) używanymi przez USSOCOM. Stąd też nie powinno dziwić zainteresowanie opisywaną konstrukcją, nadającą nowych cech użytkowych samym MU-3M, które swoimi parametrami nie odstają od światowej czołówki w segmencie noktowizji, ze strony jednostek specjalnych zarówno z państw NATO, jak i innych.
Istnieje też duża szansa, że Kolibry z nowym mostkiem trafią na wyposażenie armii europejskiego członka Sojuszu Północnoatlantyckiego, czego przy okazji Nowego Roku 2017 życzymy zespołowi PCO.