Produkty 75 Tactical z linii modułów oporządzenia w systemie MOLLE/PALS raczej nie dadzą się określić mianem „rewolucyjnych”, „przełomowych” czy też „oryginalnych” – w każdym razie nie wszystkie z nich. Śmiało można powiedzieć, że większość oferty to rozwiązania stosunkowo proste i sprawdzone. Nie można także powiedzieć o nich, że są złe – to taki taktyczny „średni poziom”, który trudno jest porównać z jednej strony z produktami firm topowych, a z drugiej zestawić z tzw. chińszczyzną czy też produktami low cost.
Przeczytaj także: 5.11 Trainer Tactical Low 2.0
Elementy wyposażenia, które trafiły do redakcji Special Ops, wykonane są z Cordury 500D pokrytej kamuflażem Multicam. Ich cechą charakterystyczną jest system mocowania – zgodny z popularnym MOLLE/PALS, ale z taśmami szytymi jedna pod drugą, bez odstępów, jak ma to miejsce w większości przypadków. Teoretycznie zwiększa to liczbę możliwości mocowania danego modułu, ale w praktyce będzie to miało raczej niewielkie znaczenie. Drugą cechą charakterystyczną są pionowe taśmy mocujące. Wykonano je w całości jako miękkie, usztywnienie dodając na ostatnich 50 mm – to ono po zawinięciu i wsunięciu w ostatnią, dolną komórkę MOLLE/PALS zapobiega samoczynnemu wysuwaniu się taśmy.
Przeczytaj także: Zestawienie pojemników do transportu płynów
Co więcej, każda taśma jest „podwójna” – na usztywnieniu „zawija się” i przechodzi w drugi, swobodny koniec, równy długością części „roboczej” taśmy. Z pozoru bezsensowne, jednak jeśli komuś przyjdzie przypięty moduł zdejmować, to okaże się, że wystarczy wysunięcie części usztywnionej z komórki MOLLE/PALS i pociągnięcie u szczytu modułu za wolny koniec taśmy – w tym momencie taśma na całej długości wysuwa się z komórek i uwalnia moduł.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
Jakość wykonania wszystkich modułów jest bardzo dobra – szwy są dokładne, bez wystających nitek, materiały dobrej jakości, zamki błyskawiczne pochodzą z renomowanej japońskiej firmy YKK, a pozostałe zastosowane dodatki (np. klamry) wyprodukowane zostały również przez renomowanych producentów (jak np. National Molding). Jedyne, do czego można się przyczepić w niektórych przypadkach, to szycie poziomych taśm MOLLE/PALS „z nadmiarem”. Owszem, łatwiej wówczas dany moduł zamocować, ale mając luz na taśmach poziomych będzie on mniej stabilny, a poza tym takie „pomarszczone” taśmy nie wyglądają zbyt estetycznie.
Przeczytaj także: Carinthia Mig 2.0
Wszystkie elementy dostępne sa w kolorach oliwkowym, czarnym, piaskowym oraz w kamuflażach Flecktarn, Tropentarn oraz Multicam. Ze względu na jakość wykonania i zastosowane materiały nie są one bardzo tanie, ale też nie są tak drogie, jak produkty firm o globalnej popularności. Przyjrzyjmy się zatem bliżej niektórym modułom, które trafiły do naszej redakcji.