Zbroja Husara
Kamizelka Noble Gen II, firmy Husar
W ostatnim czasie obserwujemy trend w tworzeniu lekkich oporządzeń taktycznych. Do jego prekursorów można zaliczyć firmę Crye Precision i jej noszak płyt JPC, powszechnie podrabiany również w naszym kraju. Jego cechą charakterystyczną była rezygnacja z pełnych boków na rzecz Skeletalu, który składał się wyłącznie z usztywnionych taśm PALS.
We can observe a trend that has been developing for a couple of years now in production of the light tactcial equipment. The precursors include Crye Precision and their JPC plate-carrier, often copied also in our country. It's characteristic feature was the lack of full side cover that was replaced by Skeletal, based on the strenghtened PALS webbing. What we will focus on in the article, however, is the Noble Gen II plate-carrier produced by the Polish company Husar.
Zdjęcia: Husar, MJM, TMQ
Zobacz także
Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.
Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.
Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.
Kolejnym krokiem w kierunku redukcji wagi było wykorzystanie cięcia laserowego po to, aby zrezygnować z klasycznych taśm PALS. W ich miejsce użyto odpowiednio wycięty laminat (najczęściej w postaci sklejonych ze sobą dwóch kawałków tkaniny cordura), przez który można przeplatać taśmy montażowe PALS kieszeni i zasobników. W tym również pionierem był Crye Precision ze swoją kamizelką AirLite.
Należy pamiętać, że lekkość utrzymuje się kosztem krótszej żywotności. Związane jest to z użyciem lżejszych i zazwyczaj mniej odpornych tkanin.
Wyroby z ciętych laserowo laminatów dotarły do naszego kraju i na stałe zagościły w ofercie kilku rodzimych producentów, takich jak Specops, Stronghold Group czy Templars Gear. Do tego grona dołączyła firma Husar, która przyjęła nieco inne podejście do tematu lekkich kamizelek ciętych laserem.
Do naszej redakcji na testy trafiła ich sztandarowa kamizelka Noble Gen II, którą omówimy w artykule.
Materiały
Tym, co wyróżnia wyrób firmy Husar na tle innych, jest obranie innej filozofii redukcji wagi. Firma została przy klasycznych taśmach PALS, zaś oszczędność na wadze uzyskano dzięki zastosowaniu lekkich tkanin oraz wycięciu ich zbędnych elementów laserem. Dzięki temu uniknięto, jak to miało miejsce m.in. we wczesnych ULPC Specopsu, problemu strzępienia się i prucia ciętych laserowo krawędzi laminatu cordura, które miały spełniać funkcję systemu PALS. Bazę kamizelki Noble stanowi szkielet wykonany z tkaniny powlekanej gumą typu hypalon, o zwiększonej odporności (nazywany przez producenta Husar Skin), ciętej laserem. Z tej gumowanej tkaniny wykonano również różnego typu uchwyty oraz pętle do montażu klamer.
Kamizelkę wykonano z materiałów najwyższej jakości, zgodnie z najlepszymi światowymi standardami. Tkaniną wierzchnią jest cordura (w omawianym przez nas egzemplarzu jest to Cordura 500D w kolorze ranger green wyprodukowana w USA) dostępna w różnych kolorach i kamuflażach, jak np. Pencotte, Multicam, A-TACS.
Taśmy w kamuflażach zapewniają amerykańskie firmy Texcell i Murdock, natomiast poliamidowe taśmy jednokolorowe to wyrób krajowego producenta, firmy Pasamon. Elementy dystansowe podszewki zostały wykonane z siatki 3D brytyjskiej firmy Heathcoat Fabrics.
Rzepy jednokolorowe to oryginalne Velcro. Producent stosuje głównie elementy plastikowe firmy ITW Nexus, lidera w produkcji plastikowych klamerek. W większości są to klamry wykonane z acetalu, odpornego na mróz i cechującego się dużą wytrzymałością. Całość jest zszyta mocnymi nićmi syntetycznymi. Całości dopełniają oczka kaletnicze i napy wykonane z mosiądzu, w egzemplarzu testowym były produkcji czeskiej firmy Koh-I-Noor, ale Husar zapewnia, że w produktach seryjnych stosuje wyroby niemieckiej firmy Prym. Jako żyłki systemu szybkowyczepnego użyto mocnej i odpornej na zginanie żyłki nylonowej o średnicy 2,7 mm.
Konstrukcja
Kamizelka Noble Gen II ma postać noszaka płyt mieszczącego dwie płyty standardu SAPI z doczepianymi bokami w postaci szkieletowej, które na pierwszy rzut oka przypominają te z JPC. Całość pokrywają taśmy systemu modułowego PALS. Kamizelka wyposażona jest w system szybkowyczepny.
Tym, co wyróżnia tę konstrukcję, jest modułowość, która daje możliwość doboru różnych elementów składowych kamizelki, takich jak np. rodzaj klapy przedniej, typ cummerbounda czy tylnego panelu. Kamizelkę można rozbudować o dodatkowe osłony balistyczne, jak np. boczne płyty kuloodporne, naramienniki, kołnierz, osłona podbrzusza czy zawieszenie do broni jednopunktowe typu bungee współgrające z systemem szybkowyczepnym. Swoją konstrukcją nawiązuje do kamizelki FCPC kanadyjskiej firmy Ferro Concept.
Przejdźmy do szczegółowego opisu konstrukcji.
Przód ma postać płaskiej kieszeni otwieranej od dołu w kształcie SAPI.
Od strony ciała zrobiona jest z odpowiednio wyciętego hypalonu z doszytymi rzepami haczykami umożliwiającymi montaż paneli dystansowych mających poprawić cyrkulację powietrza, a co za tym idzie, komfort użytkownika.
Rzepy służą również do połączenia kamizelki Noble z kamizelką niskoprofilową Brigandine. Zewnętrzna część wykonana jest z Cordury 500D. Posiada odpinaną klapę przednią zapinaną na rzep, która służy do spięcia boków. W standardzie jest klapa typu kangur, do której można wpiąć wkładki na magazynki zamykane gumą okrągłą, tak jak w kieszeniach typu shingle.
Firma Husar użyła tutaj ciekawego systemu regulacji gumy. Zamiast wiązania, jak u innych producentów, długość gumy regulują małe i lekkie stopery CSL. Trzeba przyznać, że jest to bardzo dobrze zaprojektowana klapa. Jest ona trójwymiarowa, więc po włożeniu do niej magazynków nie będzie się wybrzuszać i rozpinać po bokach jak to ma miejsce np. w JPC.
Z przodu znajdują się trzy taśmy systemu PALS, w tym jedna obszyta rzepem pętelką. Samą klapę można wypiąć, a po podczepieniu odpowiednich pasków oraz dystansu mocowanego do jej rzepu uzyskamy chest rig Mini Skirmish. W trakcie opracowywania są inne rodzaje klap.
Powyżej klapy znajduje się kieszeń otwierana u góry na rzep z naszytymi z zewnątrz dwiema taśmami PALS obszytymi rzepem. Ta kieszeń również jest trójwymiarowa, dzięki czemu lepiej spełnia swoją funkcję niż podobna kieszeń we wspomnianym już JPC. W środku znajduje się taśma gumowa umożliwiająca montaż drobnych przedmiotów, takich jak magazynki pistoletowe czy multitool.
Kieszeń górna dobrze współgra z klapą, dzięki zastosowaniu tylko dwóch taśm PALS. Pozwala to uniknąć sytuacji, gdy po założeniu zbyt dużej kieszeni nie jesteśmy w stanie otworzyć przedniej kieszeni ze schowanymi magazynkami. Po bokach kieszeni przyszyte są pionowe taśmy PALS, do których można podczepić np. przycisk PTT bądź klamry do szybkiego montażu panelu na magazynki. Po bokach mamy dwustronne rzepy do zamocowania kabli bądź rury od bukłaka. Całość dopełniają dwie pętle u góry, które służą do zamocowania ramion za pomocą G-Hooka. Chociaż to rozwiązanie było już wykorzystywane wcześniej, to do nas nie przemówiło. W trakcie testów zdarzyło się, że haczyk sam się wypiął. Jeśli komuś to rozwiązanie nie odpowiada, może zamówić kamizelkę z wytrzymałymi klamrami fastex firmy ITW Nexus.
Plecy również są jedną dużą kieszenią na płytę. Od strony ciała mają konstrukcję zbliżoną do przodu. Różnicę stanowią ramiona zakończone oczkami kaletniczymi oraz naszycie uchwytu ewakuacyjnego. Z zewnątrz wykonane są lekkiej tkaniny nylonowej o splocie ripstop. Na dole pośrodku mają naszyty rzep pętelkę, do którego mocuje się zarówno system szybkowyczepny, jak i regulacji boków. W części górnej, w charakterze wzmocnienia, naszyto na nylon taśmę poliamidową o szerokości 25 mm, pod którą umieszczono pętle z microcordu, należącego do systemu szybkowyczepnego ramion.
Sam montaż i system szybkowyczepny jest ciekawie zrobiony. Ramiona z hypalonu przeciąga się przez plastikową ramkę na taśmach ramion, po czym blokuje się przekładając pętle z microcordu przez oczka kaletnicze i blokuje żyłką. Do pleców można zamontować różnego typu panele tylne. My dostaliśmy panel standardowy, wykonany z Cordury 500D obszyty taśmami molle. Od strony wewnętrznej ma kieszeń wykonaną z nylonu o splocie ripstop, takiego samego jak na plecach, dodatkowo wyłożonego cienkim neoprenem. Przeznaczona jest ona na niskoprofilowy bukłak WLPS firmy Source lub podobny.
Panel montuje się u góry i po bokach za pomocą rzepów mocowanych do haczyków naszytych na hypalonie. U dołu mocuje się go do rzepów od kieszeni na płytę.
Panel tylny po zapięciu odstaje po bokach i przy ramionach, co może doprowadzić do jego zaczepienia się przy przejściu przez wąskie przejścia.
Ramiona uszyte są z taśmy o szerokości 50 mm, którą składa się na pół i spina rzepem, dzięki któremu można regulować jej długość.
Uwagę zwraca koniec taśmy z naszytym rzepem haczykiem. Ma on kilka równoległych szwów oddalonych od siebie o 2,5 cm, co pozwala nam na ich skrócenie za pomocą gorącego noża, gdyby okazały się za długie.
Na drugim końcu taśmy mamy zaszyte haczyki stalowe G-Hook.
Na taśmę zakłada się ramkę plastikową, która wpina się w system szybkowyczepny pleców. Do spodu taśm ramiennych można podczepić, za pomocą rzepa, miękką poduszkę poprawiającą komfort noszenia kamizelki. Poduszka ma klapki, pod które można schować rurę od bukłaka bądź kable od komunikacji. Do tego samego służą po dwa rzepy dwustronne na każdej z klapek.
Boki, zwane również cummerbundami, są rozwinięciem airflow znanych z kamizelki FCPC. Tak samo składają się z bazy wykonanej z laserowo ciętego hypalonu, z zewnątrz naszytymi trzema równoległymi taśmami PALS. Z jednej strony mamy duży rzep (pętelka z prawej, haczyk z lewej strony) do zapinania go pod przednią klapą, z drugiej strony wszyto usztywnienie z polietylenu o grubości 1 mm oraz oczka i microcord systemu szybkowyczepnego, czego nie ma w airflow.
W sytuacji awaryjnej możemy się pozbyć kamizelki w szybki i łatwy sposób poprzez pociągnięcie za uchwyt szybkiego wypięcia (Quick Release – QR) mocowany na ramieniu kamizelki. Ma on postać miękkiej poduszki, na wzór tych stosowanych w spadochronach. Po jednej stronie jest w kolorze kamizelki, a po drugiej – pomarańczowy. Użytkownik może zdecydować, która strona ma być widoczna.
Do uchwytu zamocowana jest złożona na pół żyłka plastikowa. Każda z jej połówek służy do spięcia ramienia, poprzez zablokowanie pętli z microcordu naszytych na plecach kamizelki i przełożonych przez oczka kaletnicze na hypalonowych ramionach pleców. Następnie spina jeden z boków.
System szybkiego wypięcia oraz regulacji boków jest dość nietypowy.
Do wspomnianego już rzepa na placach kamizelki mocowany jest płaski kawałek polietylenu z naszytymi pętlami z lamówki. Przez niego przeplatana jest guma okrągła 3 mm zakończona stoperem, który jednocześnie reguluje jej długość. Przez pętle z gumy przeplata się pętle z microcordu naszyte na końcach cummerbundów, by następnie przełożyć je przez oczka kaletnicze, również nabite na końcach boków kamizelki, i zblokować je żyłką. By zapobiec nadmiernemu rozciąganiu gumy, dodany jest kawałek lamówki z nabitymi na końcu oczkami.
System szybkowyczepny w kamizelce działa dobrze, po pociągnięciu za uchwyt kamizelka prawidłowo się rozpada.
Podsumowanie
Opisywana kamizelka ma ciekawą konstrukcję, wyróżniającą się na polskim rynku, który w dużej mierze jest zdominowany przez bezczelne kopie produktów zachodnich. Chociaż w jej konstrukcji widać cechy wspólne z kanadyjską FCPC, to była ona jednak tylko punktem wyjścia dla nowej konstrukcji, z dużą liczbą własnych innowacji Husara. Konstrukcja jest ciekawa, choć naszym zdaniem niektóre elementy, jak np. boki, można by wykonać inaczej, gdyż w obecnej postaci są one zbyt miękkie, aby mocować na nich spore obciążenie w postaci „zapakowanych po brzegi” dużych kieszeni lub ładownic. Jest to jednak nasza subiektywna opinia, a zgodnie z informacją uzyskaną od producenta, Noble Gen II jest używany przez niemieckie siły specjalne i daje radę.
Miłe dla oka są elementy „designerskie”, takie jak logo grawerowane laserem na hypalonie, czy podpis osoby szyjącej kamizelkę. Firma Husar nie spoczęła na laurach i stale pracuje nad rozwojem konstrukcji. Już zapowiada rozbudowę oferty na dodatkowe osłony balistyczne, możemy więc spodziewać się kolejnych dodatków.