Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

EUROSATORY 2022

Od okopów po kosmos

Globemaster | 2022-08-25
Targi przemysłu wojskowo-obronnego EUROSATORY 2022. Fot. Globemaster

Targi przemysłu wojskowo-obronnego EUROSATORY 2022. Fot. Globemaster

Targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY to największa tego typu impreza w Europie i druga co do wielkości na świecie. To także targi o profilu mocno militarnym. Pierwsza edycja targów odbyła się w 1967 roku. Od tamtego czasu, po dziś dzień targi z edycji na edycję są coraz większe. Zarówno w kwestii liczby firm prezentujących swoje produkty, osób odwiedzających wydarzenie, jak i powierzchni wystawienniczych.

Zdjęcia: Globemaster

Zobacz także

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

EUROSATORY 2022

Tegoroczna edycja obfitowała w olbrzymią ilość prezentowanych nowości w całym spektrum wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działań wojennych na współczesnym polu walki. Od bytowania w terenie żołnierzy i spożywania posiłków typu MRE, poprzez całe spektrum pojazdów lekkich i niezwykle mobilnych dla jednostek specjalnych, ciężkich opancerzonych na trakcji gąsienicowej bojowych wozów piechoty, dronów, bomb, min, karabinów, na orbitalnym rozpoznaniu kończąc. Ilość prezentowanego sprzętu dosłownie zwalała z nóg. Chcąc opisać wszystkie ciekawostki i nowinki, nie sposób zmieścić wszystkie informacje w ramach jednego artykułu. 

Targi przemysłu wojskowo-obronnego EUROSATORY w tym roku odbywały się zdecydowanie w cieniu wojny zapoczątkowanej przez Rosję drugim atakiem na Ukrainę w lutym 2022 r. Wojna na Ukrainie sprawiła również, że przez całą Europę w kręgach wojskowych przetoczyło się wiele dyskusji na temat sprzętu, w szczególności tego ciężkiego, używanego przez obie strony konfliktu. Jeden wniosek jest niepodważalny: „Prawdziwa siła techniki się nie boi”. Wojska pancerne i zmechanizowane, artyleria - to główne siły na polu walki. Oczywiście drony i inne wsparcie sensorami pola walki jest ważne. Tak samo jak lekka piechota oraz jednostki specjalne. Niemniej jednak wojska zmechanizowane to bardzo ważny element składowy armii lądowej. Ten fakt spowodował, że odnosiło się wrażenie, że najwięcej odwiedzających targi osób znajdowało się w sektorach, gdzie prezentowany był ciężki sprzęt opancerzony. Czołgi, haubice, transportery opancerzone. Ten fakt nie dziwi, bo na targach odbyło się też kilka bardzo ciekawych premier w tej domenie. 

Na tegorocznej edycji pojawiło się 1728 wystawców z ponad 160 krajów z całego świata. Polski przemysł reprezentowało 9 firm i przedsiębiorstw. Duża liczba wystawców spowodowała, że postanowiłem subiektywnie powybierać i po części opisać najciekawsze premiery i prezentacje sprzętu oraz wyposażenia, jakie zostały pokazane na targach.

Zaczynając od wagi ciężkiej - czołgi. Nowością na targach bez wątpienia były trzy konstrukcje, które przykuwały największą uwagę osób odwiedzających targi. Jedną z najciekawszych w kategorii „czołgi”, był niemiecki czołg Panther KF51. Konstrukcja została opracowana przez firmę Rheinmetall jako prezentacja czołgu kolejnej generacji, mającego na celu zapewnienie przewagi na polu bitwy. Głównym założeniem przy projektowaniu nowego wozu była modułowość i możliwość adaptacji pojazdu do różnego typu misji. To w gruncie rzeczy jest w chwili obecnej standard, który bierze się pod uwagę podczas prac projektowych i koncepcyjno-rozwojowych nowych pojazdów opancerzonych. Szybko zmieniające się warunki pola walki w połączeniu z dużym nasyceniem sensorami wymuszają, aby pojazdy były niejako w pewnym zakresie multizadaniowe. Głównym uzbrojeniem Panthery jest gładkolufowa armata kalibru 130 mm i długości 52 kalibrów (L/52), która zgodnie z zapewnieniami producenta ma zapewnić o 50% większy zasięg niż armaty w kalibrze 120 mm. Dodatkowo na wieży może być zamontowany zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, który może być wykorzystany do zwalczania bezpilotowych systemów latających. Ponadto w wieży zabudowana została wyrzutnia amunicji krążącej HERO 120, która umożliwia załodze czołgu rażenie celów poza linią widoczności. Najważniejsze, co przyświecało konstruktorom, to zwiększenie siły ognia, zwiększenie przeżywalności załogi oraz zwiększenie świadomości sytuacyjnej.

Przeczytaj także: B&T Police Days 2022 >>

Kolejną ciekawą koncepcją czołgu przyszłości jest zaprezentowany demonstrator europejskiego czołgu przyszłości - Enhanced Main Battle Tank (EMBT), tworzony przez koncern KNDS (jest to współpraca niemieckiego KMW i francuskiego koncernu Nexter). Ciekawostką, a zarazem potwierdzeniem nowoczesnych trendów, jest fakt pozostawienia czteroosobowej załogi, mimo zastosowania automatu ładowania. Czwarty załogant to osoba, która ma odpowiadać za świadomość sytuacyjną na polu walki i obsługiwać systemy zarządzania walką. W tym drona oraz dodatkowy system strzelecki znajdujący się na wieży, składający się z 30-milimetrowej armaty ARX 30.

Duże zainteresowanie budziła również najnowsza odmiana czołgu Leopard 2A7. Wóz był prezentowany tuż obok innego produktu KNDS, a mianowicie wyżej opisanego demonstratora EMBT. Leopard 2A7 uzbrojony jest w nową armatę L55A1 dostosowaną do strzelania pociskami o zwiększonej energii kinetycznej. Wzmocniona została ochrona balistyczna i przeciwminowa. Czołg został również wyposażony w system aktywnej ochrony EuroTrophy, a także zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie, system ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką laserową oraz system obserwacji dookólnej. Czyli tak jak we wcześniej opisanych konstrukcjach, bardzo duży nacisk położony jest na świadomość sytuacyjną załogi.

Polski przemysł na EUROSATORY 2022

Polski przemysł na targach w Paryżu był reprezentowany przez dziewięć podmiotów – firm – marek. Były to: Polska Grupa Zbrojeniowa, WB Group, 4military Sp. z.o.o., RUBOX Ballistic Wall System, Advanced Protection Systems, AP-FLYER Sp. z o.o., PIAP, GMP DEFENCE, MSPO 2022, DIRECT ACTION. Ostatnia nie miała swojego wydzielonego stanowiska wystawienniczego i dzieliła stanowisko z dystrybutorem sprzętu taktycznego oferowanego na rynek francuski. Stanowiska poszczególnych firm znajdowały się w różnych halach wystawienniczych. Nie były w żaden sposób zebrane pod „wspólną flagą”, jak było to w przypadku innych krajów.

Drony, to zdecydowanie najszybciej rozwijająca się domena współczesnego pola walki ostatnich lat. Potwierdziły to zarówno konflikt w Górskim Karabachu, toczony pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem oraz obecnie trwający konflikt na Ukrainie. Bezzałogowe aparaty latające to niezwykle skuteczne nośniki uzbrojenia. Zarówno jako przeznaczone do tego typu nosicieli uzbrojenia, jak również cywilne wersje przygotowane metodą polową do przenoszenia granatów. To także niezwykle skuteczny sensor, pozwalający skrócić pętlę decyzyjną do minimum. Co ciekawe, dość sporych rozmiarów stanowisko wystawiennicze miała na targach EUROSATORY polska firma AP-Flyer, zajmująca się wykrywaniem i neutralizacją dronów, za pomocą systemu MADDOCS (Multi – Sensor Automatic Drone Detection & Observation System). 

Pokaźnych rozmiarów było stanowisko wystawiennicze Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Na tym stanowisku prezentowano uzbrojenie wyprodukowane min. przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom oraz Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. Na pierwszym planie, nie wiedzieć czemu, wyeksponowano stałą obwoźną ekspozycję broni palnej z Radomia, którą od kilku lat można oglądać na różnego rodzaju wydarzeniach odwiedzanych przez FB Łucznik-Radom. Różowe karabiny, modne dekadę temu, dzisiaj trącą myszką. Natomiast doskonała konstrukcja MWS-25 (SKW.308), będąca modułowym samopowtarzalnym karabinem wyborowym produkowanym w Zakładach Mechanicznych „Tarnów” S.A., była wręcz upchnięta w głębi stoiska i eksponowana w kierunku ściany hali. Trzeba było się natrudzić, aby ją odszukać.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się firma 4military Sp. z o.o., prezentująca system mobilnych kulochwytów RUBOX Ballistic Wall System. Niezwykle ciekawy modułowy system umożliwiający bardzo szybko i łatwo budować strzelnice w terenie przygodnym lub killing-housy na terenie obiektów szkoleniowych. 

Broń i wyposażenie żołnierza

Czyli to co „tygrysy” lubią najbardziej. W końcu każdy służący w naszym kraju żołnierz czy funkcjonariusz zaczynał swoją przygodę z „wojaczką” od biegania z patykiem imitującym prawdziwą broń. Na paryskich targach wystawiali się wszyscy liczący się na rynku gracze z zakresu produkcji uzbrojenia i wyposażenia indywidualnego żołnierza. Potężni producenci broni palnej, tacy jak SIG Sauer, H&K, FN Herstal, CZ, Beretta, to były stanowiska wystawiennicze, które odwiedziłem w pierwszej kolejności, zachodząc tam w każdej wolnej chwili, aby jeszcze o czymś ciekawym porozmawiać z ludźmi prezentującymi sprzęt i uzbrojenie. Odwiedziłem również stanowisko Pakistan Ordnance Factory, aby pooglądać klony H&K G3 i MP5 w kolorze złotym. Doświadczenie bezcenne. 

Absolutnym top pozostaje dla mnie producent zza wielkiej wody, czyli firma SIG Sauer, którą amerykańskie wojska lądowe wybrały jako zwycięzcę programu NGSW na dostawę karabinków automatycznych i ręcznych karabinów maszynowych nowej generacji. Program drużynowej broni indywidualnej nowej generacji NGSW (New Generation Squad Weapon) obejmuje karabinek automatyczny XM5 i ręczny karabin maszynowy XM250. Obie konstrukcje zasilane są nabojem 6,8 mm x 51 (.277 SIG Fury) w technologii łusek hybrydowych. Przestrzeń wystawiennicza firmy SIG Sauer robiła spore wrażenie, tym bardziej że była umiejscowiona przy wejściu do jednej z hal. Liczba osób odwiedzających stanowisko była również imponująca.

Jeżeli chodzi natomiast o wystawców ze starego kontynentu, to ciekawie zaaranżowane i wyposażone w konstrukcje strzeleckie było stanowisko firmy H&K. Wśród prezentowanego uzbrojenia, największym zainteresowaniem cieszył się karabinek H&K 433. Niektórzy twierdzą, że jest to dziecko ze związku H&K G36 z H&K 416. Faktem jest, że nowa konstrukcja po części czerpie z obu konstrukcji najlepsze rozwiązania. Co ciekawe, HK433 z uzyskanych informacji od przedstawicieli H&K nie będzie sprzedawany na rynku cywilnym, nawet w USA. Firma chce się skoncentrować na Europie i oferować nową broń dotychczasowym użytkownikom G36, zarówno wojskowym, jak i policyjnym.

Jedną z ciekawszych dla mnie premier jako el pistolero, była prezentacja nowej konstrukcji z FN Herstal, mianowicie bezkurkowego pistoletu FN HiPer do kalibru 9 mm x 19. Konstrukcja charakteryzuje się bardzo ciekawymi rozwiązaniami i dużą liczbą innowacyjnych rozwiązań opatentowanych przez konstruktorów z Belgii. Podczas projektowania nowej konstrukcji głównym celem projektantów było uzyskanie maksymalnej ergonomii. Producent zastosował oburęczny zwalniacz zamka. Jego konstrukcja i umieszczenie mają zapobiegać przypadkowemu zrzutowi zamka. Zwalniacz zamka jest nieco cofnięty i przekoszony. Ciekawie została rozwiązana konstrukcja oburęcznego, obrotowego zatrzasku magazynka. Dzięki temu strzelec może zmieniać magazynki w ciągu kilku sekund bez zmiany chwytu, przekaszania pistoletu. Wyeliminowano dzięki temu również konieczność „poszukiwania” kciukiem przycisku zwalniania zamka, tak jak ma to miejsce w przypadku klasycznego rozwiązania. Dwa manipulatory działają niezależnie od siebie. Po uruchomieniu jednej dźwigni druga pozostaje nieruchoma, dzięki czemu nie zostanie zablokowana ręką wiodącą użytkownika. Niezwykła ergonomia oraz intuicyjność podczas wymiany magazynka. Maksymalnie nisko osadzony przewód lufy wraz z kątem rękojeści takim samym jak w kultowej konstrukcji fabryki broni z FN Herstal – FN Hi Power, powoduje, że kontrola broni po strzale jest stosunkowo łatwa i przyjemna.

Broń w chwili obecnej przeznaczona jest dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. Pytanie o datę rozpoczęcia sprzedaży na rynek cywilny wzbudziło tylko uśmiech na twarzy pracownika FN Herstal.

Norweska firma NFM Group, której zakład produkcyjny znajduje się w Polsce, eksponowała swoje produkty na bardzo ładnie zaaranżowanym stoisku wystawienniczym. Firma NFM posiada cztery główne linie produktów: THOR – kamizelki kuloodporne i plate carriery, SKJOLD – miękkie i twarde wkłady balistyczne, GARM – ubrania taktyczne, HJELM – hełmy balistyczne. Podczas targów w Paryżu, firma prezentowała najnowszy modułowy system kamizelki kuloodpornej MCVS (Modular Combat Vest System), który został zakupiony przez armię norweską. Bardzo ciekawym produktem był hełm HJELM, przeznaczony głównie dla jednostek specjalnych. Waga hełmu jest niezwykle imponująca, 950 gram w rozmiarze XL-N. Hełm produkowany jest z wykorzystaniem innowacyjnej technologii FREC-2™. Hełm cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Ponadto premierę miała twarda płyta balistyczna ICW Level IIIA zgodnie ze standardem NIJ, waga 660 gram, grubość 11,1 mm. Ultralekka płyta, która zatrzymuje 3 strzały z kalibru 7,62 mm x 51 (pocisk M80) prędkości 847 m/sek. Płyta została wyprodukowana również z wykorzystaniem technologii FREC-2™.

Targi EUROSATORY to niezwykła okazja, aby zaprezentować swoje produkty klientom z całego świata. To największa tego typu impreza w Europie. Doskonałe miejsce na spotkania biznesowe, prezentacje nowinek produkcyjnych oraz spotkania z konkurencją. Kolejna edycja planowana jest w 2024 roku.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Redakcja Nowy numer kwartalnika SPECIAL OPS!

Nowy numer kwartalnika SPECIAL OPS! Nowy numer kwartalnika SPECIAL OPS!

W czwartym numerze kwartalnika SPECIAL OPS, który zamyka 2022 rok, znajdziecie m.in. artykuł o GR KMP Poznań, analizę działań wojennych na Ukrainie oraz opisy uzbrojenia i testy sprzętu!

W czwartym numerze kwartalnika SPECIAL OPS, który zamyka 2022 rok, znajdziecie m.in. artykuł o GR KMP Poznań, analizę działań wojennych na Ukrainie oraz opisy uzbrojenia i testy sprzętu!

Piotr Górski Pistolet VIS 100 M1

Pistolet VIS 100 M1 Pistolet VIS 100 M1

Pistolet VIS 100 M1 jest przeznaczoną do niszczenia siły żywej na odległościach do 50 m osobistą samopowtarzalną krótką bronią strzelecką w całości polskiej konstrukcji, produkowaną w Fabryce Broni „Łucznik”...

Pistolet VIS 100 M1 jest przeznaczoną do niszczenia siły żywej na odległościach do 50 m osobistą samopowtarzalną krótką bronią strzelecką w całości polskiej konstrukcji, produkowaną w Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu. Nazwa broni nawiązuje do pistoletu wz. 35 VIS, produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936–1939, zaś liczba 100 odzwierciedla wprowadzenie broni w ramach obchodów stulecia niepodległości Polski.

Redakcja Nowa broń dla Straży Granicznej

Nowa broń dla Straży Granicznej Nowa broń dla Straży Granicznej

W ostatnich dniach października 2022 roku Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. zawarły ze Strażą Graniczną umowę na dostarczenie kilkudziesięciu sztuk karabinów maszynowych ZTM UKM 2020S.

W ostatnich dniach października 2022 roku Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. zawarły ze Strażą Graniczną umowę na dostarczenie kilkudziesięciu sztuk karabinów maszynowych ZTM UKM 2020S.

Krzysztof Mątecki news Koreańskie granatniki dla WP

Koreańskie granatniki dla WP Koreańskie granatniki dla WP

W dniu 26 września 2022 roku rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował w mediach społecznościowych o zakupie południowokoreańskich 40-mm granatników maszynowych K4. Jest to zakup interwencyjny...

W dniu 26 września 2022 roku rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował w mediach społecznościowych o zakupie południowokoreańskich 40-mm granatników maszynowych K4. Jest to zakup interwencyjny z terminem realizacji w ciągu kilku miesięcy o wartości kilkunastu milionów USD. Umowa obejmuje kilkaset 40 mm granatników AGL K4 wraz z pół milionem sztuk amunicji.

Redakcja news Nowy numer kwartalnika SPECIAL OPS!

Nowy numer kwartalnika SPECIAL OPS! Nowy numer kwartalnika SPECIAL OPS!

W trzecim tegorocznym (2022) numerze kwartalnika SPECIAL OPS znajdziecie m.in. artykuł o słynącej z kontrowersyjnych metod działania jednostce BOPE PMERJ z Rio de Janeiro, analizę wojny toczącej się na...

W trzecim tegorocznym (2022) numerze kwartalnika SPECIAL OPS znajdziecie m.in. artykuł o słynącej z kontrowersyjnych metod działania jednostce BOPE PMERJ z Rio de Janeiro, analizę wojny toczącej się na Ukrainie, opisy uzbrojenia i testy sprzętu!

Piotr Górski Dwaj Panowie na literę „W”: AS Wał i WSS Wintoriez

Dwaj Panowie na literę „W”: AS Wał i WSS Wintoriez Dwaj Panowie na literę „W”: AS Wał i WSS Wintoriez

Przykładowym reprezentantem kierunków rozwojowych współczesnej broni snajperskiej będzie nasz bohater, czyli rosyjski karabinek AS Wał oraz jego wyborowa wersja WSS Wintoriez. W aktualnych działaniach...

Przykładowym reprezentantem kierunków rozwojowych współczesnej broni snajperskiej będzie nasz bohater, czyli rosyjski karabinek AS Wał oraz jego wyborowa wersja WSS Wintoriez. W aktualnych działaniach bojowych w Ukrainie broń ta odnotowuje po obu stronach konfliktu istotne sukcesy wykuwając swoje trwałe miejsce w historii. Jako broń specjalistyczna, w zasadzie niszowa, z czasem może osiągnąć zawrotne ceny na rynku kolekcjonerskim, a jej właściciele będą mogli dołączyć zarówno do grona szczęściarzy,...

Piotr Górski Dwulufowa strzelba Umarex T4E HDS 68 Bez zezwolenia

Dwulufowa strzelba Umarex T4E HDS 68 Bez zezwolenia Dwulufowa strzelba Umarex T4E HDS 68 Bez zezwolenia

W artykule prezentujemy nasze wrażenia z testu dwulufowej strzelby T4E HDS 68 firmy Umarex opisanej przez producenta jako Home Defence Shotgun. Jest to strzelba pneumatyczna, działająca na zasadzie napędu...

W artykule prezentujemy nasze wrażenia z testu dwulufowej strzelby T4E HDS 68 firmy Umarex opisanej przez producenta jako Home Defence Shotgun. Jest to strzelba pneumatyczna, działająca na zasadzie napędu pocisku – kuli sprężonym gazem, w tym przypadku za sprawą standardowych kapsuł – naboi CO2. W swojej klasie prezentowana strzelba należy do najmocniejszych jednostek broni dostępnych bez zezwolenia i rejestracji oferując energię wylotową kuli 16 J (w niektórych krajach, za sprawą przepisów, zredukowaną...

Konrad Brodewicz PG-14,5 MASAKRA (NIGHT PREDATOR)

PG-14,5 MASAKRA (NIGHT PREDATOR) PG-14,5 MASAKRA (NIGHT PREDATOR)

Opracowany pod koniec lat 30. nabój kalibru 14,5x114 nadal cieszy się zasłużoną popularnością w siłach zbrojnych byłego Układu Warszawskiego, jego potworna moc (energia początkowa 31000 J), niebagatelny...

Opracowany pod koniec lat 30. nabój kalibru 14,5x114 nadal cieszy się zasłużoną popularnością w siłach zbrojnych byłego Układu Warszawskiego, jego potworna moc (energia początkowa 31000 J), niebagatelny zasięg skuteczny (około 4 km) powoduje, że pomimo upływu prawie 80 lat od skonstruowania może stanowić śmiertelne zagrożenie dla lekko opancerzonych pojazdów, infrastruktury technicznej i siły żywej przeciwnika.

Jacek Kulka Springfield XD-S, czyli chorwacki sub-kompact w czterdziestce piątce

Springfield XD-S, czyli chorwacki sub-kompact w czterdziestce piątce Springfield XD-S, czyli chorwacki sub-kompact w czterdziestce piątce

Springfield nierozłącznie kojarzy się z bronią. To założone w roku 1636 miasto ( prawa miejskie otrzymało w roku 1852 ) położone jest w stanie Massachusetts. Już w 1777 powstał tu skład broni, a w roku...

Springfield nierozłącznie kojarzy się z bronią. To założone w roku 1636 miasto ( prawa miejskie otrzymało w roku 1852 ) położone jest w stanie Massachusetts. Już w 1777 powstał tu skład broni, a w roku 1794 podjęto produkcję muszkietów, by uniezależnić się od europejskich producentów.

Jacek Kulka MSPO: Małe jest piękne…

MSPO: Małe jest piękne… MSPO: Małe jest piękne…

…a na pewno - pożyteczne. Na wrześniowych targach przez przypadek znalazłem warszawską firmę Etronika. Będąca częścią nagrodzonego Defenderem stoiska Cenzinu, niczym się nie wyróżniała. Pozory jednak mylą.

…a na pewno - pożyteczne. Na wrześniowych targach przez przypadek znalazłem warszawską firmę Etronika. Będąca częścią nagrodzonego Defenderem stoiska Cenzinu, niczym się nie wyróżniała. Pozory jednak mylą.

Jacek Kulka Bunkier do samochodu

Bunkier do samochodu Bunkier do samochodu

Niedawno opisałem dwa sejfy domowe na pistolety, wykorzystujące zamki biometryczne. Teraz chciałbym przedstawić model mobilny. Jest to pewne rozwiązanie problemu jak bezpiecznie przewozić broń długą.

Niedawno opisałem dwa sejfy domowe na pistolety, wykorzystujące zamki biometryczne. Teraz chciałbym przedstawić model mobilny. Jest to pewne rozwiązanie problemu jak bezpiecznie przewozić broń długą.

Jacek Kulka Pink Panter znów w akcji

Pink Panter znów w akcji Pink Panter znów w akcji

Jak ważny jest kamuflaż chyba każdy zdaje sobie sprawę. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy stosowali kamuflaż na szeroką skalę. Wzory oparte były na wynikach badań naukowych, ale przede wszystkim...

Jak ważny jest kamuflaż chyba każdy zdaje sobie sprawę. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy stosowali kamuflaż na szeroką skalę. Wzory oparte były na wynikach badań naukowych, ale przede wszystkim korzystano z doświadczeń wyniesionych z walki.

Jacek Kulka Dwa słowa o STG 44

Dwa słowa o STG 44 Dwa słowa o STG 44

Chyba nie muszę przedstawiać karabinka STG 44? Wyprodukowany w ilości ponad 400 tysięcy sztuk nie zdążył już odegrać znaczącej roli w drugiej wojnie światowej. Niewątpliwie jednak wpłynął na powojenne...

Chyba nie muszę przedstawiać karabinka STG 44? Wyprodukowany w ilości ponad 400 tysięcy sztuk nie zdążył już odegrać znaczącej roli w drugiej wojnie światowej. Niewątpliwie jednak wpłynął na powojenne konstrukcje.

Jacek Kulka Jak za pomocą palca zabezpieczyć broń?

Jak za pomocą palca zabezpieczyć broń? Jak za pomocą palca zabezpieczyć broń?

Jak należy właściwie przechowywać broń palną, wie jej każdy właściciel. Dziś chciałbym zaprezentować dwa produkty, które mogą służyć do tego celu. Uprzedzam, nie spełniają warunków określonych w naszej...

Jak należy właściwie przechowywać broń palną, wie jej każdy właściciel. Dziś chciałbym zaprezentować dwa produkty, które mogą służyć do tego celu. Uprzedzam, nie spełniają warunków określonych w naszej Ustawie.

Redakcja Oświadczenie rzecznika prasowego Dowództwa WOT

Oświadczenie rzecznika prasowego Dowództwa WOT Oświadczenie rzecznika prasowego Dowództwa WOT

Oświadczenie rzecznika prasowego Dowództwa WOT do serii artykułów dot. karabinka GROT jakie ukazały się w dniu 25 stycznia 2021 r. na łamach onet.pl

Oświadczenie rzecznika prasowego Dowództwa WOT do serii artykułów dot. karabinka GROT jakie ukazały się w dniu 25 stycznia 2021 r. na łamach onet.pl

Redakcja W Otwocku i Józefowie Policja zabezpieczyła broń i materiały wybuchowe

W Otwocku i Józefowie Policja zabezpieczyła broń i materiały wybuchowe W Otwocku i Józefowie Policja zabezpieczyła broń i materiały wybuchowe

W wyniku intensywnej pracy operacyjnej policjantów z wydziału kryminalnego i ustaleniom funkcjonariuszy z pionu prewencji, namierzono prywatne posesje, gdzie znajdowała się broń, amunicja oraz materiały...

W wyniku intensywnej pracy operacyjnej policjantów z wydziału kryminalnego i ustaleniom funkcjonariuszy z pionu prewencji, namierzono prywatne posesje, gdzie znajdowała się broń, amunicja oraz materiały wybuchowe. Działania otwockich policjantów wspomagali policyjni pirotechnicy z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Warszawy, biegli z zakresu broni i amunicji, policjanci z Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego Policji oraz strażacy.

Redakcja Nowe pistolety dla Wojska Polskiego

Nowe pistolety dla Wojska Polskiego Nowe pistolety dla Wojska Polskiego

20 tys. sztuk 9-mm pistoletów samopowtarzalnych VIS 100 trafi wkrótce na wyposażenie Wojska Polskiego. 4 grudnia br. podpisana została umowa na zakup tej broni, a pierwsze dostawy planowane są już w nadchodzącym...

20 tys. sztuk 9-mm pistoletów samopowtarzalnych VIS 100 trafi wkrótce na wyposażenie Wojska Polskiego. 4 grudnia br. podpisana została umowa na zakup tej broni, a pierwsze dostawy planowane są już w nadchodzącym roku.

Wybrane dla Ciebie

Dobierz wyposażenie na misje specjalną »

Dobierz wyposażenie na misje specjalną » Dobierz wyposażenie na misje specjalną »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać

Wybierasz się w góry? Zobacz, jakie buty mogą uratować życie »

Wybierasz się w góry? Zobacz, jakie buty mogą uratować życie » Wybierasz się w góry? Zobacz, jakie buty mogą uratować życie »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań

Czy wiesz, jaka broń będzie najlepsza do samoobrony?

Czy wiesz, jaka broń będzie najlepsza do samoobrony? Czy wiesz, jaka broń będzie najlepsza do samoobrony?

Testujemy telefon do zadań specjalnych >>

Testujemy telefon do zadań specjalnych >> Testujemy telefon do zadań specjalnych >>

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań

Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Dobierz buty do zimowej wyprawy » Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Wybierasz się na wyprawę? Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć

Wybierasz się na wyprawę? Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć Wybierasz się na wyprawę? Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym najlepiej zwabić jelenia » Czym najlepiej zwabić jelenia »

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Który telefon ma najlepszą kamerę termoaktywną

Który telefon ma najlepszą kamerę termoaktywną Który telefon ma najlepszą kamerę termoaktywną

Na ile gaz pieprzowy może być ofensywny?

Na ile gaz pieprzowy może być ofensywny? Na ile gaz pieprzowy może być ofensywny?

Poznaj nieodłącznego towarzysza Twoich wypraw

Poznaj nieodłącznego towarzysza Twoich wypraw Poznaj nieodłącznego towarzysza Twoich wypraw

Iść tam gdzie buty poniosą? Czy wytrzymają?

Iść tam gdzie buty poniosą? Czy wytrzymają? Iść tam gdzie buty poniosą? Czy wytrzymają?

Najnowsze produkty i technologie

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops