Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

EUROSATORY 2022

Od okopów po kosmos

Globemaster | 2022-08-25
Targi przemysłu wojskowo-obronnego EUROSATORY 2022. Fot. Globemaster

Targi przemysłu wojskowo-obronnego EUROSATORY 2022. Fot. Globemaster

Targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY to największa tego typu impreza w Europie i druga co do wielkości na świecie. To także targi o profilu mocno militarnym. Pierwsza edycja targów odbyła się w 1967 roku. Od tamtego czasu, po dziś dzień targi z edycji na edycję są coraz większe. Zarówno w kwestii liczby firm prezentujących swoje produkty, osób odwiedzających wydarzenie, jak i powierzchni wystawienniczych.

Zdjęcia: Globemaster

Zobacz także

Direct Action Direct Action® na targach Eurosatory 2024 w Paryżu

Direct Action® na targach Eurosatory 2024 w Paryżu Direct Action® na targach Eurosatory 2024 w Paryżu

Direct Action®, lider w produkcji zaawansowanego sprzętu taktycznego, z dumą potwierdza swoją obecność na Eurosatory 2024 – prestiżowym, międzynarodowym wydarzeniu prezentującym najnowsze technologie obronne...

Direct Action®, lider w produkcji zaawansowanego sprzętu taktycznego, z dumą potwierdza swoją obecność na Eurosatory 2024 – prestiżowym, międzynarodowym wydarzeniu prezentującym najnowsze technologie obronne i bezpieczeństwa. Nasza obecność na tej imprezie podkreśla zaangażowanie Direct Action w najwyższą jakość i zaawansowane produkty dla sektora wojskowego i publicznego bezpieczeństwa.

Redakcja Targi POLSECURE 2024 – międzynarodowo, merytorycznie i spektakularnie!

Targi POLSECURE 2024 – międzynarodowo, merytorycznie i spektakularnie! Targi POLSECURE 2024 – międzynarodowo, merytorycznie i spektakularnie!

Trzecia edycja Międzynarodowych Targów POLSECURE po raz kolejny sprawdziła się jako wydarzenie dla służb dbających o bezpieczeństwo publiczne w naszym kraju. Wystawę odwiedziło blisko 6000 zwiedzających.

Trzecia edycja Międzynarodowych Targów POLSECURE po raz kolejny sprawdziła się jako wydarzenie dla służb dbających o bezpieczeństwo publiczne w naszym kraju. Wystawę odwiedziło blisko 6000 zwiedzających.

Redakcja Laureaci targów Polsecure 2024!

Laureaci targów Polsecure 2024! Laureaci targów Polsecure 2024!

W dniach od 23 do 25 kwietnia 2024 roku w Kielcach odbywały się III Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego Polsecure 2024, dedykowane służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne....

W dniach od 23 do 25 kwietnia 2024 roku w Kielcach odbywały się III Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego Polsecure 2024, dedykowane służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne. Ostatniego dnia targów, podczas uroczystej gali wręczono nagrody specjalne służb mundurowych oraz medale i wyróżnienia za najlepsze produkty i stoiska.

EUROSATORY 2022

Tegoroczna edycja obfitowała w olbrzymią ilość prezentowanych nowości w całym spektrum wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działań wojennych na współczesnym polu walki. Od bytowania w terenie żołnierzy i spożywania posiłków typu MRE, poprzez całe spektrum pojazdów lekkich i niezwykle mobilnych dla jednostek specjalnych, ciężkich opancerzonych na trakcji gąsienicowej bojowych wozów piechoty, dronów, bomb, min, karabinów, na orbitalnym rozpoznaniu kończąc. Ilość prezentowanego sprzętu dosłownie zwalała z nóg. Chcąc opisać wszystkie ciekawostki i nowinki, nie sposób zmieścić wszystkie informacje w ramach jednego artykułu. 

Targi przemysłu wojskowo-obronnego EUROSATORY w tym roku odbywały się zdecydowanie w cieniu wojny zapoczątkowanej przez Rosję drugim atakiem na Ukrainę w lutym 2022 r. Wojna na Ukrainie sprawiła również, że przez całą Europę w kręgach wojskowych przetoczyło się wiele dyskusji na temat sprzętu, w szczególności tego ciężkiego, używanego przez obie strony konfliktu. Jeden wniosek jest niepodważalny: „Prawdziwa siła techniki się nie boi”. Wojska pancerne i zmechanizowane, artyleria - to główne siły na polu walki. Oczywiście drony i inne wsparcie sensorami pola walki jest ważne. Tak samo jak lekka piechota oraz jednostki specjalne. Niemniej jednak wojska zmechanizowane to bardzo ważny element składowy armii lądowej. Ten fakt spowodował, że odnosiło się wrażenie, że najwięcej odwiedzających targi osób znajdowało się w sektorach, gdzie prezentowany był ciężki sprzęt opancerzony. Czołgi, haubice, transportery opancerzone. Ten fakt nie dziwi, bo na targach odbyło się też kilka bardzo ciekawych premier w tej domenie. 

Na tegorocznej edycji pojawiło się 1728 wystawców z ponad 160 krajów z całego świata. Polski przemysł reprezentowało 9 firm i przedsiębiorstw. Duża liczba wystawców spowodowała, że postanowiłem subiektywnie powybierać i po części opisać najciekawsze premiery i prezentacje sprzętu oraz wyposażenia, jakie zostały pokazane na targach.

Zaczynając od wagi ciężkiej - czołgi. Nowością na targach bez wątpienia były trzy konstrukcje, które przykuwały największą uwagę osób odwiedzających targi. Jedną z najciekawszych w kategorii „czołgi”, był niemiecki czołg Panther KF51. Konstrukcja została opracowana przez firmę Rheinmetall jako prezentacja czołgu kolejnej generacji, mającego na celu zapewnienie przewagi na polu bitwy. Głównym założeniem przy projektowaniu nowego wozu była modułowość i możliwość adaptacji pojazdu do różnego typu misji. To w gruncie rzeczy jest w chwili obecnej standard, który bierze się pod uwagę podczas prac projektowych i koncepcyjno-rozwojowych nowych pojazdów opancerzonych. Szybko zmieniające się warunki pola walki w połączeniu z dużym nasyceniem sensorami wymuszają, aby pojazdy były niejako w pewnym zakresie multizadaniowe. Głównym uzbrojeniem Panthery jest gładkolufowa armata kalibru 130 mm i długości 52 kalibrów (L/52), która zgodnie z zapewnieniami producenta ma zapewnić o 50% większy zasięg niż armaty w kalibrze 120 mm. Dodatkowo na wieży może być zamontowany zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, który może być wykorzystany do zwalczania bezpilotowych systemów latających. Ponadto w wieży zabudowana została wyrzutnia amunicji krążącej HERO 120, która umożliwia załodze czołgu rażenie celów poza linią widoczności. Najważniejsze, co przyświecało konstruktorom, to zwiększenie siły ognia, zwiększenie przeżywalności załogi oraz zwiększenie świadomości sytuacyjnej.

Przeczytaj także: B&T Police Days 2022 >>

Kolejną ciekawą koncepcją czołgu przyszłości jest zaprezentowany demonstrator europejskiego czołgu przyszłości - Enhanced Main Battle Tank (EMBT), tworzony przez koncern KNDS (jest to współpraca niemieckiego KMW i francuskiego koncernu Nexter). Ciekawostką, a zarazem potwierdzeniem nowoczesnych trendów, jest fakt pozostawienia czteroosobowej załogi, mimo zastosowania automatu ładowania. Czwarty załogant to osoba, która ma odpowiadać za świadomość sytuacyjną na polu walki i obsługiwać systemy zarządzania walką. W tym drona oraz dodatkowy system strzelecki znajdujący się na wieży, składający się z 30-milimetrowej armaty ARX 30.

Duże zainteresowanie budziła również najnowsza odmiana czołgu Leopard 2A7. Wóz był prezentowany tuż obok innego produktu KNDS, a mianowicie wyżej opisanego demonstratora EMBT. Leopard 2A7 uzbrojony jest w nową armatę L55A1 dostosowaną do strzelania pociskami o zwiększonej energii kinetycznej. Wzmocniona została ochrona balistyczna i przeciwminowa. Czołg został również wyposażony w system aktywnej ochrony EuroTrophy, a także zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie, system ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką laserową oraz system obserwacji dookólnej. Czyli tak jak we wcześniej opisanych konstrukcjach, bardzo duży nacisk położony jest na świadomość sytuacyjną załogi.

Polski przemysł na EUROSATORY 2022

Polski przemysł na targach w Paryżu był reprezentowany przez dziewięć podmiotów – firm – marek. Były to: Polska Grupa Zbrojeniowa, WB Group, 4military Sp. z.o.o., RUBOX Ballistic Wall System, Advanced Protection Systems, AP-FLYER Sp. z o.o., PIAP, GMP DEFENCE, MSPO 2022, DIRECT ACTION. Ostatnia nie miała swojego wydzielonego stanowiska wystawienniczego i dzieliła stanowisko z dystrybutorem sprzętu taktycznego oferowanego na rynek francuski. Stanowiska poszczególnych firm znajdowały się w różnych halach wystawienniczych. Nie były w żaden sposób zebrane pod „wspólną flagą”, jak było to w przypadku innych krajów.

Drony, to zdecydowanie najszybciej rozwijająca się domena współczesnego pola walki ostatnich lat. Potwierdziły to zarówno konflikt w Górskim Karabachu, toczony pomiędzy Armenią i Azerbejdżanem oraz obecnie trwający konflikt na Ukrainie. Bezzałogowe aparaty latające to niezwykle skuteczne nośniki uzbrojenia. Zarówno jako przeznaczone do tego typu nosicieli uzbrojenia, jak również cywilne wersje przygotowane metodą polową do przenoszenia granatów. To także niezwykle skuteczny sensor, pozwalający skrócić pętlę decyzyjną do minimum. Co ciekawe, dość sporych rozmiarów stanowisko wystawiennicze miała na targach EUROSATORY polska firma AP-Flyer, zajmująca się wykrywaniem i neutralizacją dronów, za pomocą systemu MADDOCS (Multi – Sensor Automatic Drone Detection & Observation System). 

Pokaźnych rozmiarów było stanowisko wystawiennicze Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Na tym stanowisku prezentowano uzbrojenie wyprodukowane min. przez Fabrykę Broni Łucznik-Radom oraz Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. Na pierwszym planie, nie wiedzieć czemu, wyeksponowano stałą obwoźną ekspozycję broni palnej z Radomia, którą od kilku lat można oglądać na różnego rodzaju wydarzeniach odwiedzanych przez FB Łucznik-Radom. Różowe karabiny, modne dekadę temu, dzisiaj trącą myszką. Natomiast doskonała konstrukcja MWS-25 (SKW.308), będąca modułowym samopowtarzalnym karabinem wyborowym produkowanym w Zakładach Mechanicznych „Tarnów” S.A., była wręcz upchnięta w głębi stoiska i eksponowana w kierunku ściany hali. Trzeba było się natrudzić, aby ją odszukać.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się firma 4military Sp. z o.o., prezentująca system mobilnych kulochwytów RUBOX Ballistic Wall System. Niezwykle ciekawy modułowy system umożliwiający bardzo szybko i łatwo budować strzelnice w terenie przygodnym lub killing-housy na terenie obiektów szkoleniowych. 

Broń i wyposażenie żołnierza

Czyli to co „tygrysy” lubią najbardziej. W końcu każdy służący w naszym kraju żołnierz czy funkcjonariusz zaczynał swoją przygodę z „wojaczką” od biegania z patykiem imitującym prawdziwą broń. Na paryskich targach wystawiali się wszyscy liczący się na rynku gracze z zakresu produkcji uzbrojenia i wyposażenia indywidualnego żołnierza. Potężni producenci broni palnej, tacy jak SIG Sauer, H&K, FN Herstal, CZ, Beretta, to były stanowiska wystawiennicze, które odwiedziłem w pierwszej kolejności, zachodząc tam w każdej wolnej chwili, aby jeszcze o czymś ciekawym porozmawiać z ludźmi prezentującymi sprzęt i uzbrojenie. Odwiedziłem również stanowisko Pakistan Ordnance Factory, aby pooglądać klony H&K G3 i MP5 w kolorze złotym. Doświadczenie bezcenne. 

Absolutnym top pozostaje dla mnie producent zza wielkiej wody, czyli firma SIG Sauer, którą amerykańskie wojska lądowe wybrały jako zwycięzcę programu NGSW na dostawę karabinków automatycznych i ręcznych karabinów maszynowych nowej generacji. Program drużynowej broni indywidualnej nowej generacji NGSW (New Generation Squad Weapon) obejmuje karabinek automatyczny XM5 i ręczny karabin maszynowy XM250. Obie konstrukcje zasilane są nabojem 6,8 mm x 51 (.277 SIG Fury) w technologii łusek hybrydowych. Przestrzeń wystawiennicza firmy SIG Sauer robiła spore wrażenie, tym bardziej że była umiejscowiona przy wejściu do jednej z hal. Liczba osób odwiedzających stanowisko była również imponująca.

Jeżeli chodzi natomiast o wystawców ze starego kontynentu, to ciekawie zaaranżowane i wyposażone w konstrukcje strzeleckie było stanowisko firmy H&K. Wśród prezentowanego uzbrojenia, największym zainteresowaniem cieszył się karabinek H&K 433. Niektórzy twierdzą, że jest to dziecko ze związku H&K G36 z H&K 416. Faktem jest, że nowa konstrukcja po części czerpie z obu konstrukcji najlepsze rozwiązania. Co ciekawe, HK433 z uzyskanych informacji od przedstawicieli H&K nie będzie sprzedawany na rynku cywilnym, nawet w USA. Firma chce się skoncentrować na Europie i oferować nową broń dotychczasowym użytkownikom G36, zarówno wojskowym, jak i policyjnym.

Jedną z ciekawszych dla mnie premier jako el pistolero, była prezentacja nowej konstrukcji z FN Herstal, mianowicie bezkurkowego pistoletu FN HiPer do kalibru 9 mm x 19. Konstrukcja charakteryzuje się bardzo ciekawymi rozwiązaniami i dużą liczbą innowacyjnych rozwiązań opatentowanych przez konstruktorów z Belgii. Podczas projektowania nowej konstrukcji głównym celem projektantów było uzyskanie maksymalnej ergonomii. Producent zastosował oburęczny zwalniacz zamka. Jego konstrukcja i umieszczenie mają zapobiegać przypadkowemu zrzutowi zamka. Zwalniacz zamka jest nieco cofnięty i przekoszony. Ciekawie została rozwiązana konstrukcja oburęcznego, obrotowego zatrzasku magazynka. Dzięki temu strzelec może zmieniać magazynki w ciągu kilku sekund bez zmiany chwytu, przekaszania pistoletu. Wyeliminowano dzięki temu również konieczność „poszukiwania” kciukiem przycisku zwalniania zamka, tak jak ma to miejsce w przypadku klasycznego rozwiązania. Dwa manipulatory działają niezależnie od siebie. Po uruchomieniu jednej dźwigni druga pozostaje nieruchoma, dzięki czemu nie zostanie zablokowana ręką wiodącą użytkownika. Niezwykła ergonomia oraz intuicyjność podczas wymiany magazynka. Maksymalnie nisko osadzony przewód lufy wraz z kątem rękojeści takim samym jak w kultowej konstrukcji fabryki broni z FN Herstal – FN Hi Power, powoduje, że kontrola broni po strzale jest stosunkowo łatwa i przyjemna.

Broń w chwili obecnej przeznaczona jest dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. Pytanie o datę rozpoczęcia sprzedaży na rynek cywilny wzbudziło tylko uśmiech na twarzy pracownika FN Herstal.

Norweska firma NFM Group, której zakład produkcyjny znajduje się w Polsce, eksponowała swoje produkty na bardzo ładnie zaaranżowanym stoisku wystawienniczym. Firma NFM posiada cztery główne linie produktów: THOR – kamizelki kuloodporne i plate carriery, SKJOLD – miękkie i twarde wkłady balistyczne, GARM – ubrania taktyczne, HJELM – hełmy balistyczne. Podczas targów w Paryżu, firma prezentowała najnowszy modułowy system kamizelki kuloodpornej MCVS (Modular Combat Vest System), który został zakupiony przez armię norweską. Bardzo ciekawym produktem był hełm HJELM, przeznaczony głównie dla jednostek specjalnych. Waga hełmu jest niezwykle imponująca, 950 gram w rozmiarze XL-N. Hełm produkowany jest z wykorzystaniem innowacyjnej technologii FREC-2™. Hełm cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Ponadto premierę miała twarda płyta balistyczna ICW Level IIIA zgodnie ze standardem NIJ, waga 660 gram, grubość 11,1 mm. Ultralekka płyta, która zatrzymuje 3 strzały z kalibru 7,62 mm x 51 (pocisk M80) prędkości 847 m/sek. Płyta została wyprodukowana również z wykorzystaniem technologii FREC-2™.

Targi EUROSATORY to niezwykła okazja, aby zaprezentować swoje produkty klientom z całego świata. To największa tego typu impreza w Europie. Doskonałe miejsce na spotkania biznesowe, prezentacje nowinek produkcyjnych oraz spotkania z konkurencją. Kolejna edycja planowana jest w 2024 roku.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Obóz szkoleniowy "Commando 2018" w sierpniu!

Obóz szkoleniowy "Commando 2018" w sierpniu! Obóz szkoleniowy "Commando 2018" w sierpniu!

W tym roku po raz kolejny wystartuje specjalny obóz szkoleniowy "Commando 2018". Jest to jedna z najbardziej elitarnych imprez militarno-obronnych, mająca na celu promocję Wojska Polskiego (w tym konkretnie...

W tym roku po raz kolejny wystartuje specjalny obóz szkoleniowy "Commando 2018". Jest to jedna z najbardziej elitarnych imprez militarno-obronnych, mająca na celu promocję Wojska Polskiego (w tym konkretnie 1 batalionu kawalerii powietrznej), przygotowywanie młodzieży do zawodowej służby wojskowej w tym oddziałów specjalnych, rozwijającą zainteresowania militarne.

Redakcja CENZIN z ofertą na rynek cywilny i sklepem internetowym

CENZIN z ofertą na rynek cywilny i sklepem internetowym CENZIN z ofertą na rynek cywilny i sklepem internetowym

Spółka CENZIN wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, działająca dotychczas głównie jako dostawca sprzętu specjalnego dla polskich i zagranicznych klientów instytucjonalnych, takich jak policja,...

Spółka CENZIN wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, działająca dotychczas głównie jako dostawca sprzętu specjalnego dla polskich i zagranicznych klientów instytucjonalnych, takich jak policja, wojsko, straż graniczna, otwiera się na krajowy rynek odbiorców cywilnych, umożliwiając tym samym zakup broni, amunicji, akcesoriów strzeleckich za pomocą nowej internetowej platformy sprzedażowej.

Redakcja Long Range Shooting Festival już w czerwcu

Long Range Shooting Festival już w czerwcu Long Range Shooting Festival już w czerwcu

Zawody Long Range Shooting Festival odbędą się w dniach 31 maja - 3 czerwca 2018 roku w Warszawie, na strzelnicy WITU w Zielonce. To pierwsze, tak duże zawody długodystansowe w Warszawie.

Zawody Long Range Shooting Festival odbędą się w dniach 31 maja - 3 czerwca 2018 roku w Warszawie, na strzelnicy WITU w Zielonce. To pierwsze, tak duże zawody długodystansowe w Warszawie.

Redakcja Komenda Główna Straży Granicznej wybrała dostawcę amunicji

Komenda Główna Straży Granicznej wybrała dostawcę amunicji Komenda Główna Straży Granicznej wybrała dostawcę amunicji

Komenda Główna Straży Granicznej wyłoniła dostawcę amunicji 9 mm x 19. 2,2 mln nabojów dostarczy spółka Cenzin. Całkowita wartość zamówienia wynosi 2 979 674,80 zł netto.

Komenda Główna Straży Granicznej wyłoniła dostawcę amunicji 9 mm x 19. 2,2 mln nabojów dostarczy spółka Cenzin. Całkowita wartość zamówienia wynosi 2 979 674,80 zł netto.

Jacek Kulka Iran: Prezentacja karabinu wyborowego kalibru 14,5mm

Iran: Prezentacja karabinu wyborowego kalibru 14,5mm Iran: Prezentacja karabinu wyborowego kalibru 14,5mm

29 września, dowódca irańskich wojsk lądowych, generał brygady Ahmad Reza Pourdastan, uczestniczył w uroczystej prezentacji karabinu wyborowego Shaher oraz pojazdu taktycznego o nazwie własnej Neynava.

29 września, dowódca irańskich wojsk lądowych, generał brygady Ahmad Reza Pourdastan, uczestniczył w uroczystej prezentacji karabinu wyborowego Shaher oraz pojazdu taktycznego o nazwie własnej Neynava.

Ireneusz Chloupek Force Recon

Force Recon Force Recon

US Marine Corps to stanowiący główną formację interwencyjną Stanów Zjednoczonych odrębny – obok US Army, US Air Force i US Navy – czwarty rodzaj wojsk w amerykańskich siłach zbrojnych, o wielozadaniowym...

US Marine Corps to stanowiący główną formację interwencyjną Stanów Zjednoczonych odrębny – obok US Army, US Air Force i US Navy – czwarty rodzaj wojsk w amerykańskich siłach zbrojnych, o wielozadaniowym i uniwersalnym charakterze, dysponujący własnymi środkami powietrznymi oraz rozwiniętym systemem wsparcia bojowego i zabezpieczenia, które zapewniają mu daleko posuniętą niezależność operacyjną. Do 2003 r., gdy rozpoczęto tworzenie dzisiejszego MARSOC (Marine Corps Forces, Special Operations Command),...

Ireneusz Chloupek MantisX

MantisX MantisX

Wielu strzelców zetknęło się z kołowym diagramem błędów popełnianych podczas strzelana z broni krótkiej, znanym jako Pistol correction chart lub Common shooting error chart, zaprojektowanie którego przypisuje...

Wielu strzelców zetknęło się z kołowym diagramem błędów popełnianych podczas strzelana z broni krótkiej, znanym jako Pistol correction chart lub Common shooting error chart, zaprojektowanie którego przypisuje się instruktorom amerykańskich marines – okręgiem podzielonym promieniście na 6-10 pól z opisami błędów, skutkujących zazwyczaj trafianiem w jedno z nich, zamiast w środek tarczy. Dzięki firmie Mantis z Oswego na południowozachodnich obrzeżach Chicago, w stanie llinois, obecnie mamy do dyspozycji...

Ireneusz Chloupek, Wydział Prasowy DKWS SOF Delta Cup 2018

SOF Delta Cup 2018 SOF Delta Cup 2018

16-17 maja 2018 r., w pobliżu Myślenic w województwie małopolskim, odbyła się kolejna, V edycja prestiżowych zawodów strzeleckich o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup”. Zgodnie...

16-17 maja 2018 r., w pobliżu Myślenic w województwie małopolskim, odbyła się kolejna, V edycja prestiżowych zawodów strzeleckich o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup”. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, w tej edycji wśród zaproszonych reprezentacji jednostek specjalnych Wojska Polskiego i innych służb mundurowych oraz zaprzyjaźnionych organizacji znaleźli się także goście z zagranicy, dzięki czemu ta elitarna rywalizacja na dziennych i nocnych torach strzelań dynamicznych...

Ireneusz Chloupek KBK Operatora

KBK Operatora KBK Operatora

Operatorzy, jak obecnie określa się żołnierzy zespołów bojowych sił specjalnych, od początku historii takich formacji zgłaszali zapotrzebowanie na broń i wyposażenie wyspecjalizowanepod kątem stawianych...

Operatorzy, jak obecnie określa się żołnierzy zespołów bojowych sił specjalnych, od początku historii takich formacji zgłaszali zapotrzebowanie na broń i wyposażenie wyspecjalizowanepod kątem stawianych im wymagających zadań. Chociaż wciąż w dużej mierze posługują się standardowym uzbrojeniem piechoty – czasem w udoskonalonej, zmodyfikowanej wersji, czasem lepszymi, bardziej odpowiadającymi im typami z oferty najbardziej renomowanych producentów – to do realizacji niektórych działań w określonych...

Mateusz J. Multarzyński, Ireneusz Chloupek Milipol Paris 2017

Milipol Paris 2017 Milipol Paris 2017

Odbywająca się w dniach 21–24 listopada 2017 roku w obiektach centrum wystawienniczego Paris–Nord Villepinte Exhibiton Centre 20. edycja targów Milipol Paris znów okazała się rekordowa. Stoiska 1005 wystawców...

Odbywająca się w dniach 21–24 listopada 2017 roku w obiektach centrum wystawienniczego Paris–Nord Villepinte Exhibiton Centre 20. edycja targów Milipol Paris znów okazała się rekordowa. Stoiska 1005 wystawców odwiedziło w sumie 29 939 gości z 151 krajów. Wśród odwiedzających było również 161 oficjalnych delegacji z reprezentantami 77 państw. Na targach akredytowało się także 331 dziennikarzy z 27 państw.

Błażej Bierczyński, Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński MSPO 2015 (cz.1)

MSPO 2015 (cz.1) MSPO 2015 (cz.1)

Poniżej prezentujemy pierwszą część naszej relacji z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbył się od 1 do 4 września w Kielcach. XXIII edycja MSPO odnotowała kolejny rekord: na powierzchni...

Poniżej prezentujemy pierwszą część naszej relacji z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbył się od 1 do 4 września w Kielcach. XXIII edycja MSPO odnotowała kolejny rekord: na powierzchni 27 500 m2 swoją ofertę zaprezentowało 583 wystawców z 30 krajów świata. Udział w wydarzeniu wziął Prezydent RP oraz oficjalne delegacje zagraniczne z 58 krajów. MSPO towarzyszyły XXI Międzynarodowe Targi Logistyczne LOGISTYKA. Targi odwiedziło blisko 20 000 zwiedzających.

Ireneusz Chloupek STRIKE ONE

STRIKE ONE STRIKE ONE

Mogłoby się wydawać, że w klasie broni krótkiej na typową amunicję trudno spodziewać się obecnie pozytywnego zaskoczenia, gdyż przez ostatnie 130 lat konstruktorzy wyczerpali już sensowne rozwiązania techniczne...

Mogłoby się wydawać, że w klasie broni krótkiej na typową amunicję trudno spodziewać się obecnie pozytywnego zaskoczenia, gdyż przez ostatnie 130 lat konstruktorzy wyczerpali już sensowne rozwiązania techniczne i wycisnęli z nich wszystko, co najlepsze - pozostają jedynie „wariacje na temat” w poszukiwaniu optimum we własnym stylu. Tymczasem okazuje się, że nawet w przypadku „klasycznych” pistoletów wciąż jest miejsce na kreatywność i nieszablonowe pomysły, czego najświeższym przykładem jest Strike...

Mateusz Kurmanow O MSBS z Adamem Gawronem

O MSBS z Adamem Gawronem O MSBS z Adamem Gawronem

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Andrzej Krugler Shot Show 2011

Shot Show 2011 Shot Show 2011

W dniach 17-21 stycznia 2011 r. odbyła się 33. edycja targów SHOT SHOW. Rozmiar tej największej na świecie imprezy poświęconej broni strzeleckiej i wszystkim akcesoriom z nią związanym może przytłoczyć....

W dniach 17-21 stycznia 2011 r. odbyła się 33. edycja targów SHOT SHOW. Rozmiar tej największej na świecie imprezy poświęconej broni strzeleckiej i wszystkim akcesoriom z nią związanym może przytłoczyć. W tym roku targi odbyły się w Sands Expo and Convention Center w Las Vegas, gdzie na powierzchni 660 tysięcy stóp kwadratowych swoje stoiska wystawiło ponad 1600 fi rm. Nie sposób w jednym artykule zaprezentować wszystkie nowości i produkty zasługujące na uwagę, więc siłą rzeczy skupimy się tylko...

Andrzej Krugler, Adam Gawron Targi Milipol 2009

Targi Milipol 2009 Targi Milipol 2009

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego...

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego roku, była szesnastą umiejscowioną w Europie. Co dwa lata, zamiennie z zasadniczymi targami w Paryżu, organizowane są także edycje bliskowschodnie, w Katarze.

Andrzej Krugler EUROPOLTECH 2011

EUROPOLTECH 2011 EUROPOLTECH 2011

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2011 po raz piąty gościły w dniach 13-15 kwietnia w halach warszawskiego Expo XXI. Tegoroczna...

Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2011 po raz piąty gościły w dniach 13-15 kwietnia w halach warszawskiego Expo XXI. Tegoroczna edycja przyciągnęła około 150 wystawców, co nie jest może liczbą oszałamiającą i świadczy o skali imprezy, jednak o jej randze decyduje przede wszystkim liczba prezentowanych nowych produktów. A tych było dość sporo, w tym znaczna liczba premier, czyli produktów, które wcześniej można było oglądać...

Andrzej Krugler, Bartosz Szołucha Paryskie targi Milipol 2011

Paryskie targi Milipol 2011 Paryskie targi Milipol 2011

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność...

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność firm amerykańskich, co we wcześniejszych edycjach nie było regułą. Tegoroczne targi pokazały, że Europa staje się atrakcyjnym rynkiem dla firm zza oceanu. Milipol, jako impreza przeznaczona dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, obfituje w produkty znajdujące się w kręgu...

Mateusz J. Multarzyński Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012? Co nowego zaprezentowano na targach EUROSATORY 2012?

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone...

Na paryskich terenach wystawowych Paris Nord Villepinte w dniach 11-15 czerwca odbyły się targi przemysłu zbrojeniowego EUROSATORY 2012. Były to drugie co do wielkości targi na świecie, w pełni poświęcone sprzętowi i wyposażeniu dla wojsk oraz służb porządku publicznego. Zgromadziły ponad 1300 wystawców z 54 krajów świata. Wśród nich - osiemnastu przedstawicieli z Polski.

Michał Sitarski Europoltech po raz czwarty

Europoltech po raz czwarty Europoltech po raz czwarty

W dniach 17-19 kwietnia 2013 roku w warszawskim centrum wystawienniczym Expo XXI odbyły się IV Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech...

W dniach 17-19 kwietnia 2013 roku w warszawskim centrum wystawienniczym Expo XXI odbyły się IV Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2013. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 150 wystawców, w tym także z zagranicy, zaś liczbę gości odwiedzających imprezę oszacowano na około 6000 – należy pamiętać, że jest ona zamknięta i dostępna jedynie dla posiadaczy zaproszeń.

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński Milipol 2015 cz.1

Milipol 2015 cz.1 Milipol 2015 cz.1

Dziennikarze Magazynu Ludzi Akcji SPECIAL OPS prezentują nowości obecne na XIX edycji Międzynarodowej Wystawie Bezpieczeństwa Wewnętrznego MILIPOL zorganizowanej w Paryżu w dniach 17-20 listopada 2015...

Dziennikarze Magazynu Ludzi Akcji SPECIAL OPS prezentują nowości obecne na XIX edycji Międzynarodowej Wystawie Bezpieczeństwa Wewnętrznego MILIPOL zorganizowanej w Paryżu w dniach 17-20 listopada 2015 roku.

Błażej Bierczyński, Jerzy Bielecki, Mateusz J. Multarzyński Enforce Tac & IWA 2016 (cz.2)

Enforce Tac & IWA 2016 (cz.2) Enforce Tac & IWA 2016 (cz.2)

Prezentacja wybranych nowości produktowych prezentowanych podczas targów Enforce Tac oraz IWA OutdoorClassic 2016.

Prezentacja wybranych nowości produktowych prezentowanych podczas targów Enforce Tac oraz IWA OutdoorClassic 2016.

Błażej Bierczyński Za mundurem… zaopatrzenie sznurem

Za mundurem… zaopatrzenie sznurem Za mundurem… zaopatrzenie sznurem

Reportaż z IV Targów Logistyki Służb Mundurowych w Łodzi

Reportaż z IV Targów Logistyki Służb Mundurowych w Łodzi

Mateusz J. Multarzyński Pro Defense 2016

Pro Defense 2016 Pro Defense 2016

Reportaż z pierwszej edycji Targów Proobronnych „Pro Defense”.

Reportaż z pierwszej edycji Targów Proobronnych „Pro Defense”.

Marcin Kruk Targi SOFIC

Targi SOFIC Targi SOFIC

Reportaż z międzynarodowych targów i konferencji Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) w Tampie na Florydzie, które miały miejsce w dniach 23–26 maja 2016 roku.

Reportaż z międzynarodowych targów i konferencji Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) w Tampie na Florydzie, które miały miejsce w dniach 23–26 maja 2016 roku.

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Kamizelki taktyczne którą wybrać »

Kamizelki taktyczne którą wybrać » Kamizelki taktyczne którą wybrać »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Dobierz buty do warunków pogodowych »

Dobierz buty do warunków pogodowych » Dobierz buty do warunków pogodowych »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem »

Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem » Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem »

Najnowsze produkty i technologie

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Dobre, solidnie wykonane, z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Od strony anatomicznej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, dzięki...

Dobre, solidnie wykonane, z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Od strony anatomicznej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej. Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.