Na wspólnym stoisku francuskich kontrterrorystów można było zobaczyć nowe opancerzone pojazdy Panhard PVP Mk3 Dagger dostarczone przez Renault Trucks Defense Group jednostce RAID (na targach prezentowany był również wóz Renault Sherpa Light APC), której funkcjonariusze otrzymali także hełmy Exfil Ballistic firmy Team Wendy, tarcze balistyczne Tencate Targa-Light CX-900TLDV Ergo (w zamian za zniszczone podczas szturmu sklepu „Hyper Cacher”) oraz gogle noktowizyjne AN/PVS-15 M953 firmy Nightline. Nowe hełmy (masa: dla roz. M/L 1180 g, dla roz. L/XL 1250 g) zapewniają ochronę balistyczną na poziomie NIJ IIIA (STD 0106.01/0108.01), a tarcze (masa: 12,5 kg) na poziomie NIJ III (STD 0108.01) + 5,45x39 MSC.
Robot pirotechniczny aunav.NEXT
Na stoisku hiszpańskiej firmy Porytecsa prezentowany był m.in. jedyny w swoim rodzaju robot pirotechniczny – aunav.NEXT, wyposażony w dwa ramiona robocze. Jest on przeznaczony do szerokiego zakresu działań (EOD/IED/CBRN) i może być wyposażony w różnego rodzaju akcesoria robocze.
Oba ramiona są zamontowane na obrotowych podstawach o zakresie ruchu 360°, co ma zapewnić ich pełną funkcjonalność nawet w ograniczonej przestrzeni. Większe z ramion o napędzie hydraulicznym, zamontowane centralnie, może podnosić ciężary o masie do 250 kg.
Świadomość sytuacyjną operatorowi urządzenia zapewnia jedna obrotowa kamera PTZ (pan–tilt–zoom) oraz 5 zabudowanych na stałe. Istnieje możliwość rozbudowy systemu obserwacji o kolejne kamery, zarówno obrotowe, jak i stałe, a także działające w podczerwieni.
Robot aunav.NEXT wyposażony jest w napęd kołowo-gąsienicowy (trzy pary kół), dzięki czemu ma on mieć zapewnioną lepszą mobilność w terenie zurbanizowanym, w tym w trakcie pokonywania schodów, oraz doskonałą trakcję na śniegu, błocie czy piasku.
Baterie pozwalają na 5 godzin pracy. Zasięg urządzenia to maksymalnie 700 m w terenie zurbanizowanym i 3000 m w terenie otwartym.
Masa aunav.NEXT wynosi 495 kg, a jego wymiary to odpowiednio: 1553/730/1150 mm (długość/szerokość/wysokość).
Na stoisku Porytecsa prezentowano również zrobotyzowane ramię CID, które było montowane m.in. na hiszpańskich pojazdach minoodpornych RG-31 używanych przez patrole EOD w Afganistanie.
Czytaj też: Milipol 2015 cz.1 >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |