XI Seminarium Drewniak 2018 - relacja

Katarzyna Gagucka  /  19-02-2018
Fot. Katarzyna Gagucka

Jak co roku w lutym miłośnicy militariów, służb i sił specjalnych zjeżdżają do Warszawy na jedyne w swoim rodzaju wydarzenie: Seminarium Drewniak organizowane przez Stowarzyszenie Grom Combat System. Jest to impreza poświęcona ppłk Leszkowi Drewniakowi, pierwszemu szefowi wyszkolenia oraz zastępcy dowódcy JW GROM, który w lutym 2007 zmarł niespodziewanie i przedwcześnie w wyniku komplikacji pooperacyjnych.

Seminarium Drewniak jest jak jej patron: to wydarzenie dynamiczne, zmienne - lecz ze względu na stały "kręgosłup" - stabilne i w 100% nastawione na rozwój wiedzy i umiejętności Uczestnika. Od początku istnienia imprezy, czyli od 11 lat, były edycje mniej i bardziej wymagające, mniej i bardziej wiedzowe, natomiast zawsze można było liczyć na pewne stałe elementy, stabilny "kręgosłup", czyli: walkę wręcz, treningi z nożem oraz część sentymentalną, t.j. wizytę na grobie Leszka na Powązkach Wojskowych.

Części tych nie zabrakło i w ostatniej XI edycji Seminarium Drewniak, która odbyła się 10-11 lutego. Śmiałkowie, którzy zjechali się z całej Polski, aby poprzez ciężki, ponad 24-godzinny trening, uczcić pamięć Leszka, spotkali się przed wejściem na Powązki i wspólnie odwiedzili groby ppłk Drewniaka oraz gen. Petelickiego. Następnie biegiem przemieścili się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie miała miejsce wspominkowa część wydarzenia. Osoby, które osobiście znały Leszka z różnych perspektyw opowiadały o różnych wydarzeniach, których był uczestnikiem. I tak Andrzej "Hipis" Barczewski wspominał treningi pod okiem "senseia" Leszka, który w ogromnej mierze był dla niego autorytetem, a w pewnej niemal ojcem. „Bob” - kolega Leszka z JW GROM wspominał go z czasów wspólnej służby w misji.

Dowiedz się więcej: XI Seminarium Drewniak - pamięć przez walkę!

Po części wspominkowej był element wspierany przez najlepszych przewodników z Muzeum Powstania Warszawskiego w postaci możliwości zwiedzania ekspozycji. Przewodnicy szczególny nacisk kładli na pierwowzorze jednostki macierzystej ppłk Drewniaka, czyli „Cichociemnych” – spadochroniarzach Armii Krajowej.

Następnie odbyła się część merytoryczna, będąca wiedzową podwaliną XI edycji Seminarium, czyli wykład pt. Analiza bezpieczeństwa wyjazdów zagranicznych prowadzona przez pana Piotra Niemczyka - współtwórcę Urzędu Ochrony Państwa i eksperta ds bezpieczeństwa zajmującego się tematyką od niemal 30 lat. Ciepła sala wykładowa, wygodne fotele i spokojny nastrój wykładu uśpił czujność części Uczestników, tym większe wrażenie na nich zrobiło rozpoczęcie części fizycznej: szybki podział na grupy tymczasowe i realizacja pierwszego zadania.

Następnym elementem była selekcja - pierwszy porządny wycisk, na podstawie którego wyłonione zostały drużyny. Selekcja przeciągnęła się ku "zachwytowi" Uczestników, ponieważ jedna z drużyn miała problem z realizacją pierwszego zadania i opóźniało się jej dotarcie na miejsce. Presja fizyczna i psychiczna już w tym momencie dawała o sobie znać i jedna z uczestniczek mocno się postawiła „Bobowi” i „Borysowi” - co określiło ich relację na całe Seminarium.

Przeczytaj również: IX Seminarium Drewniak - fotogaleria

Wyłonione grupy pracowały rotacyjnie do około 2 w nocy poznając podstawy merytoryczne zachowania w sytuacji uprowadzenia lub ataku terrorystycznego, ćwiczenia praktyczne z poruszania się z bronią w zespołach, walki oraz obrony przed napastnikiem uzbrojonym w nóż, medyczne z udrażniania dróg oddechowych i inne. Praca skończyła się po 2 w nocy. Czas na odpoczynek okazał się niespodziewanie krótki, bo przed 3 obudził ich huk, krzyk i błyski. Niektórzy nie zdążyli nawet wyjść ze śpiworów, zostali brutalnie wywleczeni przez zamaskowanych mężczyzn z bronią. Popychani, polewani wodą, ze skrępowanymi rękoma i workami na głowie zostali przeprowadzeni do jakiegoś ciasnego pomieszczenia. Krzyki napastników mieszały się z wybuchami i odgłosem ciosów, pojmani byli przetrzymywani w niewygodnych pozycjach, uderzani, polewani wodą. Kilka osób, które szczególnie się "stawiały" zostały przeprowadzone w inne miejsce odosobnienia, gdzie zostały poddane szczególnemu traktowaniu.

Akcja się nieco przeciągnęła i w rezultacie o choćby chwili snu można było zapomnieć - świt się zbliżał i czas było się zbierać do kolejnej lokalizacji - na strzelnicę. Tam zespoły miały możliwość nauczyć się podstaw odbierania broni napastnikowi w bezpośrednim starciu oraz sprawdzić swoją celność w strzelaniu z broni krótkiej i długiej. Szczególne wrażenie zrobiło na Uczestnikach szkolenie przeprowadzone przez Tomasza "Borysa" Borysiewicza polegające na sprawdzeniu podejrzanego auta i bezpiecznemu wyciągnięciu z niego intruza.

Może Cię zainteresować: IX Seminarium Drewniak już za nami!

Całość została domknięta podsumowaniem, podczas którego Uczestnicy mogli podzielić się swoimi wrażeniami z Seminarium, a osoby szczególnie wyróżniające się zostały wyczytane i obdarowane drobnym upominkiem. W tym gronie była wcześniej wspomniana uczestniczka, która przez to "postawienie się" „Bobowi” i „Borysowi” określiła sobie z nimi relację i była "na celowniku" przez całe Seminarium. Mimo to świetnie dała sobie radę - co zostało docenione właśnie przez „Boba” i „Borysa” - którzy nominowali ją do wyróżnienia.

Jedna z Uczestniczek XI Seminarium podzieliła się swoimi wrażeniami:

„„Borys” okazał się przedziwnym połączeniem  siły, sprawności, wyszkolenia i.. delikatności - opowieści jak czuje się osoba przetrzymywana i przetrzymująca, dbałość o szczegóły jak leżeć, po co leżeć, co zasłaniać czy pić czy nie... a także jak wygląda checkpoint.. były niesamowite, inaczej się czyta a inaczej słucha.  Pozbywanie się takich ludzi z armii jest skandalem (i głupotą). Mam nadzieję, że „Borys” szkoli, bo jest świetnym nauczycielem.Próbowałam zastosować się do rad w sytuacji zakładniczej i dzięki temu nie wyplułam wody, którą we mnie wlano. Na szczęście nie mnie trafił się prysznic co może pozostawać w jakimś związku... Dowiedziałam się o sobie tyle, że bardzo trudno znieść kompletny brak kontroli i poniżenie... Najgorszy moment dla mnie - niemal na początku - gdy „Bob” pociągnął mnie  za włosy do góry - jakby ktoś mnie opluł..Bardzo mi się podobało szkolenie medyczne, „Fazi” i „Hippis” bardzo obrazowo symulowali dźgnięcia - na pewno nie zapomnę, że mam spieprzać.   Po raz pierwszy miałam w ręce broń długą i krótką. Niestety wzrok mam krótki więc to mnie deprymowało. Przy strzelaniu z kbksu myślałam, że przeszkadzam, bo tak długo mierzę i nie widzę celu. Reszta mojej grupy chyba też nie widziała, bo ciągle ktoś robił pompki :D Marek o nas dbał (herbata!) i to było bardzo miłe :)Żałuję że Piotr Niemczyk nie mówił więcej, bo ma dużą wiedzę a ja chętnie popytałabym, tylko o 3 w nocy nie wypadało a potem... i tak mogłabym nie pamiętać.Wszystkim dziękuję - miło, że pozwoliliście mi przetrwać!”.

Zobacz także: Honor. Oto, co wyróżnia polskich specjalistów

Organizator Seminarium Drewniak - Stowarzyszenie Grom Combat System – informuje, że w przyszłym roku będzie odmienna formuła i organizacja Seminarium. To, co pozostanie bez zmian to porządny zastrzyk wiedzy, dużo praktycznych treningów, kilka niespodzianek i niezapomniane wrażenia. 

Źródło: materiały prasowe

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  9

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ukraińscy żołnierze ewakuowani z zakładów Azowstal w Mariupolu

Po długich negocjacjach, w które zaangażowany był m.in. ukraiński wywiad i Czerwony Krzyż wczoraj ze zniszczonego kombinatu Azowstal wywieziono 264 wojskowych, w tym 53 ciężko rannych.

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl