Special-Ops.pl

Gdzie bije pancerne serce, czyli The Tank Museum w Bovington - cz. 3

The Tank Museum w Bovington

The Tank Museum w Bovington

Dlaczego to właśnie niemiecki czołg Tygrys zyskał największą sławę podczas II wojny światowej? Powodów jest zapewne wiele i z pewnością także one wpływają na to, iż 30 kwietnia 2016 r. do Muzeum Czołgów w Bovington ściągnęły tłumy pasjonatów urzeczonych magią stalowego potwora. Tiger Day to właśnie jeden z tych dni, kiedy pancerna bestia ukazuje się w pełnej krasie. Kilka tysięcy osób milknie, kilka tysięcy par oczu i uszu skupionych jest na charakterystycznym kształcie i dźwiękach silnika i gąsienic Panzerkampfwagen VI Tiger, który majestatycznie wjeżdża na arenę. Po nasyceniu zmysłów i zapełnieniu kart pamięci w aparatach i kamerach pozostaje tylko zakupić pamiątki i obejrzeć maszyny w centrum rekonstrukcyjnym, które po remoncie dopełnią hale obiektu pancerną magią.

Zobacz także

NEWMAX Sp. z o.o. Sp.k. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

W 1794 r. William Blake, angielski poeta, pisarz, malarz i prekursor romantyzmu, wydał zbiór wierszy pt. „Pieśni doświadczenia” (Songs of Experience), w którym najbardziej znanym utworem jest „Tygrys” (The Tyger). Czytając pierwsze wersy utworu, nietrudno wyobrazić sobie charakterystyczną “pudełkowatą” sylwetkę jednego z najbardziej znanych czołgów nie tylko II wojny światowej, ale całej jednej z najsłynniejszych maszyn w historii broni pancernej.

Tyger Tyger, burning bright,
In the forests of the night;
What immortal hand or eye,
Could frame thy fearful symmetry?

Tygrys, tygrys w puszczach nocy
Świeci blaskiem pełnym mocy.
Czyj wzrok, czyja dłoń przelała
Grozę tę w symetrię ciała?
(tłum. Stanisław Barańczak)

Tiger Day 2016

Tiger Day jest niczym koncert wielkiej gwiazdy. Nim główna atrakcja pojawi się na scenie, publiczność rozgrzewa support. Sceną jest „Arena Kuwejcka”. To na nią wjeżdża „Król Muzeum w Bovington” i bynajmniej nie był to jeden z dwóch Tygrysów Królewskich, które znajdują się w zbiorach instytucji, ale „Tiger 131” – przechwycony przez Brytyjczyków w Tunezji w 1943 niemiecki PzKfpw VI Tiger Ausf E. Ale zacznijmy od początku…

Uzupełnij wiedzę: Gdzie bije pancerne serce, czyli The Tank Museum w Bovington - cz. 1

Jest 30 kwietnia 2016 r. Pierwsi odwiedzający pojawiają się bardzo wcześniej rano – parking zapełnia się szybko samochodami przyjezdnych, choć liczba gości nie jest jeszcze tak widoczna - ludzie, póki co, rozchodzą się po ogromnym terenie obiektu. Jednak im bliżej południa, tym tłum bardziej gęstnieje. Wykonanie zdjęcia eksponatu bez „mistrzów drugiego planu” czy po prostu innych współzwiedzających graniczy z cudem. Wykłady poświęcone Tygrysowi i Królewskiemu Tygrysowi przyciągają spore grupy zainteresowanych, podobnie jak możliwość poznania współczesnej załogi czołgu „Tiger 131”, który wyjedzie dopiero za kilka godzin.

Skąd się biorą czołgi (i gdzie są trzymane nim trafią na ekspozycję)?

Oprócz opisanych w poprzednich częściach eksponatów z muzealnych hal, goście Bovington Tank Museum mogą zobaczyć także miejsce ilustrujące proces konstruowania czołgu i jego produkcji. W „Fabryce” będziemy mamy okazję zobaczyć dawną przykładową linię produkcyjną pojazdów pancernych oraz wybrane modele (np. Ferreta) z wyciętymi elementami pancerza, przez które można zajrzeć do środka. Znajduje się tu również Centurion, przecięty na pół, przez którego będziemy mogli przejść niczym przez rozstąpione morze. Dzięki temu możemy z bliska przyjrzeć się wnętrzu pojazdu – rozkładowi poszczególnych członków załogi, jak i silnikowi, czy zobaczyć, jak gruby był faktycznie pancerz. W "Fabryce" znajdują się też atrakcje dla najmłodszych, jak np. wieżyczka czołgu, pozwalająca poczuć się niczym dowódca siedzący w jednym z włazów.

Absolutnym „must-visit” jest też centrum rekonstrukcyjne (Vehicle Conservation Centre), gdzie znajdziemy wszystkie te pancerne bestie, które dopiero czeka „życie w sławie i chwale” w muzealnych salach. To tu, mając za sobą lata służby, porzucone, dochodzą one do siebie, poddawane są procesowi rekonstrukcji, naprawom i konserwacji, by wreszcie mogły odpocząć na pancernej emeryturze lub poczuć nową siłę – drugie życie, energię, która zaprowadzi je podczas kolejnych pokazów na „Kuwait Arena”.

Pojazdy stoją elegancko zaparkowane w równych rzędach, tworząc niekiedy szpaler luf – pomiędzy część z nich będziemy mogli wejść, dotykając ich surowości: „zmarszczek” i „blizn”, nim zabiorą się za nie ekipy mechaników. Stoi tutaj choćby radziecki BRDM czy Khalid (Al-Khalid) – pakistański czołg podstawowy z przełomu XX i XXI wieku, a także repliki czołgów z I wojny światowej – brytyjskiego „Big Brute”, czyli Mark IV, czy niemieckiego A7V.

Przeczytaj poprzednią część relacji: Gdzie bije pancerne serce, czyli The Tank Museum w Bovington - cz. 2

Do Bovington zgłaszają się liczni kolekcjonerzy, prywatni właściciele itp. którzy pragną odsprzedać swój sprzęt do Muzeum – nie każdy jednak pancerny pojazd ma szansę się tu znaleźć. Instytucji zależy na oryginałach, lub egzemplarzach jak najmniejszym stopniu zmodyfikowanych, sprawnych, wyjątkowych w jakiś sposób lub posiadających ciekawą historię. Wszystko jest dokładnie sprawdzane, weryfikowane.  

W orientacji terenowej w warsztacie pomocna jest makieta całości z legendą na podeście górującym nad „morzem pancerzy”. Można też przekonać się, jak szybko części czołgu poddają się korozji czy po prostu działaniu siły czasu. Czołg mimo swojego pancerza, jest tylko przedmiotem, o który prędzej czy później upomną się siły natury (jeśli nie będzie się o niego dbało)

Bez pamiątki nie wyjedziesz

Na osobny opis zasługuje sklep z pamiątkami. Odnajdą tu coś dla siebie praktycznie wszyscy – przypadkowi turyści, którzy zajechali do Bovington, bo usłyszeli o tym miejscu od znajomych, ludzie rozpoczynający przygodę z czołgami, a także ci, którzy przyjechali do legendarnej miejscowości w Dorset niczym do mekki i dla których dźwięk czołgowego silnika i gąsienic jest najpiękniejszą muzyką na śweicie.

Z jednej strony mamy więc koszulki z rozmaitymi pojazdami pancernymi, w tym oczywiście z „Tygrysem 131” oraz „Furią” (T-shirt zdobi napis-cytat „Best job I ever had”), ale trafi się też egzemplarz z T-72 z polskimi oznaczeniami, a nawet T-34 z polskim orzełkiem (ale z numerem 184, nie 102).

To także raj dla poszukujących literatury fachowej (m.in. wydawnictwa Osprey) i filmów dokumentalnych na DVD, ale znajdą się też prawdziwe perełki, jak angielski przekład oryginalnej instrukcji napisanej dla załóg tygrysa – dzieło propagandowo-dydaktyczno-instruktażowe ze wszystkimi ilustracjami i zachowaniem stylu.  

Są też nieśmiertelne kubki, czapki, naszywki, kartki, magnesy na lodówkę, długopisy, puzzle, breloczki, a nawet słodycze (cukierki i ciasteczka) czy wreszcie piwa (np. Landship). Furorę robił model „Tiger 131” z klocków Cobi, choć w sklepie znajdziemy również szereg innych modeli, nie tylko tego producenta.

Jeśli nasycicie już oczy widokiem pancernych maszyn i nagle dopadnie was głód, możecie całkiem nieźle posilić się w „kantynie”, którą zdobią zdjęcia prezentujące posiłki czołgistów z różnych epok (a jakże! Spójność tematyczna jest zachowana „po całości”!).

Top Panzer Model

Ciekawostką podczas Tiger Day są prezentacje realistycznie wykończonych modeli w różnej skali, rozmaitych czołgów, transporterów opancerzonych czy ciężarówek, sterowanych zdalnie i wydających dźwięki imitujące odgłosy silnika, wystrzałów czołgowej armaty czy kaemu. Niektóre z nich miały możliwość wypuszczenia „spalin”, lecz w warunkach Tank Museum jest to zabronione. We włazach czy w przedziałach desantowych modeli siedzą żołnierze, w pełni umundurowani z bardzo wiernie odwzorowanymi detalami i realistycznymi rysami twarzy. Część z pojazdów jest wystawiona w wersji surowej, bez farby, aby zwiedzający mogli przekonać się, jak realistycznie można wykończyć model, ale również, ile jest z tym „roboty” (i frajdy!).

Obejrzyj galerię zdjęć: Duchy Bitwy o Poznań: galeria ożywionych wspomnień

Podczas Tiger Day, przed Muzeum, swoje stoisko miała Brytyjska Armia, która prezentowała podstawowe wyposażenie i uzbrojenie swoich żołnierzy, a także ich przeciwników podczas misji w Afganistanie czy Iraku.

"Let the Tiger out!"

Koło południa coraz więcej osób pojawia się na trawniku wokół „Kuwait Arena”, coraz więcej z nich podchodzi bezpośrednio do okalającego arenę muru, chcąc zająć jak najlepszą pozycję. W każdą minutą zbliżającą do 14:00, czyli godziny wyjazdu Tygrysa, coraz więcej osób jest na zewnątrz obiektu. Z głośników rozbrzmiewają wojenne piosenki pancerniaków, które przerywa bardzo poważnie brzmiące słowa z dźwiękami z wojennych kronik w tle: “Beware of the Tiger Tank! This is the Tiger Day! Never has any German war machine been so feared! The tank beauty of Bovington!”.

O 13:30 pojawia się „support”. Napięcie rośnie! Długo wyczekiwane pojazdy zwiastują niechybne nadejście głównej atrakcji – każdy z nich objeżdża arenę, by zaprezentować się wszystkim widzom z różnych stron. Jako pierwsza pojawia się “Matylda”, a dokładnie zaledwie 11-tonowy czołg Matilda MK1 (A11). Następny to nieco cięższy, bo ważący 16 ton Mark III Valentine. Oba w nomenklaturze określano jako „infantry tanks”, a więc te, które miały atakować wspólnie z piechotą, a nie dokonywać śmiałych i gwałtownych wyłomów w liniach przeciwnika i wdzierać się głęboko w jego terytorium niepowstrzymanym pancernym zagonem. Kolejny – Comet, był ostatnim z czołgów typu „cruiser” stworzonym w typowej roli „kawalerii pancernej”. Pojazd był szybki i dobrze uzbrojony, należał do jednych z najlepszych brytyjskich czołgów, lecz pod względem pancerza ustępował np. Panterze. Gdy Cometa już „zgasła”, tzn. gdy i jej załoga zrobiła swoją rundkę po arenie, nadszedł czas na Centuriona ochrzczonego „Chatty” z armatą 105 mm, czyli w późniejszej wersji. Czołg uważa się za jedną z najlepszych maszyn pancernych na świecie – do tej pory można go znaleźć w szeregach południowoafrykańskich w wersji pod nazwą „Olifant”.

Warto zobaczyć: "Przełęcz ocalonych", czyli sanitariusz inny niż wszyscy

Po Centurionie na arenę, niczym na scenę Gali Oscarowej, wjeżdża „Furia”, czyli Sherman M4A3E8 – dokładnie ten egzemplarz, którego nie udało mi się niestety zobaczyć w ramach dioramy w Muzeum Bovington w „filmowym zakątku” i dokładnie ten, który zagrał w firmie Davida Ayera z Bradem Pittem jako jego dowódcą.

Po serii alianckich czołgów nadchodzi czas na pojazdy z drugiej strony barykady. Jako pierwsza wjeżdża maszyna w malowaniu korpusu Erwina Rommla – Deutsches Afrika Korps – Panzerkampfwagen III Ausf L – egzemplarz ten jest w świetnym stanie i regularnie, podobnie jak „gwiazda pokazu” pojawia się na imprezach w Bovington regularnie. Można go obejrzeć w Woodward Exhibition Hall – na jego tyle znajdziemy niemiecki hełm w malowaniu pustynnym.

Po Panzer III na arenę wjeżdża SdKfz 2 – pojazd nieporównywalnie mały, bo będący jedynie motocyklem półgąsienicowym (Kleines Kettenkraftrad / Kettenrad), który prowadzą żołnierze ubrani w mundury niemieckich spadochroniarzy.

I wreszcie wybija 14:00! Nadchodzi czas na gwiazdę, na  którą wszyscy czekali. Konferansjer, który opowiadał przez cały czas o poszczególnych pojazdach, gdy tylko wyczekiwana maszyna pojawia się na skraju areny, stwierdza, iż zamilknie, abyśmy mogli posłuchać w spokoju pracy jego silnika i gąsienic. I faktycznie słychać tylko Tygrysa! To był ten moment, na który czekało kilka(naście) tysięcy par oczu, uszu, o sercach nie wspominając! Rolls-Royce wśród czołgów, pancerna bestia, Tygrys z Bovington w pełnej krasie!

Ostatnim punktem programu jest inny niemiecki „pancerny kociak”, a mianowicie Leopard I, który w porównaniu ze swoimi wiekowymi kolegami po prostu śmigał po arenie, choć i tak nie była to jego maksymalna prędkość, jaką mógł osiągnąć.

Po pokazie Tygrys przejeżdża uliczkami kompleksu w Bovington niczym gwiazda – majestatycznie, powoli, wydając odgłosy, które długo będą wspominane przez panzer-maniaków. Widzowie co rusz zmieniają pozycję wzdłuż trasy, by zrobić kolejne zdjęcia. Pancerna legenda  wraca do Muzeum, ale nie do swojego oryginalnego miejsca ekspozycji, lecz w pobliże wystawy tematycznej Battlegroup Afghanistan, gdzie wydzielona przestrzeń pozwala na zgromadzenie wokół większej liczby gości.

W trakcie Tiger Day, posiadacze biletów premium mogą przyjrzeć mu się z bliska, podobnie jak i filmowej „Furii”  i innym pojazdom biorącym udział w pokazie – wejść na pancerz (oczywiście, w rozsądnym zakresie), zajrzeć do środka, porozmawiać z załogami – było to możliwe w strefie dla VIPów (bilety do niej wyprzedały się w tempie Blitzkriegu!). Jednak i bez tego, zarówno zwiedzanie The Tank Museum w Bovington, jak i udział w Tiger Day jest niezapomnianym przeżyciem.

Gdy opadnie kurz…

Jak głosi krążący po sieci mem, pieniądze szczęścia nie dają, ale za pieniądze można kupić czołg i to jest szczęście… Nim uda nam się zebrać kwotę potrzebą do zakupu swojego czołgu, na początek można zorganizować pieniądze na wizytę w Muzeum w Bovington – to również jest szczęście i to niemałe! Choć nie jest to jedyny obiekt poświęcony broni pancernej na świecie, to z pewnością ogromne wrażenie robi rozmach, z jakim je przygotowano, spójność ekspozycji, konsekwencja w realizacji, dbałość o szczegóły i formę prezentacji oraz dotarcia do widzów, dzięki czemu z wypiekami na twarzy wyjdą stąd nawet osoby, których zainteresowanie czołgami kończyło się na oglądaniu serialu „Czterej pancerni i pies” w dzieciństwie.

Zobacz także: Eben Emael – jak Dawid z Goliatem

Fakt posiadania przez The Tank Museum słynnego „Tygrysa 131” przyciąga niezmiennie kolejne rzesze gości z całego świata. Ci, którym nie wystarczy Tiger Day lub którzy na niego nie dotarli, mogą skorzystać z „ogólnopancernej” imprezy Tank Fest czy dodatkowo wybrać się do Bovington na imprezy tematyczne, jak np. Tank 100 z 17 września, który upamiętniał setną rocznicę pierwszej bitwy z udziałem czołgów pod Flers-Courcelette. Tego typu wydarzenia stanowią okazję do prezentacji nowych eksponatów i dodatkowych lekcji historii. Wystarczy śledzić więc na bieżąco stronę www.tankmuseum.org oraz fanpage The Tank Museum - tegoroczny Tiger Day startuje 29 kwietnia!

Jeśli więc pytacie mnie o wyprawę do Bovington do Muzeum Czołgów, śmiało (parafrazując słyną kwestię z filmu „Furia”), odpowiedzieć Wam: „the best trip I ever had”.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Błażej Bierczyński Gdzie bije pancerne serce, czyli The Tank Museum w Bovington - cz. 1

Gdzie bije pancerne serce, czyli The Tank Museum w Bovington - cz. 1 Gdzie bije pancerne serce, czyli The Tank Museum w Bovington - cz. 1

Nie jest to miejsce związane z siłami specjalnymi, lecz z pewnością zasługuje na specjalną uwagę, jest bowiem miejscem szczególnym dla miłośników historii wojen XX wieku, a zwłaszcza broni pancernej. Dla...

Nie jest to miejsce związane z siłami specjalnymi, lecz z pewnością zasługuje na specjalną uwagę, jest bowiem miejscem szczególnym dla miłośników historii wojen XX wieku, a zwłaszcza broni pancernej. Dla wielu jest mekką, do której podróżują, co roku, by poznawać kolejne ciekawostki i detale związane z czołgami czy transporterami, by móc obejrzeć z bliska modele z dalekich pól bitew, zgromadzonych w ramach potężnej, nieustannie powiększanej kolekcji. The Tank Museum w Bovington, bo o nim mowa, to...

Błażej Bierczyński Gdzie bije pancerne serce, czyli The Tank Museum w Bovington - cz. 2

Gdzie bije pancerne serce, czyli The Tank Museum w Bovington - cz. 2 Gdzie bije pancerne serce, czyli The Tank Museum w Bovington - cz. 2

Tygrys z Bovington, czyli najsłynniejszy z eksponatów muzeum czołgów w Wielkiej Brytanii, jest tak naprawdę jednym z wielu doskonale zachowanych, opisanych i przedstawionych pojazdów, które można znaleźć...

Tygrys z Bovington, czyli najsłynniejszy z eksponatów muzeum czołgów w Wielkiej Brytanii, jest tak naprawdę jednym z wielu doskonale zachowanych, opisanych i przedstawionych pojazdów, które można znaleźć na terenie obiektu. Towarzyszą mu legendarne działa samobieżne, transportery opancerzone, niszczyciele czołgów oraz główni przeciwnicy "niemieckiej pancernej bestii" w siłach alianckich, jak Sherman czy T34, z którymi Tygrys ścierał się na polach bitewnych II wojny światowej. The Tank Museum w Bovington...

Wojciech Jagielski Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia...

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia czym się różnią oraz przyjrzenia się ich mocnym i słabszym stronom.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Najlepsze urządzenia optyczne dla myśliwych i nie tylko

Najlepsze urządzenia optyczne dla myśliwych i nie tylko Najlepsze urządzenia optyczne dla myśliwych i nie tylko

W strzelectwie – zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim – dobry sprzęt optyczny ma równie duże znaczenie jak broń. Wysokiej jakości lornetka ułatwi orientację w terenie i namierzenie celu, natomiast...

W strzelectwie – zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim – dobry sprzęt optyczny ma równie duże znaczenie jak broń. Wysokiej jakości lornetka ułatwi orientację w terenie i namierzenie celu, natomiast profesjonalne termowizory i noktowizory zapewnią widoczność nawet w zupełnych ciemnościach. Tyczy się to również wszelkich innych aktywności outdoorowych takich jak survival czy wędrówki górskie, podczas których warto mieć przy sobie odpowiednie wyposażenie. Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w konkretnej...

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

NEWMAX Sp. z o.o. Sp.k. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Błażej Bierczyński Gdzie bije pancerne serce, czyli The Tank Museum w Bovington - cz. 2

Gdzie bije pancerne serce, czyli The Tank Museum w Bovington - cz. 2 Gdzie bije pancerne serce, czyli The Tank Museum w Bovington - cz. 2

Tygrys z Bovington, czyli najsłynniejszy z eksponatów muzeum czołgów w Wielkiej Brytanii, jest tak naprawdę jednym z wielu doskonale zachowanych, opisanych i przedstawionych pojazdów, które można znaleźć...

Tygrys z Bovington, czyli najsłynniejszy z eksponatów muzeum czołgów w Wielkiej Brytanii, jest tak naprawdę jednym z wielu doskonale zachowanych, opisanych i przedstawionych pojazdów, które można znaleźć na terenie obiektu. Towarzyszą mu legendarne działa samobieżne, transportery opancerzone, niszczyciele czołgów oraz główni przeciwnicy "niemieckiej pancernej bestii" w siłach alianckich, jak Sherman czy T34, z którymi Tygrys ścierał się na polach bitewnych II wojny światowej. The Tank Museum w Bovington...

Błażej Bierczyński Gdzie bije pancerne serce, czyli The Tank Museum w Bovington - cz. 1

Gdzie bije pancerne serce, czyli The Tank Museum w Bovington - cz. 1 Gdzie bije pancerne serce, czyli The Tank Museum w Bovington - cz. 1

Nie jest to miejsce związane z siłami specjalnymi, lecz z pewnością zasługuje na specjalną uwagę, jest bowiem miejscem szczególnym dla miłośników historii wojen XX wieku, a zwłaszcza broni pancernej. Dla...

Nie jest to miejsce związane z siłami specjalnymi, lecz z pewnością zasługuje na specjalną uwagę, jest bowiem miejscem szczególnym dla miłośników historii wojen XX wieku, a zwłaszcza broni pancernej. Dla wielu jest mekką, do której podróżują, co roku, by poznawać kolejne ciekawostki i detale związane z czołgami czy transporterami, by móc obejrzeć z bliska modele z dalekich pól bitew, zgromadzonych w ramach potężnej, nieustannie powiększanej kolekcji. The Tank Museum w Bovington, bo o nim mowa, to...

Mateusz J. Multarzyński Vip-owskie opancerzone samochody terenowe

Vip-owskie opancerzone samochody terenowe Vip-owskie opancerzone samochody terenowe

3 październik a 2007 roku Al-Kaida dokonała w Bagdadzie zamachu na polskiego ambasadora w Iraku – gen. broni Edwarda Pietrzyka. Kolumna samochodów wiozących ambasadora została zaatakowana za pomocą bomb...

3 październik a 2007 roku Al-Kaida dokonała w Bagdadzie zamachu na polskiego ambasadora w Iraku – gen. broni Edwarda Pietrzyka. Kolumna samochodów wiozących ambasadora została zaatakowana za pomocą bomb oraz ostrzelana z broni maszynowej. W wyniku tego zamachu zginął funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu – plut. Bartosz Orzechowski, a czterech innych zostało rannych. Generał Pietrzyk został ciężko poszkodowany.

Mateusz J. Multarzyński XVII MSPO - targi czasu kryzysu

XVII MSPO - targi czasu kryzysu XVII MSPO - targi czasu kryzysu

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego,...

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego, który wybuchł w przeddzień otwarcia salonu. Kryzys ekonomiczny, który wyraźnie dotknął przemysł zbrojeniowy, spowodował, że w tegorocznym MSPO wzięło udział ponad 100 firm mniej niż w edycji z 2008 roku. Z kolei pożar głównej hali wystawienniczej zmusił niektóre firmy do wycofania się z targów,...

Andrzej Krugler, Adam Gawron Targi Milipol 2009

Targi Milipol 2009 Targi Milipol 2009

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego...

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego roku, była szesnastą umiejscowioną w Europie. Co dwa lata, zamiennie z zasadniczymi targami w Paryżu, organizowane są także edycje bliskowschodnie, w Katarze.

Mateusz J. Multarzyński Iveco LMV w jednostkach specjalnych

Iveco LMV w jednostkach specjalnych Iveco LMV w jednostkach specjalnych

Siły specjalne kojarzą się zazwyczaj z terenowymi pojazdami o otwartym nadwoziu, umożliwiającym montaż kilku stanowisk ogniowych, charakteryzujących się wielkością oraz masą pozwalającą na ich transport...

Siły specjalne kojarzą się zazwyczaj z terenowymi pojazdami o otwartym nadwoziu, umożliwiającym montaż kilku stanowisk ogniowych, charakteryzujących się wielkością oraz masą pozwalającą na ich transport pod śmigłowcem lub na jego pokładzie. Jednak obecnie trwające konflikty zbrojne, w których jedną z podstawowych broni stały się miny oraz improwizowane ładunki wybuchowe, wymuszają użycie w operacjach bojowych przez jednostki specjalne także opancerzonych pojazdów mino odpornych. Stąd nie powinna...

Mateusz J. Multarzyński Pojazdy dla sił specjalnych SUPACAT HMT 400/600

Pojazdy dla sił specjalnych SUPACAT HMT 400/600 Pojazdy dla sił specjalnych SUPACAT HMT 400/600

Wojskowe operacje specjalne to najczęściej działania małych grup bojowych w sporej odległości od własnych baz. Wiążą się one z koniecznością zapewnienia zarówno autonomiczności, jak i odpowiedniego transportu,...

Wojskowe operacje specjalne to najczęściej działania małych grup bojowych w sporej odległości od własnych baz. Wiążą się one z koniecznością zapewnienia zarówno autonomiczności, jak i odpowiedniego transportu, przede wszystkim taktycznego. Oczywiście najpopularniejszym sposobem przerzutu grup specjalnych jest transport lotniczy, szczególnie w warunkach obecnie toczących się konfliktów, jednak z reguły nie może on „dostarczyć” komandosów bezpośrednio na miejsce akcji, głównie ze względu na wymogi...

Mateusz J. Multarzyński MARS – uniwersalny system mobilnych ramp szturmowo-ewakuacyjnych

MARS – uniwersalny system mobilnych ramp szturmowo-ewakuacyjnych MARS – uniwersalny system mobilnych ramp szturmowo-ewakuacyjnych

Obchodząca w maju 2010 r. swoje dziesięciolecie amerykańska firma Patriot3 jest producentem szeregu rozwiązań dedykowanych do wsparcia działań taktycznych różnych służb oraz jednostek specjalnych. Jej...

Obchodząca w maju 2010 r. swoje dziesięciolecie amerykańska firma Patriot3 jest producentem szeregu rozwiązań dedykowanych do wsparcia działań taktycznych różnych służb oraz jednostek specjalnych. Jej najbardziej znanym produktem jest system mobilnych, podnoszonych ramp – MARS (Mobile Adjustable Ramp System), który po raz pierwszy został zaprezentowany w 2000 roku. Należy on do całej „rodziny” urządzeń dedykowanych do taktyki wchodzenia/zdobywania wyższych kondygnacji budynków, pokładów samolotów,...

Mateusz J. Multarzyński SandCat - Pustynny Kot z Izraela

SandCat - Pustynny Kot z Izraela SandCat - Pustynny Kot z Izraela

Kibuce wszystkim zapewne kojarzą się z Izraelem, jednak trudno te kolektywne gospodarstwa rolnicze skojarzyć z produkcją wyposażenia czy uzbrojenia dla wojska, policji itp. Jest jednak jeden kibuc - Sasa,...

Kibuce wszystkim zapewne kojarzą się z Izraelem, jednak trudno te kolektywne gospodarstwa rolnicze skojarzyć z produkcją wyposażenia czy uzbrojenia dla wojska, policji itp. Jest jednak jeden kibuc - Sasa, utworzony w 1949 roku przez grupę żydowskich emigrantów z USA u podnóża góry Meron, na terenie którego powstała i działa firma będąca światowym liderem w dziedzinie zaawansowanych systemów opancerzenia - Plasan Sasa Ltd.

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

NEWMAX Sp. z o.o. Sp.k. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops