Special-Ops.pl

22. i 91. Dywizje Piechoty „Luftlande”

Jakub Grodzki | 2013-05-28
Żołnierze 91. Luftlande Division na pozycjach obronnych w Normandii, lato 1944 r. Fot. http://ww2aa.proboards.com

Żołnierze 91. Luftlande Division na pozycjach obronnych w Normandii, lato 1944 r. Fot. http://ww2aa.proboards.com

Oddziały Falschirmjäger stworzone w ramach Luftwaffe oraz dywizje piechoty określane mianem „Luftlande” odegrały w początkowym okresie II wojny światowej znaczącą rolę. Działania podejmowane przez te związki taktyczne przyspieszyły postęp sił lądowych i nie jeden raz przesądzały o wyniku bitwy czy kampanii. Także w okresie następującym po zwycięskiej, jednak okupionej wysokimi stratami, operacji „Merkury” oddziały Fallschirmjäger oraz „Luftlande”  pokazały dobitnie swoją wartość bojową. Kończąc i zarazem podsumowując charakterystykę niemieckich oddziałów powietrznodesantowych przedstawiam zbiorcze zestawienie wszystkich najważniejszych związków taktycznych i oddziałów. Bieżący wpis poświęcam oddziałom Wehrmachtu przeznaczonym do transportu drogą powietrzną.

Zobacz także

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

22. Dywizja Piechoty „Luftlande”.


Utworzenie 22.DP „Luftlande” było odzwierciedleniem sporów, jakie toczyły między sobą dowództwa Luftwaffe i Wehrmachtu. Oba rodzaje wojsk dążyły do stworzenia jednostek powietrznodesantowych, zarówno spadochronowych jak i transportowanych drogą powietrzną za pomocą szybowców lub na pokładach samolotów transportowych. Jednak na tym podobieństwo się kończy. W przypadku Luftwaffe, zakładano, że nowe jednostki Falschirmjäger – doskonale wyszkolonych i wyposażonych specjalistów używać się będzie na tyłach wroga w niewielkich oddziałach, głownie w celu przyspieszania przemarszu własnych wojsk, paraliżowania ruchów wroga itp. Czyli tak, jak miało to miejsce w przypadku ataku na fort Eben Emael. Z drugiej strony sztab główny Wehrmachtu optował za dużymi operacjami desantowymi, z wykorzystaniem wojsk powietrznodesantowych na szeroką skalę w zwartych związkach taktycznych. Właśnie z tego powodu doszło do równoległego tworzenia oddziałów powietrznodesantowych. Luftwaffe powołało oddziały Falschirmjäger – typowe jednostki spadochroniarzy, natomiast Wehrmacht sformował dywizję „Luftlande” – piechotę transportowaną drogą lotniczą.

22. DP „Luftlande” została utworzona rozkazem z dnia 1 października 1934 r. w VI Okręgu Wojskowym z Bremą, jako miejscem sformowania i stacjonowania. Początkowo dla niepoznaki jednostka funkcjonowała pod nazwą Dowództwo Wojsk Lądowych i dopiero 15 października 1935 została przemianowana na 22. DP „L”. Już w momencie formowania, żołnierze przechodzili szkolenie z zakresu transportu lotniczego, chociaż jest prawdopodobne, że  nie dotyczyło to całego stanu osobowego, a jedynie wybranych pododdziałów. Tuż przed rozpoczęciem realizacji Fall Weiss – ataku na Polskę, 15 sierpnia 1939 r. 22 DP „L” została zmobilizowana, a jej dwa bataliony – 22. Rezerwowy Batalion Polowy oraz 22. batalion rozpoznawczy zostały skierowane na granicę zachodnią pomiędzy Monschau i Prüm. Dodatkowo do dyspozycji  Oberkomando des Heeres (Naczelne Dowództwo Wojsk Lądowych) został przekazany jako jednostka rezerwowa 16. pułk piechoty, który do 16 września został przetransportowany w okolice Wejherowa. Pułk ten uczestniczył następnie między innymi w bitwie nad Bzurą. Wraz z końcem września poszczególne oddziały z 22. DP „L” powróciły do swojej jednostki macierzystej, a następnie w październiku cała dywizja została skierowana na poligon w okolicy miejscowości Senne, gdzie przeprowadzono szkolenie z zakresu transportu lotniczego dla całego stanu osobowego.

W kolejnym roku wojny i wraz z przygotowaniami do niemieckiego ataku na zachód, 22. DP „L” została włączona do Fall Gelb w ramach 7. Dywizji Powietrznodesantowej generała Kurta Studenta. Poszczególne pułki 22. DP „L” działały wówczas w następujących rejonach Holandii: 16. pp – Waalhaven, 47. pp – Valkenburg-Katwijk, 65. pp – Ypenburg . Wraz z końcem kampanii zachodniej dywizja została skierowana najpierw do Saint-Quentin a następnie do Antwerpii na uzupełnienie i odpoczynek, gdzie pozostała aż do końca roku, po czym skierowano ją do Magdeburg-Stendal. W 1941 r. 22. DP „L” został wyznaczony do ochrony pól naftowych Ploeszti w Rumunii, a następnie po reorganizacji w Jessey skierowano ją na front wschodni. W lipcu żołnierze 22. DP „L” przekroczyli Prut i Dniestr i kontynuowali marsz w na południowy wschód w kierunku Krymu. Po opanowaniu przesmyku Perekopskiego  dywizja uczestniczyła w pierwszym ataku na Sewastopol, po czym została skierowana do wschodniej części półwyspu Krymskiego z zadaniem zajęcia i utrzymania pozycji obronnych. Od stycznia do kwietnia 1942 22. DP „L” uczestniczyła w kolejnych walkach o Sewastopol ,a w maju została ponownie skierowana na wschód, gdzie walczyła o odzyskanie kontroli nad półwyspem Kercz. Po zakończeniu walk na wschodzie ponownie skierowano ją do Sewastopola, który został ostatecznie opanowany przez Wehrmacht. Wraz z końcem walk na Krymie 22. DP „L” przerzucona została do Grecji na odpoczynek w rejony Aten i Salonik. 29 lipca 1942 r. zgodnie z rozkazem Głównego Urzędu Armii 22. DP„L” przeszła przeobrażenie i zyskała miano dywizji zmotoryzowanej – tropikalnej. W ślad za tymi zmianami w październiku anulowano dotychczasowe zastosowanie „Luftlande”, tym samym Dywizja straciła status transportowanej drogą lotniczą.

Dalsze zmiany dywizja przeszła w nowym miejscu stacjonowania – na Krecie. Przemianowano wówczas między innymi wszystkie pułki piechoty na pułki grenadierów oraz wydzielono samodzielną grupę – 47. pułk grenadierów oraz 2. batalion z 22. pułku artylerii – Grupa Bojowa Busche kierując ją do działań w Afryki Północnej. Samodzielna grupa bojowa uległa całkowitemu zniszczeniu wiosną 1943 r. Pobyt 22. DP na Krecie zakończył się wraz z jej ewakuacją we wrześniu 1944 r. i skierowaniem ich do Macedonii w celu zwalczania oddziałów partyzanckich. Wraz z kurczeniem się niemieckich zdobyczy terytorialnych na Bałkanach i zmianą linii frontu dywizja wycofywała się w kierunku na Steiermark w Austrii. W marcu 1945 r. dywizja przeszła ostatnie przeobrażenie – przemianowano ją na 22. Dywizję Grenadierów Ludowych. W momencie ogłoszenia zawieszenia broni część 22. VGD trafiła do niewoli jugosłowiańskich partyzantów, tylko części oddziałów udało się przedostać w okolice Klagenfurtu by tam poddać się Brytyjczykom.

W okresie istnienia dywizji dowodzili nią kolejno:
Generalmajor Wilhelm Keitel  - od momentu utworzenia do  1 października 1935
Generalleutnant Adolf Strauß  - od 1 października 1935 r. do 10 listopada 1938 r.
Generalleutnant Hans Graf von Sponeck – od 10 listopada 1938 r. do 10 października 1941 r. Generalmajor Ludwig Wolff – od 10 października 1941 r. do 1 sierpnia 1942 r.
Generalmajor Friedrich-Wilhelm Müller  - od 1 sierpnia 1942 r. do 28 września 1942 r.  
Oberst Hans Baethmann – od 28 września 1942 r. do 5 października 1942 r. (oddelegowany czasowo)
Generalleutnant Friedrich-Wilhelm Müller – od 5 października 1942 r. do 20 października 1943 r.
Oberst Hans Baethmann – od 20 października 1943 r. do 1 lutego 1944 r. (oddelegowany czasowo).
Generalleutnant Friedrich-Wilhelm Müller – od 1 lutego 1944 r. do 15 lutego 1944 r.
Generalmajor Heinrich Kreipe – od 15 lutego 1944 r. do 26 kwietnia 1944 r. (pojmany przez brytyjskich komandosów na Krecie).
Generalleutnant Helmut Friebe – od 1 maja 1944 r. do końca istnienia 22. DP „Luftlande”.

W momencie utworzenia 22. DP „L” składała się z 16. i 65. pułków piechoty, 22. pułku artylerii, 22. batalionu przeciwpancernego oraz 22. dywizyjnego batalionu łączności. Następnie wraz z kolejnymi latami była sukcesywnie rozbudowywana. W październiku 1935 r. dołączono do niej 58. pułk artylerii oraz 22. batalion saperów, a następnie w październiku 1937 r. 47. pułk piechoty i 22. batalion obserwacyjny. W przededniu wybuchu II wojny światowej 22. DP „L” wzmocniono dodatkowo 52. batalionem karabinów maszynowych, 22. batalionem rozpoznania oraz 22. rezerwowym batalionem polowym. W trakcie wojny jednostka otrzymała także 22. batalion artylerii przeciwlotniczej (lato 1941 r.).

91 Dywizja Piechoty „Luftlande”.

91. Dywizja Piechoty „Luftlande” została utworzona rozkazem z 15 stycznia 1944 r. pierwotnie jako 25. Dywizja Piechoty. Formowanie nowego związku taktycznego zostało przeprowadzone na obszarze poligonu Baumholder. Dodatkowo, nową dywizję wzmocniono 1025. pułkiem grenadierów z 1. Armii Rezerwowej oraz częścią 1032. pułku grenadierów. Wraz z zakończeniem formowania 25. DP skierowana została w okolice Reims, gdzie otrzymała rozkaz przystosowania Dywizji do transportu drogą lotniczą. W związku z tym, od 6 marca 1944 r. związek taktyczny przemianowano na 91. Dywizję Piechoty „Luftlande” oraz wzmocniono ją pułkiem artylerii górskiej, pułkiem artylerii polowej oraz 91. batalionem fizylierów. Równocześnie Dywizja została przydzielona do współdziałania z 6. FJD. W raz zakończeniem przeformowania dywizję skierowano do Normandii w okolice Cherburg, gdzie uczestniczyła w walkach od 22 czerwca do 10 sierpnia i uległa rozbiciu. Ocalałe oddziały 91. DP „L” skierowano do prac fortyfikacyjnych , a następnie włączono w skład 7. Armii gdzie zostały przypisane do składu grupy bojowej Kastdorf.  W listopadzie ostatecznie rozformowano pozostałe po 91. DP „L” oddziały, które zasiliły powołaną do życia 344. DP.
W okresie istnienia dywizji dowodzili nią kolejno: Generalleutnant Bruno Ortner – od 15 stycznia 1944 r., Generalleutnant Wilhelm Falley – od 25 kwietnia 1944 r., Generalmajor Bernhard Klosterkemper – od 6 czerwca 1944 r., Generalleutnant Eugen König – od 10 czerwca 1944 r. W okresie od stycznia 1944 r. do listopada 1944 r. w skład Dywizji wchodziły następujące oddziały i pododdziały: 1057. pułk grenadierów, 1058.pułk grenadierów, 191. pułk artylerii, 191. batalion pionierów, 191. kompania przeciwpancerna, 191. kompania artylerii przeciwlotniczej, dywizyjny oddział łączności.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops