Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

„Widziałem jak umierają” Sven Hassel.

Jakub Grodzki | 2013-04-23
Fot. http://www.dvdmax.pl/dvd/art/id/157679

Fot. http://www.dvdmax.pl/dvd/art/id/157679

O wojnie można pisać na różne sposoby. Bohaterstwo, męstwo, akty heroicznego poświęcenia, tchórzostwo, strach, bestialska brutalność i brak jakichkolwiek zasad, zwłaszcza moralnych. Kwestie takie goszczą na kartach licznych książek i publikacji poświęconych konfliktom zbrojnym. Zarówno tym dużym o zasięgu globalnym, jak i tym małym, prawie że nieistotnym o zasięgu lokalnym. Jak to się ma do jednej z książek Svena Hassela, którą czytelnicy otrzymali po raz pierwszy w 1976 roku?

Zobacz także

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

W przypadku tytułu „Widziałem jak umierają” trzeba na wstępie zaznaczyć, że książka ta jest po części literacką fikcją. Nie zmienia to jednak jej odbioru i wydźwięku. Praktycznie poza samą informacją o tym, że część rzeczy i wydarzeń, o  których można przeczytać w książce Svena Hassela nigdy nie istniały i nie wydarzyły, się publikacja ta jawi się jak typowe frontowe wspomnienia, napisane przy tym doskonałym językiem. Należy pamiętać o udziale autora na licznych frontach II wojny światowej i doświadczeniach, jakie na nich zdobył. O tym, jakie piętno odcisnęła na nim walka, nie tylko z wrogiem, ale i o przeżycie. Jeśli ktokolwiek chce natomiast sięgnąć po wierny i rzetelny opis wojennych doświadczeń Svena Hassela, powinien sięgnąć przede wszystkim po wydany w 1953 roku „Legion potępieńców”, który jest zarazem debiutem literackim autora.

Wracając jednak do opisywanego tytułu i pytania, czy warto sięgnąć po tę właśnie książkę. Odpowiedź w tym przypadku zawsze będzie identyczna – warto. W porównaniu do opisanej w poprzedniej osłonie książki Bohdana Tymienieckiego „Na imię jej było Lilly”, proza Svena Hassela jest diametralnie różna. Różna w znaczeniu inna, a nie gorsza. To, co zamierzył przekazać czytelnikom autor jest jasne i zwięzłe, nie trzeba się długo zastanawiać nad tym, jaki jest przekaz kolejnych słów i zdań. Zawsze i nieodzownie ten sam – wojna to bezsensowne zło niszczące bezpowrotnie wiele ludzkich istnień. Jednak, zawsze przed przystąpieniem do lektury jakiejś książki, czy to innej publikacji rodzi się pytanie czy warto „to” w ogóle czytać. Co wyróżnia dany tytuł spośród licznych, podobnych, traktujących o tym samym temacie książek. W przypadku twórczości Svena Hassela, odpowiedź może być i jest zawsze taka sama. Sposób przekazu, który jest jak osobisty autograf twórcy, jak odcisk linii papilarnych, osobisty, niepowtarzalny i specyficzny. W twórczości autora „Widziałem jak umierają” brak jest podniosłych i patetycznych słów i scen. Wojna jest taka, jaka jest. Brutalna, pozbawiona zasad i wyzwalająca najciemniejsze ludzkie instynkty. W tym co opisuje Sven Hassel nie ma miejsca na pardon, skrupuły i wyrzuty sumienia. Jest tylko jeden nadrzędny cel – za wszelką cenę przeżyć i dotrwać do końca tego piekła. Nie ma znaczenia, czy w tym wszystkim muszę zabić wroga albo innego niemieckiego żołnierza, czy mam walczyć granatem, karabinem, nożem a nawet na sposób radziecki zaostrzoną saperką. Miny pułapki, granat i seria z pistoletu maszynowego w miejsce każdego podejrzanego dźwięku i ruchu. Ceną za błąd jest życie.

Bohaterów „Widziałem jak umierają” poznajemy wraz z niemieckim atakiem na ZSRR i niepowstrzymanym pochodem niemieckich jednostek w kierunku Moskwy. Sven, Porta, Mały, Legionista, Barcelona, Stary, Heide, Profesor i Stege, przechodzą całą drogę w kierunku stolicy radzieckiego państwa, a potem desperacko usiłują przeżyć w trakcie bezładnego odwrotu Wehrmachtu na zachód. Kolejne potyczki, starcia i walki, zarówno w jednostce pancernej, jak i w szeregach piechoty coraz brutalniej pokazują, ile jest warte życie zwykłego żołnierza. Dla wyższych dowódców są to tylko liczby i statystyki, dla żołnierzy kolejna blaszka nieśmiertelnika przełamana na pół, by przynajmniej rodzina wiedziała o tym, że ich bliski poległ na dalekim wschodzie. To kolejna luka w szeregu i nowe twarze z uzupełnienia, które nie mają wielkich szans, by przeżyć kolejne starcie. Na tym tle, wymienieni wcześniej członkowie drużyny to stare wygi, doświadczeni frontowcy, którzy nie tylko wiedzą, jak przeżyć. Doskonale potrafią również zorganizować sobie to, co powinna im dostarczyć armia niemiecka – jedzenie, odzież, uzbrojenie i wszystkie te rzeczy, bez których nie można walczyć. W tym świetle, nawet znienawidzony przez wszystkich zagorzały nazista Heide, jest ich tolerowanym towarzyszem, przeżył, a to jest najważniejsze. Pewną dozę pozytywnych akcentów dostarczają w tej książce postacie Porty i Małego, którzy nie jeden raz ocierają się o niesubordynację i defetyzm swoimi anegdotami, dziwacznymi poglądami i wspomnieniami z przeszłego życia. Jawią się w tym wymiarze jak znana postać dobrego wojaka Szwejka, „mądrego idioty”. Jednak to tylko epizody w piekle rosyjskiego frontu, tym większym im bardziej opada temperatura i głębszy staje się śnieg. W relacjach autora, to właśnie wschodnia zima z siarczystym mrozem i głębokim, osłabiającym śniegiem jawi się jako najgorszy wróg, który błyskawicznie zabiera siły i zabija. Kto upadnie jest już skazany, nie może nawet liczyć na pomoc wycieńczonych kolegów, którzy mają jedynie tyle siły, by  przełamać nieśmiertelnik i ruszyć dalej.

Historia Svena Hasela opowiedziana w „Widziałem jak umierają”, można powiedzieć kończy się happy endem. Przyjaciele z drużyny Starego przebijają się do swoich i żyją. Jednak rzeczywistość napisała w tym zakresie inny scenariusz. Z rosyjskiego piekła do domu powrócili jedynie Sven, Heide, Legionista i Mały. Pozostali towarzysze broni polegli na froncie wschodnim. Dla samego autora wojna skończyła się dopiero w 1949 roku, kiedy to ostatecznie zwrócono mu wolność i wypuszczono go z obozu jenieckiego. Jednak pomimo tego najważniejsze w tym wszystkim jawi się to, że przeżył i dane mu było opowiedzieć to, czego doświadczył, co widział i uczynić nieśmiertelnymi swoich poległych kolegów. Obecnie, w gąszczu publikacji wojennych twórczość Svena Hassela może umknąć uwadze. Czytany przeze mnie egzemplarz „Widziałem jak umierają” oprócz czerwonego druku imienia i nazwiska autora na okładce jest czarnobiały. Nie przyciąga wzroku ani jaskrawą okładką, ani krzykliwym tytułem. Niejako chowa się na pułkach księgarni i chowa zarazem to, co zawiera. Krwawą, bezlitosną relację z frontów II wojny światowej. Jednak warto odszukać tę właśnie książkę. Warto sięgnąć po nią i poświęcić trochę czasu, by spędzić go razem ze Svenem, Starym, Portą, Małym, Legionistą, Barceloną, Heide i Profesorem. Warto poznać, jak wyglądała wojna z tej „drugiej strony”, oczami żołnierzy Wehrmachtu.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.