Warsztaty każdorazowo służą nie tylko „przećwiczeniu” różnych scenariuszy w siłowym rozwiązywaniu sytuacji zakładniczych przez połączone siły jednostek z kilku krajów, ale również wymianie doświadczeń i informacji, kluczowych w zapewnieniu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa obywatelom Unii Europejskiej.
Miejscem realizacji ćwiczeń są obiekty mogące stanowić potencjalne cele zamachowców – obiekty publiczne o dużym natężeniu ruchu, jak np. dworce, lotniska, stacje metra, centra handlowe, a więc takie, które organizatorom zamachu zapewniają wysoką liczbę ofiar niezależnie od użytej broni (broń automatyczna, ładunki wybuchowe, gazy trujące), trudną do opanowania panikę i chaos utrudniające niesienie pomocy, a co za tym idzie dużą efektywność ataku oraz spektakularność – w tym medialną, a więc w konsekwencji zwiększenie poczucia braku bezpieczeństwa w społeczeństwie i w efekcie szerzenie terroru.
Multinarodowy charakter ćwiczeń wynika choćby z faktu, iż ataki mogą być przeprowadzone np. podczas międzynarodowych wydarzeń sportowych (olimpiady) czy być zrealizowane symultanicznie w różnych miejscach na świecie w celu zwiększenia dezorganizacji i efektu psychologicznego.
Ćwiczenia organizowane przez TEK, czyli węgierskie Centrum Kontrterroryzmu, odbyły się w dniach 3–6 października 2016 r. Do udziału zaproszono państwa należące do Grupy Wyszechradzkiej (V4), czyli Czechy, Polskę, Słowację i Węgry. Każde z nich reprezentowała podczas warsztatów jednostka należąca do Grupy ATLAS.
W przypadku naszego kraju, było to Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (BOA KGP, obchodzące w 2016 roku 40-lecie swojego istnienia – „SPECIAL OPS” nr 6/2016).
Warto przypomnieć, że kilka miesięcy wcześniej, bo w dniach 6–10 czerwca 2016 r., w związku ze zbliżającym się Szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży, analogiczne ćwiczenia miały miejsce w Warszawie – w metrze i w centrum handlowym.
Kolejnymi były ćwiczenia ATHOS (Allied Terrorism Hindering Operation Simulation) zrealizowane w sierpniu 2016 r. w Estonii – gospodarzami byli wówczas antyterroryści z K-Komando oraz wojskowe siły specjalne tego kraju – ESTSOF-EOG („SPECIAL OPS” nr 3/2014).
W ćwiczeniach w Budapeszcie, oprócz TEK i BOA KGP, wzięły udział: słowacki Lynx (Útvar osobitného určenia – „SPECIAL OPS” nr 3/2011) i czeska URNA (Útvar rychlého nasazení – „SPECIAL OPS” nr 3/2012).
„Wyszechradzcy” antyterroryści ćwiczyli wspólnie działania z zakresu rozwiązywania sytuacji kryzysowych w metrze – ewakuację osób postronnych, zabezpieczanie miejsca zdarzenia, szturm na pociąg, negocjacje, uwalnianie zakładników i likwidację zagrożenia (w tym identyfikacji napastników), jak również udzielania pierwszej pomocy z warunkach bojowych (TCCC). Rozgrywano różne warianty zdarzeń, scenariusze opierające się zarówno na historycznych, jak i wysoce prawdopodobnych sytuacjach.
Uwieńczeniem całości był pokaz realizacji operacji w metrze, który obserwował węgierski premier Wiktor Orbán. Po zakończeniu demonstracji spotkał się on osobiście z uczestnikami ćwiczeń, witając się serdecznie z Polakami.
W ramach wymiany doświadczeń, funkcjonariusze BOA mieli okazję zwiedzić obiekty szkoleniowe TEK-u, który cieszy się bardzo dużym szacunkiem społecznym wśród rodaków. Infrastruktura treningowa węgierskich antyterrorystów to m.in. strzelnica oraz wciąż udoskonalany i rozbudowywany tzw. „killing house”, a także środki komunikacji mogące stać się celem zamachu, jak samolot, pociąg metra czy autobus.
Węgierska jednostka dysponuje również salami do crossfitu, sportów walki, siłownią, zewnętrznym parkiem crossfitowym, bieżniami dostępnymi przez 24 godziny na dobę (oświetlonymi w razie potrzeby), zapleczem socjalnym (stołówką z kuchnią i obsługą, punktem medycznym ze specjalistami m.in. od kontuzji i regeneracji), czy salą odpraw mogącą pomieścić gości zagranicznych w ramach międzynarodowych operacji czy ćwiczeń.
Znajdujący się na terenie bazy nowoczesny tor przeszkód to jeden z elementów okresowych testów sprawności, który zaliczyć musi każdy operator TEK.
Dla zaproszonych z zagranicy funkcjonariuszy ciekawostką było odwiedzenie policyjnego „kennelu”, czyli obiektu przygotowanego dla policyjnych psów bojowych, szkolonych zgodnie z autorskim programem przygotowanym przez węgierską jednostkę.
Wśród środków, którymi obecnie dysponuje TEK i które goście również mogli obejrzeć, znajduje się nowoczesny tabor samochodów oraz pojazdów specjalnych, w tym transporterów BTR zmodernizowanych pod kątem konkretnych potrzeb jednostki kontrterrorystycznej, wraz z zapleczem serwisowym.
Podsumowując ćwiczenia, operatorzy BOA KGP podkreślali nie tylko fakt podniesienia dzięki nim poziomu kwalifikacji indywidualnych, jak i poszerzenia bezcennych umiejętności we współdziałaniu, ale chwalili również wysoki poziom organizacji całości przedsięwzięcia. Wspominali również ciepłe przyjęcie przez kolegów z Budapesztu, utrzymane w duchu prawdziwego polsko-węgierskiego „braterstwa broni”.
Czytaj też: Bezpieczny Dolny Śląsk 2016 – zgrywające warsztaty taktyczne >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |