Eben Emael – jak Dawid z Goliatem

Jakub Grodzki  /  05-07-2012
Dekoracja żołnierzy z SG Granit przez Adolfa Hitlera po zdobyciu fortu Eben Emael
Dekoracja żołnierzy z SG Granit przez Adolfa Hitlera po zdobyciu fortu Eben Emael www.militaryphotos.net
 3  3. Ciąg dalszy artykułu...

Co zadecydowało o tak błyskotliwym zwycięstwie? Obok czynników wspomnianych - jak efekt zaskoczenia, szczegółowy plan działania i dokładne wyznaczenie celów dla grup szturmowych, spadochroniarze posiadali w swym arsenale dwa atuty. Przede wszystkim po raz pierwszy i to z tak dobrym skutkiem zastosowano w walce ładunki kumulacyjne. Działania HOHLLADUNGEN zarówno 10 kg, jak i 50 kg opierało się na dwóch odkryciach - efektu Monro’a i opracowanie Helmuta Neumana.

Dzięki tym odkryciom, niemieccy specjaliści opracowali ładunek, który przy stosunkowo niewielkiej masie radził sobie o wiele skuteczniej z umocnieniami niż ładunki konwencjonalne. Dzięki temu spadochroniarze nie tylko wyłączyli z walki wszystkie stanowiska artyleryjskie, ale zlikwidowali także ich obsługę, obniżając tym samym morale pozostałej w forcie załogi.

Drugim ważnym elementem wyposażenia niemieckich żołnierzy były miotacze ognia5, które, jak pokazały doświadczenia II wojny światowej, są bardzo skuteczne przy zdobywaniu umocnień i punktów oporu. Poza tymi dwoma rodzajami uzbrojenia, niemieccy spadochroniarze dysponowali w tym ataku standardowym wyposażeniem piechoty. Głowna bronią strzelecką były karabiny powtarzalne Kar 98k, będące krótszą odmianą karabinu piechoty - 7,92 mm Gewehr 98 Mauser.

Obok tego na wyposażeniu GS znajdowały się Maschinenpistole MP 38 9 mm oraz główna broń wsparcia Maschinengewehr MG 34. W opracowaniach dotyczących niemieckich wojsk powietrzno-desantowych, zwłaszcza w początkowym okresie II wojny światowej nie ma jednoznacznego określenia, jaką bronią osobistą dysponowali spadochroniarze podczas ataku na Eben Emael. Najprawdopodobniej były to pistolety 9 mm P 08 Parabellum (Luger) lub P 38 Walther. Uzbrojenia dopełniały granaty szturmowe - Stielhandgranate.

Na korzyść SG Granit przemawiały również niektóre czynniki i elementy na terenie samego fortu Eben Emael. Dowództwo belgijskie uznało atak przy użyciu spadochroniarzy za niewykonalny, a bombardowania za nieskuteczne, w związku z czym obiekt posiadał jedynie symboliczną obronę przeciwlotniczą. 21 stanowisk karabinów maszynowych nie pokrywało ogniem całego obszaru fortu, tworząc „martwe strefy” ostrzału, które umiejętnie wykorzystali spadochroniarze.

Kopuły obserwacyjne oraz stanowiska artylerii nie posiadały możliwości bezpośredniej walki z piechotą - brak stanowisk strzeleckich i otworów umożliwiających użycie granatów. Słabość fortu stanowiła również jego załoga - mimo że byli to świetnie wyszkolenie fachowcy, w swoim fachu nie potrafili walczyć jak zwykła piechota - dobitnie pokazały to nieudane kontrataki. Walczyli na odległość, a nie w bezpośrednim starciu.

Działania GS Granit i OS Koch pokazały jednoznacznie, jaki potencjał drzemie w oddziałach powietrzno-desantowych, gdzie mobilność, wyszkolenie i brawura pozwalają na realizację nawet najtrudniejszych zadań. Jednak sukces, jaki odnieśli niemieccy spadochroniarze podczas realizacji planu Fall Gelb, stał się również przyczyną ich największej porażki podczas Operacji Merkury.


5 Kwestia posiadania przez GS Granit miotaczy ognia nie jest do końca jasna. Informacje w tym zakresie są sprzeczne. Jednak fakt użycia przy zdobyciu fortu tej broni jest niepodważalny, ostatnie punkty oporu niszczyli 11 maja saperzy, którzy przedostali się przez Kanał Alberta i posiadali w swym wyposażeniu miotacze.

Czytaj też: Fallschirmjäger ruszają na zachód >

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  8

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Polowanie - w jakim plecaku będzie najwygodniej »
plecak

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca Służby specjalne.Słownik


Chiny - zrozumieć imperium. Pulsujący matecznik cywilizacji Zielona droga 1990-2020. 30 lat doświadczenia byłego operatora JW GROM Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń
Książka Chiny – zrozumieć imperium Piotra Plebaniak, współautora i redaktora najnowszego przekładu Sztuki wojny wzbogaconego komentarzami ekspertów, to nieszablonowe połączenie poezji oraz historycznej, kulturowej i geopolitycznej wiedzy o Chinach. (...)
zobacz więcej »
Obchodzone 13 czerwca 2020 roku 30-lecie Specjalnej Jednostki Wojskowej GROM to doskonały moment, aby Andrzej Kruczyński pseudonim „Wódz” zabrał swoich czytelników w fascynującą drogę, którą najlepiej oddaje treść jego najnowszej książki (...)
zobacz więcej »
Traktat "Sztuka wojny" to w powszechnej percepcji najważniejszy traktat militarny kiedykolwiek napisany. O jego ponadczasowości decyduje wiele czynników, przede wszystkim okres historii Chin, w którym powstał. (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Neutralizacje niebezpiecznych obiektów w Szczecinie

Specjaliści od podwodnych zadań z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża regularnie neutralizują zalegające pod wodą niebezpieczne pozostałości z okresu II wojny światowej. Tylko w ciągu ostatnich trzech dni...

Aktualny numer

1/2021
SPECIAL OPS 1/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Oczy” i „uszy” WS
  • - 10 lat SGO siła pasji
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl