Ćwiczenia brytyjskich „Nocnych łowców”

Ireneusz Chloupek  /  18-03-2019

W dniach 13–18 stycznia br. na poligonie Altcar Training Camp na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii (gdzie, 10,5 mili na północ od Liverpoolu, oddziały regularne i rezerwiści wystrzeliwują średnio 2 mln pocisków rocznie) oraz na oddalonej o kilkadziesiąt km zatoce Morecambe odbyły się ćwiczenia pk. Faraday Field.

Poza treningiem komandosów ze słynnych brytyjskich jednostek specjalnych 22. Pułku SAS (Special Air Service) i SBS (Special Boat Service), poświęcone były głównie doskonaleniu współdziałania z nimi podczas morskich operacji kontrterrorystycznych MCT (Maritime Counter Terrorism) sił przerzutu powietrznego, wydzielonych pod tym kątem przez wszystkie trzy rodzaje wojsk Jej Królewskiej Mości.

Główną rolę w zapewnianiu brytyjskim siłom specjalnym (UKSF) transportu drogą powietrzną za pomocą śmigłowców odgrywa – porównywane z amerykańskim 160. SOAR „Night Stalkers” (Lotniczy Pułk Operacji Specjalnych „Nocni Łowcy”) – Połączone Skrzydło Lotnicze Sił Specjalnych JSFAW (Joint Special Forces Aviation Wing), zorganizowane na te potrzeby 2 kwietnia 2001 r. Składa się z dowództwa, jednej eskadry z sił powietrznych Royal Air Force (No. 7 Squadron RAF z bazy Odiham, Hampshire) na dwuwirnikowych śmigłowcach transportowych Chinook HC6 amerykańskiej firmy Boeing oraz jednej eskadry z korpusu lotnictwa wojsk lądowych Army Air Corps (No. 658 Squadron AAC, stacjonujący wraz z SAS w Stirling Lines, Herefordshire), operującej na średnich maszynach Eurocopter AS365N3 Dauphin II i lekkich Westland Gazelle AH1. JSFAW odpowiada za powietrzny przerzut oraz ewakuację żołnierzy sił specjalnych, ich pojazdów oraz łodzi, desantowanie zespołów bojowych na obiekty i podejmowanie z nich, a także zaopatrywanie zespołów działających za liniami przeciwnika lub na wrogim terytorium. Pozostaje w stałej gotowości m.in. do natychmaistowego przenoszenia sił kontrterrorystycznych z SAS, SBS i wspierających te jednostki specjalistycznych pododdziałów, w ramach operacji pk. Temperer, czyli planu szybkiego reagowania na terenie kraju w przypadku najpoważniejszych zagrożeń terrorystycznych w środowisku cywilnym. Doceniając znaczenie lotnictwa operacji specjalnych, brytyjski rząd postanowił wzmocnić te jednostki i zapowiedział jesienią ubiegłego roku zakupienie dla 7. eskadry szesnastu śmigłowców Chinook MH-47G SOA (Special Operations Aviation) Extended Range, wyposażonych w najnowocześniejsze oprzyrządowanie – zaawansowane systemy nawigacyjne i elektrooptyczne pozwalające na obserwację w dzień i w nocy, FLIR, radar śledzący rzeźbę terenu, systemy zagłuszania i walki elektronicznej oraz sondę do tankowania w locie – do działania dalekiego zasięgu o każdej porze, na niskim pułapie, w trudnych warunkach atmosferycznych i nad trudnym terenem.

Przeczytaj także: NOBLE SWORD - Combat ready

Royal Navy’s FAA (Fleet Air Arm – lotnictwo Królewskiej Marynarki Wojennej) zapewnia siłom specjalnym do MCT, morskich operacji antyprzemytniczych oraz antypirackich specjalistyczne wsparcie w postaci przechwytującej eskadry szybkiego reagowania 815 NAS (Naval Air Squadron) Maritime Interdiction Flight, operującej z bazy RNAS Yeovilton w Somerset na śmigłowcach Wildcat HMA2, czyli morskim wariancie włoskiego Agusta Westland AW159, wyposażonym m.in. w nowoczesne radary Seaspray Mark 1 360°. Eskadra ta pozostaje w wysokim stopniu gotowości do przede wszystkim błyskawicznego przerzutu zespołów SBS na obiekty pływające oraz morskie instalacje wydobywcze, a także zapewniania podczas ich opanowywania i wycofania z nich wsparcia ogniowego, w tym jako platformy powietrzne dla snajperów. Siły morskie Wielkiej Brytanii dysponują do takich celów również morską eskadrą 846 NAS stacjonującą w Yeovilton, ze składu FAA CHF (Commando Helicopter Force) „the Junglies”, sformowanej w 1997 r. jako śmigłowcowe wsparcie 3. Brygady Royal Marines Commando. Maszyny Merlin HC3i (wersja Agusty Westland AW101) tej eskadry także służą zespołom heliborne-VBSS i snajperom z SBS podczas operacji MCT, wypełniają zadania rozpoznawcze ISTAR oraz poszukiwawczo-ratownicze.

Podczas tygodniowych ćwiczeń „Faraday Field” śmigłowce obu eskadr Royal Navy oraz eskadr RAF i wojsk lądowych z JSFAW każdej nocy trenowały z siłami specjalnymi operacje przechwytujące i kontrterrorystyczne na bardzo ważnych dla gospodarki brytyjskiej morskich terminalach i platformach wydobywczych (GOPLAT) oraz statkach (VBSS) w zatoce Morecambe drugim co do wielkości morskim polu gazowym tego kraju. Duże Chinooki ćwiczyły różne scenariusze przerzutu ludzi i środków, a pozostałe przede wszystkim zadania rozpoznawcze i osłonowe na rzecz tych pierwszych. Warto przypomnieć, że niedawno, 21 grudnia 2018 r., SBS wzięła udział w prawdziwej operacji o zbliżonym charakterze. Włoski statek towarowy ro-ro „Grande Tema” został opanowany przez czterech nielegalnych imigrantów z Nigerii, którzy ukryli się w ładowni, a u wybrzeża Wielkiej Brytanii, po uzbrojeniu się w metalowe pręty, sterroryzowali 27-osobową załogę włoskich i filipińskich marynarzy. Władze brytyjskie skierowały przeciwko nim zespół interwencyjny 25 operatorów SBS z bazy w Pool, z których 12 desantowało się na pokład statku po grubych linach ze śmigłowców i błyskawicznie opanowało sytuację. Po dobiciu włoskiego kontenerowca do Tilbury Nigeryjczycy zostali przejęci przez policję z Essex.

[Wielka Brytania, nocni łowcy, ćwiczenia, siły specjalne, kontrterroryści, special ops]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


 Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych » 

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Byli komandosi szkolą instruktorów 16 DBOT

Kolejna grupa żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, rozpoczęła intensywny kurs instruktorsko-metodyczny pod okiem byłych komandosów z jednostek Wojsk Specjalnych. Na obiektach...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl