4101 Dziwnów, czyli z drawskiego poligonu na ekran

 Redakcja  /  23-09-2015
Fot. ComCam.pl

W przypadku wybuchu konfliktu z Zachodem, uderzyliby na Jutlandię. Przechodzili morderczy trening, tworząc podwaliny pod współczesnych specjalsów. Komandosi PRL-u, czyli żołnierze 1. Batalionu Szturmowego to bohaterowie powstającego właśnie filmu dokumentalnego „Dziwnów 4101”.

Idea dokumentu „4101 Dziwnów”, poświęconego 1. Batalionowi Szturmowemu z Dziwnowa zrodziła się trzy lata temu, gdy reżyser, Dominik Pijański, rozpoczął wywiady z byłymi żołnierzami jednostki, a ich historie postanowił - we współpracy z zespołem Comcam.pl - przenieść na ekran. Celem projektu jest propagowanie historii o jednostce i uświadomienie społeczeństwu jej roli w postaniu współczesnych sił specjalnych Rzeczpospolitej Polskiej. Dlatego podstawą tworzenia dokumentu jest ścisła współpraca ze stowarzyszeniami Byłych Żołnierzy 1. Batalionu Szturmowego oraz Żołnierzy Specjalnych „Grupa Raptor”, które skupiają byłych komandosów.

Historia jednostki sięga 1961 roku, kiedy w Krakowie powstał 26. Batalion Rozpoznawczy numer 4101. Dopiero trzy lata później został on przeniesiony do Dziwnowa, gdzie 8 maja, 1964 roku, oficjalnie zmieniono jego nazwę na 1. Batalion Szturmowy. Do jego dyspozycji oddano budynki po byłych koszarach SS położonych nad rzeką Dziwną. Formacja liczyła wówczas 24 oficerów, 38 podoficerów i 360 żołnierzy służby zasadniczej.

Dziwnowskich komandosów szkolono pod kątem przeprowadzania szybkich akcji desantowych, rozpoznania czy operacji polegających na minowaniu i wysadzaniu nieprzyjacielskich portów istniejących na morskiej trasie do Jutlandii. Wynikało to z faktu, że ówcześni specjalsi z Dziwnowa, podlegający bezpośrednio ministrowi wojny, w przypadku wybuchu konfliktu mieli uderzyć właśnie na kapitalistyczną Jutlandię, przygotowując grunt dla wojsk zmechanizowanych.

Czytaj dalej o jednostkach specjalnych»

Z uwagi na brak materiałów poświęconych jednostce i zadaniom, do których była przygotowywan, twórcy filmu postanowili odtworzyć elementy szkolenia w konwencji archiwalnej, z zachowaniem pełnej zgodności historycznej i z dbałością o szczegóły umundurowania, sprzętu czy miejsca. Stało się to możliwe m.in. dzięki aprobacie generała broni Mirosława Różańskiego, dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych. Zdjęcia plenerowe nakręcono na poligonie w Jaworzu, gdzie polscy komandosi szkolili się w latach 70. i 80. XX. Jako że duży nacisk położono na realizm, odtwórcy głównych ról przeszli trening siłowy i wytrzymałościowy, m.in. na naziemnym i podwodnym torze przeszkód.

Twórcy otrzymali wsparcie od Komendy Poligonu Drawskiego. W filmie zobaczymy żołnierzy i pojazdy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz ochotników z grup rekonstrukcyjnych, stowarzyszeń strzeleckich, pasjonatów historii i militariów – wszyscy oni zostali ubrani i wyposażeni (od broni indywidualnej po pojazdy, a nawet kuchnię polową) tak, by nie odróżniać się niczym od dawnych prawdziwych komandosów 1. Batalionu Szturmowego. Od strony merytorycznej, produkcję „ubezpieczają” byli żołnierze jednostki.

I to właśnie ich historie stanowią najciekawszą część filmu „4101 Dziwnów”, w którym znajdą się wspomnienia także tych niestety już nieżyjących komandosów, m.in. Tadeusza Nowaka. Ciekawostką jest fakt, że jego syn służy dziś w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu, która nosi ten sam numer – 4101, jako kontynuatorka i spadkobierczyni tradycji z Dziwnowa.

Wśród bezcennych wspomnień znajdziemy relacje poświęcone szkoleniu (także na sprzęcie NATO, zdobytym na Amerykanach w Wietnamie i sprowadzonym do Polski), skokom spadochronowym, desantowaniu z luków torpedowych okrętów podwodnych, a także udziałowi wojska w interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968.

Dokument o JW 4101 jest projektem niekomercyjnym, powstaje bez dotacji i sponsorów – jest finansowany ze środków własnych jego realizatorów. Zgodnie z zapowiedziami, powinien zostać ukończony jeszcze w tym roku. Otrzymają go wszyscy żołnierze 1. Batalionu Szturmowego, będzie również dostępnych dla szerszej publiczności.

Na podstawie materiału Marcina Górki (polska-zbrojna.pl).

Chcesz wiedzieć więcej, być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  1

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft
Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »


sprzet logistyczny

 


5 kluczowych zalet butów taktycznych »
buty wojskowe

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

SAFE PLACE 2021

IV edycja największego kongresu antyterrorystycznego w Polsce SAFE PLACE 2021 już 20-22 października w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wydarzenie otrzymało prestiżowe patronaty...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl