Jak powstały spodnie taktyczne SFU NEXT PANTS Mk2

Spodnie taktyczne z serii SFU NEXT Pants Mk2 firmy Helikon-Tex
Sięganie do starych i sprawdzonych klasyków to jeden ze sposobów, by trafić w oczekiwania użytkowników, którzy mają już swoje ulubione modele odzieży. Jednak by nie były one nudne i trafiły w oczekiwania coraz szerszego i zróżnicowanego grona klientów, producenci dokonują przy tym znaczących korekt, by wyjść naprzeciw obecnie panującym oczekiwaniom i zaproponować użytkownikom rozwiązania, dzięki którym będą one lubiane jeszcze bardziej. Przykładem takiego działania jest modernizacja spodni taktycznych Helikon-Tex SFU NEXT, które ostatnimi czasy pojawiły się w sprzedaży. Czy będą one hitem na miarę swojego pierwowzoru? Sprawdźmy!
Zdjęcia: Helikon-Tex
Zobacz także
Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.
Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
Rys historyczny kompletów mundurowych Helikon-Tex Special Forces Uniform
Komplet mundurowy Special Forces Uniform (SFU) był jednym z pierwszych tak nowoczesnych krojów wprowadzonych do sprzedaży przez znanego dolnośląskiego producenta. Rynek zdobył szturmem, stając się jednocześnie ucieleśnieniem mocno wyczekiwanej alternatywy dla wówczas szeroko dostępnych ubrań opartych na krojach mundurów armii amerykańskiej (BDU oraz ACU).
Wprowadzony do sprzedaży mniej więcej w latach 2004–2005 mundur SFU oferowany był w bogatej gamie kolorystycznej, co wpłynęło niewątpliwie na jego popularność zarówno wśród funkcjonariuszy, jak i (a może przede wszystkim) wśród wielu fanów militariów i środowisk paintballowo-airsoftowych.
Atrakcyjna cena oraz widoczne nawiązania do wówczas bardzo drogiego i praktycznie niedostępnego w Polsce munduru Crye Precision Field Gen I przyczyniły się do sukcesu tego modelu. Helikon-Tex kilka lat później po raz pierwszy wprowadził zmodyfikowaną wersję munduru, oznaczoną dopiskiem „Next”, która z miejsca stała się bestsellerem – według danych producenta sprzedano prawie pół miliona łącznie wszystkich egzemplarzy SFU i SFU NEXT.
Spodnie taktyczne SFU NEXT w nowej odsłonie
Najnowsza odsłona spodni SFU NEXT PANTS Mk2 firmy Helikon-Tex dość daleko odeszła od swojego pierwotnego kształtu. Nadal są to spodnie taktyczne o silnie „bojowo-taktycznym” charakterze, jednak z wyraźnie porzuconą naleciałością niegdyś bardzo popularnego kroju ACU. Workowaty krój i szerokie nogawki odeszły w zapomnienie – spodnie NEXT Mk2 swoim dopasowaniem mocno przywodzą na myśl siostrzany krój MBDU (opisywany w numerze „SPECIAL OPS” nr 4/2019).
Nogawki zostały widocznie zwężone, a kształt wykroju poszczególnych elementów przybrał bardziej „agresywny” charakter, podkreślając przy tym mocno odejście od pierwowzoru. Co istotne, zmiany te pozytywnie wpłynęły na współpracę z użytkownikiem – spodnie są bardzo komfortowe i nie ograniczają w żaden sposób ruchu, umożliwiając tym samym nawet mocno karkołomne czynności.
Z rzucających się w oczy zmian należy także odnotować rezygnację z kieszonek umiejscowionych na wysokości łydki – ich eliminacja jest do przeżycia, zwłaszcza że przenoszenie w tym miejscu elementów wyposażenia nie należy do najprzyjemniejszych.
Obecna generacja dolnej części kompletu mundurowego SFU (aktualnie dostępne są jedynie spodnie, o bluzie nic niestety nie wiadomo) oferowana jest w momencie pisania niniejszego tekstu w trzech odmianach kolorystycznych:
- tradycyjnym Coyote,
- w coraz bardziej popularnym odcieniu szarości Shadow Grey
- oraz w absolutnie wpisującym się w obecnie panujące sentymentalne trendy amerykańskim kamuflażu Woodland (M81).

Spodnie taktyczne SFU NEXT Pants Mk2 Shadow Grey są bardzo komfortowe i nie ograniczają w żaden sposób ruchu umożliwiając tym samym nawet mocno karkołomne czynności
Materiał użyty do produkcji spodni taktycznych NEXT Mk2 to mieszanka bawełny, poliestru i elastanu (w procentowej proporcji 48/50/2), wykonany w splocie z charakterystycznymi „kwadracikami” zapobiegającymi dalszemu pruciu się materiału po jego uszkodzeniu – dla ułatwienia sprawy producent używa ogólnej, dosyć już znanej nazwy POLYCOTTON STRECH RIPSTOP.
Rozmiarówka spodni taktycznych wpisuje się w panujący od dłuższego czasu standard, tj. opiera się na dwóch rozmiarach: szerokości w pasie i długości spodni. Warto tu przypomnieć i ponownie mocno na to uczulić, że nowe SFU zostały przeprojektowane i skrojone pod lepsze dopasowanie do ciała użytkownika, w związku z czym należy pilnie przestudiować tabelę rozmiarów, którą przygotował producent. Zakup spodni na podstawie rozmiaru użytkowanych przez nas poprzednich modeli SFU (lub innych spodni oferowanych przez Helikon-Tex), może okazać się mocno nietrafiony i dosyć daleki od oczekiwanych efektów.
Funkcjonalność spodni taktyczno-militarnych NEXT Mk2
Obwód spodni regulowany jest za pomocą dwóch tasiemek z naszytymi fragmentami rzepu, które przewleka się przez plastikowe „okienko” (regulator) i zarzepia po ustaleniu optymalnego zakresu – jest to bardzo klasyczne rozwiązanie, o którym ostatnio można było trochę zapomnieć. Taki sposób dopasowania obwodu w spodniach NEXT Mk2 powoduje, że dobór odpowiedniego rozmiaru jest wręcz kluczowy – w odróżnieniu od konstrukcji ze stretchowymi wstawkami, taka tasiemka jest mniej pobłażliwa dla amatorów treściwego obiadu.
Zapięcie spodni na przodzie odbywa się za pomocą czterech dużych guzików, z naniesionym podwójnym wytłoczeniem „HELIKON-TEX EST. 1983”. W przeciwieństwie do pierwszych modeli spodni taktycznychSFU (z którymi miałem do czynienia dekadę temu) guziki te zostały bardzo solidnie przyszyte i dają się pewnie zapiąć nawet po wielokrotnym użyciu.

Duże możliwości segregacji przenoszonego ekwipunku to z pewnością mocna strona spodni taktyczntch SFU NEXT Mk2.
Naszyte szlufki mieszczą szeroki pasek, zapewniając tym samym spore pole wyboru – od wąskich, miękkich pasków po standardowe, szerokie „pięćdziesiątki”. Dwie przednie szlufki wzbogacono o dodatkowe zapętlenie materiału, tworzące z nich zaczep pod D-ringa (który w tym samym miejscu był stosowany w poprzednim modelu NEXT) lub karabińczyk.
Górny rząd kieszeni składa się z dwóch klasycznych kieszeni biodrowych na przodzie, dwóch tylnych kieszeni na wysokości pośladków (dobrze zabezpieczonych za pomocą dwóch nachodzących na siebie patek) oraz dwóch pomniejszych kieszonek na telefon komórkowy (albo w wariancie strzelecko-bojowym – na magazynek) na froncie. Wszystkie kieszenie są głębokie i sprawiają wrażenie wytrzymałych, nie dając przy tym powodu do obaw, że mogą zostać uszkodzone przez przenoszone w nich np. klucze.
Zabezpieczenie kieszeni w postaci patek również stuprocentowo spełnia swoją funkcję – nawet większe i obłe przedmioty (telefon komórkowy albo grubszy portfel) nie dały rady samoistnie się wydostać.
Poniżej górnego rzędu kieszeni znajduje się crème de la crème spodni „taktycznych”, czyli kieszenie cargo. Głębokie, dobrze skrojone i posiadające płaskie skrzele kieszenie udowe zabezpieczono zarzepianą po jednej stronie szeroką patką. Miękka strona rzepu dzięki swojej wielkości pozostawia pewien zakres regulacji zamknięcia kieszeni w pionie – rozwiązanie to jest niezastąpione po pełnym jej wypchaniu. Dzięki dodatkowej fałdzie (skrzeli) materiału, pusta kieszeń pozostaje płaska i nie wychodzi poza obrys uda. Wnętrze cargo niestety jest puste, co mi osobiście sprawiło mały zawód. Ewidentnie brakuje mi tu wewnętrznych taśm segregacyjnych i pętelki do zaczepienia drobniejszych przedmiotów.
Podwójny materiał na kolanach oprócz zapewnienia swobodnego ugięcia stawu kolanowego (co ułatwia odpowiednie wyprofilowanie tego fragmentu spodni), służy także jako kieszeń na wkładki ochronne. Jej kształt został przeprojektowany względem pierwowzoru (obecnie jest bardziej prostokątna), dzięki czemu możliwe jest włożenie do jej wnętrza dedykowanych płaskich wkładek (które roboczo można spróbować zastąpić odpowiednio dociętą np. karimatą) lub większych, piankowych wkładek „3D”.
Końcówka nogawki wyposażona została w klasyczny regulator taśmowy, umożliwiajcy zawężenie mankietu spodni na bucie (lub w razie potrzeby w jego środku). Do pełni szczęścia brakuje mi tylko jednego, dodatkowego elementu – zaczepu (haczyka) przytwierdzającego nogawkę do sznurówek.
Na marginesie należy odnotować, że naszyta na pośladkach geometryczna łata wzmacniająca jest praktycznie niewyczuwalna i nie powoduje żadnego dyskomfortu, nawet po kilkugodzinnej wyprawie w mniej lub bardziej niesprzyjających warunkach.
Podsumowanie testu spodni taktyczno - militarnych SFU NEXT PANTS Mk2
Pomimo wskazanych w powyższym tekście drobnych braków (które należy raczej postrzegać jako mój subiektywny koncert życzeń) uważam, że Helikon-Tex stanął na wysokości, zadania odświeżając swój bestseller. Najnowsza odsłona spodni Special Forces Uniform oprócz walorów stricte użytkowych, ma jeszcze jedną, bardzo istotną cechę – stosunek ceny względem jakości jest po prostu rewelacyjny. Jakość szycia, przyjemny materiał i ergonomia kroju w połączeniu z niewygórowaną ceną sprawiają, że otrzymujemy porządnie uszyty dolny element garderoby, który znakomicie sprawdzi się zarówno w działaniach „bojowych”, w codziennych wypadach na miasto, jak i w trakcie rekreacyjnej wycieczki w teren.