Special-Ops.pl

Nylonowy zawrót głowy - nowe linie Helikona

Torba o nazwie E&E - nylonowy produkt w linii leśnej.

Torba o nazwie E&E - nylonowy produkt w linii leśnej.

Chyba wszyscy w Polsce znają tę wrocławską firmę. Nikomu nie trzeba jej przedstawiać na łamach magazynu „SPECIAL OPS”. Większość z naszych czytelników może kojarzyć ją przede wszystkim z odzieżą z zacięciem militarnym lub outdoorowym. Jednym z jej najbardziej znanych produktów są chociażby spodnie UTP.

Probably everyone in Poland knows this Wroclaw-based company. It doesn't have to be presented to any of the SPECIAL OPS readers. Some of them might associate it with military- and outdoor-style clothing. One of the most popular products of Helikon are the UTP pants. However, the company has introduced a number of items of individual equipment that are worth attention.

Zdjęcia: Paweł „Super” Supernat

Zobacz także

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Przez wiele lat pojawiały się w ofercie Helikona lepsze lub gorsze sorty odzieżowe. Ostatnio jednak mamy tutaj pewną i dosyć znaczącą zmianę.

Z jednej strony, mógłby to być zwykły opis produktów, ale uważam, że mógłby nie wystarczyć, gdyż zmiany w sposobie wprowadzania produktów, jak i w samych produktach, to zmiany wręcz rewolucyjne.

Opowieść zaczyna się jak w bajkach Disneya. Firma Helikon przez lata ugruntowała swoją pozycję na rynku. Dla jednych była firmą, która szyła mundury i odzież do lasu, dla innych kolejną firmą ciut wyżej postawioną niż market outdoorowy.

Otwarcie firmy na zachodnie rynki spowodowało, że z roku na rok wzrastały jej możliwości produkcyjne. Pewnego dnia w skarbcu było tyle złota, że ktoś mądry postanowił, że od teraz nie będziemy szyli produktów i później dawali je do testów... tylko zainwestujemy we współpracę z ludźmi, którzy się tym zajmowali.

Tak w 2014 roku powstał profesjonalny dział R&D złożony z ludzi z różnych branży z jednym zadaniem: wprowadzenia do Helikona nowych, zupełnie innej jakości produktów. Wśród projektantów znaleźli się byli żołnierze jednostek specjalnych, outdoorowcy, survivalowcy oraz osoby, które miały już na koncie kilka ciekawych i udanych projektów z branży outdoor/militaria.

Taki ruch pozwolił na rozwój nowych linii produkcyjnych. Postawiono na usystematyzowanie dotychczasowych produktów, podział na kategorie, które wcześniej nigdy się nie pojawiały – i tak na targach IWA 2016 zaprezentowano owoce tej współpracy.

Linię Range przeznaczoną dla strzelców sportowych, która składa się z  maty strzeleckiej, worka zrzutowego, celi wykonanych ze stali Hardox oraz tarcz. Nie zabrakło w niej też odzieży, hybrydowych spodni wykonanych z materiału rozciągliwego połączonego z bawełną.

Kolejną linią, której wcześniej nie było, jest Outback, czyli nic innego jak linia outdoorowa. Od lat produkty Helikona są wykorzystywane przez użytkowników na wycieczkach, trekkingach czy wyprawach, mimo że nie były do tego projektowane i to właśnie chcieli zmienić nowi projektanci. Stworzyć produkty dopasowane do użycia w danej działalności outdoorowej. W linii Outback znajdą się nie tylko spodnie i kurtki, ale także różne organizery do plecaków oraz kieszenie.

Kolejną nowością było wprowadzenie linii medycznej. I na podstawie tej linii widać znaczącą zmianę w ofercie firmy Helikon.

Od teraz nie tylko odzież, ale także nylon schodzi z zeszytów projektantów. Dotychczas Helikon nie szył (z wyjątkiem kilku produktów) nic z materiałów nylonowych. A tutaj nagle mamy takie uderzenie.

W linii medycznej znajdują się trzy apteczki zaprojektowane przez wojskowego ratownika medycznego z dużym doświadczeniem na polu walki

Zupełną nowością jest linia przeznaczona do wykorzystania w działalności leśnej, traperskiej, bushcraftowej czy survivalowej.

W linii Bushcraft znalazły się nie tylko torby i kieszenie, ale także tarp i składana piła.

Pozostałe linie istniały już wcześniej, lecz nie były mocno akcentowane.

W artykule przyjrzymy się nowościom, które aktualnie pojawiły się w sprzedaży. Na targach były pokazywane również projekty i prototypy, które nie mają jasno określonej daty wprowadzenia. Były to na przykład: koszulka polo z linii Range, ze specjalnymi strefami obszytymi rozciągliwym śliskim materiałem, który podnosi komfort noszenia i używania broni w zewnętrznych kaburach oraz w linii Bushcraft komplet odzieżowy składający się ze spodni i anoraka wykonanego z materiału o identycznych parametrach jak skandynawskie kurtki, które można woskować nadając im w ten sposób pewną wodoodporność.

Czytaj też: Plecak Direct Action Ghost >>>

Linia Urban

W linii przeznaczonej do używania na co dzień, często ukrywanej pod skrótem EDC, znajdują się przedmioty, które wykorzystujemy najczęściej. Linię tę otwierają popularne już na naszym rynku „nerki”.

Model Bandicoot znany już był od około roku, więc nie był typową nowością, ale w tym modelu też zmieniono kilka drobnych rzeczy. Jest to przede wszystkim klamra zapinająca oraz minimalnie kształt. Zmianie uległ też wypinany insert w środku.

Zupeną nowością jest natomiast mniejszy brat Badicoota o nazwie Possum. Zachowano tutaj wszystkie funkcje większej nerki z wyjątkiem wypinanego insertu. Possum jest mniej pojemny, ale też zgrabniejszy. Co kto lubi.

Drugą nowością linii Urban jest kieszeń o nazwie Admin pouch. We współczesnym świecie każdy z nas nosi ze sobą ogromne ilości wszelkiej maści gadżetów, które jakoś musimy segregować. Ładowarki, powerbanki, długopisy, notesy, kabelki, scyzoryki itd.

Żeby łatwiej ogarnąć masę takiego wyposażenia, nie wystarczy zwykła kieszeń. Badając rynek i zapotrzebowanie, konstruktorzy postawili na nowy pomysł. W środku kieszeni znajdują się nie dwie przestrzenie, jak w klasycznych produktach EDC, a aż cztery.

W związku z taką ilością przestrzeni montażowej ułożenie przedmiotów codziennego użytku nie będzie teraz problemem. Dodatkowo część wewnętrzną można wypiąć, schować do innej kieszeni i zabrać ze sobą.

Na zewnątrz naszyto mocno ekspandującą kieszeń na większe przedmioty (okulary, powerbanki, aparat lub telefon). Myślę, że kieszeń Admin spodoba się osobom które na co dzień dźwigają w swoich plecakach dużo wyposażenia.

Linia Outback

Nowość w ofercie Helikona to produkty przeznaczone do turystyki pieszej. I tutaj spieszę od razu z wyjaśnieniem. Wiele (jeśli nie wszystkie) produktów, mimo że znajdują się w różnych liniach, są w stanie sprawdzić się praktycznie w każdej działalności outdoorowej. Sam producent pomimo wprowadzonego podziału na sposób wykorzystania, w trakcie sesji zdjęciowych miesza elementy z różnych linii.

Z nylonowych elementów linię Outback otwiera prosta, ale bardzo funkcjonalna kieszeń o wdzięcznej nazwie Navtel (od słów nawigacja i telefon).

Podczas maszerowania z plecakiem z reguły mamy problem z umiejscowieniem nawigacji, aparatu, telefonu, czy okularów. Navtel ma właśnie rozwiązać te problemy. Jest to mała kieszeń, którą możemy montować do szelki plecaka lub torby na kilka sposobów. Dzięki temu sprzęt, który będziemy przenosić w kieszeni, znajduje się w zasięgu naszych rąk.

Na części zewnętrznej dodatkowo znajduje się mocno ekspandująca kieszeń (podobna do tej w Admin Pouchu), zapinana na taśmę Velcro, w której zmieścimy telefon lub inne drobne przedmioty. Navtel w przeciwieństwie do pozostałych cordurowych przedmiotów ma zaawansowany i wielofunkcyjny system montażowy. Dzięki taśmom Velcro można go montować do szelki plecaka lub torby. To pierwszy sposób.

Kolejny to możliwość przenoszenia kieszeni na systemach MOLLE/PALS oraz na zwykłych paskach lub taśmach 50 mm i tutaj uwaga... także w poziomie. Tyle możliwości montażu powoduje, że kieszeń Navtel jest bardzo universalna, niezależnie od tego, gdzie i w jaki sposób chcemy ją przenosić.

Inną nowością z linii turystycznej jest klasyczna kieszeń GP (General Purpose). Znamy ją wszyscy dobrze. Każda szanująca się firma ma takową kieszeń w ofercie. Jest to kieszeń ogólnego przeznaczenia, którą można dopinać do plecaków, toreb czy oporządzenia.

Zaraz, zaraz… napisałem oporządzenia ? W linii turystycznej?

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać nielogiczne, ale pamiętajmy, że Helikon „celuje” w turystów z zacięciem militarno-leśnym. Nikt siedzący w tematach Ultra light nie doczepi sobie takiej kieszeni, bo nie ma gdzie. Ale pozostałe 60% turystów na świecie nadal wykorzystuje produkty pochodzenia militarnego.

Ostatnią nowością Outbacka są proste, lekkie kieszenie służące do segregacji wyposażenia. Kto na wyjeździe pakował skarpetki do reklamówki z supermarketu, ten doceni produkt o nazwie Pakcell Set. To trzy prostokątne kieszenie z zamkami umieszczonymi po przekątnej.

Kieszenie mają w części tylnej po dwie taśmy ściągające, którymi możemy kompresować powierzchnię. Naokoło naszyto taśmę lamówkową, która wzmacnia konstrukcję i tworzy uchwyty do łatwego wyciągania z plecaka. Pakcelle występują w trzech różnych rozmiarach, z czego największy można wykorzystać jako prostą torbę.

Czytaj też: Arc’teryx LEAF Khard >>>

Range Line

Helikon znany jest jednak z innych rzeczy. Od lat jego odzież wykorzystywana jest na strzelnicach jako wygodne odzienie podczas treningów strzeleckich. I także tym tropem poszli teraz projektanci nowych linii.

Kolejną nowością jest linia Range, czyli produkty ściśle przeznaczone do strzelectwa.

Oprócz odzieży w tej linii pojawiły się na razie dwie rzeczy: prosty worek zrzutowy oraz mata strzelecka.

Linia Range będzie mocno rozwijana, gdyż sport strzelecki jest teraz na topie i na rynku brakuje często ciekawych rozwiązań. Takim przykładem jest mata strzelecka. Niby podobne sprzęty pojawiały się już na rynku, ale nie zawsze spełniały wymagania strzelców.

Mata Backblast jest mocno zaawansowanym produktem. Cienką piankę obszyto z obu stron Cordurą 500D tworząc w ten sposób wytrzymałą konstrukcję. Mata pozwala wygodnie przyjmować leżące postawy strzeleckie niezależnie od warunków atmosferycznych.

Na strzelnicach jest dużo piasku, czasem błota lub, po prostu, leżenie na zimnej ziemi przez kilka minut nie należy do przyjemności, stąd użycie takiej maty pozwala na wygodne prowadzenie treningu w każdych warunkach.

Można by powiedzieć, że to samo daje karimata. Teoretycznie tak. Ale mata rozszerza się tam, gdzie mamy łokcie, ma panel rzepowy służący do dopięcia zasobnika z amunicją, notatek lub wiatromierza.

Matę można dopiąć do gruntu za pomocą szpilek, dzięki czemu nic nam się nie zwija i nie roluje, nie podnosi jej wiatr i podmuch od strzału. Mata zwija się w mały pakunek, który łatwo transportować za pomocą dołączanej taśmy.

No i na koniec najważniejsze. Do maty w zestawie dostajemy specjalne „lejce”, swoistą uprząż z taśmy, w którą wsadzamy nóżki bipoda.

Po naciągnięciu całości otrzymujemy bardzo stabilną postawę strzelecką. Bipod zablokowany w uprzęży jest pchany do przodu przez ramię strzelca. Naprawdę tego nie zastąpi zwykła karimata.

Drugą nylonową produkcją w linii strzeleckiej jest prosty worek zrzutowy. I tutaj znów niby to jest prosty worek, niby podobnych na świecie jest dużo, ale jednak ten nie jest zwykły. Usztywniane wejście powoduje, że łatwo się do niego dostać. Łatwo też go otworzyć jedną ręką. Innym usprawnieniem jest możliwość wykorzystania worka do przenoszenia amunicji luzem. Wsypujemy wybraną ilość i rolujemy worek tak, żeby zapiąć go taśmą samosczepną (oczywiście w momencie, gdy worek nie jest dopięty do pasa lub kamizelki). Dno worka wykonano z siatki, przez co łatwo pozbywamy się stamtąd wszelkiego brudu, jaki można złapać na strzelnicy.

Czytaj też: Niepozorna kurtka o sporych możliwościach >>>

Bushcraft Line

Kolejna linia to następny przykład tego, że produkty Helikona były używane w tej działalności, ale nikt tego tak nie nazywał. Czyli popularny ostatnio na całym świecie bushcraft.

Jako współtwórca tejże linii od razu spieszę z informacją dotyczącą nazwy.

Skąd bushcraft? Dlaczego nie survival? Propozycji nazw było wiele.

Nazwa miała charakteryzować czas spędzany na łonie natury w typowo leśny sposób, czyli ogniska, gotowanie itp.

Teoretycznie taki sposób spędzania wolnego czasu to nie survival, a też sam survival jest już tak oklepany, że słowo bushcraft wydawało nam się najlepsze. Charakteryzuje to, co robimy w lesie. Maszerujemy, nocujemy przy ognisku, gotujemy. Słowem: my i przyroda.

Na obecną chwilę w linii Bushcraft mamy trzy nylonowe produkty, które właśnie weszły na rynek, ale nowości będzie więcej. Będą i krzesiwa, i duże zadaszenia typu tarp, naczynia outdoorowe itp. Wszystko, co przyda się w lesie.

Pierwszym produktem, który wszedł na rynek, była prosta torba o nazwie Satchel. Wykonana z Cordury 500D jest prostym narzędziem do przenoszenia wyposażenia na jednodniowej wędrówce.

W momencie gdy wędrowiec nie chce się obciążać plecakiem, a ma do zabrania skromną ilość wyposażenia, to wybór lekkiej torby jest oczywisty.

Torba ma możliwość montażu dodatkowych kieszeni na bokach, dzięki systemowi MOLLE/PALS, oraz ma integralne kieszenie na nóż, piłę lub siekierę. Takie rozwiązanie znajduje się w każdym z trzech nowych produktów. Dlaczego?

W lesie zawsze jest kłopot z przenoszeniem siekiery lub piły. Pokrowce przeszkadzają i nie są za wygodne. W wypadku torby Satchel siekierę można przenosić w jednej z dwóch przelotowych kieszeni z boku. Podobnie z nożem lub piłą, tyle że te kieszenie nie są już przelotowe.

Nowym produktem jest kieszeń-torba o nazwie Essential Kitbag. Jak powstała?

Od zawsze na biwakach był kłopot ze sprzętami kuchennymi. W jednym miejscu manierka, w drugim łyżka, w trzecim kuchenka. Postanowiliśmy stworzyć kieszeń, która zmieści kuchenne przedmioty razem. Tak powstała kieszeń Essentil Kitbag. Po dopięciu taśmy kieszeń zamienia się w torbę. Dlaczego?

Czasem szykujemy się na wędrówkę po okolicy. Na jeden dzień. Jesteśmy ubrani stosownie do warunków.

Czego nam brakuje? Ano najczęściej wody. Trzeba zabierać butelkę, manierkę. Nigdy nie ma gdzie jej nieść. Kitbag to prosta lekka torba, gdzie oprócz manierki z kubkiem wejdą jeszcze inne przedmioty: składana kuchenka, paliwo turystyczne, łyżka, tabletki do oczyszczania wody, kawa, herbata itp. Torbę można dopinać do systemu MOLLE/PALS. Podobnie jak w torbie Satchel, także tutaj na systemie montażowym znalazło się miejsce na przenoszenie składanej piły, noża lub siekiery.

Ostatnim nylonowym produktem w linii leśnej jest torba o nazwie E&E.

Dziwna nazwa jak na kieszeń do lasu? E&E to skrót od Escape and Evasion, czyli ucieczka i unikanie. Kieszeń ta jest wzorowana na torbie o identycznej nazwie, a używanej przez brytyjskie jednostki specjalne praktycznie aż do dziś. Słynne SAS i SBS używało tych toreb do przenoszenia na pasie podstawowego ekwipunku survivalowego na wypadek odcięcia od własnych linii. W czasach zimnej wojny przygotowanie do przebywania daleko za liniami wroga zostało podniesione do rangi sztuki. Nasza kieszeń ma identyczne zadanie. Zmieścić drobne przedmioty służące do bytowania na łonie natury. Wejdzie tam manierka lub racja żywnościowa, poncho lub zapasowa lekka kurtka lub po prostu rozbudowany zestaw przetrwania. Kieszeń z tyłu ma identyczne rozwiązanie do przenoszenia noża, piły lub siekiery.

Czytaj też: System Ratownictwa Taktycznego SRT-S >>>

Medical Line

Co może dziwić, do tej pory w ofercie wrocławskiej firmy znajdowała się tylko jedna apteczka i nie była to żadna zaawansowana konstrukcja. W nowej linii medycznej także sięgnięto po specjalistów. Wszystkie apteczki opracował były żołnierz polskiej jednostki specjalnej, który służył w niej jako tzw. medyk.

Na obecną chwilę mamy w ofercie trzy apteczki:

  • Modular Indvidual Med Kit to zaawansowana podstawowa apteczka przeznaczona do używania w każdej działalności outdoorowej. Dzieli się na dwie części.
    Pokrowiec, który można montować na kilka różnych sposobów, łącznie z możliwością noszenia samodzielnie, podobnie jak nerki. W środku znajduje się kolejny produkt, który też można dostać w osobnej ofercie – Universal Med Insert – to serce całej apteczki. Mieści wszystko, czego potrzeba na szlaku lub w mieście. Sprytnie zaprojektowana konstrukcja jednocześnie zabezpiecza wnętrze, ale też pozwala szybko dostać się do potrzebnych elementów. Apteczka to nie miejsce, gdzie coś może się dziać przypadkowo. Najpierw zakładamy rękawiczki, a następnie wyciągamy potrzebne medykamenty. Insert można przenosić osobno w kieszeniach plecaków lub dzięki panelowi taśmy samosczepnej dopinać do toreb, lub trzymać w samochodzie.
  • Pocket Med Insert to znów odpowiedź na problem posiadania ze sobą małej apteczki absolutnie wszędzie i zawsze. Takie EDC. Insert ten wchodzi do kieszeni cargo spodni lub kurtki i mieści najważniejsze elementy, które mogą się przydać podczas udzielania komuś (lub sobie) pierwszej pomocy. Znajdziemy tam plastry, sól do przemywania, kompresy, rękawiczki. Mała i wygodna w użytkowaniu.
  • Natomiast Mini Med to niewielkich rozmiarów kieszeń, która plasuje się w połowie między dużą Modular Med a Pocket Med. W sytuacji, gdy nie mamy miejsca w wyposażeniu, ale musimy zabrać apteczkę, wybór wersji pośredniej będzie jak najbardziej na miejscu.

Jak widać w powyższym opisie, nowości, które zaserwował Helikon jest tak dużo, że nie da się w jednym artykule opisać wszystkich rozwiązań i ciekawostek, które zastosowano podczas projektowania danych produktów.

Warto jeszcze wspomnieć o kolorach, w jakich te produkty można dostać. Można napisać, że to materiał na osobny artykuł. Dlaczego? Bo nowa oferta jest tak bogata w kamuflaże, że zdaje mi się, że niektórzy klienci mogą mieć problemy z wyborem.

Przez lata kolory kieszeni i ładownic w Helikonie były dosyć ograniczone. W nowej ofercie oprócz podstawowych gładkich kolorów, takich jak coyote, czarny czy olive green, pojawiła się cała paleta topowych kamuflaży z Pencott Greenzone na czele. Ale mamy tutaj także Krypetka czy nowego A-tacsa, nie wspominając o Multicamie. Tak, tak, dokładnie, wszystkie kieszenie są szyte z oryginalnych materiałów prosto od producentów. To wielka zmiana.

W kieszeniach zunifikowano także system montażowy, który jest wersją rozwojową słynnego MOLLE/PALS. Praktycznie każdą kieszeń można montować na platformy właśnie tego typu, ale także nosić osobno na pasie do 50 mm.

Jak widać z powyższego opisu, firma Helikon w tym roku „poszła” mocno w nowości nylonowe. Wszystko jest świeże i pachnące, a najważniejsze, że są to autorskie konstrukcje, przy których wcześniej nie maczał palców nikt z Azji.

Ja już wiem, że Nowy Rok będzie obfitował w jeszcze ciekawsze produkty, ale to jeszcze chwilę potrwa. Myślę, że zmiany idą w dobrym kierunku.

Czytaj też: Tasmanian Tiger Raid Pack MK III >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

INCORSA Sp. z o.o. Konserwacja broni – na co zwrócić szczególną uwagę?

Konserwacja broni – na co zwrócić szczególną uwagę? Konserwacja broni – na co zwrócić szczególną uwagę?

Sezon strzelecki trwa w najlepsze, dlatego broń jest w ciągłym ruchu. Intensywnie eksploatowana, zazwyczaj przechodzi wiele w trudnych warunkach odciskających na niej swoje „piętno”. Dlatego, aby broń...

Sezon strzelecki trwa w najlepsze, dlatego broń jest w ciągłym ruchu. Intensywnie eksploatowana, zazwyczaj przechodzi wiele w trudnych warunkach odciskających na niej swoje „piętno”. Dlatego, aby broń służyła przez długi czas, należy przeprowadzać jej dokładny przegląd i konserwację. Oto kilka zaleceń, które sprawią że nasza broń będzie w doskonałym stanie w ciągu całego roku oraz gotowa na kolejne sezony.

Jerzy Bielecki Noże znad rzeki Kolumbia

Noże znad rzeki Kolumbia Noże znad rzeki Kolumbia

Noże marki CRKT (Columbia River Knife & Tool) nie zagościły chyba jeszcze na łamach „SPECIAL OPS” i właściwie trudno mi wytłumaczyć, jak to się stało. Być może pojawiły się w relacjach z targów, jednak...

Noże marki CRKT (Columbia River Knife & Tool) nie zagościły chyba jeszcze na łamach „SPECIAL OPS” i właściwie trudno mi wytłumaczyć, jak to się stało. Być może pojawiły się w relacjach z targów, jednak szerszego opisu chyba się nie doczekały. Tak czy inaczej warto to zmienić, co czynię niniejszym artykułem.

MACTRONIC Spółka z o.o. Sp.k. STREAMLIGHT TLR-7 i TLR-8 - nowe, kompaktowe latarki na broń

STREAMLIGHT TLR-7 i TLR-8 - nowe, kompaktowe latarki na broń STREAMLIGHT TLR-7  i TLR-8 - nowe, kompaktowe latarki na broń

Seria dobrze wszystkim znanych TLRek, czyli linii Tactical Light Rail-mounted marki Streamlight powiększyła się w tym roku o dwa kolejne modele: TLR-7 Tactical Weapon Light i TLR-8 Tactical Light with...

Seria dobrze wszystkim znanych TLRek, czyli linii Tactical Light Rail-mounted marki Streamlight powiększyła się w tym roku o dwa kolejne modele: TLR-7 Tactical Weapon Light i TLR-8 Tactical Light with Red Laser.

Globemaster Nowe szkiełko od Vortex Optics - Strike Eagle naciera

Nowe szkiełko od Vortex Optics - Strike Eagle naciera Nowe szkiełko od Vortex Optics - Strike Eagle naciera

Lunety celownicze to temat obszerny, szczególnie w przypadku lunet z tak zwanego segmentu budżetowego, bo do takiej kategorii można zaliczyć lunetę Strike Eagle 3-18x44 wyprodukowaną przez znanego producenta...

Lunety celownicze to temat obszerny, szczególnie w przypadku lunet z tak zwanego segmentu budżetowego, bo do takiej kategorii można zaliczyć lunetę Strike Eagle 3-18x44 wyprodukowaną przez znanego producenta optyki, firmę Vortex Optics. W naszym nadwiślańskim kraju dystrybutorem produktów tej amerykańskiej firmy jest sklep Kolba.pl, który również dostarczył nam do testów jej nowy model celownika optycznego.

Gadget Cover Jak zabezpieczyć smartfon przed awariami w czasie wakacji?

Jak zabezpieczyć smartfon przed awariami w czasie wakacji? Jak zabezpieczyć smartfon przed awariami w czasie wakacji?

Wakacje to okres, w którym dochodzi do częstych zalań i uszkodzeń smartfonów. Beztroska, a czasem i alkohol wypijany w plażowych barach, sprawiają, że Polacy zgłaszają się z telefonami do serwisów częściej...

Wakacje to okres, w którym dochodzi do częstych zalań i uszkodzeń smartfonów. Beztroska, a czasem i alkohol wypijany w plażowych barach, sprawiają, że Polacy zgłaszają się z telefonami do serwisów częściej niż wiosną, jesienią i zimą. Jak zabezpieczyć smartfon przez uszkodzeniem w czasie wakacyjnego wyjazdu?

Ireneusz Chloupek Merrell Moab 2 Tactical

Merrell Moab 2 Tactical Merrell Moab 2 Tactical

Obuwie trekkingowe i sportowe marki Merrell należy do bardzo popularnych na całym świecie, w tym w Polsce. Sam „schodziłem” przez lata wiele par „merelków” – od lekkich Waterpro Maipo, przez Accentory,...

Obuwie trekkingowe i sportowe marki Merrell należy do bardzo popularnych na całym świecie, w tym w Polsce. Sam „schodziłem” przez lata wiele par „merelków” – od lekkich Waterpro Maipo, przez Accentory, Moab Ventilator, Vent i Vapor, po Concordia Mid Wtpf. Jakość i wygoda Merrelli sprawiły, że np. modele Sawtooth, Refuge Core Mid, czy Moab Polar były chętnie wykorzystywane podczas treningów i misji bojowych, obok przepisowych butów służbowych, przez US Navy SEALs, a ich śladem wybierane także przez...

Mateusz J. Multarzyński Mały wojownik - Olight M2R Warrior

Mały wojownik - Olight M2R Warrior Mały wojownik - Olight M2R Warrior

Dzięki uprzejmości firmy militaria.pl, dystrybutora latarek marki Olight, do naszej redakcji trafiła latarka Olight M2R Warrior. W modelu tym jako źródło światła zastosowano diodę Cree XHP35 Cool White,...

Dzięki uprzejmości firmy militaria.pl, dystrybutora latarek marki Olight, do naszej redakcji trafiła latarka Olight M2R Warrior. W modelu tym jako źródło światła zastosowano diodę Cree XHP35 Cool White, która zapewnia strumień światła na poziomie 1500 lumenów i zasięg do 208 m. I to wszystko w niewielkiej, mierzącej zaledwie 13 cm i ważącej 155 g (z akumulatorem) latarce. Zdjęcia: Mateusz J. Multarzyński

P.S. Krzyżowiec TG

Krzyżowiec TG Krzyżowiec TG

Jeżeli miałbym wskazać najbardziej intrygujące mnie rozwiązanie stosowane przez producentów oporządzenia taktycznego, to do niedawna bez wahania wskazałbym – nieosiągalne dla większości osób zaopatrujących...

Jeżeli miałbym wskazać najbardziej intrygujące mnie rozwiązanie stosowane przez producentów oporządzenia taktycznego, to do niedawna bez wahania wskazałbym – nieosiągalne dla większości osób zaopatrujących się w tego typu sprzęt we własnym zakresie (głównie ze względu na cenę i dostępność) kamizelki firmy FirstSpear oraz system THOR firmy NFM. Dlaczego? Ano, ze względu na ich z „tubkowe” zapięcia. Biorąc pod uwagę opinie (zarówno znalezione w internecie, jak i wyrażone przez znajomych, mających możliwość...

Michal M. Benchmade 535 Bogout

Benchmade 535 Bogout Benchmade 535 Bogout

Benchmade – amerykańska marka, której nie trzeba przedstawiać. Wymieniana wśród pierwszych, gdy mowa o uznanych producentach noży, zwłaszcza rozmaitych „folderów”, czyli tych ze składaną głownią. Ale nie...

Benchmade – amerykańska marka, której nie trzeba przedstawiać. Wymieniana wśród pierwszych, gdy mowa o uznanych producentach noży, zwłaszcza rozmaitych „folderów”, czyli tych ze składaną głownią. Ale nie tylko, bo do sztandarowych produktów z logo w postaci charakterystycznego motylka należy przecież też np. ceniony, zgrabny, taktyczny „fixed” Nimravus. Niektóre Benchmady przeszły testy wojskowe i otrzymały oficjalny numer standaryzacyjny NSN. W aktualnej ofercie tej firmy warto zwrócić uwagę na...

Globemaster Dobra guma to podstawa

Dobra guma to podstawa Dobra guma to podstawa

Jakiś czas temu „wpadł mi na warsztat” ciekawy produkt firmy MASTON®, której oficjalnym przedstawicielem jest firma KTJ kolor, dystrybutor dobrze znanych w środowisku strzeleckim produktów marki BRUNOX. Zdjęcia:...

Jakiś czas temu „wpadł mi na warsztat” ciekawy produkt firmy MASTON®, której oficjalnym przedstawicielem jest firma KTJ kolor, dystrybutor dobrze znanych w środowisku strzeleckim produktów marki BRUNOX. Zdjęcia: Globemaster

Michal M. FENIX PD35 V2.0

FENIX PD35 V2.0 FENIX PD35 V2.0

Latarki Fenix przebiły się w ostatnich latach do czołówki najpopularniejszych marek w tej grupie produktów outdoorowych na polskim rynku, skutecznie konkurując z oferowanymi przez inne znane firmy, dzięki...

Latarki Fenix przebiły się w ostatnich latach do czołówki najpopularniejszych marek w tej grupie produktów outdoorowych na polskim rynku, skutecznie konkurując z oferowanymi przez inne znane firmy, dzięki solidnej, nowoczesnej budowie, wykorzystaniu dobrych podzespołów i będącej tego wynikiem niezawodności. Wytwarzane przez funkcjonującą od 2004 r. spółkę Fenixlight Limited z graniczącego z Hongkongiem Shenzhen, pokazują wytrzymałością, dobrym spasowaniem i estetyką zupełnie nową jakość, niemającą...

Ireneusz Chloupek TACTIX 1-DAY PLUS

TACTIX 1-DAY PLUS TACTIX 1-DAY PLUS

1-Day Plus w nazwie nowego plecaka amerykańskiej firmy First Tactical z serii Tactix sugeruje, że został on sklasyfikowany jako wystarczający do spakowania się na dzień lub ponad dzień. Jego bardzo solidna...

1-Day Plus w nazwie nowego plecaka amerykańskiej firmy First Tactical z serii Tactix sugeruje, że został on sklasyfikowany jako wystarczający do spakowania się na dzień lub ponad dzień. Jego bardzo solidna konstrukcja, ok. 40-litrowa pojemność, mnóstwo kieszeni, organizerów i możliwość rozbudowy przez dopinanie w wielu miejscach dodatkowych sprawiają, że to chyba jednak nadmiar skromności.

Jerzy Bielecki Boker Plus

Boker Plus Boker Plus

Wybór noża to temat, który nieustannie przewija się przez wszystkie fora i grupy militarne, survivalowe, bushcraftowe, turystyczne, żeglarskie i wszystkie inne, które są związane jakkolwiek z działalnością...

Wybór noża to temat, który nieustannie przewija się przez wszystkie fora i grupy militarne, survivalowe, bushcraftowe, turystyczne, żeglarskie i wszystkie inne, które są związane jakkolwiek z działalnością outdoorową. Najczęstszą odpowiedzią, która pada, gdy pojawi się pytanie: „jaki nóż wybrać w teren?”, jest: „kup Morę”. Jest to poniekąd dobra odpowiedź, ale jednak nie do końca. Różne są potrzeby użytkowników, różne są noże i faktycznie trochę trudno się w tym zorientować. Polecanie więc Mory nie...

RTcom NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu

NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ - wysokiej rozdzielczości elektroniczne zatyczki do uszu

Działające w wysokiej rozdzielczości (HD) elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ zapewniają niezrównaną świadomość sytuacyjną oraz wyraźną komunikację. Te dwutrybowe zatyczki oferują aktywną ochronę...

Działające w wysokiej rozdzielczości (HD) elektroniczne zatyczki do uszu NoizeBarrier™ zapewniają niezrównaną świadomość sytuacyjną oraz wyraźną komunikację. Te dwutrybowe zatyczki oferują aktywną ochronę słuchu przed hałasem oraz jego wzmocnienie, zapewniając skuteczną lokalizację i wykrywanie dźwięku.

Redakcja DUOSCAN™- Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków

DUOSCAN™- Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków DUOSCAN™-  Detektor Materiałów Wybuchowych i Narkotyków

Każdy specjalista ds. bezpieczeństwa powinien posiadać skuteczny, poręczny, odporny detektor materiałów wybuchowych i narkotyków do wykrywania śladowych ilości substancji niebezpiecznych.

Każdy specjalista ds. bezpieczeństwa powinien posiadać skuteczny, poręczny, odporny detektor materiałów wybuchowych i narkotyków do wykrywania śladowych ilości substancji niebezpiecznych.

P.S. Koszule taktyczne i inne nowości

Koszule taktyczne i inne nowości Koszule taktyczne i inne nowości

Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych...

Opisywane poniżej ubrania to nowe wersje sprawdzonych wzorów, stanowiące odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i samych użytkowników. Odświeżenie podejścia do popularnych i lubianych przez wielu, sztandarowych wręcz produktów marki Helikon-Tex, czyli koszul Defender oraz spodni UTP (będących w pewnym momencie wręcz synonimem tej firmy) wydawało się czymś naturalnym i potrzebnym. Sprawdźmy zatem, jakich zmian doczekaliśmy się w nowej odsłonie tych ciuchów.

Ireneusz Chloupek Swiss+eye G-Tac

Swiss+eye G-Tac Swiss+eye G-Tac

Od czasu pojawienia się wersji ESS TurboFan z aktywnym systemem wentylacji mogło się wydawać, że w kategorii gogli taktycznych już  nic ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem  w sprzedaży pojawił...

Od czasu pojawienia się wersji ESS TurboFan z aktywnym systemem wentylacji mogło się wydawać, że w kategorii gogli taktycznych już  nic ciekawszego nie da się wymyślić. Tymczasem  w sprzedaży pojawił się niedawno model G-TAC  firmy Swiss Eye International GmbH, który z powodzeniem łączy klasyczne, ale umiejętnie  dopracowane rozwiązania z unikalnym patentem  zmiany wizjerów. Zdjęcia: Ireneusz Chloupek, SwissEye, SpecBrands.pl

TARMAX Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów

Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów Bates - obuwie taktyczne dla profesjonalistów

Podstawą wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy każdej służby mundurowej są wygodne i dobrze dopasowane buty określane jako obuwie taktyczne. Od typowych wojskowych kamaszy odróżnia je waga oraz dostosowanie...

Podstawą wyposażenia indywidualnego funkcjonariuszy każdej służby mundurowej są wygodne i dobrze dopasowane buty określane jako obuwie taktyczne. Od typowych wojskowych kamaszy odróżnia je waga oraz dostosowanie do użytkowania w zróżnicowanym terenie, w tym szczególnie w terenie miejskim. Od lat wiodącym producentem obuwia taktycznego jest firma Bates, z której produktów korzystają zarówno służby mundurowe, jak i coraz częściej cywilni użytkownicy, którzy szukają obuwia wytrzymałego, skutecznego...

Jerzy Bielecki Nowe otwarcie

Nowe otwarcie Nowe otwarcie

Multitooli marki Leatherman chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to właściwie ikona tego typu narzędzi. Kto jednak pomyślał, że Leatherman nie tworzy nowości i tylko przerabia istniejące modele,...

Multitooli marki Leatherman chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to właściwie ikona tego typu narzędzi. Kto jednak pomyślał, że Leatherman nie tworzy nowości i tylko przerabia istniejące modele, jest w błędzie. W bieżącym roku pokazała się nowa seria narzędzi – FREE. Seria składa się z 8 modeli, z czego aktualnie w Polsce dostępne są dwa modele multitooli – P 4 i P 2. Szczegółowego opisu serii możecie spodziewać się niebawem, a póki co chciałem przedstawić kilka wrażeń na gorąco o modelu P...

Ireneusz Chloupek ESS CROWBAR

ESS CROWBAR ESS CROWBAR

Amerykańska marka ESS (Eye Safety Systems, Valley, Idaho), należąca do słynnej firmy Oakley inc. z One Icon Foothill Ranch w Kalifornii, której kilka sztandarowych produktów przedstawialiśmy już na naszych...

Amerykańska marka ESS (Eye Safety Systems, Valley, Idaho), należąca do słynnej firmy Oakley inc. z One Icon Foothill Ranch w Kalifornii, której kilka sztandarowych produktów przedstawialiśmy już na naszych łamach, jest tak rozpoznawalna i popularna w środowisku użytkowników profesjonalnych gogli oraz okularów balistycznych na całym świecie, że nie wymaga ponownego przedstawiania. Jej oferta, z której czerpią również żołnierze oraz funkcjonariusze polskich jednostek specjalnych, jest regularnie poszerzana...

MACTRONIC Spółka z o.o. Sp.k. Latarki dla profesjonalistów od Mactronic

Latarki dla profesjonalistów od Mactronic Latarki dla profesjonalistów od Mactronic

Stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne do wypełnienia obowiązków zawodowych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Latarki produkowane przez firmę...

Stworzone z myślą o profesjonalistach, dla których światło jest niezbędne do wypełnienia obowiązków zawodowych, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Latarki produkowane przez firmę Mactronic spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

P.S. Husar Sarmatian

Husar Sarmatian Husar Sarmatian

Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają,...

Bielska firma Husar wchodząc przed kilkoma laty na rodzimy rynek oporządzenia taktycznego zaskoczyła swoją konkurencję bardzo nowatorskimi i (jak na ówczesne warunki) nowoczesnymi rozwiązaniami. Lata mijają, a asortyment Husara sukcesywnie przechodzi kolejne modernizacje. Przyjrzyjmy się zatem bliżej ich najnowszemu dziełu – plate carrierowi SARMATIAN. Zdjęcia: P.S.

MILITARIA.PL sp. z o.o. sp. k. Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019?

Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019? Co pokażą Militaria.pl na MSPO 2019?

Na stoisku Militaria.pl na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można obejrzeć produkty wielu marek, które zapracowały już na dobre opinie najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich...

Na stoisku Militaria.pl na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego będzie można obejrzeć produkty wielu marek, które zapracowały już na dobre opinie najbardziej wymagających użytkowników. Wśród nich będą nowości prezentowane po raz pierwszy na targach. Nie zabraknie także klasyków z naszej stałej oferty. Przyjdź na stoisko nr 84 w hali D, aby obejrzeć je osobiście!

RTcom NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji

NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji

Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej...

Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej 360° dla sprawniejszego podejmowania decyzji w środowisku taktycznym.

Wybrane dla Ciebie

Kurs instruktora sportu strzeleckiego PZSS »

Kurs instruktora sportu strzeleckiego PZSS » Kurs instruktora sportu strzeleckiego PZSS »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach? Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Buty dla grotołazów - które wybrać »

Buty dla grotołazów - które wybrać » Buty dla grotołazów - które wybrać »

Co zmieści Crafter »

Co zmieści Crafter » Co zmieści Crafter »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie » Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »  Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź » Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? » Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje »

Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje » Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje »

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops