Olight m2x-UT Javelot
pierwszy fabryczny skalp diody!
SpaceDog
Na łamach „SPECIAL OPS” prezentowaliśmy już test latarki firmy Olight – jednej z najmniejszych – S80 Baton („SPECIAL OPS” 1/2014). Tym razem do naszej redakcji trafiła zeszłoroczna nowość tego chińskiego producenta, prawdziwy reflektor o zasięgu 810 m – Olight M2X – UT JAVELOT. Jest to również pierwsza latarka z fabrycznie „oskalpowaną” diodą LED (Light Emmitting Diode).
Zobacz także
OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
TVprzemyslowa sp. z o.o. sp.k. System Reconeyez - inteligentny monitoring mobilny dla wojska, służb i pracowników ochrony

System Reconeyez to mobilny monitoring ze sztuczną inteligencją, pozwalającą na inteligentne wykrycie wtargnięcia, zapewniając brak fałszywych alarmów. Rozwiązanie zakorzenione jest w przemyśle obronnym...
System Reconeyez to mobilny monitoring ze sztuczną inteligencją, pozwalającą na inteligentne wykrycie wtargnięcia, zapewniając brak fałszywych alarmów. Rozwiązanie zakorzenione jest w przemyśle obronnym - jego odpowiednik dla celów wojskowych działa aktualnie w 38 krajach.
Latarka przyszła do nas w tradycyjnej plastikowej walizce, znanej już z innych produktów Olight (np. m22 Warrior, m30 Triton). W środku znajdowały się: instrukcja obsługi, karteczka z reklamą produktów Olight, smyczka na rękę/szyję, zapasowe oringi, pierścień ułatwiający chwyt papierosowy, tuba na 2 szt. baterii cr123, sztywna kabura z mocowaniem do pasa za pomocą szlufki z velcro oraz oczywiście sama latarka.
Na pierwszy rzut oka latarka wygląda jak skrzyżowanie M22 i M3X… Duuuży (średnica 63 mm) reflektor przykręcony do kompaktowego „body” mieszczącego 2 szt. baterii cr123 (w dołączonej tubie zapobiegającej obijaniu się baterii o wnętrze latarki) lub 1 szt. akumulatora 18650 (całość ma długość tylko 163 mm!). Pokrycie anodyzacją oceniamy bez zastrzeżeń, gwinty są równo nacięte i fabrycznie przesmarowane… chodzą lekko i płynnie. Od strony głowicy gwint nie jest powleczony anodyzacją – umożliwia to sterowanie zmianą trybów.
Przeczytaj także: Nożownik
Jednak największa niespodzianka czeka nas w głowicy. Za szybką mieniącą się powłokami antyrefleksyjnymi ukrywa się… oskalpowana fabrycznie dioda xm-l2! Tu kilka słów tytułem wyjaśnienia. Standardowa dioda jest otoczona kopułą z krzemu. Na świecie (w tym i w Polsce) kilku pasjonatów zajmowało się usuwaniem tej kopuły (tzw. „skalpowaniem”), w celu uzyskania lepszego skupienia wiązki światła kosztem wielkości spila (promienia głównego) oraz lekkiej zmiany barwy/odcienia światła. Oczywiście po takich zabiegach latarki traciły gwarancję producenta… Olight jako pierwszy producent na świecie zdecydował się zaproponować użytkownikom latarkę z fabrycznie usuniętą kopułą, jednocześnie oferując wszelkie prawa gwarancyjne.
Jak "TO" świeci? Użytkownik ma do dyspozycji trzy tryby stałe oraz stroboskop. Po włączeniu latarki klikiem, zmiany trybów dokonujemy szybko odkręcając i zakręcając głowicę o ćwierć obrotu. Sterowanie może się również odbywać jedynie za pomocą włącznika na "dupce" – co prawda mamy dzięki niemu dostęp tylko do 3 z 4 wszystkich trybów… ale dla mnie na co dzień taka forma sterowania była najwygodniejsza i nie odczuwałem potrzeby kręcenia głowicą. Latarka zapamiętuje ostatni wybrany tryb, obsługuje włącznik chwilowy/momentary, więc sterowanie może wyglądać następująco: zapamiętujemy sobie jako ostatnio używany tryb LOW lub MED – zapalą nam się one w trybie momentary (po chwilowym naciśnięciu włącznika) lub na stałe po pełnym "kliku". Do trybu High mamy szybki dostęp za pomocą dwukliku, do stroboskopu za pomocą trzykrotnego kliknięcia. Dla mnie takie rozwiązanie jest idealne…
Bardzo podoba mi się rozmiar latarki i zastosowane zasilanie. Mam Olight M30 zasilaną pierwotnie za pomocą 3 szt. cr123 lub (po zastosowaniu przedłużki) za pomocą 4 szt. cr123 lub 2 szt. akumulatorów 18650 – dokładnie tak samo zasilana jest nowsza m3x – dla mnie takie rozwiązanie było niewygodne, do tego stopnia, że poprosiłem specjalistę z forum torach.pl Mar3 o modyfikację mojej M30, żeby można ją było zasilać z 1 szt. 18650 lub awaryjnie z 2 szt. cr123. W m2x-UT nareszcie mam to fabrycznie!
Subiektywnie tryby są dobrze dobrane: Low – 20 lumenów, Med – 250 lumenów i High – 1020 lumenów, stroboskop miga z pełną mocą 1020 lumenów. Byłem bardzo zaskoczony, gdy w trybie Low (czyli „ledwie” 20 lumenów!) okazało się, że spot na dystansie 12–15 metrów ma wielkość dużej pizzy i bardzo wyraźnie oświetla obiekt. Aż trudno uwierzyć, jak wiele zależy właśnie od właściwego reflektora i skupienia promienia światła… Tryb High to już coś, z czym nigdy wcześniej się nie spotkałem… spokojnie i bez wysiłku oświetlał obiekty oddalone o 500–600 metrów, więc deklaracje producenta mówiące o 800 m oceniam jako wiarygodne. Niestety, nie dysponuję sprzętem, za pomocą którego mógłbym to pokazać, ale odsyłam np. do filmów dostępnych w internecie, na zagranicznych forach rozkład promienia i moc światła porównywano np. do SubBeam K50v2 – polecam zapoznanie się z dysproporcjami rozmiarowymi.
Barwa światła jest ciepłożółta, lekko wpadająca w zielonkawy odcień (widoczny tak naprawdę jedynie podczas świecenia na białą ścianę) – w terenie wygląda to dość przyjemnie i naturalnie.
Należy jednak wziąć pod uwagę przeznaczenie tego typu latarek – nie jest to sprzęt EDC, a wysoko wyspecjalizowane narzędzie… Dla kogo? Na przykład dla myśliwego, który z 200 m (w polskich realiach) ma ocenić medalowe poroże jelenia (na tym dystansie dokładnie oświetli go punktowo, jednocześnie nie robiąc w lesie „dnia polarnego”), dla żołnierza/policjanta montującego sprzęt na broni – umożliwi precyzyjne strzelanie na typowo miejskich dystansach do 300 metrów.
Niestety, nie udało mi się przetestować latarki na strzelnicy, gdyż w promieniu 100 km nie mam teraz dostępu do strzelnicy z atestem na broń inną niż kalibry pistoletowe. Jednak załączam kilka fotek poglądowych zarówno na AK, jak i M4. Subiektywnie jednak uważam, że do montażu bezpośrednio na broń lepszy będzie inny model z rodziny Olight, np. M22 Warior czy M20SX, o mniejszej średnicy reflektora. Tak duży reflektor może utrudnić manewrowanie bronią, a szybka powodować niepożądane w sytuacjach taktycznych refleksy i odbicia światła…
O przeznaczeniu latarki mówi też wybór dostępnych akcesoriów: montaży na broń, włączników żelowych itp. Będzie to również świetny wybór dla służb typu SAR (Search and Rescue) zajmujących się poszukiwaniami w różnych warunkach (np. góry, rozległe tereny). Może to być również świetny sprzęt dla kogoś, kto ma spory teren wokół domu – można punktowo poświecić i zlokalizować przyczynę nocnych hałasów – którą oby okazał się kot sąsiadów czy jeż na nocnej przechadzce…
Dla kogoś, kto jednak zdecydowałby się wyłącznie na tę jedną latarkę Olight, mam rozwiązanie – akcesoryjny rozpraszacz znany z m3x – z nim da się wygodnie używać latarki również na bliskich dystansach, a moc 1020 lumenów jest do tego więcej niż wystarczająca…
Mi latarka spodobała się bardzo – idealnie uzupełniła posiadane wcześniej sprzęty. Zasięg zdecydowanie największy przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów. Cena w Polsce wydaje się dość rozsądnie skalkulowana, biorąc pod uwagę fakt, że SRP to ok. 100 $.
Latarkę do testów udostępniła firma militaria.pl.