Wspólne działanie mają we krwi - podsumowanie Patriotycznego Lublińca

Akcja krwiodawstwa w Lublińcu
Fot. mat. prasowe
Jaka jest recepta na sukces? Jaka jest szansa, aby impreza się udała, gdy zaprosi się wiele służb mundurowych do współpracy w szczytnym celu? Taką receptę opracował Sztab Patriotycznego Lublińca – szacunek, pasję oraz szczyptę szaleństwa połączyli razem i tak powstała piękna inicjatywa i wyjątkowe wydarzenie. 1 sierpnia, w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, oddano krew dla potrzebujących i kultywowano pamięć o bohaterach.
Zobacz także
Redakcja Targi dla bezpieczeństwa – czyli POLSECURE w 2024 roku!

Nowoczesny sprzęt, bieżące tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem ważnym i aktualnym. Kolejna edycja wydarzenia, poświęconego tej tematyce, która odbędzie się w 2024 roku...
Nowoczesny sprzęt, bieżące tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem ważnym i aktualnym. Kolejna edycja wydarzenia, poświęconego tej tematyce, która odbędzie się w 2024 roku w Targach Kielce zapowiada się interesująco. Obok ważnego wsparcia Komendy Głównej Policji, organizatorzy kieleckich targów mogą również liczyć na zaangażowanie innych służb.
Radosław Tyślewicz Paramedyk 2023

W dniach 26-27 września 2023 roku trwała zasadnicza część corocznej rywalizacji zespołów kontrterrorystycznych podlegających trzem resortom: Ministerstwu Obrony Narodowej (MON), Ministerstwu Spraw Wewnętrznych...
W dniach 26-27 września 2023 roku trwała zasadnicza część corocznej rywalizacji zespołów kontrterrorystycznych podlegających trzem resortom: Ministerstwu Obrony Narodowej (MON), Ministerstwu Spraw Wewnętrznych (MSW) i Ministerstwu Sprawiedliwości (MS). Kilkanaście symulowanych scenek w różnych miejscach tej nadmorskiej aglomeracji rozgrywanych w dzień i w nocy było nie lada wyzwaniem zarówno dla uczestników, jak i dla organizatorów.
Globemaster V Międzynarodowe Sympozjum TBI&PTSD

W dniach 22-24 września br. w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie odbyło się międzynarodowe sympozjum TBI oraz PTSD. Organizatorem seminarium, jak co roku, była Fundacja SPRZYMIERZENI...
W dniach 22-24 września br. w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie odbyło się międzynarodowe sympozjum TBI oraz PTSD. Organizatorem seminarium, jak co roku, była Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM. Tu należy podkreślić, że działalność Fundacji kierowana jest do weteranów i żołnierzy sił specjalnych oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych w służbie czynnej i w stanie spoczynku oraz członków ich najbliższych rodzin, którzy z przyczyn związanych z wykonywaną służbą lub życiowych...
Pomysłodawcą imprezy był Hufiec ZHP Lubliniec, który zaprosił do sztabu Jednostkę Wojskową Komandosów, Służbę Więzienną z Lublińca, Fundację "WSPIERAM cicho i skutecznie" oraz Komendę Powiatową Policji z Lublińca. I tak - 1 sierpnia - na Bulwarze F. Grotowskiego od wczesnych godzin porannych rozpoczęła się budowa miasteczka militarno-harcerskiego. Po godzinie 10:00 natomiast patrole składające się z różnych służb mundurowych wyruszyły w miasto, aby wręczać mieszkańcom pakiety informacyjne o Powstaniu Warszawskim.
Każdy odwiedzający miasteczko mógł znaleźć coś dla siebie. Na stoisku lublinieckiej Policji, można było zapoznać się technikami kryminalistycznymi, zasiąść w radiowozie czy na policyjnym motorze. JWK zaprezentowała swój sprzęt wojskowy, który używa na co dzień, jak i na misjach. Można było również porozmawiać z żołnierzami o ich codziennej pracy.
Zobacz także: Strzelaj w dwuboju i pomóż "Góralowi" w walce z nowotworem!
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stanowiska grup rekonstrukcyjnych: Związku Strzeleckiego „Strzelec” Organizacji Społeczno-Wychowawczej (ZS „Strzelec” OSW), Szkolnej Grupy Przysposobienia Obronnego Orlęta Poland Commando oraz GRH "Special Operations Forces - SOF". Jedna z grup rekonstrukcji polskich jednostek specjalnych przybyła aż z Wielkopolski, aby uczestniczyć w tym wydarzeniu. Co ciekawe, przyjechała wojskowym pojazdem, który co jakiś czas poruszał się po ulicach miasta wręczając ulotki mieszkańcom. Camp Raptor – zaprezentował broń i uzbrojenie z czasów Powstania Warszawskiego.
Do Lublińca przyjechała także specjalna Grupa Interwencyjna Służby Więziennej z Katowic wraz z Dyrekcją Okręgu Śląskiego i okolicznych Zakładów Karnych z naszego regionu. Służba Więzienna z Lublińca zaprezentowała pojazd, który używany jest do konwoju więźniów.
Sprawdź szczegóły: W potrzebie krwi nie szczędzili!
Harcerze z Hufca ZHP Lubliniec przygotowali wystawę ukazującą historię 50-lecia Ośrodka Harcerskiego w Kokotku. Na ekranie telewizora, który został ozdobiony na model „Rubin”, można było wysłuchać wywiadów budowniczych, którzy uczestniczyli w budowaniu stanicy. Galeria zdjęć i piękna wystawa oraz aranżacja podobała się zwiedzającym. Harcerze wykonali skrzynkę Harcerskiej Poczty Polowej. Dzięki współpracy z kampanią BohaterON, można było wysłać kartkę dla Powstańca lub kartkę Patriotyczny Lubliniec. Harcerze przeprowadzili konkurs o wiedzy o Powstaniu Warszawskim oraz turniej gier planszowych o tematyce patriotycznej. I to również dzięki wolontariuszom z Klubu Planszopernik z Bytomia, którzy w bardzo dokładny sposób tłumaczyli gry planszowe uczestnikom. Gry do turnieju oraz nagrody przekazał IPN Oddział w Katowicach, BohaterON oraz Games Factory z Krakowa.
Kartka pocztowa „Patriotyczny Lubliniec – oddaj hołd Powstańcom Warszawskim” powędrowała w różne strony świata. Organizatorzy otrzymali mentalne wsparcie z Nowego Jorku, Londynu, Islandii, Tokio oraz Słowenii i różnych Polskich miast.
Dowiedz się więcej: Zamknięcie wystawy "Polskie Wojska Specjalne" w Centrum Weterana
Fundacja „WSPIERAM cicho i skutecznie” wraz z JWK przygotowała specjalną wystawę „wczoraj i dziś”, która prezentowała wyjątkowe fotografie, przedstawiające żołnierzy z czasów II wojny światowej i nam współczesnych.
Na lublinieckim rynku w najlepsze trwało oblężenie ambulansu dla krwiodawców. Jednostka Wojskowa Komandosów zorganizowała akcję krwiodawstwa „Mam to we krwi”. Dzięki współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi „Legion” oraz Wojskowemu Krwiodawstwu udało się pozyskać ponad 28 litrów bezcennego płynu. Krew oddały 64 osoby - każda z nich otrzymała specjalny certyfikat oraz upominki przygotowane przez: Miwo Military, Surge Polonia oraz Helikon TEX. Obok mobilnej stacji krwiodawstwa wyeksponowana została wystawa Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Klubu HDK Legion pod tytułem "W boju i w potrzebie krwi nie szczędząc".
Organizatorzy wydarzenia przygotowali dwie wisienki na torcie. O godzinie 13:00 odbyło się wyjątkowe spotkanie z kombatantem Armii Krajowej, pułkownikiem Ryszardem Filipowiczem - obecnie Prezesem Armii Krajowej na Dolnym Śląsku. Gość specjalny opowiedział o akcji „Ostra brama” w Wilnie, a także o tym, jak funkcjonował wojskowy lazaret i jak wyglądało codzienne życie podczas wojny. O współczesnej medycynie pola walki opowiedział drugi gość specjalny, którym był żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.
Polecamy lekturę: Walka i ratowanie zawsze na 100% - spotkanie z WIR-em
Na zakończenie wszyscy wspólnie stworzyli znak Polski Walczącej.
Wydarzenie z pewnością pozostanie w pamięci gości i uczestników, jako że było to wydarzenie nie tylko atrakcyjne, ze względu na "żywą lekcję historii", ale przede wszystkim organizowane w szczytnym celu. Recepta na sukces zadziałała - dzięki współpracy różnych służb mundurowych oraz pasjonatów polskiej historii i wojskowości, powstała piękna inicjatywa, która była wspierana przez szerokie grono przyjaciół, dla których nie możliwe nie istnieje
Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili znakomici goście, m.in.: Poseł na Sejm RP - Andrzej Gawron, Starosta Powiatu Lublinieckiego Joachim Smyła, Burmistrz Miasta Lublińca - Edward Maniura, Zastępca Burmistrza Miasta Lublińca - Anna Jonczyk-Drzymała, przedstawiciele Rady Miejskiej w Lublińcu: Benedykt Majer i Zbigniew Rosiński, a także Komendantka Hufiec ZHP Lubliniec - pwd Iwona Legencka. Do Lublińca licznie przybyli również przedstawiciele służb mundurowych: reprezentantka Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, reprezentant Dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, Komendant Powiatowy Policji w Lublińcu - insp. mgr Rafał Kuter, Komendant Powiatowy PSP w Lublińcu - bryg. mgr inż. Janusz Bula, przedstawiciele Dyrektora Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach: rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach - mjr Justyna Siedlecka Specjalista Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach - mjr Tomasz Faber i Specjalista Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach - mjr Jacek Rusak, Dyrektor Zakładu Karnego w Herbach - mjr Mirosław Pawlak, Dyrektor Zakładu Karnego w Lublińcu - mjr Iwona Wojewódka.
Źródło: materiały prasowe.