Zawody crossfitowe w 6 BPD
„Hero WoD” – hołd dla bohaterów

Funkcjonariusz GISW Kraków podciągający się na drążku w czasie Hero WoD. Fot. 6BPD
Od kilku lat spadochroniarze 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa organizują zawody z cyklu „Hero WoD”, które wzorowane są na crossfitowych zestawach ćwiczeń żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych. W ten sposób żołnierze czczą pamięć o swoich poległych przyjaciołach.
Zobacz także
Tomasz Łukaszewski Śladami komandosów z legendarnej jednostki

Prawie 300 uczestników wzięło udział w XI edycji GROM Challenge – Siła i Honor, która odbyła się 16 września w Ośrodku Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze. Jak co roku wszystkie zadania przygotowane...
Prawie 300 uczestników wzięło udział w XI edycji GROM Challenge – Siła i Honor, która odbyła się 16 września w Ośrodku Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze. Jak co roku wszystkie zadania przygotowane zostały przez byłych komandosów GROM-u, będących wolontariuszami Fundacji NIEZAPOMNIANI – organizatora wydarzenia – i wymagały dużej sprawności fizycznej oraz umiejętności logicznego myślenia.
Redakcja V Międzynarodowe Sympozjum TBI & PTSD

W dniach od 22 do 24 września 2023 roku, w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej, przy ulicy Żwirki i Wigury 9/13 w Warszawie odbędzie się piąta edycja Międzynarodowego Sympozjum TBI & PTSD.
W dniach od 22 do 24 września 2023 roku, w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej, przy ulicy Żwirki i Wigury 9/13 w Warszawie odbędzie się piąta edycja Międzynarodowego Sympozjum TBI & PTSD.
Redakcja Od 31 lat dla bezpieczeństwa!

Służba bezpieczeństwu kraju, zwiększanie dostępu do światowych technologii, wymiana myśli i doświadczeń są nadrzędnymi celami przyświecającymi organizatorom Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego....
Służba bezpieczeństwu kraju, zwiększanie dostępu do światowych technologii, wymiana myśli i doświadczeń są nadrzędnymi celami przyświecającymi organizatorom Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Jego 31. edycja zgromadziła 711 wystawców z 35 krajów.
Czym jest „Hero WoD”?
Ćwiczenia sportowe z cyklu „Hero WoD” to bardzo intensywne treningi, często z obciążeniem w postaci kamizelki taktycznej z wkładami balistycznymi. Ich nazwa to połączenie pseudonimu lub imienia żołnierza z angielskim słowem hero (bohater) oraz akronimem od Workout Of the Day (WoD – trening dnia).
Głównym celem organizowanych przez spadochroniarzy 6.BPD zawodów z cyklu „Hero WoD” jest chęć kultywowania pamięci o poległych żołnierzach 6. bpd w związku z rocznicami ich śmierci. Każdorazowo, przed rozpoczęciem zdrowej i sportowej rywalizacji, w której uczestniczą dowódcy batalionów, a nawet dowódca brygady, jak miało to miejsce podczas „Saper” hero WoD w 2022 roku, zebrani zostają zapoznani z życiorysem i przebiegiem służby żołnierza, ku czci którego został ułożony dany trening.
Celem wydarzeń jest także spotkanie z rodziną poległych, propagowanie szeroko rozumianej kultury fizycznej, tak ważnej w jednostce powietrznodesantowej oraz integracja różnych rodzajów wojsk i służb mundurowych.
Do startu w zawodach sportowych z cyklu „Hero WoD” spadochroniarze 6.BPD zapraszają nie tylko przedstawicieli innych jednostek wojskowych, ale także różnych służb mundurowych, a nawet ratowników medycznych z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
W 6. BPD zaczęło się od „Mirona”
Pomysłodawcą inicjatywy „Hero WoD” w 6. bpd jest żołnierz 16. Batalionu Powietrznodesantowego, który w 2020 roku, wraz z zaprzyjaźnionym trenerem crossfit, przygotował pierwsze treningi dla poległych Spadochroniarzy. Zanim wspomniany żołnierz postanowił spróbować przenieść tę ideę do koszar 16. BPD, słyszał wcześniej o zestawie ćwiczeń o nazwie „Barcja”, który powstał ku pamięci polskich żołnierzy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, którzy polegli 21 grudnia 2011 roku w Afganistanie.
Znał także jeden z prawdopodobnie pierwszych polskich Hero WoD’ów, który został umieszczony na oficjalnej stronie zawodów z cyklu „Hero WoD”: www.wodwell.com. Zestaw ćwiczeń ułożono w celu uhonorowania st. chor. szt. Mirosława Łuckiego „Mirona” – operatora zespołu bojowego C w Jednostce Wojskowej Komandosów z Lublińca, który zginął 23 sierpnia 2013 roku w Ghazni w Afganistanie, wskutek śmiertelnych ran odniesionych podczas wybuchu improwizowanego ładunku wybuchowego (IED).
Miron lubił biegi przełajowe oraz dużą intensywność crossfitowych treningów. Jego motto treningowe brzmiało: „100% albo nie warto się kłopotać”.
Upamiętnienie poległych kolegów
„Foka” „Hero WoD”
Kolejne zawody z tego cyklu nazwane „Foka” „Hero WoD” (ang. Workout of the Day) miały na celu upamiętnienie żołnierza 16. Batalionu Powietrznodesantowego 6. Brygady Powietrznodesantowej – kpr. Piotra Marciniaka ps. Foka, który poległ 10 września 2009 r., wykonując zadanie bojowe w składzie patrolu QRF (ang. Quick Reaction Forces), czyli sił szybkiego reagowania podczas V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Afganistanie.
Piotr Marciniak urodził się 8 kwietnia 1979 roku w Krakowie. Służbę wojskową rozpoczął w lipcu 1998 roku w 10. Batalionie Desantowo-Szturmowym w Rząsce. Od grudnia 1998 roku kontynuował swoją służbę w 16. Batalionie Powietrznodesantowym w Krakowie. W lipcu 1999 roku został skierowany do wykonywania zadań w ramach PKW SFOR w Bośni i Hercegowinie. W lutym 2002 roku ponownie, w ramach PKW SFOR w Bośni. Następnie w 2003 roku – w ramach III zmiany PKW w Iraku.
Od kwietnia 2009 roku służył w siłach szybkiego reagowania na stanowisku strzelca w składzie V zmiany PKW Afganistan. St. szer. Marciniak poległ 10 września 2009 roku podczas wymiany ognia, spiesząc z pomocą ostrzelanemu patrolowi amerykańsko-afgańskiemu. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, a także Gwiazdą Iraku i Afganistanu oraz awansowany do stopnia kaprala. Wyróżniony wpisem do Księgi Honorowej Wojska Polskiego.
„Foka” WoD rozpoczyna się od kombinacji dwóch ćwiczeń, wykonywanych w parach: biegu na dystansie 400 metrów po wyznaczonej przez organizatora trasie i podporu leżąc przodem na wyprostowanych rękach, tzw. planka. Podczas gdy jeden z zawodników biegnie, partner czeka na niego w podporze leżąc przodem.
Po jednym okrążeniu następuje zmiana, którą kontynuuje się do momentu przebiegnięcia przez parę łącznie dystansu 2009 metrów. Następnie para zawodników musi wykonać łącznie 10 obwodów (po 5 obwodów na osobę), składających się z następujących ćwiczeń:
- 10 padnij-powstań, tzw. burpee’s,
- 10 podciągnięć nachwytem,
- 9 przysiadów,
- 9 przerzutów plecaka przez bark, podniesionego z ziemi.
Powtórzenia te można wykonać na dwa sposoby: zmiana z partnerem po każdym ćwiczeniu lub zmiana po całej serii czterech ćwiczeń (po pełnym obwodzie).
„Róża”„Hero WoD”
Zawody „Róża”„Hero WoD” mają na celu upamiętnienie żołnierza 16. Batalionu Powietrznodesantowego 6. Brygady Powietrznodesantowej – por. Daniela Różyńskiego, który poległ 12 września 2004 roku podczas wykonywania zadania w składzie III zmiany PKW Irak.
Daniel Różyński urodził się 18 stycznia 1980 roku w Gdańsku. W 2003 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych jako prymus, wybierając na miejsce służby stanowisko dowódcy plutonu szturmowego w 16. bpd w Krakowie. 14 lipca 2004 roku rozpoczął służbę w PKW Irak w 1. Batalionowej Grupie Bojowej Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe na stanowisku dowódcy plutonu. Poległ 12 września 2004 roku w wyniku ataku terrorystów na patrol saperski. Został pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika oraz wyróżniony wpisem do księgi honorowej Ministra Obrony Narodowej. Śp. por. Daniel Różyński był kawalerem.
Trening „Róża” hero WoD wykonywany jest z obciążeniem w postaci kamizelki typu „plate carrier” lub z plecakiem o wadze: kobiety – 6 kg, mężczyźni – 9 kg i w pełnym umundurowaniu, tj. bluza od munduru lub combat shirt, spodnie od munduru oraz wojskowe buty za kostkę lub trekkingowe w kolorze czarnym/brąz. Obowiązujący limit czasowy wynosi 24 minuty, które rozpoczyna pokonanie wspólnie przez parę zawodników biegiem 2004 metrów, a w pozostałym czasie wykonanie jak największej liczby obwodów, składających się z synchronicznych w parze powtórzeń:
- 12 ugięć ramion w podporze (pompek);
- 9 wykroków w marszu;
- 12 wznosów kolan do klatki piersiowej będąc w zwisie na drążku;
- 9 brzuszków ze złączonymi podeszwami stóp (tzw. power sit-ups).
„Słowik” „Hero WoD”
Zawody „Słowik” „Hero WoD” mają na celu upamiętnienie żołnierza 16. Batalionu Powietrznodesantowego 6. Brygady Powietrznodesantowej – st. kpr. Szymona Słowika, który poległ 26.02.2008 roku podczas wykonywania zadania w składzie II zmiany PKW Afganistan.
Szymon Słowik urodził się 20 maja 1974 roku w Żywcu. Służbę wojskową rozpoczął 26 stycznia 1995 roku w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Od 11 kwietnia 1995 roku pełnił obowiązki elektryka okrętowego w Grupie Okrętów Rozpoznawczych w JW 4118 w Gdyni. 24 kwietnia 1996 roku został przeniesiony do rezerwy. Do służby powrócił 1 września 2005 roku jako elew w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Po jej ukończeniu, 2 września 2006 roku, rozpoczął służbę w 16. Batalionie Powietrznodesantowym w Krakowie na stanowisku dowódcy drużyny.
Przeczytaj także: Warsztaty ratownicze w Twierdzy Modlin >>
II zmiana PKW Afganistan była pierwszą misją kpr. Szymona Słowika poza granicami kraju. 26 lutego 2008 roku około godziny 19:15 czasu lokalnego, podczas powrotu konwoju z akcji humanitarnej, jeden z jadących w kolumnie pojazdów typu Humvee najechał na minę. Do zdarzenia doszło około 3 km na południowy zachód od bazy Szarana w prowincji Paktika. W wyniku wybuchu kpr. Szymon Słowik poniósł śmierć.
Został pośmiertnie awansowany ze stopnia kaprala do stopnia starszego kaprala, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz „Brązową Gwiazdą” Armii Amerykańskiej. Śp. Szymon Słowik zostawił żonę i dwoje dzieci.
Trening „Słowik” hero WoD został ułożony w systemie 26’ AMRAP (ang. as many rounds as possible), czyli jak najwięcej rund w ciągu 26 minut, wykonanych w parach.
- 26 podrzutów plecaka nad głową;
- 26 wznosów kolan do klatki piersiowej będąc w zwisie na drążku;
- 2 km bieg (para biegnie jednocześnie, każdy zawodnik przebiega po 1 km);
- 20 przysiadów z plecakiem;
- 20 podciągnięć nachwytem;
- 80 padnij-powstań-podskocz, tzw. burpee’s, z przeskokiem nad plecakiem (po 40 powtórzeń na jednego ćwiczącego).
Podobnie jak podczas „Róża” hero WoD, trening ten wykonywany jest z obciążeniem i w pełnym umundurowaniu. Od początku do końca workoutu, każdy członek drużyny ma na sobie kamizelkę lub plecak o wadze 9/6 kg. Prawidłowe ukończenie wszystkich powtórzeń jednego zadania umożliwia przejście do kolejnego ćwiczenia.
Treningi z serii Hero WoD organizowane są w batalionach 6. Brygady Powietrznodesantowej nie tylko w celu upamiętnienia żołnierzy, którzy polegli podczas wykonywania obowiązków poza granicami państwa, ale także dla uczczenia tych, którzy oddali swoje życie wykonując zadania w kraju.
„Kubas” hero WoD
W sierpniu 2021 roku w 6. Batalionie Dowodzenia w Krakowie po raz pierwszy zorganizowano trening „Kubas” hero WoD ku pamięci kpr. Krzysztofa Kubackiego, który zginął 11 lipca 2012 roku w wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas desantowania.
Tego dnia, st. szer. Krzysztof Kubacki wykonywał swój 25 skok ze spadochronem na lotnisku Pobiednik Wielki. Najpierw przekazano informację, że Krzysztof uległ poważnemu wypadkowi na skokach, a w godzinach popołudniowych dotarła wiadomość, że był to wypadek śmiertelny. 14 lipca 2012 roku mianowany pośmiertnie do stopnia kaprala,
Krzysztof Kubacki został pochowany na cmentarzu w rodzinnej miejscowości Raciechowice. Kpr. Krzysztof Kubacki wstąpił w szeregi bordowych beretów 14 listopada 2006 roku, rozpoczynając służbę zasadniczą w 6. Batalionie Dowodzenia. Rok później przejął obowiązki na kompanii saperów w drużynie rozpoznania inżynieryjnego na stanowisku zwiadowca-nurek, gdzie służył jako żołnierz nadterminowy, a od 2009 roku jako żołnierz zawodowy.
Przełożeni pamiętają Krzysztofa jako żołnierza zdyscyplinowanego, zaangażowanego w służbę, sumiennie wykonującego obowiązki i chętnego do nabywania nowych umiejętności. Koledzy i koleżanki pełniący służbę z Krzysztofem wspominają go jako człowieka zawsze uśmiechniętego, pozytywnego i pełnego energii do działania, chętnego do pomocy, a do tego bardzo skromnego.
Trening „Kubas” hero WoD w systemie 25’ AMRAP (ang. as many rounds as possible), polega na wykonaniu w czasie 25 minut jak najwięcej obwodów, składających się z:
- 400 metrów biegu,
- 11 podciągnięć siłowych nachwytem,
- wykroków na odcinku 70 metrów,
- 11 podciągnięć siłowych nachwytem,
- 70 ugięć ramion w podporze (pompek),
- 11 podciągnięć siłowych nachwytem.
„Saper” hero WoD
Najnowszym treningiem z serii „hero WoD” w batalionach 6. Brygady Powietrznodesantowej jest „Saper” hero WoD, dedykowany Spadochroniarzom z 28. i 29. Patrolu Saperskiego z 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic. 8 października 2019 roku, saperzy 6. bpd otrzymali zgłoszenie o pociskach artyleryjskich znalezionych w lesie koło Kuźni Raciborskiej.
Kiedy żołnierze próbowali je unieszkodliwić, doszło do wybuchu. W wyniku eksplozji dwóch mężczyzn zginęło na miejscu, kolejny zmarł w szpitalu, trzej pozostali zostali ranni i do dzisiaj trwa ich rekonwalescencja. W Kuźni Raciborskiej najwyższą ofiarę na ołtarzu służby złożyli: kpr. Adam Olszówka, kpr. Krzysztof Chlewicki, st. chor. szt. Dawid Tokarski.
Kpr. Adam Olszówka urodził się 30 czerwca 1981 roku w Rudzie Śląskiej. W dniu 30 września 2003 roku został powołany do zasadniczej służby wojskowej w 6. Batalionie Powietrznodesantowym. Od 2009 r. służył w drużynie saperów w 6. bpd, a od kwietnia 2019 r. w patrolu saperskim. W 2012 r. uczestniczył w zmianie PKW w Afganistanie. Zginął 8 października 2019 roku w Kuźni Raciborskiej podczas podjęcia niewybuchu.
Kpr. Krzysztof Chlewicki urodzony 8 stycznia 1986 w Rudzie Śląskiej. 8 maja 2007 roku rozpoczął służbę w 6. Batalionie Powietrznodesantowym w Gliwicach w ramach zasadniczej służby wojskowej, następnie nadterminowej i zawodowej na stanowisku sapera. Od 2010 roku związany był z patrolem saperskim. Zginął 8 października 2019 roku w Kuźni Raciborskiej podczas podjęcia niewybuchu.
St. chor. sztab. Dawid Tokarski urodzony 26 czerwca 1983 roku w Rydułtowach. Zasadniczą służbę wojskową odbył na przełomie 2003 i 2004 roku, po której niedługo później ukończył Szkołę Podoficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Pierwsze pół roku służby zawodowej spędził w 16. Brygadzie Zmechanizowanej, po czym przeniósł się do 6. bpd w Gliwicach.
Od 2012 roku wykonywał obowiązki w strukturze patrolu saperskiego. Zmarł 16 października 2019 roku w wyniku urazów poniesionych w trakcie usuwania niewybuchu, który eksplodował.
„Saper” hero WoD, trwający 20 minut 19 sekund, wykonywany jest w parach w systemie „I go – you go”, tzn. zawodnik nie może zacząć wykonywać ćwiczenia, dopóki jego partner nie skończy określonej liczby powtórzeń. Polega on na wykonaniu przez zespół jak największej liczby serii:
- 8 podciągnięć siłowych nachwytem,
- 10 pompek na poręczach,
- 20 padnij-powstań-podskocz, tzw. burpee’s,
- 19 przysiadów,
- 2 x 107 metrów biegu z atrapą miny przeciwczołgowej.
Nie tylko „Hero WoD”
W 2021 i 2022 roku, spadochroniarze 6. BPD dołączyli także do organizowanego przez majora rezerwy Wojciecha Zacharków, ps. Zachar, wyzwania pod nazwą „Murph Challenge Poland”, którego celem jest uczczenie wszystkich poległych żołnierzy i weteranów poszkodowanych w misjach poza granicami państwa.
W krakowskich koszarach 16. BPD, dwukrotnie już odbyły się stacjonarne eliminacje do finału („Murp Challenge” odbywa się w dwóch formułach – stacjonarnej i online), w którym rywalizują ochotnicy z całej Polski, nie tylko ze służb mundurowych.
Źródło: 6BPD
Zdjęcia: 6BPD, Tomasz Qna Chochół