Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zawody crossfitowe w 6 BPD

„Hero WoD” – hołd dla bohaterów

Krzysztof Mątecki | 2023-02-08
Funkcjonariusz GISW Kraków podciągający się na drążku w czasie Hero WoD. Fot. 6BPD

Funkcjonariusz GISW Kraków podciągający się na drążku w czasie Hero WoD. Fot. 6BPD

Od kilku lat spadochroniarze 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa organizują zawody z cyklu „Hero WoD”, które wzorowane są na crossfitowych zestawach ćwiczeń żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych. W ten sposób żołnierze czczą pamięć o swoich poległych przyjaciołach.

Zobacz także

Redakcja Jak reagować na zamachy terrorystyczne i zagrożenia wojenne?

Jak reagować na zamachy terrorystyczne i zagrożenia wojenne? Jak reagować na zamachy terrorystyczne i zagrożenia wojenne?

W dniach od 12 do 13 czerwca 2023 roku w Hotelu Kuźnia Napoleońska w Paprotni k. Warszawy odbędzie się trzecia edycja Ogólnopolskich Warsztatów „Reagowanie na zamachy – przygotowanie do zagrożeń wojennych,...

W dniach od 12 do 13 czerwca 2023 roku w Hotelu Kuźnia Napoleońska w Paprotni k. Warszawy odbędzie się trzecia edycja Ogólnopolskich Warsztatów „Reagowanie na zamachy – przygotowanie do zagrożeń wojennych, hybrydowych i terrorystycznych”.

Tomasz Łukaszewski SHOT SHOW 2023

SHOT SHOW 2023 SHOT SHOW 2023

Najwięksi producenci broni palnej, sprzętu taktycznego i outdoorowego przybyli w dniach 17-20 stycznia 2023 roku do Las Vegas, aby zaprezentować najnowsze produkty podczas SHOT SHOW - największych na świecie...

Najwięksi producenci broni palnej, sprzętu taktycznego i outdoorowego przybyli w dniach 17-20 stycznia 2023 roku do Las Vegas, aby zaprezentować najnowsze produkty podczas SHOT SHOW - największych na świecie targach poświęconych strzelectwu, służbom specjalnym i mundurowym.

Tomasz Łukaszewski Range Day 2023

Range Day 2023 Range Day 2023

Co roku rozpoczęcie targów SHOT SHOW w Las Vegas poprzedza kilka wyjątkowych równoległych wydarzeń z udziałem zaproszonych przedstawicieli branżowych i mediów, podczas których jest rzadka okazja wypróbować...

Co roku rozpoczęcie targów SHOT SHOW w Las Vegas poprzedza kilka wyjątkowych równoległych wydarzeń z udziałem zaproszonych przedstawicieli branżowych i mediów, podczas których jest rzadka okazja wypróbować sprzęt prezentowany później na targach.

Czym jest „Hero WoD”?

Ćwiczenia sportowe z cyklu „Hero WoD” to bardzo intensywne treningi, często z obciążeniem w postaci kamizelki taktycznej z wkładami balistycznymi. Ich nazwa to połączenie pseudonimu lub imienia żołnierza z angielskim słowem hero (bohater) oraz akronimem od Workout Of the Day (WoD – trening dnia).

Głównym celem organizowanych przez spadochroniarzy 6.BPD zawodów z cyklu „Hero WoD” jest chęć kultywowania pamięci o poległych żołnierzach 6. bpd w związku z rocznicami ich śmierci. Każdorazowo, przed rozpoczęciem zdrowej i sportowej rywalizacji, w której uczestniczą dowódcy batalionów, a nawet dowódca brygady, jak miało to miejsce podczas „Saper” hero WoD w 2022 roku, zebrani zostają zapoznani z życiorysem i przebiegiem służby żołnierza, ku czci którego został ułożony dany trening.

Celem wydarzeń jest także spotkanie z rodziną poległych, propagowanie szeroko rozumianej kultury fizycznej, tak ważnej w jednostce powietrznodesantowej oraz integracja różnych rodzajów wojsk i służb mundurowych.

Do startu w zawodach sportowych z cyklu „Hero WoD” spadochroniarze 6.BPD zapraszają nie tylko przedstawicieli innych jednostek wojskowych, ale także różnych służb mundurowych, a nawet ratowników medycznych z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

W 6. BPD zaczęło się od „Mirona”

Pomysłodawcą inicjatywy „Hero WoD” w 6. bpd jest żołnierz 16. Batalionu Powietrznodesantowego, który w 2020 roku, wraz z zaprzyjaźnionym trenerem crossfit, przygotował pierwsze treningi dla poległych Spadochroniarzy. Zanim wspomniany żołnierz postanowił spróbować przenieść tę ideę do koszar 16. BPD, słyszał wcześniej o zestawie ćwiczeń o nazwie „Barcja”, który powstał ku pamięci polskich żołnierzy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, którzy polegli 21 grudnia 2011 roku w Afganistanie.

Znał także jeden z prawdopodobnie pierwszych polskich Hero WoD’ów, który został umieszczony na oficjalnej stronie zawodów z cyklu „Hero WoD”: www.wodwell.com. Zestaw ćwiczeń ułożono w celu uhonorowania st. chor. szt. Mirosława Łuckiego „Mirona” – operatora zespołu bojowego C w Jednostce Wojskowej Komandosów z Lublińca, który zginął 23 sierpnia 2013 roku w Ghazni w Afganistanie, wskutek śmiertelnych ran odniesionych podczas wybuchu improwizowanego ładunku wybuchowego (IED).

Miron lubił biegi przełajowe oraz dużą intensywność crossfitowych treningów. Jego motto treningowe brzmiało: „100% albo nie warto się kłopotać”.

 

Upamiętnienie poległych kolegów

Foka” „Hero WoD”

Kolejne zawody z tego cyklu nazwane „Foka” „Hero WoD” (ang. Workout of the Day) miały na celu upamiętnienie żołnierza 16. Batalionu Powietrznodesantowego 6. Brygady Powietrznodesantowej – kpr. Piotra Marciniaka ps. Foka, który poległ 10 września 2009 r., wykonując zadanie bojowe w składzie patrolu QRF (ang. Quick Reaction Forces), czyli sił szybkiego reagowania podczas V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Afganistanie.

Piotr Marciniak urodził się 8 kwietnia 1979 roku w Krakowie. Służbę wojskową rozpoczął w lipcu 1998 roku w 10. Batalionie Desantowo-Szturmowym w Rząsce. Od grudnia 1998 roku kontynuował swoją służbę w 16. Batalionie Powietrznodesantowym w Krakowie. W lipcu 1999 roku został skierowany do wykonywania zadań w ramach PKW SFOR w Bośni i Hercegowinie. W lutym 2002 roku ponownie, w ramach PKW SFOR w Bośni. Następnie w 2003 roku – w ramach III zmiany PKW w Iraku.

Od kwietnia 2009 roku służył w siłach szybkiego reagowania na stanowisku strzelca w składzie V zmiany PKW Afganistan. St. szer. Marciniak poległ 10 września 2009 roku podczas wymiany ognia, spiesząc z pomocą ostrzelanemu patrolowi amerykańsko-afgańskiemu. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, a także Gwiazdą Iraku i Afganistanu oraz awansowany do stopnia kaprala. Wyróżniony wpisem do Księgi Honorowej Wojska Polskiego.

„Foka” WoD rozpoczyna się od kombinacji dwóch ćwiczeń, wykonywanych w parach: biegu na dystansie 400 metrów po wyznaczonej przez organizatora trasie i podporu leżąc przodem na wyprostowanych rękach, tzw. planka. Podczas gdy jeden z zawodników biegnie, partner czeka na niego w podporze leżąc przodem.

Po jednym okrążeniu następuje zmiana, którą kontynuuje się do momentu przebiegnięcia przez parę łącznie dystansu 2009 metrów. Następnie para zawodników musi wykonać łącznie 10 obwodów (po 5 obwodów na osobę), składających się z następujących ćwiczeń:

 • 10 padnij-powstań, tzw. burpee’s,
 • 10 podciągnięć nachwytem,
 • 9 przysiadów,
 • 9 przerzutów plecaka przez bark, podniesionego z ziemi.

Powtórzenia te można wykonać na dwa sposoby: zmiana z partnerem po każdym ćwiczeniu lub zmiana po całej serii czterech ćwiczeń (po pełnym obwodzie).

„Róża”„Hero WoD”

Zawody „Róża”„Hero WoD” mają na celu upamiętnienie żołnierza 16. Batalionu Powietrznodesantowego 6. Brygady Powietrznodesantowej – por. Daniela Różyńskiego, który poległ 12 września 2004 roku podczas wykonywania zadania w składzie III zmiany PKW Irak.

Daniel Różyński urodził się 18 stycznia 1980 roku w Gdańsku. W 2003 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych jako prymus, wybierając na miejsce służby stanowisko dowódcy plutonu szturmowego w 16. bpd w Krakowie. 14 lipca 2004 roku rozpoczął służbę w PKW Irak w 1. Batalionowej Grupie Bojowej Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe na stanowisku dowódcy plutonu. Poległ 12 września 2004 roku w wyniku ataku terrorystów na patrol saperski. Został pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika oraz wyróżniony wpisem do księgi honorowej Ministra Obrony Narodowej. Śp. por. Daniel Różyński był kawalerem.

Trening „Róża” hero WoD wykonywany jest z obciążeniem w postaci kamizelki typu „plate carrier” lub z plecakiem o wadze: kobiety – 6 kg, mężczyźni – 9 kg i w pełnym umundurowaniu, tj. bluza od munduru lub combat shirt, spodnie od munduru oraz wojskowe buty za kostkę lub trekkingowe w kolorze czarnym/brąz. Obowiązujący limit czasowy wynosi 24 minuty, które rozpoczyna pokonanie wspólnie przez parę zawodników biegiem 2004 metrów, a w pozostałym czasie wykonanie jak największej liczby obwodów, składających się z synchronicznych w parze powtórzeń:

 • 12 ugięć ramion w podporze (pompek);
 • 9 wykroków w marszu;
 • 12 wznosów kolan do klatki piersiowej będąc w zwisie na drążku;
 • 9 brzuszków ze złączonymi podeszwami stóp (tzw. power sit-ups).

„Słowik” „Hero WoD”

Zawody „Słowik” „Hero WoD” mają na celu upamiętnienie żołnierza 16. Batalionu Powietrznodesantowego 6. Brygady Powietrznodesantowej – st. kpr. Szymona Słowika, który poległ 26.02.2008 roku podczas wykonywania zadania w składzie II zmiany PKW Afganistan.

Szymon Słowik urodził się 20 maja 1974 roku w Żywcu. Służbę wojskową rozpoczął 26 stycznia 1995 roku w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Od 11 kwietnia 1995 roku pełnił obowiązki elektryka okrętowego w Grupie Okrętów Rozpoznawczych w JW 4118 w Gdyni. 24 kwietnia 1996 roku został przeniesiony do rezerwy. Do służby powrócił 1 września 2005 roku jako elew w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Po jej ukończeniu, 2 września 2006 roku, rozpoczął służbę w 16. Batalionie Powietrznodesantowym w Krakowie na stanowisku dowódcy drużyny.

Przeczytaj także: Warsztaty ratownicze w Twierdzy Modlin >>

II zmiana PKW Afganistan była pierwszą misją kpr. Szymona Słowika poza granicami kraju. 26 lutego 2008 roku około godziny 19:15 czasu lokalnego, podczas powrotu konwoju z akcji humanitarnej, jeden z jadących w kolumnie pojazdów typu Humvee najechał na minę. Do zdarzenia doszło około 3 km na południowy zachód od bazy Szarana w prowincji Paktika. W wyniku wybuchu kpr. Szymon Słowik poniósł śmierć.

Został pośmiertnie awansowany ze stopnia kaprala do stopnia starszego kaprala, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz „Brązową Gwiazdą” Armii Amerykańskiej. Śp. Szymon Słowik zostawił żonę i dwoje dzieci.

Trening „Słowik” hero WoD został ułożony w systemie 26’ AMRAP (ang. as many rounds as possible), czyli jak najwięcej rund w ciągu 26 minut, wykonanych w parach.

 • 26 podrzutów plecaka nad głową;
 • 26 wznosów kolan do klatki piersiowej będąc w zwisie na drążku;
 • 2 km bieg (para biegnie jednocześnie, każdy zawodnik przebiega po 1 km);
 • 20 przysiadów z plecakiem;
 • 20 podciągnięć nachwytem;
 • 80 padnij-powstań-podskocz, tzw. burpee’s, z przeskokiem nad plecakiem (po 40 powtórzeń na jednego ćwiczącego).

 Podobnie jak podczas „Róża” hero WoD, trening ten wykonywany jest z obciążeniem i w pełnym umundurowaniu. Od początku do końca workoutu, każdy członek drużyny ma na sobie kamizelkę lub plecak o wadze 9/6 kg. Prawidłowe ukończenie wszystkich powtórzeń jednego zadania umożliwia przejście do kolejnego ćwiczenia.

Treningi z serii Hero WoD organizowane są w batalionach 6. Brygady Powietrznodesantowej nie tylko w celu upamiętnienia żołnierzy, którzy polegli podczas wykonywania obowiązków poza granicami państwa, ale także dla uczczenia tych, którzy oddali swoje życie wykonując zadania w kraju.

„Kubas” hero WoD

W sierpniu 2021 roku w 6. Batalionie Dowodzenia w Krakowie po raz pierwszy zorganizowano trening „Kubas” hero WoD ku pamięci kpr. Krzysztofa Kubackiego, który zginął 11 lipca 2012 roku w wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas desantowania.

Tego dnia, st. szer. Krzysztof Kubacki wykonywał swój 25 skok ze spadochronem na lotnisku Pobiednik Wielki. Najpierw przekazano informację, że Krzysztof uległ poważnemu wypadkowi na skokach, a w godzinach popołudniowych dotarła wiadomość, że był to wypadek śmiertelny. 14 lipca 2012 roku mianowany pośmiertnie do stopnia kaprala, 

Krzysztof Kubacki został pochowany na cmentarzu w rodzinnej miejscowości Raciechowice. Kpr. Krzysztof Kubacki wstąpił w szeregi bordowych beretów 14 listopada 2006 roku, rozpoczynając służbę zasadniczą w 6. Batalionie Dowodzenia. Rok później przejął obowiązki na kompanii saperów w drużynie rozpoznania inżynieryjnego na stanowisku zwiadowca-nurek, gdzie służył jako żołnierz nadterminowy, a od 2009 roku jako żołnierz zawodowy.

Przełożeni pamiętają Krzysztofa jako żołnierza zdyscyplinowanego, zaangażowanego w służbę, sumiennie wykonującego obowiązki i chętnego do nabywania nowych umiejętności. Koledzy i koleżanki pełniący służbę z Krzysztofem wspominają go jako człowieka zawsze uśmiechniętego, pozytywnego i pełnego energii do działania, chętnego do pomocy, a do tego bardzo skromnego.

Trening „Kubas” hero WoD w systemie 25’ AMRAP (ang. as many rounds as possible), polega na wykonaniu w czasie 25 minut jak najwięcej obwodów, składających się z:

 • 400 metrów biegu,
 • 11 podciągnięć siłowych nachwytem,
 • wykroków na odcinku 70 metrów,
 • 11 podciągnięć siłowych nachwytem,
 • 70 ugięć ramion w podporze (pompek),
 • 11 podciągnięć siłowych nachwytem.

„Saper” hero WoD

Najnowszym treningiem z serii „hero WoD” w batalionach 6. Brygady Powietrznodesantowej jest „Saper” hero WoD, dedykowany Spadochroniarzom z 28. i 29. Patrolu Saperskiego z 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic. 8 października 2019 roku, saperzy 6. bpd otrzymali zgłoszenie o pociskach artyleryjskich znalezionych w lesie koło Kuźni Raciborskiej.

Kiedy żołnierze próbowali je unieszkodliwić, doszło do wybuchu. W wyniku eksplozji dwóch mężczyzn zginęło na miejscu, kolejny zmarł w szpitalu, trzej pozostali zostali ranni i do dzisiaj trwa ich rekonwalescencja. W Kuźni Raciborskiej najwyższą ofiarę na ołtarzu służby złożyli: kpr. Adam Olszówka, kpr. Krzysztof Chlewicki, st. chor. szt. Dawid Tokarski.

Kpr. Adam Olszówka urodził się 30 czerwca 1981 roku w Rudzie Śląskiej. W dniu 30 września 2003 roku został powołany do zasadniczej służby wojskowej w 6. Batalionie Powietrznodesantowym. Od 2009 r. służył w drużynie saperów w 6. bpd, a od kwietnia 2019 r. w patrolu saperskim. W 2012 r. uczestniczył w zmianie PKW w Afganistanie. Zginął 8 października 2019 roku w Kuźni Raciborskiej podczas podjęcia niewybuchu.

Kpr. Krzysztof Chlewicki urodzony 8 stycznia 1986 w Rudzie Śląskiej. 8 maja 2007 roku rozpoczął służbę w 6. Batalionie Powietrznodesantowym w Gliwicach w ramach zasadniczej służby wojskowej, następnie nadterminowej i zawodowej na stanowisku sapera. Od 2010 roku związany był z patrolem saperskim. Zginął 8 października 2019 roku w Kuźni Raciborskiej podczas podjęcia niewybuchu.

St. chor. sztab. Dawid Tokarski urodzony 26 czerwca 1983 roku w Rydułtowach. Zasadniczą służbę wojskową odbył na przełomie 2003 i 2004 roku, po której niedługo później ukończył Szkołę Podoficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Pierwsze pół roku służby zawodowej spędził w 16. Brygadzie Zmechanizowanej, po czym przeniósł się do 6. bpd w Gliwicach.

Od 2012 roku wykonywał obowiązki w strukturze patrolu saperskiego. Zmarł 16 października 2019 roku w wyniku urazów poniesionych w trakcie usuwania niewybuchu, który eksplodował.

„Saper” hero WoD, trwający 20 minut 19 sekund, wykonywany jest w parach w systemie „I go – you go”, tzn. zawodnik nie może zacząć wykonywać ćwiczenia, dopóki jego partner nie skończy określonej liczby powtórzeń. Polega on na wykonaniu przez zespół jak największej liczby serii:

 • 8 podciągnięć siłowych nachwytem,
 • 10 pompek na poręczach,
 • 20 padnij-powstań-podskocz, tzw. burpee’s,
 • 19 przysiadów,
 • 2 x 107 metrów biegu z atrapą miny przeciwczołgowej.

Nie tylko „Hero WoD”

W 2021 i 2022 roku, spadochroniarze 6. BPD dołączyli także do organizowanego przez majora rezerwy Wojciecha Zacharków, ps. Zachar, wyzwania pod nazwą „Murph Challenge Poland”, którego celem jest uczczenie wszystkich poległych żołnierzy i weteranów poszkodowanych w misjach poza granicami państwa.

W krakowskich koszarach 16. BPD, dwukrotnie już odbyły się stacjonarne eliminacje do finału („Murp Challenge” odbywa się w dwóch formułach – stacjonarnej i online), w którym rywalizują ochotnicy z całej Polski, nie tylko ze służb mundurowych.

Źródło: 6BPD

Zdjęcia: 6BPD, Tomasz Qna Chochół

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

ICH Nowe „Terminatory” dla specnazu

Nowe „Terminatory” dla specnazu Nowe „Terminatory” dla specnazu

Na początku 2020 r. firma Ułan-Udenskij awiacionnyj zawod [Улан-Удэнский авиационный завод (У-УАЗ)], należąca do holdingu „Śmigłowce Rosji” (АО „Вертолёты России”), zakupiła zestawy wyposażenia, które...

Na początku 2020 r. firma Ułan-Udenskij awiacionnyj zawod [Улан-Удэнский авиационный завод (У-УАЗ)], należąca do holdingu „Śmigłowce Rosji” (АО „Вертолёты России”), zakupiła zestawy wyposażenia, które posłużą do zmodernizowania – w oparciu o doświadczenia z działań bojowych specnazu w Syrii – 10 maszyn Mi-8AMT (wykorzystywanych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej od 2009 r.) do nowej wersji Mi-8 AMTSz-WN „Terminator”, łączącej cechy szturmowe i transportowe. Mają one jeszcze w tym roku trafić...

ICH MARSOC – 2 KIA w Iraku

MARSOC – 2 KIA w Iraku MARSOC – 2 KIA w Iraku

Kolejni żołnierze amerykańscy polegli w Iraku 8 marca 2020 r.: 34-letni kpt. Moises A. Navas „Mo” i Gunnery Sgt. Diego D. Pongo, obaj z MARSOC (United States Marine Corps Forces Special Operations Command).

Kolejni żołnierze amerykańscy polegli w Iraku 8 marca 2020 r.: 34-letni kpt. Moises A. Navas „Mo” i Gunnery Sgt. Diego D. Pongo, obaj z MARSOC (United States Marine Corps Forces Special Operations Command).

ICH BSB w ESA

BSB w ESA BSB w ESA

Zespół Aresztowań i Wsparcia AOT (Arrestatie- en Ondersteuningsteam) z brygady specjalnej BSB Królewskiej Żandarmerii Holandii (Koninklijke Marechaussee Brigade Speciale Beveiligingsopdrachten) trenował...

Zespół Aresztowań i Wsparcia AOT (Arrestatie- en Ondersteuningsteam) z brygady specjalnej BSB Królewskiej Żandarmerii Holandii (Koninklijke Marechaussee Brigade Speciale Beveiligingsopdrachten) trenował na początku lutego 2020 r. w ośrodku European Security Academy we Włościejówkach pod Książem Wielkopolskim.

ICH SAS w Syrii

SAS w Syrii SAS w Syrii

5 marca 2020 r. dwa śmigłowce RAF Chinook z zespołem ratowniczym brytyjskich sił specjalnych i medykami przeniknęły do południowej Syrii, aby uratować żołnierza Special Air Service poszkodowanego w wyniku...

5 marca 2020 r. dwa śmigłowce RAF Chinook z zespołem ratowniczym brytyjskich sił specjalnych i medykami przeniknęły do południowej Syrii, aby uratować żołnierza Special Air Service poszkodowanego w wyniku eksplozji IED w bliżej nieokreślonej strefie walk.

Redakcja 10. rocznica katastrofy smoleńskiej - posłanie Dowódcy KWS

10. rocznica katastrofy smoleńskiej - posłanie Dowódcy KWS 10. rocznica katastrofy smoleńskiej - posłanie Dowódcy KWS

Posłanie Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych do żołnierzy i pracowników resortu Obrony Narodowej Komponentu Wojsk Specjalnych w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Posłanie Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych do żołnierzy i pracowników resortu Obrony Narodowej Komponentu Wojsk Specjalnych w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

Redakcja Uroczystość pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-1 Gniewko

Uroczystość pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-1 Gniewko Uroczystość pierwszego podniesienia bandery na holowniku H-1 Gniewko

W środę, 15 kwietnia, w szeregi 3. Flotylli Okrętów weszła nowa jednostka. W Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku...

W środę, 15 kwietnia, w szeregi 3. Flotylli Okrętów weszła nowa jednostka. W Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku H-1 Gniewko.

Redakcja 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

W 2020 roku przypada 77. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenia wiosny 19 kwietnia 1943 roku naznaczyły Warszawę w sposób szczególny. Powstanie – pierwsze spośród kilku w gettach na terenie...

W 2020 roku przypada 77. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenia wiosny 19 kwietnia 1943 roku naznaczyły Warszawę w sposób szczególny. Powstanie – pierwsze spośród kilku w gettach na terenie Polski – było też pierwszym w okupowanej Europie. Po jego stłumieniu Niemcy zniszczyli doszczętnie cały teren getta – żeby rok później, po powstaniu 1944, dokończyć wyburzanie całej Warszawy. Walki toczyły się w centrum stolicy, jednocześnie będąc jednak „poza nią”, w dzielnicy zamkniętej, oddzielonej...

Redakcja Chłopaki z Marsa

Chłopaki z Marsa Chłopaki z Marsa

"Chłopaki z Marsa" to kolejna książka Navala, która jest kontynuacją cyklu wspomnień z działań na wodach Zatoki Perskiej i Iraku. Premiera książki planowana jest na 20 maja br.

"Chłopaki z Marsa" to kolejna książka Navala, która jest kontynuacją cyklu wspomnień z działań na wodach Zatoki Perskiej i Iraku. Premiera książki planowana jest na 20 maja br.

Redakcja Zwiadowcy z 9WPRoz świętują dzień jednostki

Zwiadowcy z 9WPRoz świętują dzień jednostki Zwiadowcy z 9WPRoz świętują dzień jednostki

Dziś, 12 maja, przypada święto 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego. W tym roku uroczystości obchodzono nieco inaczej, bo bez uroczystego apelu, orkiestry wojskowej, kompanii honorowej i gości na trybunie....

Dziś, 12 maja, przypada święto 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego. W tym roku uroczystości obchodzono nieco inaczej, bo bez uroczystego apelu, orkiestry wojskowej, kompanii honorowej i gości na trybunie. Zwiadowcy z Lidzbarka Warmińskiego świętują dzień swojej jednostki zgodnie z wytycznymi najwyższych władz państwowych.

Redakcja Święto OSŻW w Warszawie

Święto OSŻW w Warszawie Święto OSŻW w Warszawie

Dziś (18 maja) Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie obchodzi Święto jednostki.

Dziś (18 maja) Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie obchodzi Święto jednostki.

Redakcja Święto Wojsk Specjalnych

Święto Wojsk Specjalnych Święto Wojsk Specjalnych

13 lat temu, 24 maja 2007 roku, decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, został powołany nowy rodzaj Sił Zbrojnych - Wojska Specjalne. Tego dnia "specjalsi" obchodzą także swoje święto. Z tej okazji gen....

13 lat temu, 24 maja 2007 roku, decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, został powołany nowy rodzaj Sił Zbrojnych - Wojska Specjalne. Tego dnia "specjalsi" obchodzą także swoje święto. Z tej okazji gen. bryg. dr inż. Sławomir DRUMOWICZ - Dowódca WS przekazał życzenia skierowane do żołnierzy, pracowników i sympatyków Wojsk Specjalnych.

Redakcja Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa

Dzisiaj (29 maja) obchodzimy Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Dzisiaj (29 maja) obchodzimy Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Redakcja Wodowanie i chrzest holownika H-3 Leszko

Wodowanie i chrzest holownika H-3 Leszko Wodowanie i chrzest holownika H-3 Leszko

W Gdańsku (2 czerwca) odbyła się uroczystość chrztu i wodowania holownika (H-3) Leszko. To ostatnia, z trzech nowoczesnych jednostek typu B860 przeznaczonych do służby w 3 Flotylli Okrętów.

W Gdańsku (2 czerwca) odbyła się uroczystość chrztu i wodowania holownika (H-3) Leszko. To ostatnia, z trzech nowoczesnych jednostek typu B860 przeznaczonych do służby w 3 Flotylli Okrętów.

Redakcja Uroczysta zbiórka z okazji święta Żandarmerii Wojskowej

Uroczysta zbiórka z okazji święta Żandarmerii Wojskowej Uroczysta zbiórka z okazji święta Żandarmerii Wojskowej

W dniu 10 czerwca w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej Warszawie zorganizowano uroczystą zbiórkę z okazji Święta Żandarmerii Wojskowej.

W dniu 10 czerwca w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej Warszawie zorganizowano uroczystą zbiórkę z okazji Święta Żandarmerii Wojskowej.

Redakcja 30 lat JW GROM: życzenia Dowódcy KWS

30 lat JW GROM: życzenia Dowódcy KWS 30 lat JW GROM: życzenia Dowódcy KWS

Z okazji Jubileuszu 30. lecia sformowania Jednostki Wojskowej GROM, wszystkim żołnierzom i pracownikom oraz byłym żołnierzom tej zasłużonej Jednostki, składam serdeczne żołnierskie życzenia wielu dalszych...

Z okazji Jubileuszu 30. lecia sformowania Jednostki Wojskowej GROM, wszystkim żołnierzom i pracownikom oraz byłym żołnierzom tej zasłużonej Jednostki, składam serdeczne żołnierskie życzenia wielu dalszych osiągnięć w codziennej służbie i pracy oraz samych sukcesów w życiu osobistym i rodzinnym.

Redakcja Święto DGRSZ

Święto DGRSZ Święto DGRSZ

W miniony weekend (21 czerwca) swoje Święto obchodziło Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Z powodu epidemii Covid-19 w tym roku uroczystości były skromne i odbyły się na placu apelowym w DGRSZ...

W miniony weekend (21 czerwca) swoje Święto obchodziło Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Z powodu epidemii Covid-19 w tym roku uroczystości były skromne i odbyły się na placu apelowym w DGRSZ w Warszawie.

Redakcja Święto Marynarki Wojennej

Święto Marynarki Wojennej Święto Marynarki Wojennej

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności...

W ostatnią niedzielę czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. W tym roku wyjątkowo, obchody Święta Marynarki Wojennej odbędą się w piątek, 26 czerwca.

ICH Wsparcie dla SAS

Wsparcie dla SAS Wsparcie dla SAS

W związku z małą liczbą kandydatów spełniających wysokie wymagania rekrutacyjne brytyjskiego 22. Pułku Special Air Service oraz niemalejącym zaangażowaniem tej formacji w operacje na świecie (obecnie w...

W związku z małą liczbą kandydatów spełniających wysokie wymagania rekrutacyjne brytyjskiego 22. Pułku Special Air Service oraz niemalejącym zaangażowaniem tej formacji w operacje na świecie (obecnie w sześciu krajach), a także niechęcią rządu do użycia w zagranicznych misjach bojowych jednostek konwencjonalnych armii JKM, jej dowództwo rozpatruje plan włączenia do sił specjalnych (UKSF) dwóch batalionów Pułku Spadochronowego.

ICH Komandos szefem armii norweskiej

Komandos szefem armii norweskiej Komandos szefem armii norweskiej

12 maja 2020 r. na czele sił zbrojnych Norwegii stanął generał-major Eirik Johan Kristoffersen (ur. 1969 r.).

12 maja 2020 r. na czele sił zbrojnych Norwegii stanął generał-major Eirik Johan Kristoffersen (ur. 1969 r.).

ICH SEAL doradcą Trumpa?

SEAL doradcą Trumpa? SEAL doradcą Trumpa?

Prezydent USA Donald Trump ogłosił zamiar mianowania Louisa Bremera na stanowisko Asystenta Sekretarza Obrony ds. operacji specjalnych i walk o niskiej intensywności byłego Naval Special Warfare Officer...

Prezydent USA Donald Trump ogłosił zamiar mianowania Louisa Bremera na stanowisko Asystenta Sekretarza Obrony ds. operacji specjalnych i walk o niskiej intensywności byłego Naval Special Warfare Officer (SEAL). Jest to najważniejsze stanowisko cywilnego nadzoru nad działaniami amerykańskich sił specjalnych.

Redakcja IV Ogólnopolskie Kongres Antyterrorystyczny SAFE PLACE 2020

IV Ogólnopolskie Kongres Antyterrorystyczny SAFE PLACE 2020 IV Ogólnopolskie Kongres Antyterrorystyczny SAFE PLACE 2020

Czwarta edycja Kongresu bezpieczeństwa antyterrorystycznego obiektów użyteczności publicznej Safe Place 2020 jest zaplanowana w Hotelu Windsor w Jachrance w dniach 02-04 listopada 2020 roku.

Czwarta edycja Kongresu bezpieczeństwa antyterrorystycznego obiektów użyteczności publicznej Safe Place 2020 jest zaplanowana w Hotelu Windsor w Jachrance w dniach 02-04 listopada 2020 roku.

Redakcja XI Festyn Komandosa

XI Festyn Komandosa XI Festyn Komandosa

W tym roku odbędzie się już XI edycja Festynu Komandosa. To cykliczna impreza odbywająca się w Dziwnowie w ostatni weekend sierpnia (21-23 sierpnia 2020 r.), która z roku na rok przyciąga coraz więcej...

W tym roku odbędzie się już XI edycja Festynu Komandosa. To cykliczna impreza odbywająca się w Dziwnowie w ostatni weekend sierpnia (21-23 sierpnia 2020 r.), która z roku na rok przyciąga coraz więcej miłośników Wojsk Specjalnych.

Redakcja Salon MSPO 2020 z Brytyjską Wystawą Narodową

Salon MSPO 2020 z Brytyjską Wystawą Narodową Salon MSPO 2020 z Brytyjską Wystawą Narodową

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego od 28 lat, we wrześniu, staje się miejscem prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata. To nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu...

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego od 28 lat, we wrześniu, staje się miejscem prezentacji największych dokonań przemysłu zbrojeniowego z całego świata. To nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, ale także biznesowe spotkania i umowy zawierane pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów. Trzecia wystawa Europy, po targach w Paryżu i Londynie, odbędzie się od 8 do 10 września 2020 roku. Ważnym elementem Salonu tradycyjnie będzie Wystawa Narodowa tym razem swój...

Redakcja Policjanci z Katowic najlepsi w podciąganiu na drążku

Policjanci z Katowic najlepsi w podciąganiu na drążku Policjanci z Katowic najlepsi w podciąganiu na drążku

Pod koniec czerwca w Radzyniu Podlaskim odbyły się VIII Ogólnopolskie Mistrzostwa w Podciąganiu na Drążku, w których udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych oraz sportowcy cywilni. Wygrali policjanci...

Pod koniec czerwca w Radzyniu Podlaskim odbyły się VIII Ogólnopolskie Mistrzostwa w Podciąganiu na Drążku, w których udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych oraz sportowcy cywilni. Wygrali policjanci Oddziału Prewencji Policji w Katowicach.

Wybrane dla Ciebie

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami » Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań » Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Testujemy telefon do zadań specjalnych » Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań » Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Dobierz buty do zimowej wyprawy » Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć » Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę? Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym najlepiej zwabić jelenia » Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops