Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zawody crossfitowe w 6 BPD

„Hero WoD” – hołd dla bohaterów

Krzysztof Mątecki | 2023-02-08
Funkcjonariusz GISW Kraków podciągający się na drążku w czasie Hero WoD. Fot. 6BPD

Funkcjonariusz GISW Kraków podciągający się na drążku w czasie Hero WoD. Fot. 6BPD

Od kilku lat spadochroniarze 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa organizują zawody z cyklu „Hero WoD”, które wzorowane są na crossfitowych zestawach ćwiczeń żołnierzy Armii Stanów Zjednoczonych. W ten sposób żołnierze czczą pamięć o swoich poległych przyjaciołach.

Zobacz także

Anna Grabowska-Siwiec W Warszawie odbył się II Kongres AT

W Warszawie odbył się II Kongres AT W Warszawie odbył się II Kongres AT

II Międzynarodowy Kongres Antyterrorystyczny, który odbył się w dniach 9-10 kwietnia 2024 r. w przestrzeniach Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jest dowodem na to, że o zagrożeniach...

II Międzynarodowy Kongres Antyterrorystyczny, który odbył się w dniach 9-10 kwietnia 2024 r. w przestrzeniach Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jest dowodem na to, że o zagrożeniach terrorystycznych warto i trzeba rozmawiać. Kongres zgromadził przedstawicieli wielu ośrodków naukowych, jak na przykład: Akademia Policji w Szczytnie, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Uniwersytet Warszawski, Akademia Pożarnicza,...

Krzysztof Mątecki news ORP “Orzeł” wraca do służby

ORP “Orzeł” wraca do służby ORP “Orzeł” wraca do służby

Marynarka Wojenna RP na swoich profilach w mediach społecznościowych poinformowała, że po ponad dwóch latach prac remontowych jedyny polski okręt podwodny, ORP “Orzeł”, wrócił do służby.  Łączny koszt...

Marynarka Wojenna RP na swoich profilach w mediach społecznościowych poinformowała, że po ponad dwóch latach prac remontowych jedyny polski okręt podwodny, ORP “Orzeł”, wrócił do służby.  Łączny koszt remontu okrętu przekroczył 22 mln złotych.

Redakcja Druga edycja kongresu AT w Warszawie

Druga edycja kongresu AT w Warszawie Druga edycja kongresu AT w Warszawie

W dniach od 9 do 10 kwietnia 2024 roku  odbędzie się II Międzynarodowy Kongres Antyterrorystyczny  „Działania antyterrorystyczne i kontrterrorystyczne. Jest to największe cykliczne wydarzenie z tego obszaru...

W dniach od 9 do 10 kwietnia 2024 roku  odbędzie się II Międzynarodowy Kongres Antyterrorystyczny  „Działania antyterrorystyczne i kontrterrorystyczne. Jest to największe cykliczne wydarzenie z tego obszaru w Polsce.

Czym jest „Hero WoD”?

Ćwiczenia sportowe z cyklu „Hero WoD” to bardzo intensywne treningi, często z obciążeniem w postaci kamizelki taktycznej z wkładami balistycznymi. Ich nazwa to połączenie pseudonimu lub imienia żołnierza z angielskim słowem hero (bohater) oraz akronimem od Workout Of the Day (WoD – trening dnia).

Głównym celem organizowanych przez spadochroniarzy 6.BPD zawodów z cyklu „Hero WoD” jest chęć kultywowania pamięci o poległych żołnierzach 6. bpd w związku z rocznicami ich śmierci. Każdorazowo, przed rozpoczęciem zdrowej i sportowej rywalizacji, w której uczestniczą dowódcy batalionów, a nawet dowódca brygady, jak miało to miejsce podczas „Saper” hero WoD w 2022 roku, zebrani zostają zapoznani z życiorysem i przebiegiem służby żołnierza, ku czci którego został ułożony dany trening.

Celem wydarzeń jest także spotkanie z rodziną poległych, propagowanie szeroko rozumianej kultury fizycznej, tak ważnej w jednostce powietrznodesantowej oraz integracja różnych rodzajów wojsk i służb mundurowych.

Do startu w zawodach sportowych z cyklu „Hero WoD” spadochroniarze 6.BPD zapraszają nie tylko przedstawicieli innych jednostek wojskowych, ale także różnych służb mundurowych, a nawet ratowników medycznych z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

W 6. BPD zaczęło się od „Mirona”

Pomysłodawcą inicjatywy „Hero WoD” w 6. bpd jest żołnierz 16. Batalionu Powietrznodesantowego, który w 2020 roku, wraz z zaprzyjaźnionym trenerem crossfit, przygotował pierwsze treningi dla poległych Spadochroniarzy. Zanim wspomniany żołnierz postanowił spróbować przenieść tę ideę do koszar 16. BPD, słyszał wcześniej o zestawie ćwiczeń o nazwie „Barcja”, który powstał ku pamięci polskich żołnierzy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, którzy polegli 21 grudnia 2011 roku w Afganistanie.

Znał także jeden z prawdopodobnie pierwszych polskich Hero WoD’ów, który został umieszczony na oficjalnej stronie zawodów z cyklu „Hero WoD”: www.wodwell.com. Zestaw ćwiczeń ułożono w celu uhonorowania st. chor. szt. Mirosława Łuckiego „Mirona” – operatora zespołu bojowego C w Jednostce Wojskowej Komandosów z Lublińca, który zginął 23 sierpnia 2013 roku w Ghazni w Afganistanie, wskutek śmiertelnych ran odniesionych podczas wybuchu improwizowanego ładunku wybuchowego (IED).

Miron lubił biegi przełajowe oraz dużą intensywność crossfitowych treningów. Jego motto treningowe brzmiało: „100% albo nie warto się kłopotać”.

 

Upamiętnienie poległych kolegów

Foka” „Hero WoD”

Kolejne zawody z tego cyklu nazwane „Foka” „Hero WoD” (ang. Workout of the Day) miały na celu upamiętnienie żołnierza 16. Batalionu Powietrznodesantowego 6. Brygady Powietrznodesantowej – kpr. Piotra Marciniaka ps. Foka, który poległ 10 września 2009 r., wykonując zadanie bojowe w składzie patrolu QRF (ang. Quick Reaction Forces), czyli sił szybkiego reagowania podczas V zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Afganistanie.

Piotr Marciniak urodził się 8 kwietnia 1979 roku w Krakowie. Służbę wojskową rozpoczął w lipcu 1998 roku w 10. Batalionie Desantowo-Szturmowym w Rząsce. Od grudnia 1998 roku kontynuował swoją służbę w 16. Batalionie Powietrznodesantowym w Krakowie. W lipcu 1999 roku został skierowany do wykonywania zadań w ramach PKW SFOR w Bośni i Hercegowinie. W lutym 2002 roku ponownie, w ramach PKW SFOR w Bośni. Następnie w 2003 roku – w ramach III zmiany PKW w Iraku.

Od kwietnia 2009 roku służył w siłach szybkiego reagowania na stanowisku strzelca w składzie V zmiany PKW Afganistan. St. szer. Marciniak poległ 10 września 2009 roku podczas wymiany ognia, spiesząc z pomocą ostrzelanemu patrolowi amerykańsko-afgańskiemu. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, a także Gwiazdą Iraku i Afganistanu oraz awansowany do stopnia kaprala. Wyróżniony wpisem do Księgi Honorowej Wojska Polskiego.

„Foka” WoD rozpoczyna się od kombinacji dwóch ćwiczeń, wykonywanych w parach: biegu na dystansie 400 metrów po wyznaczonej przez organizatora trasie i podporu leżąc przodem na wyprostowanych rękach, tzw. planka. Podczas gdy jeden z zawodników biegnie, partner czeka na niego w podporze leżąc przodem.

Po jednym okrążeniu następuje zmiana, którą kontynuuje się do momentu przebiegnięcia przez parę łącznie dystansu 2009 metrów. Następnie para zawodników musi wykonać łącznie 10 obwodów (po 5 obwodów na osobę), składających się z następujących ćwiczeń:

 • 10 padnij-powstań, tzw. burpee’s,
 • 10 podciągnięć nachwytem,
 • 9 przysiadów,
 • 9 przerzutów plecaka przez bark, podniesionego z ziemi.

Powtórzenia te można wykonać na dwa sposoby: zmiana z partnerem po każdym ćwiczeniu lub zmiana po całej serii czterech ćwiczeń (po pełnym obwodzie).

„Róża”„Hero WoD”

Zawody „Róża”„Hero WoD” mają na celu upamiętnienie żołnierza 16. Batalionu Powietrznodesantowego 6. Brygady Powietrznodesantowej – por. Daniela Różyńskiego, który poległ 12 września 2004 roku podczas wykonywania zadania w składzie III zmiany PKW Irak.

Daniel Różyński urodził się 18 stycznia 1980 roku w Gdańsku. W 2003 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych jako prymus, wybierając na miejsce służby stanowisko dowódcy plutonu szturmowego w 16. bpd w Krakowie. 14 lipca 2004 roku rozpoczął służbę w PKW Irak w 1. Batalionowej Grupie Bojowej Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe na stanowisku dowódcy plutonu. Poległ 12 września 2004 roku w wyniku ataku terrorystów na patrol saperski. Został pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika oraz wyróżniony wpisem do księgi honorowej Ministra Obrony Narodowej. Śp. por. Daniel Różyński był kawalerem.

Trening „Róża” hero WoD wykonywany jest z obciążeniem w postaci kamizelki typu „plate carrier” lub z plecakiem o wadze: kobiety – 6 kg, mężczyźni – 9 kg i w pełnym umundurowaniu, tj. bluza od munduru lub combat shirt, spodnie od munduru oraz wojskowe buty za kostkę lub trekkingowe w kolorze czarnym/brąz. Obowiązujący limit czasowy wynosi 24 minuty, które rozpoczyna pokonanie wspólnie przez parę zawodników biegiem 2004 metrów, a w pozostałym czasie wykonanie jak największej liczby obwodów, składających się z synchronicznych w parze powtórzeń:

 • 12 ugięć ramion w podporze (pompek);
 • 9 wykroków w marszu;
 • 12 wznosów kolan do klatki piersiowej będąc w zwisie na drążku;
 • 9 brzuszków ze złączonymi podeszwami stóp (tzw. power sit-ups).

„Słowik” „Hero WoD”

Zawody „Słowik” „Hero WoD” mają na celu upamiętnienie żołnierza 16. Batalionu Powietrznodesantowego 6. Brygady Powietrznodesantowej – st. kpr. Szymona Słowika, który poległ 26.02.2008 roku podczas wykonywania zadania w składzie II zmiany PKW Afganistan.

Szymon Słowik urodził się 20 maja 1974 roku w Żywcu. Służbę wojskową rozpoczął 26 stycznia 1995 roku w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Od 11 kwietnia 1995 roku pełnił obowiązki elektryka okrętowego w Grupie Okrętów Rozpoznawczych w JW 4118 w Gdyni. 24 kwietnia 1996 roku został przeniesiony do rezerwy. Do służby powrócił 1 września 2005 roku jako elew w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Po jej ukończeniu, 2 września 2006 roku, rozpoczął służbę w 16. Batalionie Powietrznodesantowym w Krakowie na stanowisku dowódcy drużyny.

Przeczytaj także: Warsztaty ratownicze w Twierdzy Modlin >>

II zmiana PKW Afganistan była pierwszą misją kpr. Szymona Słowika poza granicami kraju. 26 lutego 2008 roku około godziny 19:15 czasu lokalnego, podczas powrotu konwoju z akcji humanitarnej, jeden z jadących w kolumnie pojazdów typu Humvee najechał na minę. Do zdarzenia doszło około 3 km na południowy zachód od bazy Szarana w prowincji Paktika. W wyniku wybuchu kpr. Szymon Słowik poniósł śmierć.

Został pośmiertnie awansowany ze stopnia kaprala do stopnia starszego kaprala, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz „Brązową Gwiazdą” Armii Amerykańskiej. Śp. Szymon Słowik zostawił żonę i dwoje dzieci.

Trening „Słowik” hero WoD został ułożony w systemie 26’ AMRAP (ang. as many rounds as possible), czyli jak najwięcej rund w ciągu 26 minut, wykonanych w parach.

 • 26 podrzutów plecaka nad głową;
 • 26 wznosów kolan do klatki piersiowej będąc w zwisie na drążku;
 • 2 km bieg (para biegnie jednocześnie, każdy zawodnik przebiega po 1 km);
 • 20 przysiadów z plecakiem;
 • 20 podciągnięć nachwytem;
 • 80 padnij-powstań-podskocz, tzw. burpee’s, z przeskokiem nad plecakiem (po 40 powtórzeń na jednego ćwiczącego).

 Podobnie jak podczas „Róża” hero WoD, trening ten wykonywany jest z obciążeniem i w pełnym umundurowaniu. Od początku do końca workoutu, każdy członek drużyny ma na sobie kamizelkę lub plecak o wadze 9/6 kg. Prawidłowe ukończenie wszystkich powtórzeń jednego zadania umożliwia przejście do kolejnego ćwiczenia.

Treningi z serii Hero WoD organizowane są w batalionach 6. Brygady Powietrznodesantowej nie tylko w celu upamiętnienia żołnierzy, którzy polegli podczas wykonywania obowiązków poza granicami państwa, ale także dla uczczenia tych, którzy oddali swoje życie wykonując zadania w kraju.

„Kubas” hero WoD

W sierpniu 2021 roku w 6. Batalionie Dowodzenia w Krakowie po raz pierwszy zorganizowano trening „Kubas” hero WoD ku pamięci kpr. Krzysztofa Kubackiego, który zginął 11 lipca 2012 roku w wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas desantowania.

Tego dnia, st. szer. Krzysztof Kubacki wykonywał swój 25 skok ze spadochronem na lotnisku Pobiednik Wielki. Najpierw przekazano informację, że Krzysztof uległ poważnemu wypadkowi na skokach, a w godzinach popołudniowych dotarła wiadomość, że był to wypadek śmiertelny. 14 lipca 2012 roku mianowany pośmiertnie do stopnia kaprala, 

Krzysztof Kubacki został pochowany na cmentarzu w rodzinnej miejscowości Raciechowice. Kpr. Krzysztof Kubacki wstąpił w szeregi bordowych beretów 14 listopada 2006 roku, rozpoczynając służbę zasadniczą w 6. Batalionie Dowodzenia. Rok później przejął obowiązki na kompanii saperów w drużynie rozpoznania inżynieryjnego na stanowisku zwiadowca-nurek, gdzie służył jako żołnierz nadterminowy, a od 2009 roku jako żołnierz zawodowy.

Przełożeni pamiętają Krzysztofa jako żołnierza zdyscyplinowanego, zaangażowanego w służbę, sumiennie wykonującego obowiązki i chętnego do nabywania nowych umiejętności. Koledzy i koleżanki pełniący służbę z Krzysztofem wspominają go jako człowieka zawsze uśmiechniętego, pozytywnego i pełnego energii do działania, chętnego do pomocy, a do tego bardzo skromnego.

Trening „Kubas” hero WoD w systemie 25’ AMRAP (ang. as many rounds as possible), polega na wykonaniu w czasie 25 minut jak najwięcej obwodów, składających się z:

 • 400 metrów biegu,
 • 11 podciągnięć siłowych nachwytem,
 • wykroków na odcinku 70 metrów,
 • 11 podciągnięć siłowych nachwytem,
 • 70 ugięć ramion w podporze (pompek),
 • 11 podciągnięć siłowych nachwytem.

„Saper” hero WoD

Najnowszym treningiem z serii „hero WoD” w batalionach 6. Brygady Powietrznodesantowej jest „Saper” hero WoD, dedykowany Spadochroniarzom z 28. i 29. Patrolu Saperskiego z 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic. 8 października 2019 roku, saperzy 6. bpd otrzymali zgłoszenie o pociskach artyleryjskich znalezionych w lesie koło Kuźni Raciborskiej.

Kiedy żołnierze próbowali je unieszkodliwić, doszło do wybuchu. W wyniku eksplozji dwóch mężczyzn zginęło na miejscu, kolejny zmarł w szpitalu, trzej pozostali zostali ranni i do dzisiaj trwa ich rekonwalescencja. W Kuźni Raciborskiej najwyższą ofiarę na ołtarzu służby złożyli: kpr. Adam Olszówka, kpr. Krzysztof Chlewicki, st. chor. szt. Dawid Tokarski.

Kpr. Adam Olszówka urodził się 30 czerwca 1981 roku w Rudzie Śląskiej. W dniu 30 września 2003 roku został powołany do zasadniczej służby wojskowej w 6. Batalionie Powietrznodesantowym. Od 2009 r. służył w drużynie saperów w 6. bpd, a od kwietnia 2019 r. w patrolu saperskim. W 2012 r. uczestniczył w zmianie PKW w Afganistanie. Zginął 8 października 2019 roku w Kuźni Raciborskiej podczas podjęcia niewybuchu.

Kpr. Krzysztof Chlewicki urodzony 8 stycznia 1986 w Rudzie Śląskiej. 8 maja 2007 roku rozpoczął służbę w 6. Batalionie Powietrznodesantowym w Gliwicach w ramach zasadniczej służby wojskowej, następnie nadterminowej i zawodowej na stanowisku sapera. Od 2010 roku związany był z patrolem saperskim. Zginął 8 października 2019 roku w Kuźni Raciborskiej podczas podjęcia niewybuchu.

St. chor. sztab. Dawid Tokarski urodzony 26 czerwca 1983 roku w Rydułtowach. Zasadniczą służbę wojskową odbył na przełomie 2003 i 2004 roku, po której niedługo później ukończył Szkołę Podoficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Pierwsze pół roku służby zawodowej spędził w 16. Brygadzie Zmechanizowanej, po czym przeniósł się do 6. bpd w Gliwicach.

Od 2012 roku wykonywał obowiązki w strukturze patrolu saperskiego. Zmarł 16 października 2019 roku w wyniku urazów poniesionych w trakcie usuwania niewybuchu, który eksplodował.

„Saper” hero WoD, trwający 20 minut 19 sekund, wykonywany jest w parach w systemie „I go – you go”, tzn. zawodnik nie może zacząć wykonywać ćwiczenia, dopóki jego partner nie skończy określonej liczby powtórzeń. Polega on na wykonaniu przez zespół jak największej liczby serii:

 • 8 podciągnięć siłowych nachwytem,
 • 10 pompek na poręczach,
 • 20 padnij-powstań-podskocz, tzw. burpee’s,
 • 19 przysiadów,
 • 2 x 107 metrów biegu z atrapą miny przeciwczołgowej.

Nie tylko „Hero WoD”

W 2021 i 2022 roku, spadochroniarze 6. BPD dołączyli także do organizowanego przez majora rezerwy Wojciecha Zacharków, ps. Zachar, wyzwania pod nazwą „Murph Challenge Poland”, którego celem jest uczczenie wszystkich poległych żołnierzy i weteranów poszkodowanych w misjach poza granicami państwa.

W krakowskich koszarach 16. BPD, dwukrotnie już odbyły się stacjonarne eliminacje do finału („Murp Challenge” odbywa się w dwóch formułach – stacjonarnej i online), w którym rywalizują ochotnicy z całej Polski, nie tylko ze służb mundurowych.

Źródło: 6BPD

Zdjęcia: 6BPD, Tomasz Qna Chochół

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Podsumowanie Biegu Morskiego Komandosa 2020

Podsumowanie Biegu Morskiego Komandosa 2020 Podsumowanie Biegu Morskiego Komandosa 2020

XI edycja Biegu Morskiego Komandosa, która odbyła się w dniach 29-30 września 2020 r. w Gdyni przeszła do historii.

XI edycja Biegu Morskiego Komandosa, która odbyła się w dniach 29-30 września 2020 r. w Gdyni przeszła do historii.

Wojciech Jagielski Odbyły się zawody Long Range Europen Championship

Odbyły się zawody Long Range Europen Championship Odbyły się zawody Long Range Europen Championship

W dniach 04-06 września 2020 r. odbyły się na poligonie w Drawsku Pomorskim pierwsze Mistrzostwa Europy w strzelaniu długodystansowym. Tak wysoka ranga zawodów była możliwa dzięki owocnej współpracy polskiego...

W dniach 04-06 września 2020 r. odbyły się na poligonie w Drawsku Pomorskim pierwsze Mistrzostwa Europy w strzelaniu długodystansowym. Tak wysoka ranga zawodów była możliwa dzięki owocnej współpracy polskiego PZSS i niemieckiego związku BDS.

Redakcja VIII edycja GROM CHALLENGE- Siła i Honor - podsumowanie

VIII edycja GROM CHALLENGE- Siła i Honor - podsumowanie VIII edycja GROM CHALLENGE- Siła i Honor - podsumowanie

12 września br., już po raz ósmy Ośrodek Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze był miejsce realizacji najtrudniejszego biegu terenowego z przeszkodami - GROM Challenge – Siła i Honor.

12 września br., już po raz ósmy Ośrodek Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze był miejsce realizacji najtrudniejszego biegu terenowego z przeszkodami - GROM Challenge – Siła i Honor.

Redakcja Święto Wojsk Obrony Terytorialnej

Święto Wojsk Obrony Terytorialnej Święto Wojsk Obrony Terytorialnej

Wczoraj w Radomiu na Placu Corazziego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji obchody 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, Święta Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wręczenia sztandaru wojskowego...

Wczoraj w Radomiu na Placu Corazziego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji obchody 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, Święta Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wręczenia sztandaru wojskowego 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego. W uroczystości wzięli udział Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła, Dowódcy Brygad OT, kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy oraz żołnierze.

Redakcja On Duty – III Konferencja praktyków ratownictwa wodnego

On Duty – III Konferencja praktyków ratownictwa wodnego On Duty – III Konferencja praktyków ratownictwa wodnego

W dniach 16-17.10.2020 r. w murach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się III konferencja środowiska praktyków ratownictwa wodnego pt. On Duty. Jest to największa tego typu impreza wymiany dobrych...

W dniach 16-17.10.2020 r. w murach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się III konferencja środowiska praktyków ratownictwa wodnego pt. On Duty. Jest to największa tego typu impreza wymiany dobrych praktyk, pokazów i testów sprzęt u oraz technik ratunkowych organizowana przez Life Guard Gdynia, AMW i Polską Federację Ratownictwa Wodnego oraz Morską Bazę Mechelinki.

Redakcja Ekstremalna strzelnica Navala

Ekstremalna strzelnica Navala Ekstremalna strzelnica Navala

12 listopada ukaże się nowa książka napisana przez dwóch byłych operatorów JW Grom: Navala i Tyluta. Będzie to poradnik strzelecki pt. "Ekstremalna strzelnica Navala".

12 listopada ukaże się nowa książka napisana przez dwóch byłych operatorów JW Grom: Navala i Tyluta. Będzie to poradnik strzelecki pt. "Ekstremalna strzelnica Navala".

Redakcja 11 listopada - Święto Niepodległości

11 listopada - Święto Niepodległości 11 listopada - Święto Niepodległości

„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego...

„Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości” – głosiła ustawa z 23 kwietnia 1937 roku.

Redakcja 102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej 102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W sobotę, 28 listopada br., mięły 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na...

W sobotę, 28 listopada br., mięły 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.

Redakcja Dzień Podchorążego na pamiątkę powstania

Dzień Podchorążego na pamiątkę powstania Dzień Podchorążego na pamiątkę powstania

Dzień Podchorążego to święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała...

Dzień Podchorążego to święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego, rosyjskiego dowódcy polskiej armii W ten sposób rozpoczęło się Powstanie Listopadowe.

Redakcja Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy

Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy

Kongres Safe Place został przełożony na kolejny rok. Jednak organizatorzy nie poddają się pandemii i przygotowali Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy i przygotowania obiektów na różnorodne...

Kongres Safe Place został przełożony na kolejny rok. Jednak organizatorzy nie poddają się pandemii i przygotowali Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy i przygotowania obiektów na różnorodne zagrożenia. Wydarzenie odbędzie się 17 grudnia w godz. 9.00-15.00 na platformie ZOOM w dostępie całkowicie bezpłatnym.

Redakcja Charytatywna Gala Sztuk Walki "Weteran"

Charytatywna Gala Sztuk Walki "Weteran" Charytatywna Gala Sztuk Walki "Weteran"

Wraz z GRW GROM - Fundajca Bracia, Fight Club Radzymin i Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa zapraszamy 19 grudnia 2020 r. do Rokis Radzymin na Charytatywną Galę Sztuk Walki "Weteran". Wydarzenie...

Wraz z GRW GROM - Fundajca Bracia, Fight Club Radzymin i Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa zapraszamy 19 grudnia 2020 r. do Rokis Radzymin na Charytatywną Galę Sztuk Walki "Weteran". Wydarzenie poświęcone jest polskim weteranom o raz rodzinom poległych polskich weteranów.

Redakcja Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa

Burzliwa historia naszego narodu udowodniła, że powinniśmy być dumni z polskich żołnierzy, którzy zawsze stawali w obronie Ojczyzny oraz umacniali bezpieczeństwo i pokój w krajach, gdzie wartości te były...

Burzliwa historia naszego narodu udowodniła, że powinniśmy być dumni z polskich żołnierzy, którzy zawsze stawali w obronie Ojczyzny oraz umacniali bezpieczeństwo i pokój w krajach, gdzie wartości te były niszczone – często bardzo daleko od polskiej ziemi, w warunkach realnej wojny i zagrożenia.

Redakcja Uczcili pamięć Generała NILa

Uczcili pamięć Generała NILa Uczcili pamięć Generała NILa

Jednostka Wojskowa NIL z krakowskim oddziałem IPN oraz Zespołem Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie uczcili 68. rocznicę śmierci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Jednostka Wojskowa NIL z krakowskim oddziałem IPN oraz Zespołem Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie uczcili 68. rocznicę śmierci gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Redakcja Magdalenka. Pamiętamy!

Magdalenka. Pamiętamy! Magdalenka. Pamiętamy!

Mija 18 lat od tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w w Magdalence pod Warszawą. Podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów a siedemnastu zostało...

Mija 18 lat od tragicznych wydarzeń, do jakich doszło w w Magdalence pod Warszawą. Podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów a siedemnastu zostało rannych.

Redakcja news 11 marca – Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu

11 marca – Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu 11 marca – Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu

W Polsce z terroryzmem jest jak z COVID-em – nikt nie widział, ale z jego powodu umierają ludzie. Teza jest mocna, ale i rzeczywistość bywa brutalna. Terroryzm był, jest i będzie. Dlatego dzisiaj – ku...

W Polsce z terroryzmem jest jak z COVID-em – nikt nie widział, ale z jego powodu umierają ludzie. Teza jest mocna, ale i rzeczywistość bywa brutalna. Terroryzm był, jest i będzie. Dlatego dzisiaj – ku pamięci ofiar terroryzmu – kilka instrukcji na temat tego jak się przygotować do zagrożenia tego typu.

Redakcja 22 lata w NATO

22 lata w NATO 22 lata w NATO

22 lata temu otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie do członkostwa w Sojuszu. W mieście Independence, 12 marca 1999 r., w amerykańskim stanie Missouri, minister spraw zagranicznych RP Bronisław Geremek przekazał...

22 lata temu otrzymaliśmy oficjalne zaproszenie do członkostwa w Sojuszu. W mieście Independence, 12 marca 1999 r., w amerykańskim stanie Missouri, minister spraw zagranicznych RP Bronisław Geremek przekazał na ręce sekretarza stanu USA akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Tego dnia Polska zakończyła swoją wędrówkę do NATO stając się formalnie stroną Traktatu waszyngtońskiego i członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Redakcja 78 Rocznica "Akcji pod Arsenałem"

78 Rocznica "Akcji pod Arsenałem" 78 Rocznica "Akcji pod Arsenałem"

26 marca 1943 roku harcerze z Grup Szturmowych Szarych Szeregów przeprowadzili akcję uwolnienia Jana Bytnara "Rudego". Operację Meksyk II, znaną jako "Akcja pod Arsenałem", przeprowadziło 28 członków Oddziału...

26 marca 1943 roku harcerze z Grup Szturmowych Szarych Szeregów przeprowadzili akcję uwolnienia Jana Bytnara "Rudego". Operację Meksyk II, znaną jako "Akcja pod Arsenałem", przeprowadziło 28 członków Oddziału Specjalnego „Jerzy”, z którego wywodzą się bataliony Zośka i Parasol.

Redakcja news Stulecie Sako

Stulecie Sako Stulecie Sako

W ciągu ostatnich 100 lat jakość stała się prawdziwym znakiem firmowym Sako. Firma przeszła długą drogę od początków rzemiosła do dzisiejszego wspomaganego komputerowo projektowania i produkcji, ale nigdy...

W ciągu ostatnich 100 lat jakość stała się prawdziwym znakiem firmowym Sako. Firma przeszła długą drogę od początków rzemiosła do dzisiejszego wspomaganego komputerowo projektowania i produkcji, ale nigdy nie zapomnieli o podstawach. Korzystają z najlepszej technologii i najnowszych innowacji, ale niektóre detale i części nadal wykonują ręcznie. Firma Sako wymaga doskonałości - zwłaszcza od siebie.

Redakcja news 11 rocznica katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem

11 rocznica katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem 11 rocznica katastrofy samolotu TU-154M pod Smoleńskiem

W Krakowie na Cmentarzu Rakowickim na grobach tragicznie zmarłych w katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku, wiązanki kwiatów złożył Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Sławomir Drumowicz.

W Krakowie na Cmentarzu Rakowickim na grobach tragicznie zmarłych w katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku, wiązanki kwiatów złożył Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Sławomir Drumowicz.

Redakcja 25 lat temu zginął Piotr Molak

25 lat temu zginął Piotr Molak 25 lat temu zginął Piotr Molak

Ćwierć wieku temu od wybuchu ładunku, podłożonego na stacji benzynowej w Warszawie zginął policyjny antyterrorysta. W 25. rocznicę śmierci podkom. Piotra Molaka w siedzibie CPKP „BOA” odbyła się uroczystość...

Ćwierć wieku temu od wybuchu ładunku, podłożonego na stacji benzynowej w Warszawie zginął policyjny antyterrorysta. W 25. rocznicę śmierci podkom. Piotra Molaka w siedzibie CPKP „BOA” odbyła się uroczystość poświęcona stołecznemu pirotechnikowi.

Radosław Tyślewicz SOF Delta CUP po raz VII

SOF Delta CUP po raz VII SOF Delta CUP po raz VII

W dniach 12-13 maja br. odbyły się już po raz siódmy zawody o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych SOF Delta CUP 2021, które udało się przeprowadzić pomimo trudnego czasu pandemii COVID-19.

W dniach 12-13 maja br. odbyły się już po raz siódmy zawody o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych SOF Delta CUP 2021, które udało się przeprowadzić pomimo trudnego czasu pandemii COVID-19.

Redakcja Inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych

Inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych Inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych

„Powinienem stanąć na baczność przed wami, polskimi bohaterami. Wykonywaliście pracę, z racji jej charakteru, często nieznaną szerokiej opinii publicznej. Dzięki niej Polska jest bezpieczniejsza, my czujemy...

„Powinienem stanąć na baczność przed wami, polskimi bohaterami. Wykonywaliście pracę, z racji jej charakteru, często nieznaną szerokiej opinii publicznej. Dzięki niej Polska jest bezpieczniejsza, my czujemy się bezpieczniejsi” – powiedział Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, otwierając 14 maja 2021 r. w Senacie inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. Rekonwersji Żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz Funkcjonariuszy Służb Specjalnych.

Redakcja Święto OSŻW w Warszawie

Święto OSŻW w Warszawie Święto OSŻW w Warszawie

Dziś swoje święto (ustanowione Decyzją Nr 159/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 kwietnia 2014 r) obchodzi Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Dziś swoje święto (ustanowione Decyzją Nr 159/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 kwietnia 2014 r) obchodzi Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Redakcja Seminarium eksperckie "Z cywila do Wojsk Specjalnych"

Seminarium eksperckie "Z cywila do Wojsk Specjalnych" Seminarium eksperckie "Z cywila do Wojsk Specjalnych"

Już jutro odbędzie się seminarium pt. "Z cywila do Wojsk Specjalnych" realizowane wspólnie przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych oraz Uniwersytet Wrocławski.

Już jutro odbędzie się seminarium pt. "Z cywila do Wojsk Specjalnych" realizowane wspólnie przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych oraz Uniwersytet Wrocławski.

Wybrane dla Ciebie

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami » Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie » Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.