17 września 2022 roku w Czerwonym Borze odbyła się jubileuszowa 10. edycja ekstremalnego biegu terenowego GROM Challenge Siła i Honor. Zawody te są niepowtarzalną okazją do sprawdzenia siebie na legendarnym poligonie jednostki JW2305 pod okiem jej weteranów.
55 lat temu powstała 56 Kompania Specjalna z wydzielonych struktur 1 Batalionu Szturmowego. Miejscem dyslokacji jednostki - JW 1379 były koszary w Bydgoszczy przy Sztabie Pomorskiego Okręgu Wojskowego.
55 lat temu powstała 56 Kompania Specjalna z wydzielonych struktur 1 Batalionu Szturmowego. Miejscem dyslokacji jednostki - JW 1379 były koszary w Bydgoszczy przy Sztabie Pomorskiego Okręgu Wojskowego.
W dniach 17-19 października 2022 r. odbyła się piąta, jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Kongresu Naukowo-Technicznego Safe Place 2022. W ciągu trzech dni wydarzenie odwiedziło łącznie prawie 400 uczestników...
W dniach 17-19 października 2022 r. odbyła się piąta, jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Kongresu Naukowo-Technicznego Safe Place 2022. W ciągu trzech dni wydarzenie odwiedziło łącznie prawie 400 uczestników reprezentujących ośrodki naukowe, eksperckie, instytucje bezpieczeństwa narodowego, sektor ochrony i zabezpieczeń technicznych oraz obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury krytycznej. Szeroki przekrój grup uczestniczących w Kongresie pozwolił na wzbogacenie wiedzy i nawiązanie owocnych...
Sukcesem zakończyła się misja gospodarcza w Seulu, której zwieńczeniem było Polsko-Koreańskie Forum Biznesowe, zorganizowane 23 września przez Polską Agencję Inwestycji
i Handlu. Spotkanie 150 przedsiębiorców...
Sukcesem zakończyła się misja gospodarcza w Seulu, której zwieńczeniem było Polsko-Koreańskie Forum Biznesowe, zorganizowane 23 września przez Polską Agencję Inwestycji
i Handlu. Spotkanie 150 przedsiębiorców z obu krajów pokazało jak dynamicznie rozwija się polsko-koreańska współpraca.
Formuła tej imprezy zakłada rywalizację między dwuosobowymi zespołami, które poddawane są wyczerpującym próbom na ponad 25-kilometrowej trasie. Poza biegiem, brodzeniem w kanałach i pływaniem w stawach, uczestnicy muszą wykazać się dobrym przygotowaniem sprawnościowym oraz intelektualnym.
Uczestnicy sprawdzani są w zakresie wiedzy medycznej (aplikacja opaski uciskowej, sprawdzanie pulsu, zastosowanie chwytów ewakuacyjnych), umiejętności strzeleckich (strzelanie z karabinka GROT, obsługa atrapy moździerza), orientacji w terenie (proste zadania nawigacyjne) i rozwiązywania zagadek logicznych (puzzle, zadania matematyczne, zapamiętywanie kolejności widzianych na trasie zdjęć i ciągów liczb).
GROM Challenge 2022
Dystans, mimo wydawałoby się średniej długości, zaplanowany jest w sposób weryfikujący słabości każdego uczestnika, bez względu na jego poziom. Po pierwszym przeczołganiu w błocie i pokonywaniu wpław lodowatego stawu, do końca mety towarzyszy mokry mundur i dyskomfort termiczny. Jednym z charakterystycznych etapów biegu jest wyzwanie na żwirowni, na której pokonywane są dziesiątki zbiegów i podbiegów w grząskim piasku. Część trasy wiedzie przez zamkniętą linie kolejową, a bieganie po podkładach wymusza nienaturalne skrócenie lub wydłużenie kroku. Co najmniej kilka kilometrów pokonywanych jest też błotnistymi kanałami i przepustami, przez które trzeba czasem przejść zanurzając się całkowicie. Zadbano też o efekt psychologiczny, ponieważ wielokrotnie trasa zdaje się zbliżać do punktu docelowego, odbijając ponownie w okoliczne lasy. Systematycznie wysiłek biegowy, mieszany jest z ćwiczeniami siłowymi, jak przeciąganie lin holowniczych, skrzyń z amunicją, opon, worków z piaskiem.
Pierwszy poligon jednostki GROM jest też miejscem walki z swoimi psychicznymi słabościami. Ciasne, ciemne kanały, bliski ostrzał z ślepej amunicji i granatów hukowo-błyskowych, zjazdy na „szybkiej linie” z wysokości, czołganie pod uruchomionymi pojazdami wojskowymi sprawdzają psychikę podczas zmęczenia. Elementem wyzwania jest też wspomniana rywalizacja zespołowa, ponieważ podczas wielogodzinnych zmagań przeplatają się wzajemne kryzysy.
Uwieńczeniem zmagań jest tor przeszkód, który sprawia trudność nawet wtedy, gdy wykonuje się go „na świeżo”. Po 25 km i kilku godzinach walki jest to miejsce bolesnych skurczów, wyciskania resztek sił i wyrafinowanego „dopalania” mięśni wymykami, ścianami, linami i drabinkami. W całości tych prób nie ma przypadkowości i ciąg wydarzeń potwierdza kunszt organizatorów, którzy przygotowując tę imprezę czerpali z bogatego doświadczenia z prowadzonych dekadami selekcji do elitarnej jednostki.
W tym miejscu warto właśnie wspomnieć o ludziach stojącymi za zawodami. Zarówno w biurze zawodów, na punktach zadaniowych, jak i na terenie poligonu, spotkać możemy operatorów, którzy tworzyli historię GROM. Pierwszych uczestników kursów z Delta Force, SAS, weteranów misji zagranicznych, bohaterów najsłynniejszych operacji i dowódców GROM (m.in. płk. rez. Piotra Gąstała, ppłk. rez. Krzysztofa Przepiórkę). Czerwony Bór jest też miejscem pamięci zmarłych na misjach i w kraju żołnierzy jednostki, ku czci których każda edycja zawód zaczyna się 21 powtórzeniami ugięć ramion w podporze. Wspomnieć należy także, że od lat narratorami wydarzeń na zawodach jest autor książek o wojskach specjalnych Jarosław Rybak oraz były wieloletni operator zespołu bojowego i obecnie postać medialna „Naval”. Gośćmi uroczystości wręczenia nagród byli już przedstawiciele władz lokalnych, ministrowie oraz Prezydent RP.
Gdy w 2013 roku pojawiłem się na pierwszej edycji GROM Challenge, na starcie zjawiło się kilkudziesięciu zawodników. Samo dotarcie na poligon, którego nie wykrywała nawigacja, było już trudnym zadaniem. Na miejscu nie było jeszcze pełnej infrastruktury administracyjno-sanitarnej. Obecnie Czerwony Bór stanowi doskonały przykład dobrze wykorzystanego potencjału drzemiącego w tym szczególnym miejscu oraz promocji służby w jednostkach specjalnych. Zawodnicy mogą teraz zwiedzać stoiska producentów wyposażenia specjalistycznego, wystawy sprzętu bojowego, galerie ze zdjęciami, uczestniczyć w imprezach towarzyszących (podciąganie na drążku, konkurs „pompek”).
10. edycja była szczęśliwa dla reprezentowanej przeze mnie organizacji (Formacja SGO), która stanęła na podium kategorii Open. Przez dekadę nie odpuściliśmy żadnego startu w tych zawodach i bezapelacyjnie stawimy się na starcie również w przyszłym roku.
Miniony weekend obfitował w świetne występy żołnierzy sportowców w Mistrzostwach Europy w strzelaniu pneumatycznym oraz z Halowych Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce.
Miniony weekend obfitował w świetne występy żołnierzy sportowców w Mistrzostwach Europy w strzelaniu pneumatycznym oraz z Halowych Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce.
W nocy z 5 na 6 marca 2003 r. w podwarszawskiej Magdalence podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów, a siedemnastu zostało rannych. Jak co roku ich...
W nocy z 5 na 6 marca 2003 r. w podwarszawskiej Magdalence podczas próby zatrzymania niebezpiecznych przestępców poległo dwóch policyjnych antyterrorystów, a siedemnastu zostało rannych. Jak co roku ich koledzy, kierownictwo Policji i resortu oddało im hołd.
W środę 11 marca br. Prezydent RP - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej spotkali się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu DEFENDER-Europe...
W środę 11 marca br. Prezydent RP - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej spotkali się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20. Pierwsze kolumny żołnierzy i sprzętu z USA wjechały na teren Polski 28 lutego br. przez przejście graniczne w Kołbaskowie. Wówczas oficjalnie rozpoczęło się w naszym kraju to największe amerykańskie ćwiczenie związane z przerzutem wojsk Sił Lądowych USA do Europy.
Komenda Główna Policji podpisała porozumienie z Targami Kielce w sprawie organizacji Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego. Centralnym punktem wydarzenia będzie konferencja poświęcona...
Komenda Główna Policji podpisała porozumienie z Targami Kielce w sprawie organizacji Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego. Centralnym punktem wydarzenia będzie konferencja poświęcona bezpieczeństwu.
Macedonia Północna stała się nowym 30 członkiem NATO po złożeniu 27 marca 2020 r. dokumentu przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Sojusznicy NATO podpisali...
Macedonia Północna stała się nowym 30 członkiem NATO po złożeniu 27 marca 2020 r. dokumentu przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego w Departamencie Stanu USA w Waszyngtonie. Sojusznicy NATO podpisali protokół przystąpienia Macedonii Północnej w lutym 2019 r. Wszystkie 29 krajów członkowskich głosowało za ratyfikowaniem członkostwa tego kraju.
1 lutego 2020 r. podczas wykonywania zadań specjalnych w Syryjskiej Republice Arabskiej” w zasadzce na obrzeżach Latakii zginęło czterech oficerów kontrterrorystycznego Centrum Specjalnego Przeznaczenia...
1 lutego 2020 r. podczas wykonywania zadań specjalnych w Syryjskiej Republice Arabskiej” w zasadzce na obrzeżach Latakii zginęło czterech oficerów kontrterrorystycznego Centrum Specjalnego Przeznaczenia Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej: 33-letni major Bułat Achmatianow i 36-letni por. Wsiewołod Trofimow z 5. grupy 1. wydziału Zarządu S („Smiercz”) w Moskwie oraz 42-letni mjr Rusłan Gimadijew i 35-letni kpt Dimitrij Minow z Zarządu K („Kaukaz”) w Jessentuki w kraju Stawropolskim.
2/3 lutego 2020 r. w nocy zmarł w Durbanie, półtora miesiąca przed ukończeniem 101. roku życia, najsłynniejszy żołnierz najemny XX wieku „Mad Mike” Thomas Michael Hoare. Zgodnie ze słowami jego syna Chrisa:...
2/3 lutego 2020 r. w nocy zmarł w Durbanie, półtora miesiąca przed ukończeniem 101. roku życia, najsłynniejszy żołnierz najemny XX wieku „Mad Mike” Thomas Michael Hoare. Zgodnie ze słowami jego syna Chrisa: „żył zgodnie z filozofią, że można z życia wyciągnąć więcej, gdy żyje się niebezpiecznie, więc to tym bardziej niezwykłe, że przeżył 100 lat i zmarł spokojnie we śnie, we własnym łóżku”.
8 lutego 2020 r. podczas operacji bojowej w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu zginęli w wyniku odniesionych ran dwaj sierżanci z 7th Special Forces Group (Airborne), z Eglin AFB na Florydzie.
8 lutego 2020 r. podczas operacji bojowej w prowincji Nangarhar na wschodzie Afganistanu zginęli w wyniku odniesionych ran dwaj sierżanci z 7th Special Forces Group (Airborne), z Eglin AFB na Florydzie.
Na początku 2020 r. firma Ułan-Udenskij awiacionnyj zawod [Улан-Удэнский авиационный завод (У-УАЗ)], należąca do holdingu „Śmigłowce Rosji” (АО „Вертолёты России”), zakupiła zestawy wyposażenia, które...
Na początku 2020 r. firma Ułan-Udenskij awiacionnyj zawod [Улан-Удэнский авиационный завод (У-УАЗ)], należąca do holdingu „Śmigłowce Rosji” (АО „Вертолёты России”), zakupiła zestawy wyposażenia, które posłużą do zmodernizowania – w oparciu o doświadczenia z działań bojowych specnazu w Syrii – 10 maszyn Mi-8AMT (wykorzystywanych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej od 2009 r.) do nowej wersji Mi-8 AMTSz-WN „Terminator”, łączącej cechy szturmowe i transportowe. Mają one jeszcze w tym roku trafić...
Kolejni żołnierze amerykańscy polegli w Iraku 8 marca 2020 r.: 34-letni kpt. Moises A. Navas „Mo” i Gunnery Sgt. Diego D. Pongo, obaj z MARSOC (United States Marine Corps Forces Special Operations Command).
Kolejni żołnierze amerykańscy polegli w Iraku 8 marca 2020 r.: 34-letni kpt. Moises A. Navas „Mo” i Gunnery Sgt. Diego D. Pongo, obaj z MARSOC (United States Marine Corps Forces Special Operations Command).
Zespół Aresztowań i Wsparcia AOT (Arrestatie- en Ondersteuningsteam) z brygady specjalnej BSB Królewskiej Żandarmerii Holandii (Koninklijke Marechaussee Brigade Speciale Beveiligingsopdrachten) trenował...
Zespół Aresztowań i Wsparcia AOT (Arrestatie- en Ondersteuningsteam) z brygady specjalnej BSB Królewskiej Żandarmerii Holandii (Koninklijke Marechaussee Brigade Speciale Beveiligingsopdrachten) trenował na początku lutego 2020 r. w ośrodku European Security Academy we Włościejówkach pod Książem Wielkopolskim.
5 marca 2020 r. dwa śmigłowce RAF Chinook z zespołem ratowniczym brytyjskich sił specjalnych i medykami przeniknęły do południowej Syrii, aby uratować żołnierza Special Air Service poszkodowanego w wyniku...
5 marca 2020 r. dwa śmigłowce RAF Chinook z zespołem ratowniczym brytyjskich sił specjalnych i medykami przeniknęły do południowej Syrii, aby uratować żołnierza Special Air Service poszkodowanego w wyniku eksplozji IED w bliżej nieokreślonej strefie walk.
Posłanie Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych do żołnierzy i pracowników resortu Obrony Narodowej Komponentu Wojsk Specjalnych w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Posłanie Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych do żołnierzy i pracowników resortu Obrony Narodowej Komponentu Wojsk Specjalnych w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
W środę, 15 kwietnia, w szeregi 3. Flotylli Okrętów weszła nowa jednostka. W Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku...
W środę, 15 kwietnia, w szeregi 3. Flotylli Okrętów weszła nowa jednostka. W Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się ceremonia pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku H-1 Gniewko.
W 2020 roku przypada 77. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenia wiosny 19 kwietnia 1943 roku naznaczyły Warszawę w sposób szczególny. Powstanie – pierwsze spośród kilku w gettach na terenie...
W 2020 roku przypada 77. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenia wiosny 19 kwietnia 1943 roku naznaczyły Warszawę w sposób szczególny. Powstanie – pierwsze spośród kilku w gettach na terenie Polski – było też pierwszym w okupowanej Europie. Po jego stłumieniu Niemcy zniszczyli doszczętnie cały teren getta – żeby rok później, po powstaniu 1944, dokończyć wyburzanie całej Warszawy. Walki toczyły się w centrum stolicy, jednocześnie będąc jednak „poza nią”, w dzielnicy zamkniętej, oddzielonej...
"Chłopaki z Marsa" to kolejna książka Navala, która jest kontynuacją cyklu wspomnień z działań na wodach Zatoki Perskiej i Iraku. Premiera książki planowana jest na 20 maja br.
"Chłopaki z Marsa" to kolejna książka Navala, która jest kontynuacją cyklu wspomnień z działań na wodach Zatoki Perskiej i Iraku. Premiera książki planowana jest na 20 maja br.
Dziś, 12 maja, przypada święto 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego. W tym roku uroczystości obchodzono nieco inaczej, bo bez uroczystego apelu, orkiestry wojskowej, kompanii honorowej i gości na trybunie....
Dziś, 12 maja, przypada święto 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego. W tym roku uroczystości obchodzono nieco inaczej, bo bez uroczystego apelu, orkiestry wojskowej, kompanii honorowej i gości na trybunie. Zwiadowcy z Lidzbarka Warmińskiego świętują dzień swojej jednostki zgodnie z wytycznymi najwyższych władz państwowych.
13 lat temu, 24 maja 2007 roku, decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, został powołany nowy rodzaj Sił Zbrojnych - Wojska Specjalne. Tego dnia "specjalsi" obchodzą także swoje święto. Z tej okazji gen....
13 lat temu, 24 maja 2007 roku, decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, został powołany nowy rodzaj Sił Zbrojnych - Wojska Specjalne. Tego dnia "specjalsi" obchodzą także swoje święto. Z tej okazji gen. bryg. dr inż. Sławomir DRUMOWICZ - Dowódca WS przekazał życzenia skierowane do żołnierzy, pracowników i sympatyków Wojsk Specjalnych.
W Gdańsku (2 czerwca) odbyła się uroczystość chrztu i wodowania holownika (H-3) Leszko. To ostatnia, z trzech nowoczesnych jednostek typu B860 przeznaczonych do służby w 3 Flotylli Okrętów.
W Gdańsku (2 czerwca) odbyła się uroczystość chrztu i wodowania holownika (H-3) Leszko. To ostatnia, z trzech nowoczesnych jednostek typu B860 przeznaczonych do służby w 3 Flotylli Okrętów.
Z okazji Jubileuszu 30. lecia sformowania Jednostki Wojskowej GROM, wszystkim żołnierzom i pracownikom oraz byłym żołnierzom tej zasłużonej Jednostki, składam serdeczne żołnierskie życzenia wielu dalszych...
Z okazji Jubileuszu 30. lecia sformowania Jednostki Wojskowej GROM, wszystkim żołnierzom i pracownikom oraz byłym żołnierzom tej zasłużonej Jednostki, składam serdeczne żołnierskie życzenia wielu dalszych osiągnięć w codziennej służbie i pracy oraz samych sukcesów w życiu osobistym i rodzinnym.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.
DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...
DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...
Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.