Special-Ops.pl

Rola naturalnego testosteronu w sportach siłowych – cześć 2

Paweł Piotrowski | 2016-10-24
Wszystko, co jemy i pijemy ma wpływ na poziom naszego testosteronu, co automatycznie przekłada się na efekty treningów

Wszystko, co jemy i pijemy ma wpływ na poziom naszego testosteronu, co automatycznie przekłada się na efekty treningów

Naturalny poziom testosteronu jest istotnym elementem genetycznym związanym z potencjałem rozbudowy masy mięśniowej i siły. Kluczowa jest również dieta - tak rodzaj spożywanych produktów (jedzenia, płynów), jak i ich ilość. Zależności między tm, co jemy i pijemy, także po treningu, analizuje nasz ekspert, Paweł Piotrowski - zapraszamy do lektury drugiej części artykułu.

Zobacz także

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

eobuwie.com.pl Jakie powinny być wygodne buty do biegania?

Jakie powinny być wygodne buty do biegania? Jakie powinny być wygodne buty do biegania?

Bieganie z roku na rok zyskuje w Polsce kolejnych miłośników. Coraz większa dostępność ubrań, butów i akcesoriów do biegania sprawia, że codzienny jogging może być przyjemniejszy i bezpieczniejszy dla...

Bieganie z roku na rok zyskuje w Polsce kolejnych miłośników. Coraz większa dostępność ubrań, butów i akcesoriów do biegania sprawia, że codzienny jogging może być przyjemniejszy i bezpieczniejszy dla Twoich stawów. Jak wybrać najlepsze i najwygodniejsze buty do biegania?

Wpływ testosteronu na wyniki sportowe

W większości dyscyplin sportowych wysoki poziom naturalnego testosteronu jest istotny w odnoszeniu sukcesów. Testosteron jako hormon anaboliczny pobudza syntezę białek i wpływa silnie na przyrost masy mięśniowej. Im w organizmie jest go więcej, tym dłużej i intensywniej zawodnik może trenować. Wzrastają możliwości siłowe, wytrzymałość oraz ulega poprawie regeneracja potreningowa. I z tych właśnie  powodów jest on często przyjmowany dodatkowo przez sportowców w postaci niedozwolonego dopingu (testosteron lub jego syntetyczne pochodne o podobnym działaniu). Z uwagi na skutki uboczne oraz łamanie prawa, jest to zachowanie wysoce naganne, nieuczciwe i nieetyczne. W niektórych krajach np. we Francji postępowanie takie karane jest nawet więzieniem. Warto jednakże wiedzieć czy w granicach fizjologicznych norm można w jakiś sposób wpływać na jego poziom w organizmie.

Czego unikać - co obniża poziom testosteronu

Niekorzystny jest bardzo długo trwający wysiłek fizyczny (intensywne biegi długodystansowe, szczególnie maraton, intensywna jazda na rowerze na bardzo długich trasach). Wg badań u mężczyzn, którzy w ciągu tygodnia przebiegali ponad 100 km tygodniowo, poziom testosteronu mieścił się najczęściej w dolnych 20% normy. Oczywiście innym (raczej błędnym) wnioskiem z badań mogłoby być również to, że mężczyźni z niskim naturalnym poziomem testosteronu lubią biegi długodystansowe. Zbyt krótki sen (poniżej 7-8 godzin) może zaburzać właściwy poziom produkcji testosteronu.

Przeczytaj także: Tempo wzrostu masy mięśniowej – część 1.

Stres silnie obniża poziom testosteronu, podobnie jak długie przerwy pomiędzy posiłkami (już 8-10 godzin bez posiłku znacząco obniża poziom testosteronu), szczególnie niebezpieczna jest głodówka trwająca dłużej niż 1 dzień. Podobnie zaburzają produkcję testosteronu zbyt obfite posiłki.

Dieta wegetariańska często obniża poziom testosteronu pomimo spożywania tej samej ilości białka, co w diecie mięsnej. Palenie papierosów powoduje zaburzenia wydzielania testosteronu i zmniejsza wchłanianie jelitowe wapnia. Osoby uzależnione od tytoniu mają obniżoną wydolność fizyczną, przez co nasila się u nich utrata wapnia z kości powodowana przez brak ruchu. Alkohol w dużych ilościach obniża produkcję testosteronu w organizmie, co sprzyja w dłuższym okresie czasu utracie masy mięśniowej, szczególnie efekt ten był zauważalny gdy alkohol wypijany był po treningu. Po alkoholu mogą również wystąpić zaburzenia snu, co może negatywnie wpływać na regenerację mięśni. Wg badań osoby mające w organizmie znacznie wyższy poziom molibdenu niż w populacji miały również o ponad 30% niższy poziom testosteronu. Warto wiec unikać produktów i wody skażonej tym pierwiastkiem. Zielona herbata, popularny i zdrowy napój blokuje pewne działania testosteronu zapobiegając jego konwersji do DHT, dzięki temu zmniejsza się ryzyko raka prostaty, ale wg badań poziom testosteronu nie wzrastał ale minimalnie obniżał się.

Lukrecja gładka stosowana np. w produkcji ciemnego piwa zakłóca biosyntezę testosteronu i DHEA w korze nadnerczy [2]. Posiada ponadto wiele składników estrogenowych, co ma negatywny wpływ na męski profil hormonalny. Z kolei pluskwica groniasta (składnik leków dla kobiet w okresie menopauzy) blokuje wydzielanie LH przez przysadkę mózgową. Wrogiem kulturysty jest niestety chmiel zwyczajny, czyli podstawowy surowiec do produkcji piwa. Chmiel należy do roślin, która ma największą ilość związków estrogenowych z których większość stanowi estradiol. A estradiol hamuje produkcję testosteronu w jądrach i zwiększa stopień jego związania z białkiem SHGB obniżając przez to ilość wolnego testosteronu.

Jako ciekawostkę warto podać, że do początku XVI wieku piwo wykonywane było z innych ziół – najczęściej krwawnika, żurawiny i rozmarynu, co dawało efekt pobudzający. Zastąpienie tych ziół chmielem dało efekt odwrotny – lekko usypiający i obniżający męskie libido. Wprowadzenie do produkcji piwa chmielu związane było z przejęciem jego produkcji przez klasztory, które pod koniec średniowiecza zmonopolizowały produkcję tego trunku. W czasach współczesnych zaobserwowano, że pracownicy browarów mają znacznie częściej problemy natury seksualnej (efekt przenikania przez skórę zawartego w chmielu estrogenu). Wg badań, bezpieczną dawką są maksymalnie dwie butelki piwa wypijane w ciągu doby, aby uniknąć negatywnego wpływu piwa na męskość. Grejpfrut wg niektórych badań zwiększa stężenie estrogenu w organizmie mężczyzny zakłócając jego skuteczną eliminację w wątrobie.

Do ciekawostek należy również fakt, że związki znajdujące się w zielonej herbacie, tzw. katechiny, hamują działanie enzymu o nazwie UGT2B17, który wiąże kwas glukozowy z testosteronem. Dzięki temu testosteron jest znacznie bardziej podatny na wydalanie z moczem. Sportowcy stosujący doping testosteronem, pijąc zielona herbatę mogą więc bardzo szybko pozbyć się nadmiaru testosteronu. Na ile jest to praktycznie stosowane -nie wiadomo. Przedstawiciele Światowej Agencji Antydopingowej uważają natomiast, że problemu nie ma, a wpływ zielonej na wypłukiwanie testosteronu jest raczej marginalny.

Zobacz również: Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.1

Spożywanie soi w dużych ilościach obniża poziom testosteronu (soja jest składnikiem aktywnym preparatów dla kobiet w okresie menopauzy mających za zadanie zwiększyć poziom żeńskich hormonów w organizmie, których produkcja z wiekiem maleje u kobiet). Nasiona lnu to samo zdrowie, jednakże zawierają również lingany, które  wiążą się z hormonami typu estrogen oraz testosteron, blokując rozwój, co bardzo cenne, m.in. komórek rakowych prostaty, ale i zmniejszając przez to nieco ilość dostępnego testosteronu.

Ciekawostka jest fakt, że u mężczyzn żonatych, a szczególnie po pojawieniu się dziecka w rodzinie poziom testosteronu ulega stałemu obniżeniu. Fakt ten oczywiście nie powinien w żadnym razie zniechęcać żadnego kawalera przed ślubem. Co najwyżej, powinien być impulsem do częstszych treningów na siłowni w celu wyrównania obniżki testosteronu.

Do leków obniżających poziom testosteronu należą [2]: niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. aspiryna, paracetamol, ibuprofen, ketaprofen), antybiotyki, leki przeciwgrzybicze (np. ketakonazol stosowany w szamponach przeciwłupieżowych, mikonazol), statyny, czyli leki obniżające poziom cholesterolu, leki przeciwdepresyjne (np. Prozac), neuroleptyki, leki przeciwkrzepliwe (np.warfaryna), leki zobojętniające stosowane w chorobie wrzodowej (np. omeprazol) oraz neuroleptyki (np. haloperydol).

Co podwyższa poziom testosteronu?

Regularne uprawianie rekreacyjne sportu 3 razy w tygodniu lub częściej wg badań podnosi poziom testosteronu. Korzystnie wpływa na poziom testosteronu krótki, dość intensywny siłowy wysiłek fizyczny trwający około maksymalnie 45-60 minut. Trening wytrzymałościowy o umiarkowanej intensywności i niskim natężeniu również może spowodować wzrost poziomu testosteronu. Im dłużej trwa wysiłek fizyczny tym więcej niekorzystnego kortyzolu wydziela organizm obniżającego poziom testosteronu. Im dłuższy sen, tym większa ilość testosteronu zostanie wydzielona do krwi. Drzemka w ciągu dnia, szczególnie po treningu siłowym jest korzystny dla zwiększenia poziomu testosteronu. Ograniczenie aktywności seksualnej również podnosi poziom testosteronu (zabieg bywa często stosowany przez sportowców przed ważnymi zawodami). Nawet bierna obserwacja zawodów sportowych w których zespół lub zawodnik któremu kibicujemy wygrywa podnosi chwilowo dość znacząco poziom testosteronu (niestety w przypadku przegranej poziom testosteronu maleje chwilowo) [3].

Polecamy również: Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 1 – rys historyczny

Znacznie większy wzrost poziomu testosteronu (nawet dwukrotny) odnotowuje się u zawodników drużyny która wygrała. Niewielkie dawki alkoholu (odpowiednik jednego piwa lub lampki wina), wpływają korzystnie na poziom testosteronu we krwi, dawki wysokie obniżają poziom testosteronu. Wg badań przeprowadzonych w Finlandii, dawka alkoholu wynosząca 0.5g etanolu / kg masy ciała zwiększa o około 20% poziom testosteronu we krwi. Inne badania natomiast podają, że picie 40 gram czystego alkoholu dziennie obniża poziom testosteronu wg badań o około 6,5% i działa jako katalizator przemiany części testosteronu w estrogen.

W jeszcze innych badaniach wykazano, że umiarkowane picie alkoholu (maksymalnie dwa drinki dziennie) pobudza biosyntezę androgenów w nadnerczach, natomiast duże ilości silnie hamują biosyntezę androgenów w jądrach oraz utrudniają sprawną eliminację estrogenów w wątrobie. Jak wiec widać, wyniki badań nie są do końca jednoznaczne. Wg niektórych badań kofeina może mieć wpływ na zwiększenie wydzielania testosteronu oraz zmniejszenie wydzielania kortyzolu. Inne badania z kolei wykazały, że kofeina w nadmiernych dawkach może upośledzać produkcję testosteronu przez organizm. Potrzebny jest więc umiar i zdrowy rozsądek.

Do ciekawostek zaliczyć można fakt, że przeglądanie pism lub oglądanie filmów o charakterze erotycznym znacząco podwyższa chwilowo poziom testosteronu. Zapewne z tego powodu mężczyźni lubią tego typu czynności poprawiające im tymczasowo nastrój, który zawdzięczają zwyżce testosteronu.

 Suplementy diety podnoszące poziom testosteronu. Wg badań cynk wpływa na pozytywnie na wydzielanie testosteronu (zalecana dawka 20-40mg dziennie), ale warto dodać, że jest to najbardziej odczuwalne u osób z jego niedoborem lub niskim poziomem w organizmie. W preparatach złożonych stosowany jest również kwas foliowy (około 100-200 mcg dziennie), witamina B6 (około 5mg dziennie), magnez (około 300mg dziennie), witamina C (do 3 gram dziennie), przy czym warto pamiętać, że duże dawki tej witaminy zwiększają ryzyko powstania kamieni nerkowych.

Sprawdź także: Genetyczne uwarunkowania rozwoju masy, siły mięśniowej oraz wytrzymałości – część 1

Kwas D-Asparginowy przyjmowany w ilości 3 gram dziennie już po kilkunastu dniach może wg badań zwiększyć poziom testosteronu o ponad 30% oraz hormonów DHEA i IGF-1 o ponad 10%. Również właściwy poziom witaminy D korzystnie wpływa na produkcję testosteronu. Wg badań opisanych w [1] dodatkowa suplementacja aminokwasami rozgałęzionymi (BCAA) w ilości około 3 gram dziennie po 4 tygodniach zwiększała poziom testosteronu przy równoczesnym spadku poziomu kortyzolu. Przy czym testowana grupa osób nie trenowała wcześniej oraz podaż białka w czasie testów była dość niska (0,8 grama na 1kg masy ciała).

Stosowanie wapnia w ilości około 35mg na kilogram masy ciała wg badań zwiększyło bardziej poziom testosteronu w grupie osób trenujących siłowo niż w grupie drugiej, trenującej bez suplementacji wapniem. Wniosek stąd taki, że nie należy unikać mleka bogatego w ten pierwiastek. Blokery receptorów endorfinowych (środki tłumiące ośrodkowy system tłumienia bólu) np. naloxone zwiększają poziom testosteronu. Warto dodać, że w czasie aktywności fizycznej organizm sam wydziela niewielkie ilości endorfin czyli środków przeciwbólowych.

Pokarmy podnoszące poziom testosteronu

Tłuszcze zarówno nasycone, jak i nienasycone podwyższają poziom testosteronu, najlepiej jednak preferować tłuszcze jednonienasycone jako najzdrowsze. Duże ilości tego tłuszczu zawierają orzechy, nasiona oraz oliwa z oliwek. Z punktu widzenia pobudzania produkcji testosteronu warto spożywać pokarmy bogate w cholesterol, czyli jajka i czerwone mięso. Oczywiście, warto pamiętać o tym, że wg większości badań nadmiar cholesterolu jest szkodliwy, przy czym istnieją również wyniki badań, które zaprzeczają negatywnemu wpływowi cholesterolu z jajek na organizm (zwężanie tętnic). Kapusta, brokuły, brukselka, rzodkiewka, kalarepa, jarmuż czy też kalafior czyli warzywa krzyżowe zawierają związki fitochemiczne np. indole (3 karbinol), który powstrzymuje proces zamiany testosteronu w estrogen oraz zwiększają poziom testosteronu. Z kolei inne związki fitochemiczne, do których należą 20-beta-ecydosteron oraz oktakosanol mają działanie anaboliczne zwiększając syntezę białek i przyrost masy mięśniowej. Warzywa krzyżowe obniżają, co istotne, poziom kortyzolu, czyli najsilniejszego hormonu katabolicznego wytwarzanego przez korę nadnerczy, uwalnianego wskutek przetrenowania, który nasila katabolizm białek [4]. Ponadto warzywa te, na co wskazują liczne badania mają działanie antyrakowe.

Bibliografia

  1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed
  2. S.H. Buhner: Naturalny testosteron. Klucz do witalności i sprawności seksualnej, KDC, Warszawa 2008
  3. D.Blum: Mózg i płeć, Pruszyński i S-ka, Kraków 1997.
  4. M.Szustakowska-Chojnacka: Brokuły niezastąpione w diecie, portal jwip.pl, dział dietetyka.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Merkodragel Merkodragel, 27.10.2016r., 10:49:38 Interesujący artykuł!
  • Piotrowski Paweł (autor artykułu) Piotrowski Paweł (autor artykułu), 28.10.2016r., 09:26:33 Cieszę się, że tekst jest uznany za interesujący. Sporo artykułów napisałem ale ten uważam za jeden z ciekawszych. Dodam, że ku mojemu zdziwieniu krajowe czasopismo kulturystyczne odrzuciło tekst jako mało atrakcyjny. Byłem tym faktem bardzo mocno zaskoczony. Na zebranie materiałów źródłowych poświęciłem dużo czasu ale nie nudziłem się czytając ciekawostki na temat testosteronu

Powiązane

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

TVprzemyslowa sp. z o.o. sp.k. System Reconeyez - inteligentny monitoring mobilny dla wojska, służb i pracowników ochrony

System Reconeyez - inteligentny monitoring mobilny dla wojska, służb i pracowników ochrony System Reconeyez - inteligentny monitoring mobilny dla wojska, służb i pracowników ochrony

System Reconeyez to mobilny monitoring ze sztuczną inteligencją, pozwalającą na inteligentne wykrycie wtargnięcia, zapewniając brak fałszywych alarmów. Rozwiązanie zakorzenione jest w przemyśle obronnym...

System Reconeyez to mobilny monitoring ze sztuczną inteligencją, pozwalającą na inteligentne wykrycie wtargnięcia, zapewniając brak fałszywych alarmów. Rozwiązanie zakorzenione jest w przemyśle obronnym - jego odpowiednik dla celów wojskowych działa aktualnie w 38 krajach.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

eobuwie.com.pl Jakie powinny być wygodne buty do biegania?

Jakie powinny być wygodne buty do biegania? Jakie powinny być wygodne buty do biegania?

Bieganie z roku na rok zyskuje w Polsce kolejnych miłośników. Coraz większa dostępność ubrań, butów i akcesoriów do biegania sprawia, że codzienny jogging może być przyjemniejszy i bezpieczniejszy dla...

Bieganie z roku na rok zyskuje w Polsce kolejnych miłośników. Coraz większa dostępność ubrań, butów i akcesoriów do biegania sprawia, że codzienny jogging może być przyjemniejszy i bezpieczniejszy dla Twoich stawów. Jak wybrać najlepsze i najwygodniejsze buty do biegania?

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

Paweł Piotrowski Rola naturalnego testosteronu w sportach siłowych – cześć 1

Rola naturalnego testosteronu w sportach siłowych – cześć 1 Rola naturalnego testosteronu w sportach siłowych – cześć 1

Naturalny poziom testosteronu jest istotnym elementem genetycznym związanym z potencjałem rozbudowy masy mięśniowej i siły. Zależności między męskim hormonem a efektami treningowymi, także w kontekście...

Naturalny poziom testosteronu jest istotnym elementem genetycznym związanym z potencjałem rozbudowy masy mięśniowej i siły. Zależności między męskim hormonem a efektami treningowymi, także w kontekście wieku, analizuje nasz ekspert, Paweł Piotrowski, w dwuczęściowym artykule.

Redakcja Gumowa taśma elastyczna doskonałą metodą na stagnację w rozwoju masy mięśniowej – część 2. Przykłady ćwiczeń.

Gumowa taśma elastyczna doskonałą metodą na stagnację w rozwoju masy mięśniowej – część 2. Przykłady ćwiczeń. Gumowa taśma elastyczna doskonałą metodą na stagnację w rozwoju masy mięśniowej – część 2. Przykłady ćwiczeń.

Taśmy elastyczne jako uniwersalne przyrządy treningowe zaczęto używać od roku 1978 w USA. Znajdują zastosowanie w treningu siły i masy mięśniowej, mobilizacji stawów oraz w celu zwiększenia zasięgu ruchu....

Taśmy elastyczne jako uniwersalne przyrządy treningowe zaczęto używać od roku 1978 w USA. Znajdują zastosowanie w treningu siły i masy mięśniowej, mobilizacji stawów oraz w celu zwiększenia zasięgu ruchu. W drugiej części artykułu prezentujemy przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem taśm.

Paweł Piotrowski Gumowa taśma elastyczna doskonałą metodą na stagnację w rozwoju masy mięśniowej – część 1. Charakterystyka taśm.

Gumowa taśma elastyczna doskonałą metodą na stagnację w rozwoju masy mięśniowej – część 1. Charakterystyka taśm. Gumowa taśma elastyczna doskonałą metodą na stagnację w rozwoju masy mięśniowej – część 1. Charakterystyka taśm.

Cennym, aczkolwiek niedocenianym przyrządem w kulturystyce jest tzw. gumowa taśma elastyczna. Bywa nazywana taśmą rehabilitacyjną, co może być nieco mylące dla kulturysty. Taśmy elastyczne jako uniwersalne...

Cennym, aczkolwiek niedocenianym przyrządem w kulturystyce jest tzw. gumowa taśma elastyczna. Bywa nazywana taśmą rehabilitacyjną, co może być nieco mylące dla kulturysty. Taśmy elastyczne jako uniwersalne przyrządy treningowe zaczęto używać od roku 1978 w USA. Znajdują zastosowanie w treningu siły i masy mięśniowej, mobilizacji stawów oraz w celu zwiększenia zasięgu ruchu [6]. Głównym materiałem wykorzystanym do konstrukcji jest najczęściej lateks. Należy mieć na uwadze, że przez kilka tygodni po...

Paweł Piotrowski Znaczenie pompy mięśniowej w budowie masy mięśniowej cz. 2

Znaczenie pompy mięśniowej w budowie masy mięśniowej cz. 2 Znaczenie pompy mięśniowej w budowie masy mięśniowej cz. 2

Napompowane mięśnie wypełniające na maksa rękawy T-shirtów to motywujący widok, ale stan ten nie trwa wiecznie. Co zatem zrobić, aby treningowa pompa była pełnowartościowa i byśmy z treningu wycisnęli...

Napompowane mięśnie wypełniające na maksa rękawy T-shirtów to motywujący widok, ale stan ten nie trwa wiecznie. Co zatem zrobić, aby treningowa pompa była pełnowartościowa i byśmy z treningu wycisnęli jak najwięcej? Temat omawia nasz ekspert - zapraszamy do lektury drugiej części artykułu!

Paweł Piotrowski Znaczenie pompy mięśniowej w budowie masy mięśniowej - cz. 1

Znaczenie pompy mięśniowej w budowie masy mięśniowej - cz. 1 Znaczenie pompy mięśniowej w budowie masy mięśniowej - cz. 1

Cytując klasyka siłowni: "Jest pompa, nie ma lipy!". Tylko czym tak naprawdę jest ta pompa? Co sprawia, że żyły wychodzą na wierzch, a po treningu człowiek wydaje się większy? - temat omawia nasz ekspert...

Cytując klasyka siłowni: "Jest pompa, nie ma lipy!". Tylko czym tak naprawdę jest ta pompa? Co sprawia, że żyły wychodzą na wierzch, a po treningu człowiek wydaje się większy? - temat omawia nasz ekspert treningowy. Zapraszamy do lektury pierwszej części artykułu.

Paweł Piotrowski Superserie i serie kombinowane kluczem do uzyskania beztłuszczowej masy mięśniowej i poprawy wydolności - część 2

Superserie i serie kombinowane kluczem do uzyskania beztłuszczowej masy mięśniowej i poprawy wydolności - część 2 Superserie i serie kombinowane kluczem do uzyskania beztłuszczowej masy mięśniowej i poprawy wydolności - część 2

W praktyce zalecana liczba superserii lub serii kombinowanych wynika ze stopnia zaawansowania (wytrenowania) oraz częstotliwości treningów. W drugiej części artykułu omówione zostały te istotne zależności,...

W praktyce zalecana liczba superserii lub serii kombinowanych wynika ze stopnia zaawansowania (wytrenowania) oraz częstotliwości treningów. W drugiej części artykułu omówione zostały te istotne zależności, jak również zalety i pewne wady stosowania superserii i serii kombinowanych.

Paweł Piotrowski Superserie i serie kombinowane kluczem do uzyskania beztłuszczowej masy mięśniowej i poprawy wydolności – część 1

Superserie i serie kombinowane kluczem do uzyskania beztłuszczowej masy mięśniowej i poprawy wydolności – część 1 Superserie i serie kombinowane kluczem do uzyskania beztłuszczowej masy mięśniowej i poprawy wydolności – część 1

Czy można skrócić równocześnie czas treningu, zwiększyć jego intensywność, zachowując jednocześnie zasady istotne dla treningu typowego dla rozbudowy masy mięśniowej (wykorzystanie dużych ciężarów z zachowaniem...

Czy można skrócić równocześnie czas treningu, zwiększyć jego intensywność, zachowując jednocześnie zasady istotne dla treningu typowego dla rozbudowy masy mięśniowej (wykorzystanie dużych ciężarów z zachowaniem odpowiedniej przerwy pomiędzy kolejnymi seriami na daną grupę mięśniową)?

Paweł Piotrowski Tempo wzrostu masy mięśniowej – część 2.

Tempo wzrostu masy mięśniowej – część 2. Tempo wzrostu masy mięśniowej – część 2.

Na budowanie i wzrost masy mięśniowej wpływ na dobór właściwego treningu, dostosowanego do rodzaju sylwetki. Istotne są urozmaicenia w programie ćwiczeń. Trzeba być jednak świadomym, że przy danej budowie,...

Na budowanie i wzrost masy mięśniowej wpływ na dobór właściwego treningu, dostosowanego do rodzaju sylwetki. Istotne są urozmaicenia w programie ćwiczeń. Trzeba być jednak świadomym, że przy danej budowie, naturalnymi metodami, bez tzw. "wspomagaczy", będzie można zbudować mięśnie określonej wielkości.

Paweł Piotrowski Tempo wzrostu masy mięśniowej – część 1.

Tempo wzrostu masy mięśniowej – część 1. Tempo wzrostu masy mięśniowej – część 1.

Na budowanie masy mięśniowej wpływ ma kilka kluczowych czynników. Jest nim optymalny trening, właściwa regeneracja organizmu oraz dieta. Istotny jest wiek oraz typ budowy ciała. Duże znaczenie ma również...

Na budowanie masy mięśniowej wpływ ma kilka kluczowych czynników. Jest nim optymalny trening, właściwa regeneracja organizmu oraz dieta. Istotny jest wiek oraz typ budowy ciała. Duże znaczenie ma również staż treningowy, jak i poziom testosteronu.

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1

Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1 Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1

Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale...

Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale z testów sprawnościowych lub ćwiczeń na lekcjach WF. Niektórzy zapewne mają do tego ćwiczenia duży sentyment, ale wielu wspomina je z pewną niechęcią z racji słabych wyników na sprawdzianach.

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 2

Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 2 Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 2

Rozgrzewka jest elementem obowiązkowym przed rozpoczęciem treningu właściwego. Należy rozgrzać zawsze mięśnie, stawy, szczególnie barkowe, gdyż one są najbardziej kontuzjogenne, przez okres 5-10 minut...

Rozgrzewka jest elementem obowiązkowym przed rozpoczęciem treningu właściwego. Należy rozgrzać zawsze mięśnie, stawy, szczególnie barkowe, gdyż one są najbardziej kontuzjogenne, przez okres 5-10 minut oraz porozciągać mięśnie pleców, klatki piersiowej oraz rąk.

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 3

Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 3 Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 3

Przedstawiamy trzecią część artykułu dotyczącego metodyki podciągania na drążku.

Przedstawiamy trzecią część artykułu dotyczącego metodyki podciągania na drążku.

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 4

Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 4 Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 4

Przedstawiamy czwartą część artykułu dotyczącego metodyki podciągania na drążku.

Przedstawiamy czwartą część artykułu dotyczącego metodyki podciągania na drążku.

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku cz. 5 – aspekty psychologiczne treningu

Metodyka podciągania na drążku cz. 5 – aspekty psychologiczne treningu Metodyka podciągania na drążku cz. 5 – aspekty psychologiczne treningu

Szczególnej uwagi w trakcie treningu wymaga zrozumienie reakcji naszego psychiki oraz metody wpływania na nią. Nie każdy o tym wie, ale gdy odczuwamy silne zmęczenie i mięśnie odmawiają posłuszeństwa to...

Szczególnej uwagi w trakcie treningu wymaga zrozumienie reakcji naszego psychiki oraz metody wpływania na nią. Nie każdy o tym wie, ale gdy odczuwamy silne zmęczenie i mięśnie odmawiają posłuszeństwa to jest to tylko złudzenie. Hamuje nas mózg i jego ośrodkowy (centralny) układ nerwowy. To on przekazuje informacje do mięśni o konieczności zakończenia pracy. Nasze mięśnie mogą jednak nadal pracować.

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku cz. 6 - przetrenowanie i regeneracja

Metodyka podciągania na drążku cz. 6 - przetrenowanie i regeneracja Metodyka podciągania na drążku cz. 6 - przetrenowanie i regeneracja

Bardzo istotne jest odróżnienie sfery niechęci do treningu, brak motywacji do wykonania zakładanej liczby pracy treningowej (zakładana liczba serii i powtórzeń podciągania) od groźnego przetrenowania.

Bardzo istotne jest odróżnienie sfery niechęci do treningu, brak motywacji do wykonania zakładanej liczby pracy treningowej (zakładana liczba serii i powtórzeń podciągania) od groźnego przetrenowania.

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku cz. 7 - zasady rozwoju siły mięśniowej

Metodyka podciągania na drążku cz. 7 - zasady rozwoju siły mięśniowej Metodyka podciągania na drążku cz. 7 - zasady rozwoju siły mięśniowej

W przypadku treningu ukierunkowanego na rozwój siły, rozgrzewka powinna być szczególnie starannie wykonana z uwagi na duże obciążenia stosowane w tego rodzaju treningu. Zakończeniem rozgrzewki powinny...

W przypadku treningu ukierunkowanego na rozwój siły, rozgrzewka powinna być szczególnie starannie wykonana z uwagi na duże obciążenia stosowane w tego rodzaju treningu. Zakończeniem rozgrzewki powinny być 2-4 serie podciągania po około 5-8 powtórzeń bez dodatkowego obciążenia (liczba powtórzeń w serii powinna wynosić nie więcej niż 30% maksymalnej możliwej do wykonania).

Wybrane dla Ciebie

Kurs instruktora sportu strzeleckiego PZSS »

Kurs instruktora sportu strzeleckiego PZSS » Kurs instruktora sportu strzeleckiego PZSS »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach? Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Buty dla grotołazów - które wybrać »

Buty dla grotołazów - które wybrać » Buty dla grotołazów - które wybrać »

Co zmieści Crafter »

Co zmieści Crafter » Co zmieści Crafter »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie » Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »  Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź » Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? » Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje »

Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje » Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje »

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops