Spodnie taktyczne, czyli cztery litery na bojowo, a niekoniecznie w kamuflażu
Przegląd spodni taktycznych
Fot. Helikon-Tex & 5.1
Spodnie taktyczne pozwalają połączyć to, co najlepsze w spodniach wojskowych (mundurowych) i cywilnych. To wytrzymałość i funkcjonalność oraz wygoda, ergonomia, elegancki, ale i nie rzucający się w oczy krój. To doskonałe rozwiązanie dla podróżników, żołnierzy lub funkcjonariuszy, którzy nie mogą z pewnych względów założyć typowego munduru (np. podczas działań typu low-profile).
Zobacz także
Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.
DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...
DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...
eobuwie.com.pl Jakie powinny być wygodne buty do biegania?

Bieganie z roku na rok zyskuje w Polsce kolejnych miłośników. Coraz większa dostępność ubrań, butów i akcesoriów do biegania sprawia, że codzienny jogging może być przyjemniejszy i bezpieczniejszy dla...
Bieganie z roku na rok zyskuje w Polsce kolejnych miłośników. Coraz większa dostępność ubrań, butów i akcesoriów do biegania sprawia, że codzienny jogging może być przyjemniejszy i bezpieczniejszy dla Twoich stawów. Jak wybrać najlepsze i najwygodniejsze buty do biegania?
TactiCool, czyli co takiego fajnego jest w spodniach taktycznych?
Spodnie taktyczne sprawdzą się „w robocie”, kiedy wymagane jest skryte przeniesienie większej liczby wyposażenia i akcesoriów, jak np. elementów EDC (every day carry) czy amunicji. Analogicznie, przydadzą się podczas wypadów „w teren” czy na strzelnicy. Ich casualowy, a jednocześnie stonowany wygląd pozwoli połączyć je z codziennym nie-wojskowym ubraniem. Zwiększa to zakres zastosowania bez "militarnych podtekstów". W wielu wypadkach, na pierwszy rzut oka spodnie taktycznie nie różnią się specjalnie od zwykłej odzieży. Ich wygląd nie odbiega również specjalnie od elegancji czy oczekiwanego w pewnych środowiskach dress-code’u.
Ze spodni taktycznych korzystają policjanci „po cywilnemu”, żołnierze i funkcjonariusze jednostek specjalnych działający w ukryciu. Znajdziemy je także w szafach członków jednostek paramilitarnych, kontraktorów, ratowników medycznych, ochroniarzy, myśliwych, podróżników. Noszą je również dziennikarze - tak, redaktorzy SPECIAL OPS również, a jakże!
Coraz więcej cywili bez szczególnych zainteresowań wojskowością docenia funkcjonalność spodni taktycznych. Noszą je oni i traktują po prostu jako wygodne rozwiązanie odzieżowe, dalekie od pseudomilitarnych rurkowatych spodni z kamuflażem. Warto jednak zaznaczyć, że jednocześnie wśród spodni taktycznych znajdziemy też takie z popularnymi obecnie wzorami, jak MultiCam, czy nawet imitujące jeansy – z uwagi na ukierunkowanie na działania low-profile).
Avanti, idziemy na taktycznych shopping, czyli gdzie znaleźć spodnie taktyczne?
Z uwagi na powszechną modę na wszystko, co można określić jako "tactical", warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by zamiast w spodniach taktycznych nie skończyć w "gaciach" funkcjonalnych jak "dzwony" czy "rurki" z katalogu dla "metroseksualnych pięknisiów".
Spodnie taktyczne dostępne są w szerokiej ofercie sklepów internetowych ze „szpejem” czy demobilach, które prócz typowych wojskowych spodni „po żołnierzach” poszerzyły ofertę o nówki-sztuki taktyczne. Producenci celują zaś nie tylko w męską część klienteli. Coraz więcej taktycznych spodni powstaje dla pań (odpowiedni krój). Wbrew patriarchalnym fantazjom, dziewczyny realizują się podczas ekstremalnych biegów, selekcji (jak osławiona SELEKCJA Pana Majora Kupsa), na strzelnicach czy ogólnie w służbach mundurowych. Dostępne są również wersje letnie spodni taktycznych – z krótkimi nogawkami, które nie tracą nic ze swojej funkcjonalności.
Pod ręką na nodze, czyli spodnie taktyczne i ich kieszenie
Spodnie taktyczne pozwolą nam przenosić różnego rodzaju wyposażenie indywidualne, pieniądze czy dokumenty w ergonomicznie rozmieszczonych kieszeniach. Znajdziemy tam typowe kieszenie udowe/cargo, znane ze spodni wojskowych, biodrowe i na pośladkach. Do części z nich mamy swobodny dostęp, inne są zamykane na suwaki lub rzepy. Dodatkowo, w spodniach taktycznych znajdziemy sprytnie ukryte kieszenie wewnętrzne („koszmar kieszonkowca”), przydatne choćby pod kątem przenoszenia wspomnianych "papierów wartościowych".
Przeczytaj również: Ciepło… cieplej… termoaktywnie! – czyli: jak wybrać bieliznę termiczną
Wytrzymały materiał i mocne szwy oraz pojemność kieszeni pozwalają na transportowanie w nich cięższych rzeczy. Jest to np. nóż/scyzoryk czy multitool, pałka teleskopowa, latarka, magazynki do pistoletu/karabinu czy butelka wody. Dostęp do nich powinien być dla nas możliwy z każdej pozycji, jak również bez konieczności rzucającego się w oczy manipulowania otwarciem. Warto zaznaczyć, że potencjał transportowy spodni taktycznych nie kończy się na kieszeniach. Szerokie szlufki, również ze wzmocnionymi szwami, umożliwiają założenie pasa nośnego (duty belt) z kaburą do broni krótkiej, ładownicami na magazynki czy zasobnikami na wyposażenie.
Nie chwal dnia przed zdjęciem spodni taktycznych, czyli nie samym „szpejem” człowiek żyje
Funkcjonalność spodni taktycznych bazuje nie tylko na tym, że można w nich dużo przenieść, nie dając tego po sobie poznać. To również komfort samego ich noszenia. Spodnie taktyczne zwykle powstają z bawełny wymieszanej z syntetykami. Z jednej strony zwiększa to ich elastyczność, a z drugiej właściwości termoizolacyjne, co przydaje się podczas działań w trudnych warunkach pogodowych czy klimatycznych. Muszą zapewniać wysoką oddychalność i wentylację ciała nawet w wysokiej temperaturze, a w przypadku niskiej – zachowanie ciepła. W tym miejscu warto wspomnieć o istniejących modelach spodni taktycznych, które umożliwiają dodatkowe włożenie termoizolującej podpinki). W przypadku zamoczenia spodnie taktyczne powinny szybko schnąć, być trudnopalne i łatwe w czyszczeniu.
Spodnie taktyczne, z uwagi na charakter działań, z myślą o których powstały, powinny być lekkie, a po złożeniu zajmować niewiele miejsca i być trudnopalne. Nie powinny zaś posiadać elementów metalowych ani „bajernych” wstawek nie służących do niczego poza zwracaniem uwagi i zabieraniem miejsca. Kluczowa jest również wspomniana elastyczność, a wraz z nią odporność na uszkodzenia czy rozdarcia (pęknięcia, przetarcia). O te, bowiem, nietrudno podczas dynamicznych działań, gdzie w grę wchodzi szeroki zakres ruchów (wysokie kopnięcia, wykroki). Przy wyborze spodni taktycznych warto zwrócić uwagę, czy posiadają one wzmacniające konstrukcję wstawki i dodatkowe szwy np. w kroku. W niektórych przypadkach przy nogawkach będą dostępne ściągacze. Pozwolą dopasować spodnie taktyczne do nogi/łydki oraz noszonego obuwia.
Polecamy lekturę: Bliższa ciału koszula… taktyczna
Wracając na chwilę do tematu kieszeni – bardziej zaawansowane modele spodni taktycznych będą je posiadały również na kolanach. Jednak nie służą one przenoszeniu w nich elementów EDC, a wkładek z pianki. W ten sposób powstaną nakolanniki, co przydaje się podczas działań w terenie w trudnym, kiedy np. często musimy zajmować pozycję klęczącą. Choćby dlatego spodnie taktyczne są często wybierane przez podróżników, w tym entuzjastów turystyki górskiej.
Spodnie taktyczne w szpejowej szafie
Szerokie możliwości zastosowania spodni taktycznych wynikaja także z ich kolorystyki. Oczywiście, jak już wspomniano, są one także dostępne w wykończeniu kamuflażowym. Z zasady jednak spodnie taktyczne powinny być wykończone w kolorach ziemi, jednolitych i stonowanych barwach, które nie wyróżniają się spośród powszechnie stosowanych lub kolorystyki otoczenia. Dzięki temu łatwiej będzie nam je połączyć z innymi elementami ubrania, jak również z taktyczną „górą” – bluzą czy koszulą lub T-shirtem. Mnogość rozwiązań oferowanych obecnie przez producentów pozwali dobrać do kompletu spodni taktycznych innych elementów odzieży pod kątem szeregu czynników, począwszy od preferencji osobistych, jak kolor i krój, po warunki wykorzystania oraz zasobność portfela.