MSPO 2018 - co warto będzie zobaczyć

mat. prasowe
W trakcie nadchodzącej XXVI edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, która odbędzie się w dniach 4 - 7 września, prezentowanych będzie wiele typów uzbrojenia oraz wyposażenia oferowanych Siłom Zbrojnym RP, służbom podległym MSWiA, jak i znajdujących się na ich wyposażeniu. Tegoroczna edycja MSPO odbywa się w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Co dodatkowo podkreśla rangę targów, które od ponad ćwierć wieku są wizytówka polskiej branży przemysłu obronnego.
Zobacz także
RTcom NoizeBarrier ™ Range SA - aktywne ochronniki słuchu

Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji...
Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji radiowej.
RTcom NoizeBarrier™ TAC Aktywne ochronniki słuchu z funkcją komunikacji

Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej...
Model NoizeBarrier™ TAC to pierwsze w pełni modularne słuchawki taktyczne z opcją komunikacji, wykorzystujące wiodące w branży rozwiązania z zakresu ochrony słuchu oraz zaawansowanej świadomości sytuacyjnej 360° dla sprawniejszego podejmowania decyzji w środowisku taktycznym.
Tomasz Łukaszewski Co pokazały firmy na MSPO 2023? – cz.2

Za nami największy, jak do tej pory, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 31. edycja MSPO zgromadziła rekordową liczbę 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich, pokazujących...
Za nami największy, jak do tej pory, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 31. edycja MSPO zgromadziła rekordową liczbę 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich, pokazujących na stoiskach nowoczesne produkty i rozwiązania dla wojska i służb mundurowych. Jak co roku prezentujemy kilka wybranych firm, ich produkty i nowości, jakie przedstawiły podczas targów.
Poniżej przedstawiamy kilka wartych zobaczenia produktów oraz stoisk firmowych.
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP
W tym roku ekspozycja Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP skupiona będzie wokół tematyki przeciwdziałania zagrożeniom czynnikami masowego rażenia - CBRN (Chemical, biological, radiological and nu clear).
Zaprezentowane zostaną między innymi roboty mobilne PIAP wyposażone w pełną gamę akcesoriów i detektorów do zdalnego rozpoznania i pomiarów skażeń.
Wśród nich pokazany zostanie m.in. sześciokołowy, z niezależnym napędem każdego z kół, robot IBIS® z funkcją automatycznego pobierania manipulatorem czujników skażeń biologicznych, chemicznych i radioaktywnych. Zamontowany na nim zestaw akcesoriów CBRN umożliwia:
- pozyskiwanie materiału do analizy laboratoryjnej poprzez dokonywanie wymazów środowiskowych na powierzchniach obiektów,
- pobieranie próbek podłoża,
- wykrywanie i pomiar promieniowania α, β, γ oraz x,
- pozyskiwanie cząsteczek chemicznych z powietrza i cieczy do dalszej analizy laboratoryjnej,
- pobieranie i magazynowanie próbek cieczy,
- wyświetlanie wyników pomiarów skażeń na mapie terenu.
|
![]() |
W/w akcesoria, jak R-Sensor (EKO-C) umożliwiający wykrywanie i pomiar promieniowania, czy adsorber SPME służący do akwizycji cząsteczek chemicznych z powietrza i cieczy zostały wyprodukowane przez PIAP.
Warto podkreślić, że w tym roku roboty IBIS® w wersji CBRN zostały dostarczone, wraz z dedykowanymi do ich transportu pojazdami typu pick-up, do Państwowej Straży Pożarnej. Wraz z robotami zakupione zostały zestawy akcesoriów CBRN, wielofunkcyjne urządzenia PIAP MULTISTRIKER, pojemniki do transportu materiałów promieniotwórczych oraz przenośne urządzenia RTG.
Sprzęt ten trafił do wyposażenia Specjalistycznych Grup Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego PSP w Warszawie, Katowicach i Poznaniu.
Przekazane ciężkie roboty są pierwszymi w Państwowej Straży Pożarnej specjalnie dostosowanymi do prowadzenia działań rozpoznawczych i przeciwdziałania zagrożeniom CBRN.
W ofercie Instytutu PIAP znajdą się również bezodrzutowe wyrzutniki pirotechniczne CSL Vulkan.
System wyrzutnika Vulkan to modułowe, bezodrzutowe urządzenie 4. generacji o zmiennej masie pocisków, które można skonfigurować do neutralizacji zapalników przedmiotów niebezpiecznych mogących zawierać materiały inicjujące lub wybuchowe (IED, UXO i inne) oraz do wsparcia operacji pododdziałów antyterrorystycznych.
Opcjonalny zamek wyrzutnika granatów przymocowany do gwintowanej lufy urządzenia, umożliwia strzelanie nabojami 40 x 46 mm SR wystrzeliwanymi głównie z granatników ręcznych, jak M203.
Więcej informacji na temat opisanych powyżej rozwiązań można znaleźć na stronie producenta >>
Instytut PIAP prezentować będzie swoje produkty na stoisku D-4 w Hali D.
CENZIN (Grupa PGZ)
Podczas tegorocznego MSPO, CENZIN (Grupa PGZ) zaprezentuje ofertę wzbogaconą o nowe, światowe marki broni, optyki strzeleckiej oraz odzieży i akcesoriów taktycznych. Oferta skierowana jest zarówno do Sił Zbrojnych RP, służb podległym MSWiA, jak również do pozostałych koncesjonowanych, krajowych odbiorców instytucjonalnych i klientów cywilnych.
Na stoisku CENZIN będzie można zapoznać się z szeroką ofertą broni partnerów spółki – znanych, światowych producentów m.in. TROY, B&T, MOSSBERG, HAENEL, DIAMONDBACK, natomiast na strzelnicy CENZIN zaprezentowany zostanie system treningu strzeleckiego SIMUNITION, w tym amunicja i zestawy adaptacyjne do broni.
Dopełnieniem prezentowanej oferty będzie wysokiej jakości optyka strzelecka DONG IN OPTICAL i SIGHTMARK, amunicja LAPUA, SELLIER & BELLOT, PRIMETAKE, akcesoria taktyczne i odzież CRYE PRECISION, MAROM DOLPHIN, BLACKHAWK!, EAGLE, WALTHER-UMAREX oraz środki do czyszczenia i konserwacji broni SCHLETEK.
Polecamy również odwiedzić internetowy sklep CENZIN i wybierać sprzęt dla siebie >>
Ciekawą propozycją skierowaną do policji, wojska oraz służb ratowniczych będą zestawy wyważeniowe izraelskiego producenta SAN Ltd. Produkty tej firmy, działającej na rynku od ponad 20 lat, uznawane są za wiodące w swojej kategorii. Cechuje je wytrzymałość, wielofunkcyjność oraz nowoczesny design. W konstrukcjach narzędzi wykorzystane zostały nowatorskie technologie oraz doświadczenie pracowników firmy – głównie byłych operatorów i instruktorów sił specjalnych, co pozwala na tworzenie narzędzi będących odpowiedzią na potrzeby operacyjne i skuteczne działanie profesjonalnych użytkowników.
Zestaw produkcji SAN Ltd. to kompletny pakiet narzędzi hydraulicznych, bazujący na unikatowej w swojej kategorii, miniaturowej jednostce centralnej, wytwarzającej ciśnienie do 620 Bar, zasilanej akumulatorami litowymi, charakteryzującymi się dużą liczbą cykli ładowania i rozładowania. Ich pojemność pozwala, po pełnym naładowaniu, uzyskać energię umożliwiającą wykonanie 30 pełnych cykli użycia narzędzi.
Sama jednostka centralna ma masę zaledwie 5,8 kg i z łatwością mieści się w małym plecaku o wymiarach 20x30x15 cm, zaś jej obudowa pozwala na dość brutalne traktowanie (jak to zwykle podczas akcji), skutecznie chroniąc ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem warunków atmosferycznych.
Nie mniej istotnym elementem zestawu są końcówki robocze (narzędzia), z wykorzystaniem których operator może pokonać niemal każdą napotkaną przeszkodę. W zależności od rodzaju końcówki mogą one działać z siłą nacisku od 6,2 tony („door breaker”) do 23 ton (nożyce hydrauliczne).
Więcej na temat końcówek roboczych oraz zestawów wyrażeniowych firmy SAN można dowiedzieć się tu >>
Wszystkie elementy zestawu cechuje prostota konstrukcji, umożliwiająca wymianę nawet najdrobniejszych elementów z wykorzystaniem podstawowych narzędzi warsztatowych. Z punktu widzenia użytkownika ważne jest to, że wszystkie końcówki zaprojektowano w taki sposób, aby wraz z jednostką centralną mogły być zestawem w pełni mobilnym, przenoszonym przez jednego operatora – masa całości to jedynie 12 kg.
Cechy zestawu takie jak mobilność, szybkość działania, bezpieczeństwo oraz łatwość wykorzystania zostały docenione przez siły zbrojne, policję, straż więzienną i straż pożarną Izraela oraz innych państw świata.
Aby uzyskać więcej informacji na temat systemu i oferty CENZIN, zachęcamy do odwiedzin stoiska E14 na targach MSPO.
SpyShop
W tym roku, po raz kolejny na MSPO swoje produkty prezentować będzie firma SpyShop (w ramach projektu Spy-Optic) - zajmująca się sprzedażą zaawansowanych sprzętów noktowizyjnych i termowizyjnych dla profesjonalistów.
Na targach zaprezentowane zostaną produkty noktowizyjne i termowizyjne, które charakteryzują się ciekawymi rozwiązaniami technologicznymi.
Poniżej przedstawiamy kilka topowych sprzętów, z którymi warto zapoznać się bliżej na targach MSPO.
Jednym z nich jest monookular noktowizyjny Nivex 2 i 3 Gen firmy Electrooptic.
Electrooptic to producent sprzętu specjalistycznego, udoskonalonego od początków istnienia firmy, czyli roku 1996. Marka rozpoznawana jest na całym świecie przez liczne instytucje badawcze oraz korporacje zajmujące się technologiami optycznymi, które aktywnie wspiera oraz wyposaża w sprzęt. W ofercie Electrooptic znajduje się aktualnie ponad 30 różnych modeli noktowizorów i termowizorów, a także bogaty asortyment specjalistycznych akcesoriów.
Monokular noktowizyjny Nivex zaprojektowany został z myślą o pracy w trudnych warunkach zewnętrznych. Jego niewielkie rozmiary pozwalają zabrać go ze sobą wszędzie, zmieści się nawet w kieszeni od kurtki czy spodni. W zależności od modelu, użytkownik może wybrać optykę z powiększeniem 1×, 3,5×, 5×. Dzięki oświetlaczowi podczerwieni noktowizor skutecznie doświetla teren nawet na dystansie kilkuset metrów. Energooszczędny system zasilania zapewnia aż 50 godzin nieustannej pracy w terenie. Model posiada również opcję montażu na głowie. Dowiedz się więcej >>
Na targach MSPO zostaną również zaprezentowane urządzenia termowizyjne marki ADOS-Tech. Jednym z takich modeli jest monokular termowizyjny STRIX z możliwością nagrywania obrazu. Ten zaawansowany sprzęt świetnie sprawdza się podczas całodobowych działań, nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych (od -20°С do +50°С) i jest odporne na wilgoć, niską temperaturę, mgłę czy zadymienie. Niechłodzony, mikrobolometryczny sensor termiczny ASi FPA zapewnia odświeżanie na poziomie 50Hz. Intuicyjny panel nawigacyjny oraz niewielka waga urządzenia zapewniają komfortową i ergonomiczną pracę. Termowizor posiada wbudowany rejestrator obrazu, który umożliwia rejestrowanie materiału i zapisywanie go na wymiennych kartach pamięci typu SD o maksymalnej pojemności 32GB.
Termowizor Strix występuje w kilku wersjach z różnymi obiektywami (40, 54, 75 mm) i rozdzielczością generowanego obrazu na poziomie 384x284 i 640х480 pikseli. Wykrywanie celu odbywa się na dystansie do 2.200 metrów.
Termowizor ADOS-Tech STRIX to niezawodny sprzęt dla profesjonalistów. Dowiedz się więcej >>
Kolejną nowością marki ADOS-Tech, którą zaprezentuje Spy-Optic jest celownik termowizyjny Legat-Pro wyposażony w szereg nowatorskich rozwiązań technologicznych. Urządzenie posiada nowoczesną matrycę o rozdzielczości 384x288px lub 640x480px (w zależności od wybranej wersji) oraz ogniskową obiektywu 40, 54 i 75 mm. Użytkownik ma możliwość dostosowania urządzenia do własnych preferencji. Posiada do wyboru kilka zmiennych palet kolorystycznych, które poprawiają komfort obserwacji. Dzięki zastosowaniu przetwornika typu TiO2 - kontrast obrazu został poprawiony aż o 30%. Szybkie uruchamianie w jedyne 3,7 sekundy zawdzięczamy jeszcze lepszemu odświeżaniu urządzenia. Jednak to nie wszystkie zalety celownika Legat-Pro. Jedną z nich jest wbudowany kompas magnetyczny, który dzięki określeniu parametrów położenia zwiększa potencjał celownika
Opcjonalnie dostępny jest zewnętrzny dalmierz, który mierzy odległość na dystansie do 700 metrów z dokładnością do ± 1 metra. Wszystkie informacje są wyświetlane w czytelny sposób na wyświetlaczu. Istnieje również możliwość nagrywania filmów i robienia zdjęć za sprawą wbudowanego rejestratora. Wszystkie dane zapisywane są na wymiennych kartach pamięci typu SD do maksymalnej pojemności 32GB.
Obudowa celownika wykonana została z twardego stopu metalu, który w stosunku do korpusów produktów konkurencyjnych zapewnia wysoką odporność na wstrząsy, temperaturę i wilgotność.
Urządzenie zasilane jest 4x bateriami typu AA i jest w stanie pracować nieprzerwanie przez 6 godzin. Sprawdź >>
Aby uzyskać więcej informacji na temat powyższych produktów – zachęcamy do odwiedzin stoiska B66 na targach MSPO, gdzie będzie można bezpośrednio zapoznać się ze sprzętem.
Zdjęcia: Monika Święcka | http://www.fonato.com.pl
RadEye SPRD-GN na stoisku RAYTECH Sp. z o.o.
Firma Raytech powstała na początku 2006 i od początku działalności nastawiona jest na dostawy najlepszych przenośnych i mobilnych urządzeń do analiz zagrożeń CBRNe dla służb mundurowych i specjalnych. Podczas tegorocznych targów MSPO w Kielcach zaprezentowała między innymi urządzenie RadEye SPRD-GN - miniaturowy detektor i spektrometr promieniowania gamma.
RadEye SPRD-GN to miniaturowy detektor i spektrometr promieniowania gamma z opcją szybkiej detekcji neutronów pochodzących z ekranowanych źródeł gamma. Spektrometr ma kompaktową i odporną konstrukcję, duży, wyraźny wyświetlacz oraz funkcje alarmowania użytkownika o przekroczonych progach alarmowych. RadEye SPRD-GN w ciągły sposób sprawdza poziom promieniowania naturalnego tła redukując liczbę fałszywych alarmów w zmiennym środowisku.
Wbudowana biblioteka pozwala na identyfikację źródeł medycznych, naturalnych, przemysłowych oraz specjalnego przeznaczenia. Czas pracy na dwóch bateriach (lub akumulatorkach) AAA wnosi ok. 120h. Stopień ochrony IP65 gwarantuje doskonałą odporność na pył, kurz, wibracje, zmiany temperatury czy rozbryzgi wody. Komunikacja bezprzewodowa pozwala na przesłanie zawartości pamięci do komputera i bardziej dokładną analizę zapisanych danych. Spektrometr RadEye SPRD-GN jest częścią szerokiej gamy podręcznych urządzeń do detekcji i identyfikacji promieniowania alfa, beta, gamma, neutronowego i x-ray oferowanych wraz z nowoczesnymi dozymetrami osobistymi przez firmę Thermo Scientific. Dowiedz się więcej >>
PCO S.A.
Pozostając w kręgu optoelektroniki warto wspomnieć o nowościach PCO S.A. – czołowego, krajowego producenta w dziedzinie optoelektroniki na potrzeby wojska i innych służb mundurowych: Zminiaturyzowany Monokular Uniwersalny MU-3MS, Zintegrowany Moduł Optoelektroniczny ZMO-3 oraz DCM-1 Szafir – nową wersję dziennego celownika modułowego. Spółka powalczy również o Defendery, zgłaszając w tym roku do konkursu aż 4 swoje propozycje: Lornetka Termowizyjna NPL-1T Agat, Zintegrowany Moduł Optoelektroniczny ZMO-3, Lotnicze Gogle Noktowizyjne PNL-4 Orlik oraz Zestaw kamer do Leoparda: KDN-1T i KLW-1E.
Na MSPO zadebiutuje Zminiaturyzowany Monokular Uniwersalny MU-3MS, najnowsze urządzenie noktowizyjne wyprodukowane w PCO S.A., przeznaczone do obserwacji w warunkach nocnych przez indywidualnego użytkownika. Jest to obecnie jedno z najlżejszych i najmniejszych urządzeń noktowizyjnych tej klasy na świecie, które posiada oparty o 16 mm wzmacniacz obrazu INTENS z wysokim FOM i doskonałymi parametrami detekcji, rozpoznawania i identyfikacji. Jest dostępne w wersji z obrazem z zielonym fosforem (P43) lub białym fosforem o wysokim kontraście (P45 – ONYX). Posiada również automatyczne bramkowanie, tzw. autogating, zapewniające ochronę sprzętu w razie nagłej ekspozycji na ostre źródło światła oraz jest wyposażone w automatyczną regulację wzmocnienia. Dobre parametry i zalety najnowszego z rodziny monokularów noktowizyjnych PCO S.A. dają wysoką niezawodność w najtrudniejszych warunkach pracy, co ma kluczowe znaczenie dla standardów wojskowych.
Wśród nowości na MSPO 2018, spółka pokaże również DCM-1 Szafir – nową wersję dziennego celownika modułowego. Konstrukcja, projekt i proces wytwórczy tego wyrobu PCO S.A. jest na etapie modyfikacji z uwzględnieniem uwag zgłoszonych przez użytkowników testujących sprzęt w warunkach polowych. Dzienny Celownik Modułowy DCM-1 Szafir jest przeznaczony do celowania i prowadzenia obserwacji pola walki w warunkach naturalnego oświetlenia dziennego. DCM-1 tworzy Lunetka Dzienna Krótka LDK-4 i zamocowany na niej Mini Kolimator MK-1. Urządzenie daje możliwość dostosowania konfiguracji celownika do indywidualnych preferencji lub różnych potrzeb operacyjnych. MK-1 może być zamontowany z przodu albo z tyłu lunetki. Konstrukcja jest zwarta i odporna na narażenia mechaniczno-klimatyczne, a masa wyrobu niewielka – wynosi około 540 g.
Na wystawie przemysłu obronnego w Kielcach znajdą się również inne wyroby PCO S.A.: Monokular Noktowizyjny MU-3M Koliber, Gogle Noktowizyjne PNL-2ADM Szpak, Lornetka Termowizyjna NPL-1T Agat, Lotnicze Gogle Noktowizyjne PNL-4 Orlik oraz Strzelecki Celownik Termowizyjny SCT Rubin. Spółka zaprezentuje także Kamerę Termowizyjną KLW-1 Asteria, Kamerę Termowizyjną KMW-3 Temida i Kamerę Telewizyjną KTVD-1M Helios oraz System Obserwacji Dookólnej SOD Atena, Stabilizowaną Głowicę Optoelektroniczną Dowódcy GOD-1 Iris i Stabilizowaną Głowicę Optoelektroniczną Działonowego GOC-1 Nike. Producent urządzeń optoelektronicznych pokaże również Kamerę Cofania KDN-1T i Kamerę termowizyjną KLW-1E oraz Peryskopowy Celownik Termowizyjny PCT -72.
Zapraszamy do odwiedzenia stoiska targowego PCO w hali C
Źródło: materiały prasowe