Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

MSPO 2013

Zdjęcia: Mateusz J. Multarzyński, Michał Sitarski

W dniach 2-5 września odbyła się XXI edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Jak co roku przyciągnął on kilkuset wystawców i kilka tysięcy zwiedzających i, również jak co roku, tradycyjnie zdominowany był przez wystawców oferujących sprzęt ciężki – od transportera opancerzonego do śmigłowca. Nowością była zauważalnie większa liczba wystawców prezentujących symulatory pola walki oraz roboty o przeznaczeniu militarnym. Niestety, oferta związana z wyposażeniem osobistym, osłonami balistycznymi i bronią strzelecką była dość uboga – dla wielu małych firm koszt udziału w MSPO był po prostu nie do zaakceptowania.

Zobacz także

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

RTcom NoizeBarrier ™ Range SA - aktywne ochronniki słuchu

NoizeBarrier ™ Range SA - aktywne ochronniki słuchu NoizeBarrier ™  Range SA - aktywne ochronniki słuchu

Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji...

Model NoizeBarrier™ Range SA zaprojektowany został z myślą o wykorzystaniu przez wojsko i strzelców specjalistów oraz stanowi topowe słuchawki dla wymagających zaawansowanej ochrony słuchu bez opcji komunikacji radiowej.

Pegaz

W 2012 roku Inspektorat Uzbrojenia ogłosił zapytanie o informacje (RFI) dotyczące pozyskania wielozadaniowego pojazdu dla Wojsk Specjalnych (kryptonim „Pegaz”). Wstępne wymagania oraz założenia taktyczno-techniczne zostały objęte klauzulą tajności i dostępne były tylko dla zainteresowanych i posiadających odpowiednie dopuszczenia oraz licencje podmiotów, producentów. Wyszczególnione zostały również elementy wyposażenia mające wpływ na bezpieczeństwo i komfort załogi, w tym 4-punktowe pasy bezpieczeństwa, fotele przeciwwybuchowe, klimatyzację, ABS, ogrzewanie postojowe, wkładki typu run-flat, czy centralny układ pompowania kół. W ogłoszonym RFi znalazły się również wymagania dotyczące poziomów ochrony wg STANG 4569: podstawowego oraz podniesionego (opcjonalny).

Na zapytanie wystosowane przez IU odpowiedziało wiele firm, w tym  Nexter Systems. To dało początek projektowi polonizacji Aravisa we współpracy z WZM Siemianowice, który otrzymał nazwę Szakal 2. Główną różnicą pomiędzy francuski a polskim Aravisem jest zredukowana do 11 ton masa bojowa pojazdu. Możliwe było to dzięki wykorzystaniu krótszej kabiny-cytadeli stworzonej z myślą o odmianie logistycznej oraz zmniejszeniu ochrony systemu SAFEPRO do poziomu 2 i przeciwminowego 3a wg STANAG 4569. Ładowność wynosi ok. 2 t, choć ze względu na nośność podwozia może być zwiększona, co jednak wiąże się ze wzrostem masy całego pojazdu.

Układ napędowy, tak jak całe podwozie Aravisa/Szakal 2, pochodzi od Unimoga U5000, i w jego składzie są: 4-cylindrowy, rzędowy silnik wysokoprężny OM924LA o pojemności 4,8 dm3, rozwijający moc maksymalną 164 kW (218 KM) i maksymalny moment obrotowy 810 Nm przy 1200–1600 obr./min oraz specjalna mechaniczna przekładnia UG 100-8 z elektroniczno-pneumatycznym sterowaniem EPS (Electro Penumatic Shifting). Jest ona zintegrowana ze skrzynią przekładniową, sterowaną pneumatycznie i realizującą napęd w układzie 2×4/4×4 oraz wyposażoną w blokadę centralnego mechanizmu różnicowego. Prezentowany w Kielcach Szakal 2 został pomalowany w kamuflaż odpowiadający polskim warunkom terenowym i wyposażony w zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie Protector M151 firmy Kongsberg.

Land Rover

Marka Land Rover jest w zasadzie od początku swego istnienia związana z wojskiem. Także wykorzystanie pojazdów produkowanych w Solihull przez jednostki specjalne ma długą historię zaczynającą się pod koniec lat 50. XX w. Najsłynniejsze wersje specjalne Land Rovera to: Pink Panther, Desert Patrol Vehicle (DPV), Long Range Patrol Vehicle (LRPV) oraz Ranger Special Operations Vehicle (RSOV).

W Kielcach zaprezentowany został przedstawiciel militarnej, zgodnej ze standardem British Army (dawnej wersja Wolf), rodziny: Long Range Patrol Vehicle Tactical (LRPV (T)) zbudowany na bazie Defendera 110. Pojazd ten prezentowała spółka BEES-POL Sp. z o.o. razem brytyjską firmą Hobson Industries Ltd.

Prezentowany w Kielcach egzemplarz LRPV (T) to pojazd, który został zbudowany na bazie ponad 20-letniego Defendera, który wcześniej został poddany generalnemu remontowi i doprowadzony do stanu odpowiadającego fabrycznie nowemu samochodowi. Został on wyposażony m.in. w półautomatyczny system pompowania kół (STIS), w skład którego wchodzą specjalne zawory, przewody oraz kompresor; zestaw opancerzenia (klasa B6) chroniący przednią półsferę (180°), koła z wkładkami typu runflat firmy Runflat International.

Concept

Na tegorocznym MSPO można było zobaczyć pojazd powstały w wyniku ogłoszenia w 2012 r. wymagań dla LPU – Concept LPU-1 Wirus – na zeszłorocznym MSPO firma Concept Sp. z o.o. zaprezentowała prototyp LPU-1, którego konstrukcja została oparta na sprawdzonych podzespołach Toyoty Hilux i Land Cruiser. Przy projektowaniu pojazdu udział brali byli żołnierze WP, również operatorzy sił specjalnych, którzy mieli doświadczenie bojowe wyniesione z misji w Iraku i Afganistanie.

W tym roku LPU-1 „Wirus” był prezentowany w pawilonie PHO, z racji kontynuowania prac nad pojazdem w ramach konsorcjum, którego celem jest opracowanie i wykonanie lekkiego, 2-osiowego, terenowego pojazdu szturmowego dla wojsk specjalnych i lądowych. W jego skład weszły następujące firmy: PHO, Concept (pojazd), ZM Tarnów (uzbrojenie), Maskpol (osłony balistyczne) oraz Cenrex.

Choć Wirus jest stosunkowo niewielkim pojazdem (dł. 4000 mm), to udało się na nim upakować sporą ilość uzbrojenia, amunicji oraz dodatkowego wyposażenia. Było to możliwe m.in. dzięki dużej ładowności pojazdu wynoszącej 1040 kg. Zastosowaną w zeszłym roku obrotnicę o kącie obrotu 230° zastąpiono obrotnicą pozwalającą na prowadzenie ognia z głównego uzbrojenia we wszystkich kierunkach (360°). Pojazd jest również wyposażony w Cyfrowy System Łączności Wewnętrznej FONET firmy WB Electronics, który zapewnia m.in. łączność wewnętrzną i zewnętrzną oraz pracę w sieciocentrycznych systemach dowodzenia.

ZM Tarnów

Także w hali PHO, ale na stoisku ZM Tarnów, zaprezentowany został model ciekawej modernizacji UKM2000. Broń ma zmienioną kolbę – nowa wykonana jest z tworzywa sztucznego, składana na lewą stronę karabinu oraz regulowana na długość. Dodatkowo wyposażono ją w bardzo wygodną i szybko regulowaną poduszkę podpoliczkową, a także w składaną podporę, która odgrywa też rolę uchwytu dla dłoni podtrzymującej kolbę podczas strzelania. Nowy UKM ma skróconą o kilkanaście centymetrów lufę, zakończoną nowym urządzeniem wylotowym (ponoć bardzo skutecznym). Karabin wyposażono w aluminiowe łoże przednie z trzema szynami Picattiny (dolna jest tak skonstruowana, że nie koliduje ze złożonym dwójnogiem) oraz szynę na pokrywie komory zamkowej. Przekonstruowany został też chwyt pistoletowy, który w obecnej formie jest znacznie wygodniejszy i zapewnia lepszą kontrolę broni. Zmodernizowany UKM zasilany jest amunicją w taśmie rozsypnej M13, umieszczoną w torbie z Cordury, przypinanej w miejscu skrzynki amunicyjnej.

FB Łucznik-Radom/PCO

Jedną z ekspozycji, która przyciągała największą uwagę zwiedzających i zaproszonych gości, było stoisko Fabryki Broni Łucznik-Radom, znajdujące się w hali Polskiego Holdingu Obronnego (PHO – dawniej Bumar). Zdecydowanie najwięcej uwagi przyciągał karabinek systemu MSBS-5,56, prezentowany w kilku egzemplarzach z prototypowej serii. Broń jest cały czas w fazie dopracowywania, choć można przyjąć, że jej ogólny układ konstrukcyjny i zastosowane rozwiązania nie ulegną zasadniczym przemianom – dopieszczana jest ergonomia, wygląd zewnętrzny oraz funkcjonalność karabinków. Prace nad bronią w wersji bezkolbowej nie zostały przerwane i nadal trwają, a ich efektów w postaci strzelającego egzemplarza można spodziewać się prawdopodobnie już pod koniec tego roku.

Drugim ciekawym radomskim eksponatem były dwa strzelające modele nowo projektowanego w FB i WAT pistoletu. Trudno w tej chwili pisać o tym, jaka to będzie broń, gdyż znajduje się ona na zbyt wczesnym stadium rozwoju. Wiadomo, że pistolet będzie miał polimerowy szkielet, mechanizm spustowo-uderzeniowy podwójnego działania, z kurkiem odkrytym oraz zostanie w pełni przystosowany do użycia przez strzelców lewo- i praworęcznych poprzez zdublowanie wszystkich manipulatorów. Prawdopodobne jest wyposażenie broni w bezpiecznik chwytowy. Mocowanie dodatkowych akcesoriów ma umożliwić krótka szyna Picatinny pod lufą, rozważane jest także wykonanie szyny na zamku, na której można by mocować optoelektorniczne przyrządy celownicze.

FB Łucznik-Radom zademonstrowała także modernizację karabinka Beryl, wyposażoną w adapter do magazynków od karabinków rodziny M4/M16 z zatrzaskiem zatrzymującym zespół ruchomy w tylnym położeniu po wystrzeleniu ostatniego naboju z magazynka. Modernizacja ciekawa, ale spóźniona o kilka lat i wymagająca ingerencji w komorę zamkową oraz wewnętrzne mechanizmy broni, działająca wyłącznie z magazynkami „STANAG-owskimi”.

Na jednym z karabinków MSBS zamocowany był model nowego polskiego zespołu celowników dziennych CKD-1 Szafir, skonstruowany przez PCO. W uproszczeniu można nazwać go „polskim ACOGiem” – jest on połączeniem celownika optycznego LDK-4 (powiększenie x4, pole widzenia 7º) z otwartym mikrokolimatorem MK-1. Zespół charakteryzuje się wymiarami 134×68,5×85 mm i masą wynoszącą 400 g, a na broni instalowany jest poprzez mocowanie zgodne ze standardem Picatinny/MIL-STD-1913. Siatka celownicza celownika optycznego jest podświetlana, a zasilanie zapewnia jedna bateria AA (popularny „paluszek”) umieszczona po jego lewej stronie. Całość sprawia bardzo dobre wrażenie – konstrukcja jest zwarta i solidna, a manipulatory są łatwo dostępne. To dopiero model, więc CKD-1 zapewne będzie się jeszcze zmieniał, ale już teraz można powiedzieć, że to krok w dobrym kierunku.

Buos

Warszawska firma Buos pokazała chorwacki karabinek w układzie bezkolbowym VHS-D2. W porównaniu z poprzednim modelem, poza oczywistymi różnicami w wyglądzie zewnętrznym (nowa broń wygląda bardziej futurystycznie), w broni wprowadzono wiele zmian. Broń, co jest ewenementem wśród karabinków bull-pup, wyposażono w stopkę kolby o regulowanej w niewielkim zakresie długości – można ją ustawić w jednej z sześciu wybranych pozycji. Nowy karabinek jest w pełni przystosowany do obsługi przez strzelców lewo- i praworęcznych poprzez zdublowanie ich lub umieszczenie tak, by były dostępne z obu stron (np. przycisk zwalniania zatrzasku magazynka). Przy dostosowywaniu karabinka do strzelca leworęcznego można także zmienić kierunek wyrzucania łusek, poprzez obrócenie zamka o 60º (ta czynność nie wymaga żadnych narzędzi i można ją wykonać w polu). Broń wyposażono także w łatwo wymienną lufę, którą można wymienić po odkręceniu czterech śrub. Na MSPO VHS-D2 prezentowany był także z granatnikiem podwieszanym VHS-BG, wykonanym w większości z tworzywa sztucznego, z bardzo oryginalnie otwieraną do ładowania lufą – jest ona unoszona przez obrót do góry w lewo.

Grupa Lubawa S.A.

Ciekawą broń niezabijającą pokazała na swoim stoisku... Grupa Lubawa S.A. Był to pirotechniczny miotacz piłek tenisowych SF-1 Kraken. Broń niemal w całości wykonana jest z tworzyw sztucznych i laminatów (wyjątek stanowią mechanizmy wewnętrzne, bęben amunicyjny, spust i ramię składanej kolby) i przeznaczona dla służb dbających o utrzymanie porządku publicznego oraz służby więziennej. Zasadniczą „amunicję” stanowią zwykłe piłki tenisowe, które wyrzucane są z lufy pod wpływem gazów prochowych powstających po odpaleniu ślepego naboju .357 Magnum – sześć takich nabojów umieszczonych jest w bębenku amunicyjnym). Piłka może razić cele w odległości od 2 do 30 m – na maksymalnej odległości rażenia ma ona energię 227 J (wylotowa to 403 J) i porusza się z prędkością 110 m/s. Z lufy kalibru 59 mm mogą być wystrzeliwane także pociski dymne, gazowe, dwa rodzaje akustycznych (z gazem łzawiącym i bez) oraz amunicja zawierająca 20 gumowych kul. Masa miotacza to 1,5 kg, jego długość wynosi 711/436 mm, długość lufy 230 mm, zaś szybkostrzelność praktyczna – 6 strz./min.

Helikon

Helikon zaprezentował prototyp nowej kurtki typu smock pokrytej nowym kamuflażem Legion. Sama kurtka ma ciekawy, nowoczesny krój i wyposażona jest w dużą liczbę kieszeni. Charakteryzuje się dość obszernym, dopinanym do kołnierza kapturem z drucianym usztywnieniem przedniej krawędzi. Oprócz tego wyposażono ją w zamykane zamkami błyskawicznymi otwory wentylacyjne pod pachami oraz boczne zamki na wysokości bioder, ułatwiające dostęp do
np. broni przenoszonej na pasie pod kurtką. Kurtka ulegnie jeszcze przemianom, a w sprzedaży można spodziewać się jej w przyszłym roku.
Kamuflaż, którym pokryty był smock, został opracowany przez firmę Helikon jako alternatywa dla przestarzałej i mało efektywnej Pantery. Składa się on z nieregularnych plam, których układ wzorowany był na kamuflażu CCE (stąd też nazwa, nawiązująca do Legii Cudzoziemskiej). Podstawowa paleta barw odpowiada kamuflażowi Pantera, ale zastosowano przejścia tonalne, w związku z czym plamy nie są tak wyraźne, a paleta barw uległa zwiększeniu. Kamuflaż wygląda interesująco – jak będzie się spisywał w terenie, będzie można powiedzieć dopiero po odszyciu testowych mundurów. Niestety, pozostanie on raczej kamuflażem komercyjnym, bo Wojsko Polskie na razie nie jest zainteresowane zmianą wzoru maskującego.

3. Regionalna Baza Logistyczna

3. Regionalna Baza Logistyczna prezentowała sprzęt aktualnie kupowany i wprowadzany do wyposażenia jednostek podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych.
Po raz pierwszy pokazano publicznie „kombinezon bojowy”, odróżniający się od „ćwiczebnego” tym, że wreszcie wykonany jest z tkaniny trudnopalnej – krój jest w zasadzie indentyczny, jak w przypadku dotąd używanej odzieży. Poza tym składa się z trzech, a nie z dwóch elementów – zestaw wzbogacono o „koszulobluzę pod kamizelkę” (polski odpowiednik nazwy „combat shirt”) i wykonany jest z tkaniny o składzie: 65% włókna Lenzig, 25% paraaramidy, 10% poliamid. W przypadku „koszulobluzy” z takiego materiału wykonano rękawy, zaś korpus to dzianina o składzie: 66% włókna MAV, 29% sztuczny jedwab i 5% spandex.

Absolutną nowością jest „ćwiczebna kurtka z ocieplaczem”, czyli polska wariacja na temat kurtki nazywanej „smock”, będącej długą, luźną kurtką z dużą liczbą kieszeni. Polska kurtka krojem nawiązuje do najpopularniejszych smocków, a tym, co ją wyróżnia, jest materiał, z jakiego ją wykonano. W przeciwieństwie do popularnych w tym rodzaju odzieży tkanin NYCO o splocie ripstop czy też materiału typu softshell, wykonano ją z tkaniny Zeta o splocie ripstop, przypominającej materiał pokryciowy śpiworów czy kurtek puchowych. Jest ona lekka i cienka, ale wygląda na zdecydowanie zbyt delikatną, jak na tego typu odzież polową. W chłodne dni polskiego smocka można uzupełnić o wpinaną (!) podpinkę z dzianiny ThermoPile typu fleece. Wszystkie wyżej wymienione elementy umundurowania wykonane były w kamuflażu obowiązującym w DWS, określanym jako „typu Multicam”.
Na stoisku 3 RBLog zaprezentowano także nową wersję kompletu odzieży na trudne warunki atmosferyczne, przyjętej do wyposażenia jako Ubranie Ochronne Wojsk Specjalnych, a będącą rozwojową wersją pokazanej kilka lat temu odzieży wyprodukowanej przez firmę Summit z dwuwarstwowego laminatu W. L. Gore, nawiązującej do podobnego kompletu firmy Arc’Teryx. Nowością w tym zestawie był ocieplacz z dzianiny typu fleece.

Ostatnią nowinką była puchowa kurtka, którą zaprojektowano z myślą o żołnierzach JW Grom, a obecnie przyjęto jako wzór obowiązujący w całym DWS, wykonana w jednolitym, oliwkowym wybarwieniu. Wszystkie manekiny, na których prezentowano nowe mundury DWS, ubrane były  w buty firmy Lowa, które stały się praktycznie standardowym obuwiem naszych Wojsk Specjalnych. DWS zakupiło następujące modele butów niemieckiego producenta: Moutain Boot GTX – zimowe WS, Elite Mountain GTX – letni WS, Elite Jungle – but „na wodę”, Elite Desert – but tropikalny, but górski Munro PL (100% skóra, wariant opracowany specjalnie na potrzeby DWS), Zefir Mid TF – but trackingowy (określenie stosowane w oficjalnych dokumentach zamawiającego).

Cenrex

Cenrex, oprócz „sztandarowego” asortymentu w postaci broni produkowanej przez Heckler&Koch, prezentował również elementy oporządzenia firmy High Ground. Polska firma jest w stanie dostarczyć ewentualnemu nabywcy praktycznie dowolny sprzęt pochodzący od amerykańskeigo producenta, który ma w ofercie plate carriery, kamizelki typu chest rig (także bardzo ciekawe „szczątkowe”), ładownice, noszaki do radiostacji, ładownice, kieszenie na wyposażenie oraz oryginalne plecaki, w tym modułowe.
Jakość wykonania sprzętu High Ground stoi na wysokim poziomie, ale mimo to i ciekawej oferty firma nie jest zbyt popularna na polskim rynku – może także z powodu ceny, bo sprzęt HG do najtańszych nie należy.

IMS Griffin

IMS Griffin, specjalizujący się w celownikach optoelektronicznych, wskaźnikach celu i różnego rodzaju urządzeniach obserwacyjnych oraz sprzęcie ochronnym (głównie maski przeciwgazowe i tlenowe), dostarczający także broń strzelecką, przedstawił rozwojową wersję termowizyjnej lornetki obserwacyjnej JIM UC, wyposażoną w niechłodzoną matrycę (dzięki temu pracuje ona ciszej i jest gotowa do użycia zaraz po włączeniu) oraz system precyzyjnego wskazywania celów STERNA. Oprócz tego firma zaprezentowała 90-mm granatniki przeciwpancerne RGW 90 MATADOR (Man-portable Anti-Tank, Anti-DOoR) wraz z systemem treningowym, będącym de facto uproszczonym symulatorem komputerowym, pozwalającym na szkolenie strzelców nawet w warunkach koszarowych.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Wojciech Jagielski Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic Defender RGB i IR - test nowych latarek Mactronic

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia...

Wrocławska firma Mactronic wprowadziła w tym roku na rynek kolejne nowe latarki – Defender RGB i Defender +IR. Dzięki uprzejmości producenta mieliśmy możliwość przetestowania nowych produktów, sprawdzenia czym się różnią oraz przyjrzenia się ich mocnym i słabszym stronom.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Najlepsze urządzenia optyczne dla myśliwych i nie tylko

Najlepsze urządzenia optyczne dla myśliwych i nie tylko Najlepsze urządzenia optyczne dla myśliwych i nie tylko

W strzelectwie – zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim – dobry sprzęt optyczny ma równie duże znaczenie jak broń. Wysokiej jakości lornetka ułatwi orientację w terenie i namierzenie celu, natomiast...

W strzelectwie – zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim – dobry sprzęt optyczny ma równie duże znaczenie jak broń. Wysokiej jakości lornetka ułatwi orientację w terenie i namierzenie celu, natomiast profesjonalne termowizory i noktowizory zapewnią widoczność nawet w zupełnych ciemnościach. Tyczy się to również wszelkich innych aktywności outdoorowych takich jak survival czy wędrówki górskie, podczas których warto mieć przy sobie odpowiednie wyposażenie. Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w konkretnej...

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Mateusz J. Multarzyński Następca Honkera poszukiwany

Następca Honkera poszukiwany Następca Honkera poszukiwany

24 czerwca 2013 r. Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego dotyczącego pozyskania samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności, w wersji nieopancerzonej...

24 czerwca 2013 r. Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego dotyczącego pozyskania samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności, w wersji nieopancerzonej i opancerzonej. Docelowe zapotrzebowanie na pojazdy, które zastąpią obecnie używane Honkery oraz nieliczne UAZy 469B w specjalistycznych wersjach, określono na ok 1600 szt. do 2022 roku.

Łukasz Pacholski Przetarg śmigłowcowy – początek modernizacji floty polskich wiropłatów

Przetarg śmigłowcowy – początek modernizacji floty polskich wiropłatów Przetarg śmigłowcowy – początek modernizacji floty polskich wiropłatów

Bieżący rok należy uznać za przełomowy - po latach zapowiedzi udało się uruchomić pierwszy etap kompleksowej modernizacji floty wojskowych wiropłatów. W lutym 2013 r. Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie...

Bieżący rok należy uznać za przełomowy - po latach zapowiedzi udało się uruchomić pierwszy etap kompleksowej modernizacji floty wojskowych wiropłatów. W lutym 2013 r. Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie postępowania w sprawie pozyskania 70 wielozadaniowych śmigłowców, które trafią do trzech rodzajów sił zbrojnych. Ma to być początek wieloletnich zakupów nowej techniki tej klasy.

Michał Sitarski Tytan – projekt polskiego „żołnierza przyszłości”

Tytan – projekt polskiego „żołnierza przyszłości” Tytan – projekt polskiego „żołnierza przyszłości”

Jednym z programów realizowanych obecnie na potrzeby Sił Zbrojnych RP jest projekt Zintegrowanego Indywidualnego Systemu Walki Tytan, który ma doprowadzić do wdrożenia polskiego systemu „żołnierza przyszłości”....

Jednym z programów realizowanych obecnie na potrzeby Sił Zbrojnych RP jest projekt Zintegrowanego Indywidualnego Systemu Walki Tytan, który ma doprowadzić do wdrożenia polskiego systemu „żołnierza przyszłości”. To kompleksowe przedsięwzięcie w efekcie ma przynieść zarówno kompletny system, jak i jego komponenty, które będą mogły funkcjonować samodzielnie, niezależnie od całości.

Michał Sitarski MSPO 2012

MSPO 2012 MSPO 2012

Tegoroczny XXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach odbywać się będzie w dniach 2-5 września.

Tegoroczny XXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach odbywać się będzie w dniach 2-5 września.

Łukasz Pacholski Samolot klasy MRTT – ekstrawagancja czy pożyteczny element sił zbrojnych?

Samolot klasy MRTT – ekstrawagancja czy pożyteczny element sił zbrojnych? Samolot klasy MRTT – ekstrawagancja czy pożyteczny element sił zbrojnych?

Wyspecjalizowane maszyny tankowania powietrznego, a także coraz popularniejsze transportowo-tankujące, stanowią wyposażenie sił powietrznych coraz większej grupy państw. Nie jest to wynikiem militarnych...

Wyspecjalizowane maszyny tankowania powietrznego, a także coraz popularniejsze transportowo-tankujące, stanowią wyposażenie sił powietrznych coraz większej grupy państw. Nie jest to wynikiem militarnych potrzeb strategicznych czy też ekstrawagancji, lecz zmian zachodzącym we współczesnym świecie. Poniższy artykuł ma na celu prezentację historii samolotów tej klasy oraz współczesnych uwarunkowań powodujących ich rosnącą popularność na całym świecie.

Łukasz Pacholski Polska i MRTT

Polska i MRTT Polska i MRTT

Czytelnicy, którzy będą czytać ten artykuł najprawdopodobniej zadadzą sobie pytanie, do czego takie samoloty można wykorzystać? Jak pokazują doświadczenia oraz zmiany zachodzące na świecie – do wielu zadań....

Czytelnicy, którzy będą czytać ten artykuł najprawdopodobniej zadadzą sobie pytanie, do czego takie samoloty można wykorzystać? Jak pokazują doświadczenia oraz zmiany zachodzące na świecie – do wielu zadań. Obok głównej roli, latającej stacji benzynowej dla lotnictwa bojowego, można je wykorzystać do utrzymywania mostów powietrznych pomiędzy krajem oraz bazami znajdującymi się w innych częściach świata czy też jako element zaplecza logistycznego dla wojsk udających się na ćwiczenia. pomiędzy krajem...

Ha3o Hełm balistyczny Viper P2 firmy Revision

Hełm balistyczny Viper P2 firmy Revision Hełm balistyczny Viper P2 firmy Revision

Lekki hełm Viper P2, typ ACH, jest zgodny z wojskowymi normami odporności balistycznej oraz z normą NIJ IIIA. Firma REVISION wykorzystuje zaawansowane technologicznie kompozytowe powłoki osiągając redukcję...

Lekki hełm Viper P2, typ ACH, jest zgodny z wojskowymi normami odporności balistycznej oraz z normą NIJ IIIA. Firma REVISION wykorzystuje zaawansowane technologicznie kompozytowe powłoki osiągając redukcję masy przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej ochrony balistycznej oraz komfortu podczas długotrwałego używania. Dzięki innowacyjnym procesom produkcyjnym hełm przekracza standardy amerykańskich wojsk dotyczące fragmentacji i odporności na przebijanie.

Ha3o Aktywny znacznik optyczny firmy Adventure Lights

Aktywny znacznik optyczny firmy Adventure Lights Aktywny znacznik optyczny firmy Adventure Lights

Adventure Lights była pierwszą firmą, której udało się zaprojektować jednoręczne, ergonomiczne, niezawodne, a jednocześnie wielofunkcyjne światło diodowe LED. Po raz pierwszy tego znacznika użyła US Army...

Adventure Lights była pierwszą firmą, której udało się zaprojektować jednoręczne, ergonomiczne, niezawodne, a jednocześnie wielofunkcyjne światło diodowe LED. Po raz pierwszy tego znacznika użyła US Army podczas konfliktu w 1991 roku w Iraku.

Ha3o Pasywny znacznik optyczny firmy Infrared Tools (Technologia SAND STORM)

Pasywny znacznik optyczny firmy Infrared Tools (Technologia SAND STORM) Pasywny znacznik optyczny firmy Infrared Tools (Technologia SAND STORM)

Znacznik pasywny odbija promienie podczerwone widoczne w urządzeniach noktowizyjnych, aby ułatwić identyfikację.

Znacznik pasywny odbija promienie podczerwone widoczne w urządzeniach noktowizyjnych, aby ułatwić identyfikację.

Redakcja M134G na polskich Mi-17

M134G na polskich Mi-17 M134G na polskich Mi-17

Na przełomie maja i czerwca b.r. konsorcjum firm WORKS 11 Michał Lubiński oraz DSG Product wraz ze swoim amerykańskim partnerem, firmą PROFENSE LLC, zakończyło proces przekazywania Siłom Zbrojnym Rzeczpospolitej...

Na przełomie maja i czerwca b.r. konsorcjum firm WORKS 11 Michał Lubiński oraz DSG Product wraz ze swoim amerykańskim partnerem, firmą PROFENSE LLC, zakończyło proces przekazywania Siłom Zbrojnym Rzeczpospolitej Polskiej 7,62 mm wielolufowego pokładowego karabin maszynowego M134G. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 w Łodzi, przy czynnym współudziale WORKS 11, zabudowały oraz przeprowadziły badania kwalifikacyjne 7,62 mm wpkm M134G na śmigłowcach Mi-17.

Redakcja Trwa Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO

Trwa Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO Trwa Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO

W poniedziałek 2 września w Targach Kielce rozpoczął się XXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na targach pokazane są najnowocześniejsze technologie i produkty w zakresie uzbrojenia i techniki...

W poniedziałek 2 września w Targach Kielce rozpoczął się XXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na targach pokazane są najnowocześniejsze technologie i produkty w zakresie uzbrojenia i techniki wojskowej.

Najnowsze produkty i technologie

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops