Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Panaceum niemieckich spadochroniarzy cz. 4

Jakub Grodzki | 2013-12-03

FG-42 (Fallschirmjägergewehr 42) – uniwersalna broń łącząca w sobie cechy karabinu oraz pistoletu maszynowego, o gabarytach umożliwiających skok na spadochronie bez potrzeby zrzutu indywidualnego wyposażenia strzeleckiego w oddzielnych zasobnikach. Właśnie ta konstrukcja miała być rozwiązaniem problemów niemieckich oddziałów powietrznodesantowych, które stały się widoczne wraz z operacją Merkury w 1941 roku.

Zobacz także

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Pierwsza wersja FG-42, użyta i sprawdzona w warunkach bojowych zamknęła się na bardzo małej serii – 50 egzemplarzach (1942/43).Na dalsze dostawy przyszło oddziałom Fallschirmjäger czekać aż do roku 1944, kiedy to po osobistej interwencji Hermana Göringa u Adolfa Hitlera skierowano broń do seryjnej produkcji, jak się potem okazało kosztem programu StG-44. Jednak pomimo zaangażowania najwyższych władz III Rzeszy sprawa nie była wcale łatwa. Luftwaffe oczekiwało w krótkim czasie dostawy rzędu 100 000 szt. na tak zwane „wczoraj”. Jednak w sytuacji toczącej się wojny takiemu zamówieniu nie był jednak w stanie sprostać żaden z wytwórców obłożonych samymi „pilnymi” zamówieniami z wojska. Ostatecznie produkcji podjął się przede wszystkim zakład Krighoff Waffenfabrik z Suhl, który wraz z Rheinmetall Sömmerad dostarczył gro wyprodukowanych egzemplarzy na front. Obok powyższych zakładów ok. 400 sztuk powstało także w zakładach L.O. Dietrcih Altenburg. Według szacunkowych danych (ilość wyprodukowanych egzemplarzy wszystkich typów FG-42 nie jest dokładnie znana), do końca II w. ś. wyprodukowano maksymalnie 7 – 8 tys. sztuk. Z drugiej strony, w opracowaniach o tej właśnie konstrukcji można zetknąć się z liczbą 1500 sztuk, co prawdopodobnie jest mocno zaniżonym poziomem produkcji. W większości materiałów podaje się, że FG-42 (typ 1) powstało nie więcej niż 2000 szt. Natomiast kolejne 5000 tysięcy to FG-42 (typ 2).

FG-42 praktycznie każdy kolejny model posiadał identyczny sposób zasilania amunicją – boczny magazynek na 10 lub 20 naboi ładowanych w systemie dwurzędowym. Takie położenie magazynka podyktowane było dążeniem do zmniejszenia gabarytów broni. Dzięki temu mechanizm spustowy został umieszczony bliżej zamka, co pozwoliło ograniczyć długość. Opcjonalnie  FG-42 miał możliwość montażu celownika optycznego typu ZF 41 z 1,5 krotnym powiększeniem (1).

Historia FG-42 nie zakończyła się jednak wraz z końcem produkcji tej broni w niemieckich zakładach zbrojeniowych i końcem II wojny światowej. W literaturze traktującej o uzbrojeniu strzeleckim można znaleźć wzmianki, że to właśnie ta niemiecka konstrukcja posłużyła amerykanom do skonturowania słynnego karabinu maszynowego M-60. Była również pierwowzorem szwajcarskiej konstrukcji Sturmgewehr: modele 52 i 54. Warto w tym momencie wspomnieć o innej amerykańskiej konstrukcji, która wydaje się powiązana z FG-42 – chodzi mianowicie o M 1941 Johnson Light Machine Gun, którego wygląd przypomina konstrukcję Louisa Stangego. Jednak na wyglądzie podobieństwa się kończą.

T 44 – amerykańska konstrukcja wzorowana na FG-42.

Fot. T 44 – merykańska konstrukcja wzorowana na FG-42.


Źródło: http://strzelecka.net

Sturmgewehr 52 – Szwajcarski LKM, który został opracowany pod silnym wpływem FG-42.

Fot. Sturmgewehr 52 – Szwajcarski LKM, który został opracowany pod silnym wpływem FG-42.


Żródło:http://www.flamesofwar.com

Największa różnica tkwi w zakresie zasady działania broni. O ile FG-42 posiadał rurę gazową i funkcjonował na zasadzie odprowadzenia części gazów prochowych.  Konstrukcja Johnsona działała w oparciu o wykorzystanie krótkiego odrzutu lufy. W zakresie funkcjonowania podobieństw można doszukać się przede wszystkim w zakresie możliwości prowadzenia ognia pojedynczego z zamka zamkniętego i ciągłego z zamka otwartego (2).

Konstrukcja Louisa Stangego została odkurzona ponownie w XXI wieku. Firma Tactic Group zaprezentowała podczas targów ENFORCETAC w kwietniu 2012 roku karabin BD 42 będący wierną kopią FG 42 przystosowaną do standardowej amunicji NATO 7,62 x 51. Obok standardowej wersji BD 42, która gabarytowo odpowiada swojemu poprzednikowi FG 42 firma zaprezentowała również wersję K, wyposażoną w lufę o długości 370 mm pozbawioną składanych przyrządów celowniczych. Obie wersje (zarówno krótka jak i pełnowymiarowa) posiadają łoże i kolbę wykonane z laminatu i mogą strzelać jedynie ogniem pojedynczym. W przypadku BD 42 tak jak pierwowzór dysponuje dwójnogiem. Dodatkowo broń została wyposażona w zlokalizowaną na górnej części komory zamkowej uniwersalną szynę montażową, chwyt pistoletowy zapożyczony z AR-15/M16, oraz umieszczoną na łożu dodatkową szynę Picatinny i nowy tłumik dźwięku. Oferta skierowana do służb mundurowych znajduje się w sprzedaży od 2011 roku, jednak jej przydatność, między innymi ze względu na boczną lokalizację magazynka jest dosyć kontrowersyjna. Jednak o tym zadecydują już sami użytkownicy.

BD-42 – współczesna wersja FG-42.

Fot. BD-42 – współczesna wersja FG-42.


Źródło: http://www.altair.com.pl

1) 1,5xZielfernrohr 41 – celownik teleskopowy, w który pierwotnie miało zostać wyposażonych większość oddziałów liniowych Wehrmachtu. Pomysł ten jednak zarzucono jako niepraktyczny. ZF-41 była więc w pewnym zakresie wykorzystywana jako snajperski celownik optyczny, jednak przez samych strzelców wyborowych byłą nielubiana ze względu na zbyt małą krotność oraz słabe światło, co czyniło ją bezużyteczną w warunkach gorszej widoczności. Używana była głownie ze względu na brak produkowanej dla wojska alternatywy.2) Konstrukcja Johnsona, o ile nie znalazła akceptacji w amerykańskich kręgach wojskowych, trafiła w końcu do oddziałów tego kraju. Stało się tak za sprawą niezrealizowanego zamówienia złożonego przez Holandię z przeznaczaniem dla oddziałów operujących na dalekim wschodzie. Wyprodukowana broń trafiła ostatecznie do oddziałów Marines, którym przypadła do gustu ze względu na gabaryty, oraz czas niezbędny do użycia broni, (podczas testów już 30 sekund po lądowaniu spadochronowym broń była gotowa do strzelania). W niewielkim zakresie konstrukcja Johnsona uczestniczyła w II wojnie światowej będąc wyposażeniem oddziałów specjalnych i spadochronowych, które wolały tę konstrukcję od M1918 BAR. Po wojnie, uczestniczyła między innymi w walkach w Izraelu oraz lądowaniu w Zatoce Świn.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.