O ile pierwsza opcja nie wymaga taktycznego oraz zachowawczego przygotowania (relatywnie niewielki odsetek ludzi przyznaje się do posiadania zestawów EDC, noszonych z premedytacją, część osób niezwiązanych w żaden sposób z survivalem potwierdza przydatność określonych przedmiotów typu latarka i nóż, noszonych w kieszeni – nie liczymy oczywiście rodziców mających małe dzieci, którzy muszą mieć odpowiedź na każdą ewentualność), o tyle marsz w terenie, nieraz wielogodzinny, wędrówka, taktyczny zwiad, okoliczności militarne i outdoorowe, niosą ze sobą konieczność zabrania ekwipunku.
Woda, apteczka, sprzęt optyczny, mapy czy ciepłe ubrania to przedmioty niezbędne do przetrwania podczas długotrwałego marszu, zwłaszcza w trudnym terenie czy zmiennych warunkach pogodowych.
Oczywiście jasne jest, że optymalną opcją jest wygodny i poręczny bagaż, nieobciążający newralgicznych punktów kręgosłupa, pozwalający zachować wolne ręce, co jest nieocenione w zwiadzie, przy wspinaczce, przedzieraniu się przez gęstą roślinność.
Poszukiwanymi rozwiązaniami są również – optymalna wielkość, pojemność pozwalająca na dobre zagospodarowanie przestrzeni bagażu, systemy umożliwiające troczenie różnych przedmiotów przydatnych w drodze – sprzętu związanego z rodzajem aktywności i innych elementów podręcznego wyposażenia.
W zależności od rodzaju, czasu trwania i okoliczności przyrody, towarzyszących marszowi czy wyprawie, piechur decyduje się na odpowiedni rodzaj bagażu. Najwygodniejszą jego formą jest plecak – umożliwia bezpieczne i wygodne dla ramion i kręgosłupa przenoszenie ekwipunku, nawet na duże odległości. Od wielu lat stosowany jest w różnych sytuacjach, zarówno miejskich, turystycznych, jak i sportowych i wojskowych. Pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru na plecach, przez co sylwetka nie ulega naprężeniom i naciskom.
Nie bez znaczenia jest również tworzywo, z którego wykonany jest plecak. Jeśli liczy się trwałość i pancerność konstrukcji, znawcy tematu porzucają myśl o nylonie czy bawełnie, na rzecz mocnej cordury. Jest to materiał nie do zdarcia, testowany w ekstremalnych warunkach – przez wojsko, służby specjalne oraz osoby cywilne. Nie ulega przetarciom i starzeje się bardzo wolno, sprawdza się w trudnych warunkach militarnych.
Osoby doświadczone w różnych rodzajach aktywności, podczas podróży czy marszu wiedzą, że nie ma jednego – uniwersalnego rodzaju plecaka. Zupełnie inny zabiera się na przejażdżkę rowerem po mieście, inny będzie potrzebny na krótką wycieczkę w góry, a inny na długiej wyprawie, np. z bronią. Poszczególne rodzaje różnią się wielkością, rodzajem systemów nośnych, zapięć, liczbą komór i pojemnością.
Na szczególną uwagę zasługują plecaki specjalistyczne, dostosowane do potrzeb osób o konkretnych wymaganiach, przenoszących różnego rodzaju sprzęt – broń, sprzęt fotograficzny, optykę, czy po prostu wyposażenie niezbędne do przeżycia określonego czasu z dala od cywilizacji. Są one specyficznie zbudowane, tak by zapewnić optymalny rozkład obciążenia, przy jednoczesnej ochronie przenoszonego ekwipunku.
Firma Tasmanian Tiger wielokrotnie dała się poznać jako producent bagażu na wszelkie okazje. Specjaliści TT uwzględniają wszelkie okoliczności użytkowania, zwracając uwagę na odpowiednią pojemność (dostosowaną do rodzajów aktywności), sposób organizacji wnętrza plecaka, modułowość, która poprawia możliwości dopasowania plecaka do konkretnych wymagań oraz zwiększa jego funkcjonalność w danej sytuacji.
Wiele produktów TT spełnia rygorystyczne normy wojskowe i jest chętnie kupowanych przez osoby uprawiające różne rodzaje aktywności, także ze środowisk militarnych i służb specjalnych. Oferta plecaków i toreb TT przewiduje zarówno bagaż typowo miejski, do przewożenia ubrań i mundurów, plecaki na krótkie wycieczki i długie kilkudniowe marsze, jak i torby na broń czy sprzęt dla pasjonatów survivalu. Zakres jest naprawdę szeroki, a firma stale pracuje nad rozwojem i ulepszeniem starych wzorów.
Czytaj też: System Ratownictwa Taktycznego SRT-S >>>
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |