CAMO NEWS: Zero Division Amaroq & PenCott Snowdrift

Bartosz Szołucha  /  SPECIAL OPS 2/2013  /  17-05-2013
CAMO NEWS: Zero Division Amaroq & PenCott Snowdrift
CAMO NEWS: Zero Division Amaroq & PenCott Snowdrift Bartosz Szołucha

Zima, choć ze znacznym opóźnieniem w stosunku do kalendarza, w końcu odeszła. Przedłużające się niemal do kwietnia opady śniegu pozwoliły na zapoznanie się w terenie z dwoma ciekawymi wzorami maskującymi przeznaczonymi do użycia właśnie w zimie. Kolejny odcinek cyklu o nowościach w kamuflażu może być postrzegany jako pewnego rodzaju kontynuacja wątków z artykułu „Kamuflaż na zimę”, który ukazał się w SPECIAL OPS 11-12/2010 i przedstawiał kilka najpopularniejszych zimowych wzorów maskujących.

Oprócz zimowej aury, która umożliwiła sprawdzenie skuteczności działania, impulsem do powstania niniejszego tekstu był faktyczny wzrost zainteresowania kamuflażem zimowym wśród producentów – do tej pory był to temat traktowany po macoszemu. W trakcie zbierania materiałów doszło również do ważnego wydarzenia – 14 marca 2013 roku amerykańskie siły specjalne ogłosiły rozpoczęcie poszukiwań zimowego wzoru maskującego. Co ciekawe, oba prezentowane na łamach aktualnego numeru SPECIAL OPS wzory zostały zgłoszone jako propozycje w związku z powyższym zapytaniem.

AMAROQ

Wzór o egzotycznej nazwie oznaczającej w języku grenlandzkim szarego wilka został zaprojektowany przez amerykańską firmę projektową Zero Division Management Systems, której historia rozpoczęła się w 2010 roku – została założona tuż po ogłoszeniu przez amerykańskie siły zbrojne poszukiwań rodziny nowych wzorów maskujących (US Army Camouflage Improvement Effort). Wzorom ZDMS nie udało się jednak przejść badań kwalifikacyjnych, więc firma skupiła się na działaniach na rynku komercyjnym.

Przeczytaj także: CAMO NEWS: Tiger Stripe i All Terrain Tiger

Amaroq to całkiem interesujący wzór przeznaczony do wykorzystywania w terenie pokrytym śniegiem, jednak z występującą roślinnością. Składa się z trzech kolorów – ciemno- oraz jasnoszarych plam o nieregularnych kształtach umieszczonych na białym tle. Warto zaznaczyć, że jasne obszary tworzą obwódki ciemnych plam, przez co wzór sprawia wrażenie rozmytego – efekt ten ułatwia rozbicie sylwetki użytkownika na bliskich i średnich dystansach obserwacji.

Test wzoru Zero Division Amaroq przeprowadzono w warunkach stosunkowo mocnego nasłonecznienia, w kilku lokacjach – lesie liściastym, na tle lasu liściastego oraz na otwartej przestrzeni pokrytej drobną roślinnością w postaci trawy przebijającej śnieg. Odległości, na jakich znajdował się model od obiektywu, wahały się od 15 do maksymalnie około 50 metrów. Efekty tego, oczywiście nieprowadzonego metodami naukowymi, eksperymentu okazały się zaskakująco dobre – osoba ubrana w komplet maskujący łatwo wtapiała się w otoczenie. Skuteczność można zweryfikować na zdjęciach.

Przeczytaj także: Kamuflaż na zimę

Mundur w kamuflażu Amaroq widoczny na zdjęciach to MBS-2 gdyńskiej firmy SPECOPS uszyty z materiału złożonego ze 100% bawełny – tkaninę tę wykorzystuje się bowiem do niewielkich zadruków testowych. Jeśli twórcy kamuflażu zdecydują się na wprowadzenie wzoru do produkcji seryjnej, zapewne wybiorą tkaninę znacznie bardziej przystosowaną do wykorzystywania w warunkach zimowych. Z tego względu, że był to mundur uszyty jako „demonstrator technologii”, zastosowano rzepy w kolorze zielonym.

SNOWDRIFT

Drugim nowoczesnym wzorem kamuflażu zimowego jest PenCott Snowdrift. Jest to już czwarty wzór wchodzący w skład rodziny cyfrowo wygenerowanych kamuflaży, w których podstawowe elementy go tworzące zostały oparte kształtem nie na najbardziej popularnych pikselach, ale na fraktalach i ich grupach o charakterystycznych „poszarpanych” krawędziach, opracowany przez brytyjską firmę Hyde Definition. Idea wzorów opiera się na wynikach długotrwałych badań i analiz, połączonych z licznymi testami polowymi, w wyniku których udało się ostatecznie uzyskać skutecznie działające kamuflaże wykorzystujące mikro- i makrowzory, a także dające się dowolnie skalować.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Przeznaczony na tereny pokryte śniegiem oraz z występującą roślinnością kamuflaż Snowdrift, wprowadzony do produkcji w drugiej połowie 2012 roku, a dostępny mniej więcej od początku roku bieżącego, składa się z trzech kolorów – białego tła oraz plam w kolorze jasnoszarym i brązowym. Wzór przeznaczony jest do skutecznego rozbijania sylwetki użytkownika na bliskich, średnich oraz dużych dystansach obserwacji. Projektanci informują, że kolorystyka została dobrana tak, aby kamuflaż działał skutecznie w jak najszerszym spektrum warunków oświetleniowych i terenowych, a szczególnie w terenie pokrytym niską roślinnością, jak trawy czy krzaki. Nieco gorzej będzie sprawdzać się w otwartym terenie, na jednolitych połaciach śniegu.

Kamuflaż Snowdrift sprawdzany był w nieco innych warunkach oświetleniowych i pogodowych – pełnego zachmurzenia oraz padającego śniegu. Podobnie jak w przypadku Amaroq, model ubrany w mundur pokryty tym kamuflażem pojawiał się na otwartej przestrzeni, na tle lasu liściastego oraz w lesie liściastym. Dystanse również były zbliżone i wahały się od około 10–15 do około 50 metrów. Na tle lasu oraz w lesie Snowdrift dobrze spełnia swoją funkcję, jednak zgodnie z informacjami od projektantów, na otwartych przestrzeniach, gdzie występowała jednolita kolorystycznie warstwa śniegu, wypadł zdecydowanie zbyt ciemno – mniejsza ilość szarego koloru i zwiększona zawartość procentowa koloru białego zdecydowanie poprawiłaby właściwości maskujące w otwartym terenie.

Przeczytaj także: CAMO NEWS: MULTILAND

Widoczny na zdjęciu mundur to prototypowa dwuczęściowa narzutka maskująca uszyta przez Griffin Manufacturing na zlecenie Hyde Definition i jednej z amerykańskich firm szkoleniowych. Wykonana została z bardzo lekkiego poliestru, identycznego jak komplety maskujące amerykańskiej piechoty morskiej, pokrytego repelentem DWR zapewniającym dość duży stopień odporności na zamoczenie. Warto zaznaczyć, że materiał po nasiąknięciu wodą nie ma tendencji do prześwitywania i odkrywania odzieży noszonej pod narzutką. Poliester w kamuflażu Snowdrift wykończony jest apreturą ograniczającą odbijanie promieniowania podczerwonego.

Jako że temat kamuflażu śnieżnego jest niezwykle interesujący, być może w kolejnym sezonie uda się przeprowadzić szerzej zakrojone testy z wykorzystaniem kilku rodzajów wzorów maskujących i spróbować odnaleźć te najbardziej skuteczne w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  7
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2013

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl