Z jednej strony to w 50% bluza mundurowa. Rękawy z odpornego materiału typu rip-stop, ze wzmocnieniami na łokciach, kieszeniami na ramionach oraz wysokim kołnierzem i ochroną barków i górnej części pleców – czyli miejsc narażonych na uszkodzenia mechaniczne i otarcia.
Druga, mniej widoczna połowa koszuli taktycznej, to z kolei lekka, przylegająca do ciała na pozostałej części tułowia, oddychająca i odprowadzająca wilgoć na zewnątrz tkanina rodem z bielizny termoaktywnej stosowanej w odzieży sportowej.
Zastosowanie takiej hybrydy to głównie konieczność zapewnienia takiego ubioru ochronnego, który będzie pozwalał na komfort użytkownikowi w gorącym klimacie w połączeniu z kamizelkami balistycznymi, plate carrierami, plecakami itp.
Od czasu pojawienia się pierwszych wersji Combat Shirt, znacznie lepiej sprawdzających się w nowych realiach współczesnego pola walki, pojawiały się trzy zasadnicze problemy dotyczące ich codziennego wykorzystania.
- Pierwszy z nich dotyczył tkaniny termoaktywnej, a konkretnie jej wytrzymałości na obcieranie się o ww. elementy wyposażenia zakładane na korpus ciała przez użytkownika. Przetarcia, pękanie szwów łączących tę część z tkaniną rękawów i barków, mechacenie się i podatność na zaciągnięcia o ostre elementy – to główne przewinienia pierwszych wersji.
- Osobnym zagadnieniem stała się kwestia łatwopalności materiału wykonanego w 100% z poliestru. Swego czasu na misjach wprowadzano nawet zakaz wyjazdu na patrol za bazę w bieliźnie wykonanej ze sztucznego tworzywa właśnie z tego powodu. Dlatego można jeszcze spotkać wersje combat shirt z elementami wykonanymi z materiałów trudnopalnych.
- Ostatnią kwestią był sam krój koszuli, zwłaszcza w newralgicznych miejscach, czyli pod pachami oraz w rejonie karku, gdzie można było spotkać różne warianty, od kołnierza typu stójka po model podobny do stosowanych w polo. I oto po blisko 15 latach mamy nową jakość w tej kategorii odzieży taktycznej, model Combat Shirt MCDU firmy Helikon-Tex.
Pierwsze wrażenie
Czytaj też: Helikon-Tex MCDU® Combat Shirt - Niezrównany Komfort Podczas Misji >>>
Chyba zawsze tak jest, że liczy się pierwszy efekt. Przynajmniej ja tak mam, kiedy otwieram paczkę, przedzieram się przez kolejne opakowania i wyciągam nowy nabytek. Podobnie było i tym razem. Pierwsze wrażenie – „pełna profeska”! Byłem użytkownikiem pierwszej wersji combat shirt Helikona jeszcze w kamuflażu wz. 93, więc bardzo pozytywnie zareagowałem na najnowszy model. Może zabrzmi to nie na miejscu, ale pomyślałem, że dostałem produkt jakiegoś zagranicznego producenta, kto wie, noże z Norwegii lub USA. Rzucają się od razu w oczy krój i materiał. Szerokie mankiety z regulacją przy nadgarstkach, wygodny zamek na piersiach, trzymający fason kołnierz ze stójką obszyty od wewnątrz delikatnym materiałem, dopasowany do sylwetki krój. Po prostu bojowo i wygodnie! Sprawdź >>
Materiał
Część przylegająca do tułowia została wykonana z lekkiej, dobrze oddychającej tkaniny TopCool. Według informacji umieszczonej na metce to 100% poliester, ale splot tego materiału jest gruby o wyrazistej gołym okiem siateczkowatej strukturze (na zewnątrz i gładkiej od wewnątrz), przez co robi wrażenie solidnego i przewiewnego. Optycznie przypomina on raczej elementy, jakimi podszyte są wewnętrzne części szelek i pasów biodrowych plecaków niż tkaninę bluz termoaktywnych stosowaną przez biegaczy. Z kolei rękawy oraz stojący kołnierz i barki uszyto z wytrzymałej tkaniny NYCO w składzie 50% bawełna, 50% nylon w wariancie o podwyższonej wytrzymałości na rozdarcia rip-stop. Biorąc pod uwagę skład materiału, to chyba optymalna aktualnie proporcja zapewniająca szybkie schnięcie i wytrzymałość z jednej strony oraz sztywność konstrukcji i komfort w dotyku z drugiej. Dostępnych jest 5 wariantów kolorystycznych: Black, Coyote, Olive Green, MultiCam®/Coyote, PenCott® WildWood™/Olive Green. Jak widać, również pod tym względem produkt jest nastawiony na globalny rynek i krajowego plamiaka już nie znajdziemy. Obejrzyj dostępne wersje kolorystyczne >>
Uzupełnieniem całej koszuli jest zamek na przodzie obszyty na całej długości tkaniną NYCO, dzięki czemu utrzymuje sztywność pozwalającą na zapinanie i odpinanie jedną ręką oraz zawiera cenny element w postaci ochrony podbródka przed przycięciem. | Warto podkreślić jakość wykonania. W moim modelu nie dostrzegłem ani jednej wystającej nitki czy innych niedociągnięć. No i do tej pory nie udało mi się również jej uszkodzić czy zaciągnąć (...), ale wszystko da się jeszcze zweryfikować. | Na ramionach znajdują się dwie kieszenie boczne zapinane na zamek umieszczone wzdłuż rękawów, a nie skośnie, jak w niektórych wersjach innych producentów. Wymiary kieszeni to 23 x 14 cm, ale zastosowana zakładka pozwala umieścić przedmioty do 17 cm. |
Krój i wykonanie
Zmianie uległ również krój samej koszuli. Jest bardziej anatomiczny i składa się z kilkunastu elementów, w tym z 7 z tkaniny TopCool oraz 10 wykonanych z NYCO plus kieszenie boczne, regulacja mankietów i wzmocnienia naszyte na łokciach. Co ciekawe, ta wersja nie przewiduje miejsca na wkładki ochronne na łokciach. Rękawy od wewnętrznej strony między pachą a łokciem zawierają wstawkę z tkaniny TopCool. To zabieg nie tylko zwiększający oddychalność w tym newralgicznym miejscu, ale również ograniczenie potencjalnych obtarć w miejscu styku z oporządzeniem.
Zadbano pod tym względem również o kołnierz chroniący kark użytkownika. Od wewnętrznej strony został on również obszyty tkaniną TopCool mile i miękko stykając się ze skórą użytkownika. Jednocześnie sztywność kołnierza zapewnia tkanina NYCO zastosowana od zewnątrz dodatkowo, kołnierz skonstruowano z dwóch elementów, dzięki czemu się nie podwija ani nie opada zachowując swój krój. Uzupełnieniem całej koszuli jest zamek na przodzie obszyty na całej długości tkaniną NYCO, dzięki czemu utrzymuje sztywność pozwalającą na zapinanie i odpinanie jedną ręką oraz zawiera cenny element w postaci ochrony podbródka przed przycięciem.
Na ramionach znajdują się dwie kieszenie boczne zapinane na zamek umieszczone wzdłuż rękawów, a nie skośnie, jak w niektórych wersjach innych producentów. Wymiary kieszeni to 23 x 14 cm, choć zastosowana zakładka pozwala na umieszczenie przedmiotów o 3 szerszych (do 17 cm). Z kolei zamek w kieszeniach o długości 16 cm w rzeczywistości daje dostęp do kieszeni o długości 14,5 cm, ponieważ resztę zabiera szlufka zabezpieczająca suwak przed zahaczeniem i przypadkowym otwarciem. Zamek jest wszyty w dolnej części wysokości kieszeni, co powoduje, że aby włożyć do kieszeni większy przedmiot, np. smartfona czy notes, należy go wsuwać przez odpięty zamek ku górze i dopiero potem wepchnąć w głąb. Warto o tym pamiętać, bo nie od razu na to wpadłem, a faktyczna pojemność kieszeni jest duża i dobrze umieszczona względem anatomicznej budowy ramienia, przez co przedmioty nie przemieszczają się w środku w trakcie prowadzonej aktywności. Ponadto takie wszycie zamka powoduje, że zawsze mamy dostęp do przedmiotów, które będą znajdować się w jej dolnej części – to ułatwia ich wyciąganie, o ile nie wisimy głową w dół. Na każdej kieszeni umieszczone są po dwa panele Velcro na plakietki.
Czytaj też: UF PRO DELTA OL 2.0 >>>
Warto też podkreślić jakość wykonania. Tym, co pamiętają pierwsze serie produktów firmy, miło jest doświadczać nie tylko nowych, własnych rozwiązań konstrukcyjnych w odzieży, ale i nowych materiałów oraz jakości szwów i ogólnego wykończenia wyrobów. W moim modelu nie dostrzegłem ani jednej wystającej nitki czy innych niedociągnięć. No i do tej pory nie udało mi się również jej uszkodzić czy zaciągnąć, być może za mało chodzę po zagajnikach z jeżynami, ale wszystko da się jeszcze zweryfikować.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
[odzież taktyczna, combat shirt, wyposażenie indywidualne, Helikon-Tex, bluzy mundurowe, bielizna termoaktywna, koszula taktyczna]