737 SBK Aileron
Twórcą projektu Aileron jest Steve Tarani, projektant noży z dużym doświadczeniem zawodowym w CIA, NSA i wielu innych agencjach rządowych USA.
Ideą projektu było stworzenie noża dla personelu lotniczego, który byłby łatwy do otwarcia w każdych warunkach i sytuacji. Nóż miał mieć możliwość otwarcia dwiema rękoma lub jedną, w rękawicach, brudnymi czy mokrymi dłońmi. Otwarcie noża miało być na tyle łatwe, że użytkownik mógłby go otworzyć bez konieczności patrzenia na nóż czy trafieniem w mały kołek. Nóż miał być jednakowo prosty w obsłudze dla osób prawo- i leworęcznych.
Wszystkie te założenia udało się spełnić. Aileron można otworzyć klasycznie kciukiem przy użyciu owalnego otworu, można też chwycić za klingę i mocnym ruchem nadgarstka otworzyć nóż, możliwe jest też oparcie kciuka na klindze (poza otworem) i otworzenie jak w klasycznym sposobie.
Ostatnie dwa sposoby otwarcia są wspomagane przez moletowanie na połowie klingi. Jest ono dość szorstkie i kciuk nie ślizga się po nim, nawet jeśli dłoń jest tłusta lub wilgotna. Fakt, może przez to nieco stawiać opór podczas przygotowywania jedzenia, jednakże pamiętajmy, że nie do tego jest przeznaczony ten nóż.
Wzmocnione moletowaniem są również okładziny noża, ponieważ są one wykonane z tworzywa G10, to moletowanie jest dość agresywne i w przypadku zabrudzenia łatwo je wyczyścić szczoteczką. Okładziny noża nie są też zbyt masywne, przez co wygodnie leży on w dłoni, nie wypełniając jej. Schowany w kieszeni też nie wypełnia jej, a raczej dyskretnie w niej się mieści.
Skoro wspomniałem, że nóż niezbyt sprawi się w działaniach kuchennych, to czytelnik z pewnością zapyta, do jakich czynności właściwie przeznaczony jest ten nóż. Jak już wspomniałem, jest to nóż stworzony z myślą o personelu lotniczym, czyli przeznaczony do cięcia wszelkiego rodzaju lin, sznurków, kartonów, opasek, opakowań itp. Łatwość cięcia ułatwia wysoki płaski szlif, natomiast precyzja pracy i kontrola nad prowadzeniem noża jest poprzez czubek typu spear point. Tego typu czubek pozwala na oparcie palca wskazującego na grzbiecie noża i precyzyjne nim posługiwanie się.
Czytaj też: Ostre jak Nimravus >>>
Wydaje mi się, że Aileron będzie doskonale służył przy wszelkich pracach technicznych i jako nóż EDC. Częściowe ząbkowanie na pewno znacząco wspomoże przy cięciu lin i wszelkich sznurków. Może jednak nieco przeszkadzać przy pracach w drewnie, ponieważ szlif zębów jest z lewej strony klingi i podczas strugania może niekiedy się klinować.
Aileron występuje tylko w dwóch wersjach: bez powłoki, z czarną powłoką i częściowo ząbkowanym ostrzem. Długość otwartego noża wynosi 20,4 cm, zamkniętego 11,63 cm, klinga ma 8,76 cm długości i 3 mm grubości. Aileron jest stosunkowo lekkim nożem, waży tylko 120 g. Blokada noża to oczywiście Axis-lock, łatwa w obsłudze jedną ręką czy w rękawicach. Klinga noża wykonana jest ze stali proszkowej S 30 V.
(...)
Dziękujemy Kolba.pl za udostępnienie noży do testów.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
[wyposażenie indywidualne, noże, aileron, vallation, benchmade]