Firma prosperowałaby całkiem dobrze, gdyby nie kilka fatalnych w skutkach zbiegów okoliczności. Przeszkodą okazały się problemy dotyczące nieścisłości w zastrzeżonych patentach wzorów noży, a także zakwalifikowanie przez urząd celny USA noży bali song jako noży sprężynowych, co spowodowało, że import ich z Japonii stał się nielegalny. Do tego doszedł spadek wartości dolara, a przez to import noży z Japonii przestał być opłacalny. Gwoździem do trumny firmy było bankructwo banku, w którym Leo miał uzyskać kredyt na rozwój firmy. Z tych powodów, w wakacje 1987 roku Leo był zmuszony ogłosić bankructwo Pacific Cutlery Corporation®. Leo nie poddał się jednak i pomimo przeciwności losu przeniósł fabrykę do USA. I tak, na podwalinach poprzedniej firmy, we wrześniu 1987 roku powstała działająca do dziś kolejna firma Leo – Benchmade.
Zdobyte przez Leo doświadczenia pozwoliły zbudować mu stabilną firmę, która cieszy się uznaniem i renomą wśród kolekcjonerów i użytkowników noży, a przede wszystkim ma mocną pozycję na rynku. Ma także realny wpływ na trendy i rynek noży na całym świecie. W ofercie Benchmade znajdziemy noże przeznaczone do niemal każdego typu zastosowania – myśliwskie, wojskowe, ratownicze, turystyczne, survivalowe, kuchenne, codziennego użytku (EDC) itp. Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno kolekcjoner, jak i osoba poszukująca po prostu noża jako narzędzia. Oferta Benchmade podzielona jest na cztery klasy:
- złota – są to noże wykonane z najwyższej jakości materiałów. W tej klasie znajdują się także limitowane edycje modeli z innych klas, ale wykonane z ekskluzywnych materiałów,
- niebieska – to klasa sama w sobie, kwintesencja noży Benchmade. Produkowane są z wysokiej jakości materiałów, charakteryzują się perfekcyjnym wykonaniem. Skierowane są do osób, które cenią sobie jakość, za którą są gotowe niekiedy słonozapłacić. Noże tej klasy produkowane są wyłącznie w USA,
- czarna – noże tej klasy przeznaczone są dla służb mundurowych. Projektowane i wykonane są tak, aby sprostały najtrudniejszym warunkom i wymaganiom. Klasa ta obejmuje także noże automatyczne i haki ratownicze. Jakościowo nie odbiegają od wykonania noży z klasy niebieskiej,
- czerwona – tzw. „klasa średnia” Benchmade. Jakością wykonania nie odbiegają od pozostałych klas, choć użyte materiały nie zawsze są z górnej półki, a niektóre noże tej klasy wykonywane są poza USA, np. w Chinach. Dzięki temu ich cena jest przystępna dla przeciętnego użytkownika. Klasa ta jest przeznaczona dla osób poszukujących noża o dobrych parametrach, lecz za niewysoką cenę. Mimo że Benchmade zaprzestało produkcji noży w tej klasie, to wciąż są one dostępne u dystrybutorów, którzy wyprzedają zapasy. Część noży z tej klasy sygnowana jest obecnie logo Harley Davidson.
Ponadto Benchmade produkuje także linie noży dla takich firm jak Harley Davidson, Heckler&Koch, Douglas Ritter, Bone Collector oraz linię narzędzi ratowniczych w kooperacji z firmą Houdini.
Różnorodność i wielość oferty Benchmade uniemożliwia przedstawienie jej w jednym artykule. Zaprezentujemy natomiast bliżej dwa noże, które są w ofercie Benchmade od około dziesięciu lat. Ponieważ różnią się one głównie wielkością, a pozostałe różnice są bardzo nieznaczne, opis ich będzie wspólny.