Ćwiczenie DEFENDER-Europe 21

 Redakcja  /  17-03-2021
Fot. Źródło: DGRSZ

DEFENDER-Europe to coroczne, wielonarodowe, połączone ćwiczenie dowódczo-sztabowe organizowane przez Dowództwo Sil Lądowych USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF), ukierunkowane na budowanie strategicznej i operacyjnej gotowości oraz interoperacyjności między siłami USA, NATO, sojusznikami i partnerami w Europie. Organizując ćwiczenie, Stany Zjednoczone podkreślają swoje niezachwiane zaangażowanie we współpracę z sojusznikami i partnerami NATO w Europie.

Bazując na doświadczeniach ubiegłorocznego, organizowanego w Polsce, ćwiczenia jego tegoroczna edycja koncentrować się będzie na sprawdzeniu szeroko rozumianej gotowości operacyjnej oraz współpracy z sojusznikami i partnerami NATO i zostanie przeprowadzona na obszarze 14 krajów południowej Europy. Łącznie w ćwiczeniu udział weźmie około 30 000 żołnierzy z 26 krajów, którzy prowadzić będą niemal równoczesne działania na 30 poligonach. 

W jednym z epizodów połączonego z DEFENDER-em ćwiczenia realizowanego na szczeblu taktycznym pod kryptonimem SWIFT RESPONSE, zostanie zaangażowanych blisko 500 żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Po zrzucie desantowym na poligon Boboc w Rumunii, zadaniem polskich żołnierzy będzie opanowanie i zabezpieczenie specjalnego obiektu lądowego. Ponadto, kilkunastu polskich oficerów z 11 Dywizji Zmechanizowanej oddelegowanych zostanie do kierownictwa ćwiczenia, aby zebrać doświadczenia niezbędne do przygotowania jego przyszłorocznej edycji, organizowanej ponownie jak to miało miejsce w 2020 r. w północnej części wschodniej flanki NATO, w tym w Polsce. 

Poza realizacją głównych zamierzeń ćwiczenia DEFENDER-Europe 21, w jego trakcie sprawdzone zostanie także funkcjonowanie Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA, którego działalność została zainaugurowana w listopadzie ub.r. w Poznaniu.

Podobnie jak w 2020 r., żołnierze i większość amerykańskiego sprzętu zostanie przemieszczona na teatr europejski drogą morską i powietrzną. W trakcie ruchu wojsk do docelowych rejonów szkolenia przećwiczone zostaną procedury związane z pobieraniem sprzętu wojskowego z rozlokowanych w Europie (w  Belgii, Niemczech, Włoszech i Holandii) wysuniętych magazynów (Army Prepositioned Stocks - APS), do których sprzęt ten powróci w czerwcu br. po zakończeniu ćwiczenia.

Przeczytaj także: Nowe pojazdy 6BPD >>

Podczas DEFENDER-Europe 21 poza częścią dowódczo-sztabową (Command Post Exercise) odbędzie się kilka połączonych ze sobą ćwiczeń taktycznych z wojskami (LIVEX), sprawdzających poszczególne aspekty operacji:

  • SWIFT RESPONSE - operacje powietrzne organizowane będą od początku do połowy maja na terytorium Estonii, Bułgarii i Rumunii z udziałem ponad 7 000 żołnierzy z 11 krajów.
  • IMMEDIATE RESPONSE – od połowy maja do początku czerwca ponad 5000 żołnierzy z 11 krajów wykonywać będzie strzelania na 31 poligonach w 13 różnych krajach.SABRE GUARDIAN - od połowy maja do początku czerwca ponad 13 000 żołnierzy z 16 krajów przeprowadzi operacje ogniowe, przeciwlotnicze i przeciwrakietowe oraz ewakuację medyczną personelu na dużą skalę. 

Ponadto ćw. DEFENDER-Europe 21 zostanie połączone z dwoma innymi, organizowanymi w tym samym czasie, kluczowymi wydarzeniami szkoleniowymi:

  • AFRICAN LION - najważniejsze coroczne przedsięwzięcie szkoleniowe odbywające się głównie na terytorium Maroka. Od połowy maja do połowy czerwca, w ramach działań Sił Lądowych USA w Afryce, niemal 5 000 personelu wojskowego z około 24 krajów będzie szkolić się w zakresie gotowości medycznej, wykonywania praktycznych strzelań na dużą skalę oraz prowadzenia ćwiczeń w powietrzu, na morzu i na stanowisku dowodzenia.
  • STEADFAST DEFENDER - nowa edycja ćwiczeń NATO planowanych od połowy maja do początku czerwca, skupionych na transatlantyckim wzmocnieniu Europy i demonstrujących zdolności NATO do szybkiego reagowania na pełne spektrum zagrożeń.

W związku z trwającą pandemią COVID-19, wszystkie planowane ćwiczenia będą odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym, a uczestniczący w nich żołnierze zostaną objęci wymaganą kwarantanną i obowiązkiem wykonania testów, niezwłocznie po przybyciu na teatr europejski.

Źródło: DGRSZ

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[DGRSZ, Defender-Europe 21, ćwiczenia wojskowe, NATO, Europa, Afryka, 6BPD]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

KURS INSTRUKTOR SPORTU STRZELECKIEGO PZSS »
kurs strzelectwa

100% byczej skóry »

Czy wiesz, jaka jest ulubiona latarka straży granicznej oraz myśliwych? 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »


latarka taktyczna

 


Wyprawa po trudnym terenie?  Dobierz sprzęt »
biwak

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »


ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

5 kluczowych zalet butów taktycznych »


 


 


Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz buty do swojego hobby »
buty taktyczne

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmocnienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen policja ulica
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Pozycja opracowana dla snajperów, strzelców wyborowych, sportowych strzelców długodystansowych oraz myśliwych (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Team Leader Academy – kurs przywództwa w WOT

Bycie dobrym liderem - to niełatwe zadanie, to ciężka praca, która wymaga umiejętności podejmowania ryzykownych decyzji i odwagi. Cenną lekcję przywództwa dostali żołnierze z państw NATO podczas...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl