COVID-19: Wojsko wspiera działania służb MSWiA w walce z koronawirusem

 Redakcja  /  18-03-2020
Fot. Źródło: DG RSZ

Żołnierze Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych realizują zadania wsparcia działań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prezydent RP Andrzej Duda, w uzgodnieniu z Premierem i po konsultacjach z ministrami: Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji, postanowił o wsparciu Straży Granicznej przez pododdziały Sił Zbrojnych RP. Tymczasowo przywrócono kontrolę graniczną oraz ograniczono ruch graniczny.

Żołnierze Wojska Polskiego wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej patrolują granice państwa. Głównym celem działań jest minimalizacja ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii na terytorium Polski. Do najważniejszych zadań żołnierzy należy prowadzenia działalności patrolowej, obserwacji oraz udziału w pełnieniu służby na posterunkach, a także rozbudowa inżynieryjna posterunków granicznych.

Przeczytaj także: Wojsko zaangażowane w działania związane z zagrożeniem koronawirusem >>

Żołnierze z 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego zabezpieczają granicę w Świnoujściu. W ramach kontroli ruchu granicznego, 22 karpacki batalion piechoty górskiej wystawia dwuosobowe posterunki w Kotlinie Kłodzkiej. Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej także wspierają działania administracji publicznej. W związku ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia zachorowań spowodowanych zakażeniem koronawirusem, żołnierze pomagali w organizowaniu miejsc do kwarantanny w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, a w związku z przywróceniem tymczasowej kontroli granicznej, spadochroniarze 6BPD rozszerzyli zakres wsparcia administracji publicznej i wspierają także działania Straży Granicznej na obszarze województw śląskiego i małopolskiego. 1 Pułk Saperów z Brzegu wspiera służby na granicy z Czechami i Słowacją.

Żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej wykonują zadania w przygranicznych powiatach województw lubuskiego i dolnośląskiego w miejscach wskazanych przez przedstawicieli Straży Granicznej. Żołnierze z 17 Brygady Zmechanizowanej wspierają Straż Graniczną w zapewnieniu szczelności granic na mostach kolejowych w Kunowicach oraz Kostrzynie. Łącznie wystawiają piętnaście posterunków. Ponadto żołnierze wspierają pograniczników, wspólnie z policjantami, zabezpieczając obszar pomiędzy przejściami granicznymi na granicy oraz przeciwdziałając przemieszczaniu się osób chcących ominąć kontrole graniczną i sanitarną. Wszystkie te działania mają na celu minimalizację ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii koronawirosa wewnątrz kraju.

Żołnierzy w działaniach wspierają Wojewódzkie Sztaby Wojskowe oraz żołnierze Brygad Obrony Terytorialnej.

Źródło: DG RSZ (Tekst: mjr Magdalena Busz)

[koronawirus, pandemia, covid-19, stan epidemiczny, wojsko polskie, DG RSZ, MSWiA, walka z wirusem, działania prewencyjne]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania  »

 


Najsłyniejsze misje specjalne » By broń nie wyślizneła się z ręki »
broń konserwacja

 


Zostań specem od bezpieczeństwa informacji »
studia wyższe

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Złóż własną broń »
bron składana

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Latarki na karabin - niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się » 
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Czyszczenie tłumika i innych części broni - krok po kroku »
studia wyższe

 


Jak wygląda praca w wojsku, w ochronie? Przejdź szkolenie » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

BULL RUN 13

15 Giżycka Brygada Zmechanizowana oraz Batalionowa Grupa Bojowa, która na co dzień stacjonuje w Bemowie Piskim i działa w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO, zakończyły dwudniowe zajęcia...

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl