COVID-19: Wojsko wspiera działania służb MSWiA w walce z koronawirusem

 Redakcja  /  18-03-2020
Fot. Źródło: DG RSZ

Żołnierze Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych realizują zadania wsparcia działań Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prezydent RP Andrzej Duda, w uzgodnieniu z Premierem i po konsultacjach z ministrami: Obrony Narodowej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji, postanowił o wsparciu Straży Granicznej przez pododdziały Sił Zbrojnych RP. Tymczasowo przywrócono kontrolę graniczną oraz ograniczono ruch graniczny.

Żołnierze Wojska Polskiego wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej patrolują granice państwa. Głównym celem działań jest minimalizacja ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii na terytorium Polski. Do najważniejszych zadań żołnierzy należy prowadzenia działalności patrolowej, obserwacji oraz udziału w pełnieniu służby na posterunkach, a także rozbudowa inżynieryjna posterunków granicznych.

Przeczytaj także: Wojsko zaangażowane w działania związane z zagrożeniem koronawirusem >>

Żołnierze z 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego zabezpieczają granicę w Świnoujściu. W ramach kontroli ruchu granicznego, 22 karpacki batalion piechoty górskiej wystawia dwuosobowe posterunki w Kotlinie Kłodzkiej. Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej także wspierają działania administracji publicznej. W związku ze zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia zachorowań spowodowanych zakażeniem koronawirusem, żołnierze pomagali w organizowaniu miejsc do kwarantanny w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, a w związku z przywróceniem tymczasowej kontroli granicznej, spadochroniarze 6BPD rozszerzyli zakres wsparcia administracji publicznej i wspierają także działania Straży Granicznej na obszarze województw śląskiego i małopolskiego. 1 Pułk Saperów z Brzegu wspiera służby na granicy z Czechami i Słowacją.

Żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej wykonują zadania w przygranicznych powiatach województw lubuskiego i dolnośląskiego w miejscach wskazanych przez przedstawicieli Straży Granicznej. Żołnierze z 17 Brygady Zmechanizowanej wspierają Straż Graniczną w zapewnieniu szczelności granic na mostach kolejowych w Kunowicach oraz Kostrzynie. Łącznie wystawiają piętnaście posterunków. Ponadto żołnierze wspierają pograniczników, wspólnie z policjantami, zabezpieczając obszar pomiędzy przejściami granicznymi na granicy oraz przeciwdziałając przemieszczaniu się osób chcących ominąć kontrole graniczną i sanitarną. Wszystkie te działania mają na celu minimalizację ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii koronawirosa wewnątrz kraju.

Żołnierzy w działaniach wspierają Wojewódzkie Sztaby Wojskowe oraz żołnierze Brygad Obrony Terytorialnej.

Źródło: DG RSZ (Tekst: mjr Magdalena Busz)

[koronawirus, pandemia, covid-19, stan epidemiczny, wojsko polskie, DG RSZ, MSWiA, walka z wirusem, działania prewencyjne]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl