Odbył się X Festyn Komandosa w Dziwnowie

Pod patronatem medialnym SPECIAL OPS
 Redakcja  /  29-08-2019
Fot. Daniel Kucicki

Od 10 lat, w ostatni weekend wakacji (w tym roku między 23 a 25 sierpnia), na wyspie Wolin w Dziwnowie spotykają się żołnierze oraz pasjonaci sił specjalnych. Z roku na rok do garnizonu, w którym powstała i przez ponad dwie dekady stacjonowała najstarsza jednostka specjalna Wojska Polskiego, przyjeżdża coraz więcej ludzi. W tym roku pierwszy raz, dzięki decyzji gen. bryg. dr. inż. Sławomira Drumowicza - dowódcy Wojsk Specjalnych - zaprezentowały się wszystkie jednostki najmniejszego Rodzaju Sił Zbrojnych.

- Na spotkanie przyjechało ok. 200 byłych żołnierzy Jednostki Wojskowej 4101, czyli naszego 1. Batalionu Szturmowego - obecnie Jednostki Wojskowej Komandosów, kilkudziesięciu specjalsów prezentujących poszczególne jednostki oraz kilkuset rekonstruktorów. Do tego trzeba dodać kilkanaście tysięcy widzów, którzy oblegali stoiska i obserwowali pokazy. Nigdy nie mieliśmy takiej frekwencji. To wielki sukces, ale nie te liczby są najważniejsze – wyjaśnia ppłk rez. Witold Brzozowski, kiedyś oficer JW 4101, teraz pomysłodawca i współorganizator kolejnych edycji Festynu Komandosa.

W tym roku uwaga widzów odwiedzających festyn skupiona była głównie na stoiskach wystawienniczych oraz obserwowaniu pokazów - głównie skoków spadochronowych. Dla Witolda Brzozowskiego najważniejsze były dwa wymiary tegorocznego przedsięwzięcia: budowa więzi między pokoleniami żołnierzy wojsk specjalnych oraz wymiana doświadczeń.

- Z perspektywy dziesięciu lat mogę mówić o pewnych wnioskach. W czasie pierwszych edycji niektórzy koledzy popełniali błąd - mówi Brzozowski. - My w batalionie przeszliśmy ekstremalne szkolenie, wbijano nam do głowy, że jesteśmy elitą armii. I tacy byliśmy. Ale od czasu misji w Iraku i Afganistanie musimy pochylić głowy przed młodszymi kolegami, niekiedy synami żołnierzy 1. Batalionu – oni walczyli na prawdziwych wojnach, nam tego oszczędzono. Nie wszyscy to rozumieli, co powodowało niepotrzebne zadrażnienia międzypokoleniowe. Ale teraz jest już inaczej – kontynuuje Brzozowski. - Dlatego, z roku na rok, na Festyn Komandosa przyjeżdża coraz więcej specjalsów w służbie czynnej.

Przeczytaj także: VIII Festyn Komandosa w Dziwnowie >>

Festyn Komandosa w Dziwnowie to nie tylko impreza, na której można spotkać się ze specjalsami, ale także miejsce gdzie rozmawia się o przyszłości i taktyce użycia jednostek specjalnych.

- Dodatkowo zmienia się rzeczywistość, Wojska Specjalne muszą uzyskiwać nowe zdolności - mówi Brzozowski. - Od kilku lat stratedzy coraz poważniej rozważają możliwość użycia wojska na terenie własnym zajętym przez przeciwnika. My takie działania planowaliśmy już przed kilkoma dekadami, mamy doświadczenie, możemy się nim podzielić. Starzy komandosi mogą stanowić wsparcie i zaplecze w czasie realizacji ćwiczeń uwzględniających takie scenariusze. Gen. Drumowicz jest bardzo doświadczonym żołnierzem Wojsk Specjalnych, ćwiczył tak jako młody oficer. Rozumie nowe wyzwania. W przygotowaniu się do niektórych z nich możemy być pomocni. Festyn Komandosa jest jednym z takich miejsc, w którym po przyjacielsku możemy o tym porozmawiać – przekonuje ppłk rez. Witold Brzozowski.

Zachęcamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć z X Festynu Komandosa w Dziwnowie.

Źródło: Festyn Komandosa

[X Festyn Komandosa, Dziwnów, jednostki specjalne, ppłk rez. Witold Brzozowski, gen. bryg. dr. inż. Sławomir Drumowicz, Dowódca Wojsk Specjalnych, festyn, pokazy spadochronowe]

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  25

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ćwiczenia sił specjalnych pk. Black Swan 2022

W czwartek 12 maja w bazie lotniczej Szolnok, położonej w środkowych Węgrzech zakończyły się międzynarodowe ćwiczenia sił specjalnych Black Swan 2022. W ćwiczeniach organizowanych przez NATO...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl