Odbył się X Festyn Komandosa w Dziwnowie

Pod patronatem medialnym SPECIAL OPS
 Redakcja  /  29-08-2019
Fot. Daniel Kucicki

Od 10 lat, w ostatni weekend wakacji (w tym roku między 23 a 25 sierpnia), na wyspie Wolin w Dziwnowie spotykają się żołnierze oraz pasjonaci sił specjalnych. Z roku na rok do garnizonu, w którym powstała i przez ponad dwie dekady stacjonowała najstarsza jednostka specjalna Wojska Polskiego, przyjeżdża coraz więcej ludzi. W tym roku pierwszy raz, dzięki decyzji gen. bryg. dr. inż. Sławomira Drumowicza - dowódcy Wojsk Specjalnych - zaprezentowały się wszystkie jednostki najmniejszego Rodzaju Sił Zbrojnych.

- Na spotkanie przyjechało ok. 200 byłych żołnierzy Jednostki Wojskowej 4101, czyli naszego 1. Batalionu Szturmowego - obecnie Jednostki Wojskowej Komandosów, kilkudziesięciu specjalsów prezentujących poszczególne jednostki oraz kilkuset rekonstruktorów. Do tego trzeba dodać kilkanaście tysięcy widzów, którzy oblegali stoiska i obserwowali pokazy. Nigdy nie mieliśmy takiej frekwencji. To wielki sukces, ale nie te liczby są najważniejsze – wyjaśnia ppłk rez. Witold Brzozowski, kiedyś oficer JW 4101, teraz pomysłodawca i współorganizator kolejnych edycji Festynu Komandosa.

W tym roku uwaga widzów odwiedzających festyn skupiona była głównie na stoiskach wystawienniczych oraz obserwowaniu pokazów - głównie skoków spadochronowych. Dla Witolda Brzozowskiego najważniejsze były dwa wymiary tegorocznego przedsięwzięcia: budowa więzi między pokoleniami żołnierzy wojsk specjalnych oraz wymiana doświadczeń.

- Z perspektywy dziesięciu lat mogę mówić o pewnych wnioskach. W czasie pierwszych edycji niektórzy koledzy popełniali błąd - mówi Brzozowski. - My w batalionie przeszliśmy ekstremalne szkolenie, wbijano nam do głowy, że jesteśmy elitą armii. I tacy byliśmy. Ale od czasu misji w Iraku i Afganistanie musimy pochylić głowy przed młodszymi kolegami, niekiedy synami żołnierzy 1. Batalionu – oni walczyli na prawdziwych wojnach, nam tego oszczędzono. Nie wszyscy to rozumieli, co powodowało niepotrzebne zadrażnienia międzypokoleniowe. Ale teraz jest już inaczej – kontynuuje Brzozowski. - Dlatego, z roku na rok, na Festyn Komandosa przyjeżdża coraz więcej specjalsów w służbie czynnej.

Przeczytaj także: VIII Festyn Komandosa w Dziwnowie >>

Festyn Komandosa w Dziwnowie to nie tylko impreza, na której można spotkać się ze specjalsami, ale także miejsce gdzie rozmawia się o przyszłości i taktyce użycia jednostek specjalnych.

- Dodatkowo zmienia się rzeczywistość, Wojska Specjalne muszą uzyskiwać nowe zdolności - mówi Brzozowski. - Od kilku lat stratedzy coraz poważniej rozważają możliwość użycia wojska na terenie własnym zajętym przez przeciwnika. My takie działania planowaliśmy już przed kilkoma dekadami, mamy doświadczenie, możemy się nim podzielić. Starzy komandosi mogą stanowić wsparcie i zaplecze w czasie realizacji ćwiczeń uwzględniających takie scenariusze. Gen. Drumowicz jest bardzo doświadczonym żołnierzem Wojsk Specjalnych, ćwiczył tak jako młody oficer. Rozumie nowe wyzwania. W przygotowaniu się do niektórych z nich możemy być pomocni. Festyn Komandosa jest jednym z takich miejsc, w którym po przyjacielsku możemy o tym porozmawiać – przekonuje ppłk rez. Witold Brzozowski.

Zachęcamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć z X Festynu Komandosa w Dziwnowie.

Źródło: Festyn Komandosa

[X Festyn Komandosa, Dziwnów, jednostki specjalne, ppłk rez. Witold Brzozowski, gen. bryg. dr. inż. Sławomir Drumowicz, Dowódca Wojsk Specjalnych, festyn, pokazy spadochronowe]

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  25

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Do czego tak naprawdę służy latarka taktyczna »
latarka taktyczna

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Złóż własną broń »
bron składana

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o analogowych goglach noktowizyjnych »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Dwie fabryki nielegalnych papierosów zlikwidowane przez CBŚP i KAS

Funkcjonariusze CBŚP i mazowieckiej KAS przeprowadzili dwie akcje na terenie województwa mazowieckiego wymierzone w zwalczanie przestępczości tytoniowej. Zlikwidowali dwie fabryki nielegalnych...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl