VIII Festyn Komandosa w Dziwnowie

patronat medialny SPECIAL OPS
 Redakcja  /  08-06-2017
Fot. mat. organizatora

Koniec sierpnia, gdy część ludzi myśli o kończących się wakacjach, dla wielu jest wyczekiwanym czasem, kiedy od ośmiu już lat odbywa się kultowa impreza militarna. Mowa o Festynie Komandosa w Dziwnowie, który w tym roku odbędzie się w dniach 25-27 sierpnia. Impreza przyciąga nie tylko weteranów z legendarnego 1. Batalionu Szturmowego, od którego rozpoczęła się historia Jednostki Wojskowej Komandosów, ale również byłych i obecnych żołnierzy oraz funkcjonariuszy jednostek specjalnych, grupy rekonstrukcji historycznej czy pasjonatów militariów - niezależnie od płci i wieku.

Festyn rozpocznie się "nieoficjalnie" już w piątek, 25 sierpnia, kiedy odbędzie się zebranie członków Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 1. Batalionu Szturmowego i spotkanie kompanijne. Czynne będą już wystawy Muzeum Spadochroniarstwa w Wiśle, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Muzeum Ordynariatu Polowego, Stowarzyszenia „Czerwone Berety”, a także dioramy przybyłych grup rekonstrukcji historycznej. Piątek to również maraton filmowy, którego tematyka będzie, rzecz jasna, ściśle związana z charakterem imprezy oraz koncert estradowy.

Zobacz także: Festyn komandosa w Dziwnowie

Sobotnią część Festynu Komandosa rozpocznie uroczysty apel i msza polowa. Następnie uczestnicy będą mogli odwiedzić koszary czy obejrzeć przygotowane tematyczne inscenizacje. Na strzelnicy garnizonowej przygotowano zawody strzeleckie, a także gry i zabawy dla dzieci i turystów. Dodatkowo, odbędą się również eliminacje do zawodów o Puchar Marszałka Zachodniopomorskiego w rwaniu ciężarka. Szczególną atrakcją będą skoki spadochronowe na wodę oraz - dla melomanów - koncert dudziarzy. W sobotę przez cały dzień będzie można również odwiedzać dioramy rekonstrukcyjne i wystawy oraz obejrzeć filmy w ramach kinowego maratonu. Wieczorem, po zmroku, odbędzie się apel zmarłych.

Na niedzielę, 27 sierpnia, zaplanowano finał zawodów w rwaniu ciężarka oraz pokazy sprawnościowe w wykonaniu specjalsów. Do końca trwania imprezy, którą zamknie specjalny apel z podziękowaniami, będzie można odwiedzić wspomniane już dioramy historyczne i wystawy. Na ostatni dzień zaplanowano także inscenizacje tematyczne i spotkanie kompanijne w kantynie polowej.

Przeczytaj również: 4101 Dziwnów, czyli z drawskiego poligonu na ekran

W tym roku, z okazji 80-lecia spadochroniarstwa wojskowego w Polsce (1937-2017) i z 80. rocznicy oddania pierwszego grupowego skoku spadochronowego organizowany jest konkurs „Czy znacie tych chłopców...” na wspomnienia związane ze spadochroniarstwem wojskowym. Konkurs odbywa się pod patronatem Prezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Spadochroniarzy. Organizatorem konkursu jest: Zarząd Główny Związku Polskich Spadochroniarzy, Jednostka Wojskowa AGAT, Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu, Burmistrz Dziwnowa, 6. Brygada Powietrzno-Desantowa, Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 1. Batalionu Szturmowego, Stowarzyszenie Na Rzecz Kultury i Edukacji Dziwnów.

Konkurs adresowany jest przede wszystkim do byłych żołnierzy jednostek powietrznodesantowych, rozpoznania specjalnego, żołnierzy Wojsk Specjalnych, spadochroniarzy wojskowych. Tematyka obejmuje wspomnienia związane ze szkoleniem spadochronowym, skokami spadochronowymi, desantami powietrznymi, zawodami spadochronowymi. Prace należy nadsyłać do 31 lipca br. na adres organizatora - Stowarzyszenia na Rzecz Kultury i Edukacji w Dziwnowie: ul. Reymonta 8, 72-420 Dziwnów. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 26 sierpnia podczas apelu rozpoczynającego VIII Festyn Komandosa.

Szczegółowe informacje dotyczące VIII Festynu Komandosa, jak i konkursu, dostępne są na stronie: www.festynkomandosa.pl.

Źródło: materiały organizatora.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy te spodnie spełnią Twoje oczekiwania? »

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

 Latarki na karabin -  niewielkie gabarety duża moc? »
latrki na karabin

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Wsparcie dla SAS

W związku z małą liczbą kandydatów spełniających wysokie wymagania rekrutacyjne brytyjskiego 22. Pułku Special Air Service oraz niemalejącym zaangażowaniem tej formacji w operacje na świecie...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl