SHOT Show 2018: nowe Sako TRG 22 A1 & 42 A1

 Redakcja  /  25-01-2018
Fot. Sako

W Las Vegas trwa SHOT Shot, który w prezentowanym bogactwie uzbrojenia może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy, a nawet - nawiązując do polskiego tłumaczenia pewnej amerykańskiej komedii - o kaca. Ani jedno, ani drugie nam jednak niestraszne, bo z natłoku "wystrzałowych wieści" ze stolicy hazardu wyrwał nas news o nowej wersji A1 karabinów Sako TRG 22 i 42. News ten podziałał bardzo orzeźwiająco i otrzeźwiająco, zaś fakt, że A1 bazuje na opisywanym przez nas w numerze 1/2016 SPECIAL OPS modelu TRG M10 był dodatkowo pobudzający do zapoznania się ze szczegółami.

W grudniu 2016 roku podpisano umowę na dostawę przez firmę IBCOL 150 karabinów Sako TRG M10 na amunicję 8.6 mm × 70 (.338 Lapua Magnum) dla Wojska Polskiego. Uzupełniły one w polskiej armii 40 sztuk najstarszych 7,62-mm TRG-21, wprowadzonych do użytku jeszcze w latach 90. oraz 206 egzemplarzy  ich ulepszonych wersji TRG 22, zakupionych dla strzelców wyborowych Wojsk Lądowych oraz snajperów z JW Komandosów i Oddziałów Specjalnych Żandarmerii Wojskowej w pierwszej dekadzie XXI wieku.

Warto przypomnieć, że w numerze 1/2016 SPECIAL OPS znajdziecie szeroki artykuł naszego eksperta - Ireneusza Chloupka, o snajperskich karabinach powtarzalnych serii TRG fińskiej firmy Sako Ltd. (od 2000/2001 r. w składzie włoskiego holdingu Beretta Defense Technologies - BDT), w tym ostatnim  Sako TRG M 10.

Po zwróceniu uwagi w naszym numerze specjalnym "SNAJPERZY" na fakt, iż niestety wszystkie te wspomniane powyżej karabiny to wersje podstawowe z kolbami stałymi, w ubiegłym roku za pośrednictwem warszawskiej firmy Kaliber zakupiono do nich pakiety modyfikacyjne, w skład których weszły m.in. nowe osady ze składanymi kolbami STRFSG o dużym zakresie regulacji i zestawy szyn montażowych ITRS (Integrated Tactical Rail System) w przedniej części łoża. TRG 21 i 22 znajdują się również w arsenałach jednostek antyterrorystycznych polskiej Policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a strzelcy wyborowi z BOA KGP dysponują również 8,6-mm TRG 42.

Zamów Wydanie Specjalne SNAJPERZY w Księgarni Militarnej >>

W tym roku do oferty Sako wchodzi nowa wersja A1 karabinów TRG 22 i 42, która - jak mówią przedstawiciele Sako, wynosi je na wyższy poziom dzięki rozwiązaniom zastosowanym w modelu TRG M10, stając się jeszcze bardziej precyzyjnym i potężnym (także w kontekście wytrzymałości i odporności na zużycie) narzędziem do prowadzenia ognia na dużych dystansach. Główne zmiany to: aluminiowa osada przygotowana na wzór tej z M10, ze wspomnianą solidną kolbą składaną oraz typowe dla najnowszych karabinów snajperskich długie łoże wokół samonośnej lufy z systemem M-LOK, służącym do mocowania w wybranych miejscach różnych akcesoriów (jak dwójnóg, wskaźnik laserowy itp.) oraz biegnąca nad grzbietem na całej długości komory zamkowej i łoża długa uniwersalna szyna Picatinny/NAR do liniowego osadzania celowników optycznych z przystawkami nokto- lub termowizyjnymi. Wersja A1 otrzymała także rączkę zamkową, jak w M10.

Źródło: materiały prasowe, archiwum redakcji.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  2

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Wybierz najlepszy pakiet ratunkowy dla czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Ukraińscy żołnierze ewakuowani z zakładów Azowstal w Mariupolu

Po długich negocjacjach, w które zaangażowany był m.in. ukraiński wywiad i Czerwony Krzyż wczoraj ze zniszczonego kombinatu Azowstal wywieziono 264 wojskowych, w tym 53 ciężko rannych.

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl