II etap kursu dot. działań przeciwdywersyjnych, zrealizowany w dniach 26-30 czerwca, obejmował typową pracę na "zielonej granicy", począwszy od działań na mapach i nawigację w terenie po planowanie działań i zieloną taktykę. Istotą szkolenia było zaplanowanie i realizacja zadania.
Sprawdź również: Działania przeciwdywersyjne - pierwszy etap szkolenia Straży Granicznej
Organizatorzy zadbali o to, by warunki, w jakich odbywały się ćwiczeniach, były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych - dotyczyło to także działań pozorantów. Uczestnicy musieli wyznaczyć sztab dowodzenia, samodzielnie ułożyć plan działania, pobrać stosowne wyposażenie, pojazdy itp. Realizacja zadania odbywała się w ogólnodostępnym rejonie.
Tego typu kursy są stałym i bardzo ważnym elementem szkolenia w Straży Granicznej. Funkcjonariusze, ćwicząc taktykę uczą się współdziałania - nie tylko we współpracy w ramach swoich struktur, ale i z innymi formacjami - w tym przypadku: funkcjonariuszami Policji i żołnierzami Wojsk Specjalnych. Szkolenie służy dopracowaniu działań oraz przećwiczeniu różnego rodzaju sytuacji, które mogą wystąpić w czasie pracy, co pozwoli na minimalizowanie ryzyka związanego ze służbą w oddziałach interwencyjnych, a tym samym na zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonariuszy podczas realnych wydarzeń.
Źródło: Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu / zdęcia: Piotr Apolinarski.