Podobnie jak w poprzednim roku, uczestnikami konferencji było liczne grono specjalistów ze służb mundurowych, w tym licznie reprezentowane były jednostki specjalne wojska i policji, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego oraz cywilni badacze zajmujący się zagadnieniami terroryzmu i bezpieczeństwa państwa. Obrady były otwarte dla publiczności złożonej z licznych studentów cywilnych oraz podchorążych WSOWL.
Porządek pierwszego
dnia obrad wyznaczały sesje podczas których w formie prezentacji i
referatów przedstawiane były różnorodne aspekty współczesnych
zagrożeń terrorystycznych, jak również działań Sił Zbrojnych
podejmowanych w celu zapobiegania i reagowania na zamachy
terrorystyczne. Szczególnie interesujące były wystąpienia
nawiązujące do najnowszych problemów i trendów, jak również
prezentacje specjalistów - praktyków.
Zobacz także: Dżihad w Internecie
Generał dywizji Piotr Patalong przedstawił najważniejsze kwestie związane ze zdolnościami kontrterrorystycznymi Wojsk Specjalnych, wskazując na trzy ważne obszary w których wspierają one służby policyjne, w szczególności w zakresie morskich działań kontrterrorystycznych, rozpoznania (zarówno osobowego, obrazowego i elektronicznego) oraz przeciwdziałania proliferacji broni masowego rażenia. Reprezentujący Żandarmerię Wojskową gen. bryg. dr Robert Jędrychowski przedstawił rolę tej formacji w działaniach antyterrorystycznych, w interesujący sposób przedstawiając praktyczne konsekwencje obecnych rozwiązań prawnych i organizacyjnych. Dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów, ppłk Michał Strzelecki omówił rolę dowodzonej przez siebie jednostki w zadaniach przeciwterrorystycznych, wskazując że zadania te nie ograniczają się tylko do najbardziej medialnych akcji bezpośrednich i obejmują inne rodzaje działań specjalnych,w tym wsparcie militarne, przejawiające się m.in. we współpracy JWK z policyjnymi pododdziałami antyterrorystycznymi.
Wywodzący się z
Jednostki Wojskowej GROM płk dr Jarosław Jabłoński omówił
system sieciowego wsparcia operacji przeciwdziałania proliferacji
broni masowego rażenia, z czym korespondował referat płk rez. dr
hab. inż. Mariana Żubera dotyczący zagrożenia użyciem tej broni
przez terrorystów Radca prawny JW GROM omówił rolę i zadania tej
jednostki w systemie antyterrorystycznym, w sposób oczywisty
zwracają szczególną uwagę na kwestie prawne.
Przeczytaj również: Rok 2016 – podsumowanie
Spośród wystąpień cywilnych naukowców, godne odnotowania były prezentacje dr Karoliny Wojtasik z Uniwersytetu Śląskiego, która przedstawiła materiały propagandowe i instrukcje dokonywania zamachów terrorystycznych dostępne w Internecie, oraz dr Michała Piekarskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, który omówił morskie aspekty potencjalnej „wojny hybrydowej” na Bałtyku i płynące z nich wnioski dla rozwoju sił zbrojnych.
Drugi dzień konferencji został podzielony na panele dyskusyjne. Pierwszy z nich dotyczył współczesnego terroryzmu i związanych z nim wyzwań, a wypowiadali się w nim przedstawiciele Biura Ochrony Rządu, Wyższej Szkoły Policji, Służby Wywiadu Wojskowego i Straży Granicznej. W sposób oczywisty treść panelu skupiła się na pracy służb mundurowych i specjalnych. W tym miejscu warto wspomnieć interesujące i uzupełnione materiałem filmowym wystąpienie kpt. SG Janusza Czecha z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej dotyczące zadań tej służby, także tych wykonywanych poza granicami Polski.
Kolejny panel dotyczył wprowadzonej w zeszłym roku ustawy antyterrorystycznej. Oprócz byłego naczelnika warszawskiej jednostki antyterrorystycznej, prof. dr hab. Kuby Jałoszyńskiego zasiedli w nim żołnierze i funkcjonariusze Jednostki Wojskowej GROM, Jednostki Wojskowej Komandosów, Biura Operacji Antyterrorystycznych, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu. Był to jeden z najciekawszych punktów konferencji, gdyż pozwolił on zapoznać się z szerokim spektrum opinii i już zgromadzonych praktycznych doświadczeń, zwłaszcza dotyczących wprowadzonych w ustawie zasad specjalnego użycia broni.
Sprawdź szczegóły: Projekt #bezpiecznie, czyli o współczesnym terroryźmie we Wrocławiu
Interesujący był także ostatni panel, choć skomasowano w nim dwa, wcześniej planowane do oddzielnego omówienia zagadnienia: wnioski i doświadczenia z zabezpieczenia antyterrorystycznego zeszłorocznych imprez: szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży oraz rolę Wojsk Obrony Terytorialnej w działaniach przeciwterrorystycznych. Dyskusja, w której nabardziej aktywny udział wzięli gen. broni dr Marek Tomaszycki, gen dyw. Piotr Patalong i płk Maciej Klisz, szef sztabu Wojsk Obrony Terytorialnej, dostarczyła widowni wiele zagadnień do przemyślenia. Godne uwagi było zwłaszcza przypomnienie przez gen. Tomaszyckiego, do niedawna Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, że wojska obrony terytorialnej nie są niczym nowym, obecnie istnieją w formie skadrowanych jednostek. Z dyskusji można było odnieść wrażenie, że tworząc nowe siły OT zapomniano o starych i już przewidzianych do rozwinięcia na czas wojny strukturach. Sceptycyzm panelistów wzbudził także planowany sposób i czas szkolenia żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.
Niestety, te sprawy zepchnęły w cień inne zagadnienia, które miały zostać omówione w tym panelu, zwłaszcza wnioski z działań podczas Światowych Dni Młodzieży, które były ściślej związane z tematyką konferencji niż problemy wciąż pozostających w zalążku Wojsk Obrony Terytorialnej, choć zarówno przedstawiciele wojska, jak i podkom. Mariusz Olechnowicz z BOA KGP zdołali omówić niektóre z zagadnień, zwłaszcza dotyczące współpracy służb i jednostek, którą oceniono bardzo wysoko.
Choć wśród wygłoszonych referatów znalazło się kilka takich, które prezentowane zagadnienia możnaby omówić w dokładniejszy sposób, w porównaniu z poprzednim rokiem konferencja była lepsza merytorycznie, więcej czasu poświęcono na opinie i wystąpienia praktyków, co jest słusznym kierunkiem w orgniazacji wydarzenia.