Siły zbrojne a terroryzm – konferencja

 Redakcja  /  09-04-2017
Otwarcie konferencji "Siły zbrojne a terroryzm".
Otwarcie konferencji "Siły zbrojne a terroryzm". Fot. WSOWL

W dniach 5-6 kwietnia 2017 roku we Wrocławiu odbyła się trzecia już konferencja poświęcona roli Sił Zbrojnych w działaniach przeciwterrorystycznych zorganizowana przez Wydział Nauk o Bezpieczeństwie WSOWL, przy współpracy z innymi instytucjami, w tym Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie, Jednostką Wojskową GROM i Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu

Podobnie jak w poprzednim roku, uczestnikami konferencji było liczne grono specjalistów ze służb mundurowych, w tym licznie reprezentowane były jednostki specjalne wojska i policji, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego  oraz cywilni badacze zajmujący się zagadnieniami terroryzmu i bezpieczeństwa państwa. Obrady były otwarte dla publiczności złożonej z licznych studentów cywilnych oraz podchorążych WSOWL.

Porządek pierwszego dnia obrad wyznaczały sesje podczas których w formie prezentacji i referatów przedstawiane były różnorodne aspekty współczesnych zagrożeń terrorystycznych, jak również działań Sił Zbrojnych podejmowanych w celu zapobiegania i reagowania na zamachy terrorystyczne. Szczególnie interesujące były wystąpienia nawiązujące do najnowszych problemów i trendów, jak również prezentacje specjalistów - praktyków.

Zobacz także: Dżihad w Internecie

Generał dywizji Piotr Patalong przedstawił najważniejsze kwestie związane ze zdolnościami kontrterrorystycznymi Wojsk Specjalnych, wskazując na trzy ważne obszary w których wspierają one służby policyjne, w szczególności w zakresie morskich działań kontrterrorystycznych, rozpoznania (zarówno osobowego, obrazowego i elektronicznego) oraz przeciwdziałania proliferacji broni masowego rażenia. Reprezentujący Żandarmerię Wojskową gen. bryg. dr Robert Jędrychowski przedstawił rolę tej formacji w działaniach antyterrorystycznych, w interesujący sposób przedstawiając praktyczne konsekwencje obecnych rozwiązań prawnych i organizacyjnych. Dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów, ppłk Michał Strzelecki omówił rolę dowodzonej przez siebie jednostki w zadaniach przeciwterrorystycznych, wskazując że zadania te nie ograniczają się tylko do najbardziej medialnych akcji bezpośrednich i obejmują inne rodzaje działań specjalnych,w tym wsparcie militarne, przejawiające się m.in. we współpracy JWK z policyjnymi pododdziałami antyterrorystycznymi.

Wywodzący się z Jednostki Wojskowej GROM płk dr Jarosław Jabłoński omówił system sieciowego wsparcia operacji przeciwdziałania proliferacji broni masowego rażenia, z czym korespondował referat płk rez. dr hab. inż. Mariana Żubera dotyczący zagrożenia użyciem tej broni przez terrorystów Radca prawny JW GROM omówił rolę i zadania tej jednostki w systemie antyterrorystycznym, w sposób oczywisty zwracają szczególną uwagę na kwestie prawne.

Przeczytaj również: Rok 2016 – podsumowanie

Spośród wystąpień cywilnych naukowców, godne odnotowania były prezentacje dr Karoliny Wojtasik z Uniwersytetu Śląskiego, która przedstawiła materiały propagandowe i instrukcje dokonywania zamachów terrorystycznych dostępne w Internecie, oraz dr Michała Piekarskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, który omówił morskie aspekty potencjalnej „wojny hybrydowej” na Bałtyku i płynące z nich wnioski dla rozwoju sił zbrojnych.

Drugi dzień konferencji został podzielony na panele dyskusyjne. Pierwszy z nich dotyczył współczesnego terroryzmu i związanych z nim wyzwań, a wypowiadali się w nim przedstawiciele Biura Ochrony Rządu, Wyższej Szkoły Policji, Służby Wywiadu Wojskowego i Straży Granicznej. W sposób oczywisty treść panelu skupiła się na pracy służb mundurowych i specjalnych. W tym miejscu warto wspomnieć interesujące i uzupełnione materiałem filmowym wystąpienie kpt. SG Janusza Czecha z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej dotyczące zadań tej służby, także tych wykonywanych poza granicami Polski.

Kolejny panel dotyczył wprowadzonej w zeszłym roku ustawy antyterrorystycznej. Oprócz byłego naczelnika warszawskiej jednostki antyterrorystycznej, prof. dr hab. Kuby Jałoszyńskiego zasiedli w nim żołnierze i funkcjonariusze Jednostki Wojskowej GROM, Jednostki Wojskowej Komandosów, Biura Operacji Antyterrorystycznych, Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu. Był to jeden z najciekawszych punktów konferencji, gdyż pozwolił on zapoznać się z szerokim spektrum opinii i już zgromadzonych praktycznych doświadczeń, zwłaszcza dotyczących wprowadzonych w ustawie zasad specjalnego użycia broni.

Sprawdź szczegóły: Projekt #bezpiecznie, czyli o współczesnym terroryźmie we Wrocławiu

Interesujący był także ostatni panel, choć skomasowano w nim dwa, wcześniej planowane do oddzielnego omówienia zagadnienia: wnioski i doświadczenia z zabezpieczenia antyterrorystycznego zeszłorocznych imprez: szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży oraz rolę Wojsk Obrony Terytorialnej w działaniach przeciwterrorystycznych. Dyskusja, w której nabardziej aktywny udział wzięli gen. broni dr Marek Tomaszycki, gen dyw. Piotr Patalong i płk Maciej Klisz, szef sztabu Wojsk Obrony Terytorialnej, dostarczyła widowni wiele zagadnień do przemyślenia. Godne uwagi było zwłaszcza przypomnienie przez gen. Tomaszyckiego, do niedawna Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, że wojska obrony terytorialnej nie są niczym nowym, obecnie istnieją w formie skadrowanych jednostek. Z dyskusji można było odnieść wrażenie, że tworząc nowe siły OT zapomniano o starych i już przewidzianych do rozwinięcia na czas wojny strukturach. Sceptycyzm panelistów wzbudził także planowany sposób i czas szkolenia żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Niestety, te sprawy zepchnęły w cień inne zagadnienia, które miały zostać omówione w tym panelu, zwłaszcza wnioski z działań podczas Światowych Dni Młodzieży, które były ściślej związane z tematyką konferencji niż problemy wciąż pozostających w zalążku Wojsk Obrony Terytorialnej, choć zarówno przedstawiciele wojska, jak i podkom. Mariusz Olechnowicz z BOA KGP zdołali omówić niektóre z zagadnień, zwłaszcza dotyczące współpracy służb i jednostek, którą oceniono bardzo wysoko.

Choć wśród wygłoszonych referatów znalazło się kilka takich, które prezentowane zagadnienia możnaby omówić w dokładniejszy sposób, w porównaniu z poprzednim rokiem konferencja była lepsza merytorycznie, więcej czasu poświęcono na opinie i wystąpienia praktyków, co jest słusznym kierunkiem w orgniazacji wydarzenia.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Gdy ciemność nie jest Twoim sprzymierzeńcem » Wypróbuj smar do ruchomej części broni »
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Cieszą się popularnością na całym świecice! Dlaczego? »

 


Bluza taktyczna w roli głównej - obejrzyj film z jej udziałem » Czego nie wiesz o binokularze noktowizyjnym »
bluza taktyczna gogle balistyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Jaką broń wybierają strzelcy wyborowi » Nie strać celu mimo ciemności »
bron palna oświetlenie taktyczne

 


Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego  »
kurs strzelecki

 


Namierz cel w ciemoności » Wypatrz swojego wroga z odległości »
hydrauliczny wyważacz

Spodnie taktyczne - zachowaj swobodę w najtrudniejszej sytuacji »
spodnie taktyczne

 


Nie daj się zaskoczyć w ciemności » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa bluza taktyczna

 

Na czym polega specyfika komunikacji w wojsku »

 


Sprzęt do wspinaczki, który zapewni maksimum swobody i bezpieczeństwa » Dobierz wyposażenie na miarę czasów  »
latarki czołowe

 


05/07/2020Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Trening medyczny w PKW UNIFIL

„Im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju.” To zdanie, które zna każdy żołnierz Wojska Polskiego. Bez właściwego i profesjonalnego treningu nie osiągnie się celu operacyjnego w realnym...

Aktualny numer

2/2020
SPECIAL OPS 2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Ratownictwo taktyczne
  • - XX lat CBŚP
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl