Program szkolenia, które ukończyli funkcjonariusze GISW, obejmuje realizację m. in. takich zagadnień, jak: podstawy prawne i zasady funkcjonowania grup interwencyjnych, podejmowane działań grupy w sytuacjach zagrożenia, szkolenie strzeleckie, ratownictwo przedmedyczne i warsztaty umiejętności psychospołecznych.
Zobacz także: Ćwiczenia zgrywające służb na szpitalnym oddziale ratunkowym
Zajęcia są prowadzone metodami aktywnymi, opartymi na ćwiczeniach, symulacjach, warsztatach i inscenizacjach, bazującymi na wydarzeniach, które miały miejsce na terenie obiektów penitencjarnych lub bardzo prawdopodobnych. Głównym celem szkolenia jest w szczególności nabywanie i pogłębianie wiedzy i umiejętności zawodowych, przygotowanie funkcjonariuszy do pełnienia zadań służbowych, w czasie których uświadamia się funkcjonariuszom znaczenie odpowiedzialności za innych podczas działań.
W trakcie szkolenia dokonano apelu mundurowego, który miał na celu standaryzację umundurowania i wyposażenia GISW. Odbył się także alarm dla funkcjonariuszy GISW, który obejmował przejazd do Zakładu Karnego w Sieradzu, w celu dokonania kontroli wśród osadzonych za pomocą narkotestów.
Obejrzyj zdjęcia: Mistrzostwa Służby Więziennej w Technikach Interwencyjnych i Samoobronie & Tactical Prison Rescue 2016
W czasie kontroli obecni byli: przedstawiciele: biura ochrony i spraw obronnych Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie - płk Artur Król i por. Robert Śliz, oraz dowódcy GISW i specjaliści Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej, zajmujący się zagadnieniami GISW. Kierownikiem szkolenia był mjr Piotr Jarczewski - kierownik działu organizacji i obsługi szkolenia, zaś wykładowcami prowadzącymi zajęcia - przedstawiciele zakładu technik interwencji i szkolenia strzeleckiego, zakładu szkolenia ochronnego i zakładu szkolenia penitencjarnego Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.
Przeczytaj również: Ćwiczenia GISW i Policji w Nowej Soli
Szkolenie specjalistyczne stanowi uzupełnienie i rozszerzenie treści szkolenia zawodowego w zakresie przygotowującym funkcjonariusza do samodzielnej służby na stanowisku służbowym wymagającym kwalifikacji specjalistycznych.
Źródło: materiały Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu (autorstwa mjr Joanny Kempy)