Atak terrorystyczny na terminal LNG w Świnoujściu

 Redakcja  /  01-12-2016
Fot. KWP Szczecin

We wczesnych godzinach rannych, 24 listopada,  uzbrojeni mężczyźni wdarli się na teren jednostki Urzędu Morskiego w Świnoujściu, docierając do falochronu osłonowego Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jednego z członków załogi oraz pracowników ochrony wzięli za zakładników. Zażądali 500 tys. dolarów, śmigłowca z pilotem oraz uwolnienia i przywiezienia na miejsce żony jednego z zamachowców. Na szczęście były to tylko ćwiczenia...

Opisane wydarzenia były elementem scenariusza ćwiczeń zgrywających służb mundurowych oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obiektu portowego jako jednego z potencjalnych celów zamachu terrrorystycznego i miejsca sytuacji kryzysowej. W warsztatach wzięły udział: Komenda Wojewódzka oraz Miejska Policji  (w tym SPAP - Samodzielny Oddział Antyterrorystyczny Policji), Morski Oddział Straży Granicznej (MOSG) w Gdańsku - Placówka SG w Świnoujściu oraz Pomorski Dywizjon SG), Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), Państwowa Straż Pożarna, Zachodnioporski Urząd Wojewódzki (Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego), Urząd Miasta Świnoujście (Wydział Zarządzania Kryzysowego), Urząd Morski w Szczecinie (w tym Świnoujście Traffic), Kapitanat Portu Świnoujście i Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego,

Zobacz także: Ćwiczenia Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń, sprawcy po szybkim przemieszczeniu się falochronem w stronę bramy wjazdowej na teren obiektu portowego, sterroryzowali kolejnego pracownika ochrony. Zdążył on jednak wcześniej uruchomić sygnał antynapadowy. W stronę bramy natychmiast udał się patrol zmotoryzowany stanowiący element ochrony obiektów LNG, ale został ostrzelany z broni automatycznej i musiał się wycofać w bezpieczne miejsce.

W międzyczasie uruchomiono procedurę powiadamiania odpowiednich służb oraz instytucji i ogłoszono alarm dla Terminalu LNG. Na miejsce dotarły jednostki policji oraz służby ratownicze. Przeprowadzono ewakuację osób postronnych z terenu wydarzeń. Wojewoda Zachodniopomorski zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym m.in. powołał Grupę Operacyjną. Zaistniała sytuacja była monitorowana, a koordynacji podlegało współdziałanie służb biorących udział w likwidacji zagrożenia.

Przeczytaj również: Wspólne szkolenie MOSG i fińskiej Straży Granicznej

Na miejsce zdarzenia zostały zostają siły Oddziału Prewencji Policji w Szczecinie, którzy wystawiają posterunki zewnętrzne oraz SPAP. Antyterroryści przygotowali się do siłowego rozwiązania sytuacji kryzysowej. Zespół negocjatorów wraz z psychologiem policyjnym nawiązał rozmowy z terrorystami, a jednocześnie trwały przygotowania do opanowania sytuacji według wypracowanej przez sztab dowódcy operacji koncepcji.

Akcja zakończyła się ujęciem terrorystów w zasadzce ustawionej przez Specjalny Pododdział Antyterrorystyczny Policji. Ćwiczenia służyły koordynacji działań poszczególnych służb oraz przepływu informacji między nimi, aby w przypadku realnego zagrożenia działały szybko, sprawnie i zdecydowanie podczas eliminowania sytuacji kryzysowej.

Źródło: materiały Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Galeria aktualności  Ilość zdjęć:  9

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Święto OSŻW Warszawa

18 maja swoje święto obchodził Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. OSŻW Warszawa jest jednym z dwóch oddziałów specjalnych działających w strukturze Żandarmerii Wojskowej. W skład...

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl