Blogi // Jakub Grodzki

 


 

Fallschirmjäger - wkraczają do walki

Jakub Grodzki  /  30-07-2012
Fallschirmjäger - kampania wrześniowa Fot. http://www.photo-war.com/photo/shop/183.jpg

Polityka Adolfa Hitlera - w okresie dwudziestolecia międzywojennego skierowana na odbudowę Rzeszy Niemieckiej w końcu musiała doprowadzić do wojny. Remilitaryzacja Nadrenii w 1936 roku, anschluss Austrii w 1938 roku i w końcu układ monachijski, było jak przysłowiowe przeciąganie struny - sprawdzanie na ile może pozwolić sobie III Rzesza i jak daleko sięga uległość państw zachodnich.

W nieuchronnie zbliżającej się wojnie ważną do odegrania rolę wyznaczono świeżo utworzonym oddziałom powietrzno-desantowym. To właśnie oni mieli zapewnić Wermachtowi szybkie zwycięstwa przy minimalnych stratach. Po raz pierwszy do działań operacyjnych niemieckich spadochroniarzy wysłano podczas zajmowania obszaru Sudetów pomiędzy 1 a 10 października 1938 roku. Oddziały z 7 Dywizji Lotniczej (Flieger Division) i 16 pułku piechoty (22 dywizja) zostały przetransportowane w okolice Bruntal - na zapleczu czeskich umocnień granicznych. Jednak zarówno politycy jak i wojskowi czescy nie zdecydowali się pomimo szansy powodzenia na opór zbrojny.

Zobacz także: FALLSCHIRMJÄGER

Niecały rok później rozpoczęła się kampania wrześniowa w Polsce i II wojna światowa. Pomimo zaplanowania przez głównodowodzącego wojsk powietrzno-desantowych gen. Kurta Studenta różnych scenariuszy działań, między innymi zmierzających do zajęcia ważnych strategicznie obiektów i przepraw, nie doszło do wykorzystania spadochroniarzy zgodnie z ich przeznaczeniem. Taki obrót sprawy miał związek jak podaje Christopher Ailsby w książce "Spadochroniarze Hitlera" z szybkim tempem działań Wermachtu, które to z kolei skutecznie przekreśliło potrzebę użycia spadochroniarzy. Praktycznie przez całą kampanię wrześniową 7 DL pozostawała w odwodzie naczelnego dowództwa i ostatecznie została przeznaczona do walk naziemnych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

W Polsce walczyły głownie 2 i 3 batalion 1 pułku spadochronowego (1 Fallschirmjägerregiment) oraz pododdziały 2 pułku spadochronowego (2 Fallschirmjägerregiment). W udziale przypadła im między innymi ochrona sztabu dowództwa VII Korpusu Lotniczego. W momencie stacjonowania w miejscowości Sucha pod Radomiem, 24 września, spadochroniarze, a dokładnie 3 batalion dowodzony przez płk. Sydowa otrzymali rozkaz od gen. Volframa von Richthofena otoczenia i oczyszczenia z polskich oddziałów pobliskiego lasu.

Kompania słoni
Kompania słoni
Autor: Vicky Corke
Wydawca: Grupa MEDIUM
rok wydania: 2016
wydanie pierwsze
SPRAWDŹ CENĘ »
KUP w Księgarni Militarnej »

W tym momencie chciało by się rzec, że ruszyli do wykonania zadania z ułańską fantazją bez rozpoznania i odpowiedniego ubezpieczenia ogniowego. W lesie natknęli się nomen omen na polskich ułanów. Krótka potyczka nowoczesnej formacji powietrzno-desantowej z reliktem przeszłości - kawalerią zakończyła się porażką Niemców. Pod ogniem rkm-ów spadochroniarze wycofali się zabierając ze sobą rannych i zabitych kolegów. Właśnie w tej potyczce poległ pierwszy spadochroniarz - feldwebel (sierżant) Hubert Mensch.

Zobacz także: Oddział Specjalny

W tym samym terminie - tj. 24 września datuje się również kontakt bojowy niemieckich spadochroniarzy z oddziałami polskimi (w materiałach źródłowych można znaleźć wzmianki, że były to oddziały pułku artylerii, jednak dokładniejszych danych w tym zakresie brak) w rejonie Woli Gułowskiej. Brak jednak ścisłych informacji w zakresie które jednostki (niemieckie) walczyły w tej potyczce i jakimi siłami. Pod koniec września spadochroniarze otrzymali zadanie opanowania leżących na wschodzie lotnisk.

Wyznaczono do tego 2 bataliony z 2 pułku powietrzno-desantowego. Przetransportowani drogą lotniczą żołnierze 1. batalionu opanowali lotnisko w Dęblinie, natomiast 2 batalion po zdobyciu wyznaczonego mu lotniska (Zisper-Neudorf - trudno powiedzieć o jaką miejscowość dokładnie chodziło - informacja z Lexikon der Wermacht) obsadził  Przełęcz Dukielską by zablokować w ten sposób trasę przerzutu - ucieczki do Rumunii.

Zobacz także: OPERACJA WESERÜBUNG

Fallschirmjäger swojego debiutu w II wojnie światowej nie mogli zaliczyć do udanego. Z drugiej strony taka naprawdę nie mieli nawet możliwości wykazania się w zadaniach do których zostali stworzeni. Wraz z zakończeniem kampanii wrześniowej, wydzielone oddziały spadochroniarzy powróciły do swoich jednostek macierzystych w Niemczech, gdzie spędziły ponad pół roku oczekując na kolejne zadanie.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych, które Cię nie zawiodą »
latarka mactronic

 


Poznaj 1 sposób na ochronę Twojego smartphona »

Dla kogo latarka taktyczna z UV »

ochrona telefonu

latarka taktyczna

 


Rajd po trudnym terenie?  Dobierz pojazd »
pojazdy wojskowe

 


Na czym polega przewaga butów taktycznych »

Jesteś aktywnym strzelcem? Gdzie zaspokoisz swoje potrzeby »

buty taktyczne

ubranie taktyczne

 


Kto chroni statki handlowe »

 


Jakie parametry liczą się w goglach noktowizyjnych »

Wybierz sprzęt bushcraft  »

noktowizja

sprzet bushcraft

 


W jakich warunkach noktowizja zawieść nie może  »
noktowizja

 


Jakich butów nie porzucisz w akcji »

Skąd pozyskać niezawodny sprzęt logistyczny »

buty wojskowe

sprzet logistyczny

 


W ciemności przyda się pewne źródło zasilania »

 Jak poprawić celność broni » Zegarki taktyczne, z którymi się nie zgubisz » 
broń konserwacja zegarki taktyczne

 


Dobierz rękawice do misji »
rekawice taktyczny

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Prosty sposób na wzmoznienie celności »
zasilanie latrki na karabin

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Przejdź szkolenie wysokościowo - ratownicze »

 Ciekawostki z placu broni » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
latarka taktyczna

 


Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »
latarki czołowe

 


 

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Jest już nowy numer SPECIAL OPS

W najnowszym numerze SPECIAL OPS możecie przeczytać m.in. o historii, organizacji i działalności Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie oraz wywiad z płk Michałem...

Aktualny numer

2/2021
SPECIAL OPS 2/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 60 lat JW4101
  • - Morska ochrona statków - robota dla komandosa
Autor bloga
Jakub Grodzki
Inne artykuły tego autora
Special-OPS TV


WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl