Blogi // Jakub Grodzki

 


 

Oddział Specjalny

Jakub Grodzki  /  16-07-2012
Oddział Specjalny Fot. http://www.bizeo.pl

W dzisiejszych czasach hasło "oddział specjalny" w większości przypadków, nawet u osób, które raczej w nikłym zakresie interesują się taką tematyką wywoła jednoznaczną reakcję.

 W Polsce automatycznym skojarzeniem będzie GROM i może dla niektórych również FORMOZA. W Stanach Zjednoczonych każdy pewnie powie DELTA i SEALS, w Wielkiej Brytanii SAS. Przykłady, które można mnożyć pokazują, że obecnie skojarzenia z oddziałami specjalnymi są jednoznaczne, a same jednostki rozpoznawalne.

Zobacz także: FALLSCHIRMJÄGER

Co jednak przesądza o tym, że jeden oddział jest "specjalny", a inny nie? Czy istnieją zdefiniowane wyznaczniki, które pozwalają jasno sprecyzować taki oddział? Niewątpliwie są to takie elementy jak: elitarność, przystosowanie do prowadzenia zadań niekonwencjonalnych, specjalistyczne wyposażenie i uzbrojenie oraz najważniejsze - wyszkolenie.

Zobacz także: Terrorysta z Polski?

Moje życie, moje wojny
Moje życie, moje wojny
Z Polski do US Special Forces i Amazonii
tytuł oryginału: „The Autumn Man”
autor: Albert Sługocki
redakcja merytoryczna: Ireneusz Chloupek
tłumacz: Małgorzata A. Freiburger
Wydawca: Grupa MEDIUM
rok wydania: 2016, wydanie pierwsze
ilość stron: 272
format: A5 (140mm x 205mm)
oprawa: miękka ze skrzydełkami
SPRAWDŹ CENĘ »
KUP w Księgarni Militarnej »

Jednak nie zawsze spełnienie wszystkich powyższych warunków daje jednoznaczny wynik. W takim świetle oddziałem specjalnym można określić 617 dywizjon bombowy RAF, znany również pod nazwą DAMBUSTERS (niszczyciele tam). Walczący w II w.ś. dywizjon posiadał specjalistyczne wyposażenie w postaci "skaczących bomb" oraz przystosowane do ich zrzucania Lancastery MK. III spcejal. Załogi tych samolotów przechodziły trudne i wyczerpujące szkolenie - bombardowanie z bardzo niskiego pułapu. Jednak czy 617 dywizjon bombowy można nazwać oddziałem specjalnym?

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Zapewne i tak i nie. Niewątpliwie w trakcie II w.ś ten dywizjon RAF był oddziałem specjalnym, jak wiele innych powołanych do ściśle określonych, specjalnych działań i zadań. W obecnym, dzisiaj używanym znaczeniu sformułowania "oddział specjalny" już nie. Na dobrą sprawę, wszystkich założeń definicyjnych nie spełniały również pierwsze oddziały specjalne spadochroniarzy, dywersantów, rozpoznania itp. Historia oddziałów specjalnych postrzeganych przez pryzmat funkcjonujących do dziś jednostek zaczyna się w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Jednak dopiero pierwsze lata II w.ś. pokazały dobitnie, czego takie oddziały mogą dokonać i jak niekonwencjonalnie mogą zostać wykorzystane.

Zobacz także: Wpływ imigrantów na wybrane aspekty bezpieczeństwa państw europejskich

W kolejnych wpisach pragnę przedstawić początki działalności oddziałów specjalnych, wybrane "samobójcze misje" oraz ewolucję, jaką na przestrzeni lat przeszły takie jednostki. Postaram się również przybliżyć czytelnikom sprzęt i uzbrojenie, jakim oddziały specjalne dysponowały i jakie w tym zakresie zachodziły zmiany. Życzę miłej lektury.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Autor bloga
Jakub Grodzki
Inne artykuły tego autora
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl