Targi IWA 2013
czyli co nowego w Norymberdze

Targi IWA 2013 Michał Sitarski, Jerzy Bielecki, Andrzej Krugler
11 marca zakończyły się targi IWA, wraz z towarzyszącą im wystawą i konferencją Enforce Tac. Tegoroczna norymberska impreza była rekordowa. Zgromadziła największą liczbę zarówno wystawców, jak i zwiedzających w historii. Ponad 38 tysięcy odwiedzających oraz ponad 1200 firm prezentujących ofertę daje wyobrażenie o skali targów. Sprawdźmy, czy za tymi liczbami stoi również duża ilość nowości z zakresu tematycznego naszego Magazynu.
Zobacz także
Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.
Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.
Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.
Szwedzki Spuhr AB zaprezentował prototyp łoża do pistoletu maszynowego HK MP5. Konstrukcja wykonana z aluminium charakteryzuje się niewielką masą wynoszącą jedynie 92 g. Dla porównania, oryginalne łoże plastikowe firmy Heckler&Koch ma masę 110 g. Łoże Spuhr nie ma zabudowanych na stałe szyn standardu Picatinny, a jedynie otwory, do których można je mocować. Pozwala to zaoszczędzić dodatkowe gramy, gdyż użytkownik ma możliwość montowania odcinków szyn o długościach odpowiadających wyposażeniu dodatkowemu, zamiast pełnych szyn, z których większa część pozostaje niewykorzystana. Montaż szyn możliwy jest po obu stronach łoża i na dole. Samo łoże mocuje się w ten sam sposób jak oryginalne, czyli za pomocą trzpienia.
HERA Arms
HERA Arms, znana przede wszystkim dzięki adapterom TRIARII i CPE nadającym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków, zaprezentowała w Norymberdze elementy podnoszące walory użytkowe pistoletu maszynowego HK UMP. Są to aluminiowe szyny montażowe zastępujące oryginalne, wykonane z tworzywa sztucznego, znajdujące się na grzbiecie komory zamkowej oraz po bokach i na dole łoża, a także nowy chwyt pistoletowy wyposażony w adapter pozwalający na zastąpienie standardowej kolby nieregulowanej, kolbą od karabinka Bushmaster ACR lub dowolną kolbą do karabinków rodziny AR/M4.
Swiss Arms
Biorąc pod uwagę ogromne zapasy amunicji 7,62×39 mm, jakimi dysponuje Polska, ciekawą propozycją, szczególnie dla pododdziałów AT Policji, jest karabinek SG553R firmy Swiss Arms. Zasilany amunicją 7,62×39 mm z magazynków od kbk AK, oferuje jakość wykonania, z jakiej słynie szwajcarska firma, oraz walory użytkowe (ergonomia, akcesoria) przewyższające te w typowym „kałaszu”.
Sensied Consulting
Pochodząca również ze Szwajcarii firma Sensied Consulting zaprezentowała w Norymberdze strzelbę gładkolufową K1. Ta wyjątkowo krótka konstrukcja oferuje, przy 280-mm lufie i długości 745 mm z kolbą rozłożoną i 535 mm ze złożoną, pojemność magazynka wynoszącą 4 naboje 12/67 i 12/70 lub trzy 12/76. Do strzelby przewidziano także akcesoria dodatkowe, z których do najciekawszych należą uchwyty na dodatkowe naboje (6 ułożonych pionowo lub 2 ułożone współosiowo z lufą) montowane do szyny grzbietowej, zwiększające ilość amunicji w obrębie broni, przyśpieszając proces doładowania.
Waffen Albert
Na Enforce Tac zadebiutował, jako jeden z nielicznych na świecie, karabin samopowtarzalny do naboju .338 Lapua Magnum (8,6 mm × 70). ALR (Automatic Long Range) .338 niemieckiej firmy Waffen Albert, wdrożony już do produkcji seryjnej. Broń charakteryzuje się masą wynoszącą 7,48 kg (bez optyki i amunicji) i lufą o długości 650 mm, przy całkowitej długości broni równej 1200 mm.
TASER
IWA 2013 była okazją do zapoznania się z najmłodszym przedstawicielem rodziny paralizatorów TASER, następcą najbardziej rozpowszechnionego i najlepiej znanego modelu X26, obecnego na rynku od 2003 roku. Technologia Kształtowanego Impulsu (Shaped Pulse Technology), jaką zastosowano w X26, oferowała bardzo dobre właściwości obezwładniające przy masie i rozmiarach umożliwiających wygodne przenoszenie urządzenia na pasach służbowych lub kamizelkach taktycznych.
Wyładowanie, wykorzystywane w TKI, koncentruje niewielką część energii w celu przebicia bariery (ubrania, skóry), podczas gdy zasadnicza część energii trzymana jest w rezerwie i przepływa przez barierę po jej pokonaniu. Kształtowany impuls składa się z dwóch faz. Pierwsza „faza łuku”, w której wytwarzane jest bardzo wysokie napięcie, mające na celu przebicie ubrania i/lub skóry (łuk elektryczny może pokonać barierę o grubości około 5 cm), trwa bardzo krótko. Powietrze w łuku ulega jonizacji i staje się dobrym przewodnikiem dla fazy drugiej, wnikającej w ciało. Druga faza, zwana „fazą stymulacji”, dzięki swobodnemu przepływowi przez dobrze przewodzący łuk powstały w „fazie łuku”, mogła zostać zoptymalizowana do jak najskuteczniejszego obezwładnienia człowieka, przy jednoczesnym jak najkorzystniejszym wykorzystaniu energii.
Cel obezwładniany jest dzięki technologii Obezwładniania Nerwowo-Mięśniowego (Neuro Muscular Incapacitation), czyli niekontrolowanym skurczom tkanek mięśniowych. Kolejne modele paralizatorów Taser X3 i X2 wprowadzono odpowiednio w 2009 i 2011 roku. Zastosowano w nich nowy układ elektroniczny, który umożliwił zmniejszenie wartości impulsu obezwładniającego, dzięki czemu ładunek docierający do ciała został zredukowany o połowę w porównaniu do X26. Zostaje on rozproszony w zewnętrznych warstwach skóry, zmniejszając tym samym wartość ładunku docierającego w głąb organizmu.
Zastosowany układ elektroniczny określany jest mianem „inteligentnego”, odpowiada za autodiagnostykę, kontrolę impulsu oraz zapisywanie historii użycia paralizatora. Ma zaimplementowany system kalibracji/kontroli, dzięki któremu optymalizuje wydajność kształtowanego impulsu w celu osiągnięcia jak najlepszych właściwości obezwładniających przy jednocześnie podwyższonym bezpieczeństwie. System ten nieprzerwanie monitoruje, kalibruje i rejestruje napięcie elektryczne faz wyładowania.
Zaprezentowany na IWA 2013 model X26P ma ten sam „inteligentny” system elektroniczny oraz generuje ten sam impuls elektryczny, jak modele X2 i X3, przy czym jego kształt i rozmiary są niemal identyczne jak w starszym X26. Również stosowane w nim kartridże są tożsame z X26. Zastosowany w Taserach X2 i X3 impuls elektryczny oraz układ elektroniczny, były znacznie skuteczniejsze niż w modelu X26, jednak ich rozmiary powodowały, że część użytkowników dalej go preferowała. Teraz, dzięki pojawieniu się modelu X26P, mogą dysponować urządzeniem o rozmiarach X26, z możliwościami i właściwościami X2 i X3.
Cold Steel
W ofercie Cold Steel znalazł się nóż o jakże pacyfistycznej nazwie – Chaos. Wzorowany jest on na tzw. trench knife, popularnym w okopach wojen światowych XX wieku, jednakże jego głownia została zmodernizowana i oferowany jest w wersji tanto oraz sztylet. W obu modelach głownia pokryta jest czarną powłoką Tuff-Ex® i wykonana ze stali węglowej SK 5, a rękojeść-kastet z aluminium. Rękojeść zakończona jest masywnym skull crasherem wykonanym ze stali 1095, którego przeznaczeniem jest wykonywanie uderzeń podczas walki. W komplecie z nożem znajduje się pochwa wykonana z tworzywa sztucznego Secure-Ex® i nylonową pętlą na pas. Całkowita długość noża to ok. 343 mm, waga 482 g.
Pohl Force
Foxtrott to trzy bliźniacze noże wykonane w kooperacji Pohl Force z Lionsteel. Głownie o profilu zbliżonym do kuchennych noży typu Santoku (wysoki płaski szlif, czubek typu sheep foot) wykonane są ze stali D2 (twardość 59 HRC), a rękojeści z teksturowanego tworzywa G 10 oraz tytanu – tytanowa część rękojeści jest blokadą typu frame lock. Całkowita długość rozłożonego noża wynosi 26 cm, zamkniętego – 14,8 cm, zaś masa to 220 g. Foxtrott One Survival jest pokryty czarną powłoką PVD, Foxtrott One Outdoor otwierany jest za pomocą dysku na grzebiecie głowni, a Foxtrott Two Outdoor – za pomocą niewielkiego zbrocza w głowni. Do noży można zakupić opcjonalnie pochwę z kydeksu umożliwiającą przenoszenie rozłożonego noża.
Klarus
Źródłem światła latarki Klarus ST 11 jest dioda Cree XM L2. Zasilana jest dwiema bateriami CR 123 lub jednym akumulatorem 18650, które pozwalają na osiągnięcie natężenia światła do 900 lumenów. Przy maksymalnym natężeniu, świecąc światłem stałym, latarka może pracować do 2–3 h, przy minimalnym natężeniu 1 lumena – do 100 h. Latarka wykonana jest z anodyzowanego aluminium w standardzie IXP 8. Jej maksymalny zasięg to 177 m, masa bez baterii – 146 g, długość – 141 mm. Ciekawostką jest zastosowanie dwóch włączników – jeden umieszczony w głowicy pozwala na włączenie światła stałego i zmianę trybów, tylny włącznik pozwala na pracę w trybie momentary i awaryjne włączenie trybu strobo.
Gerber
CFB czyli Combat Fixed Blade produkcji Gerber to nowy nóż przeznaczony dla służb mundurowych. CFB ma konstrukcję full tang i wykonany jest ze stali 154 CM. Częściowo ząbkowane ostrze głowni typu tanto ułatwi cięcie lin czy pasów. Okładziny rękojeści wykonane są z materiału gumopodobnego, dzięki czemu gwarantują pewny chwyt nawet mokrą dłonią. Pochwa wykonana jest z tworzywa sztucznego z nylonowym mocowaniem, dostosowanym do standardu MOLLE. Całkowita długość to 235 mm, masa 139 g.
Gerber
Downrange Tomahawk to propozycja firmy Gerber na uniwersalne narzędzie do tzw. wyważeniówki. Inaczej mówiąc, jest to wielofunkcyjna siekiera, której można używać nie tylko do rąbania, ale także jako młotek i łom. Siekiera wykonana jest z jednego kawałka stali 420 HC, oksydowanego na czarno. Jej konstrukcja (uchwyt w głowicy) pozwala na wygodne przenoszenie i używanie jako łomu. Całkowita długość siekiery wynosi 489 mm, masa bez pochwy 1020 g. Okładziny trzonka wykonane są z nylonu wzmacnianego włóknem szklanym.
Surefire
P3X Fury to nowa latarka w ofercie Surefire, która jest kontynuacją cieszącej się popularnością serii latarek P2X. Zasilana trzema bateriami CR 123 pozwala na osiągnięcie natężenia światła do 800 lumenów (1 h pracy). Minimalne natężenie światła to 15 lumenów (70 h pracy). Masa latarki bez baterii – 204 g, długość – 17,3 mm. Latarka wykonana jest z aluminium w standardzie IPX 8.
Kim Breed
Spartan Breed Fighter to sztylet projektu Kima Breeda. Głownia noża wykonana jest ze stali CPM S35VN i pokryta powłoką Sparta Coat – Black PVD – Tungsten DLC lub Flat Dark Earth – ZrN. Profil głowni to klasyczny obosieczny (oba szlify płaskie) spear point. Na specjalne życzenie górna krawędź tnąca może być tępa. Rękojeść wykonana jest z micarty w kolorze czarnym lub zielonym. W ofercie są dwa rodzaje pochwy – wykonana z kydeksu lub nylonowa w kamuflażu multicam.
Olight
Olight M 22 Warior to kolejna latarka z taktycznej serii Warior. W najnowszym modelu zastosowano diodę Cree XM L2. Latarka pracuje w trzech podstawowych trybach: high – 950 lumenów (1 h), medium – 250 lumenów (3 h), low – 20 lumenów (30 h). Dodatkowo latarkę można włączyć w trybie momentary i strobo. Zasięg latarki to aż 305 m. Zasilanie to dwie baterie CR 123 lub jeden akumulator 18650. Masa latarki bez baterii wynosi 146 g, a długość 144 mm. Głowica latarki zakończona jest stalowym bezelem, który zamienia ją w solidny impact tool. Korpus latarki wykonany jest z anodyzowanego aluminium, z zachowaniem standardu wodoodporności IPX 8. Producent gwarantuje odporność latarki na upadki z 2 m.
Ray Kirk
K.E.R.T. czyli Key Ring Emergency Tool zaprojektowane przez Raya Kirka to niewielkich rozmiarów narzędzie przypinane do kluczy. Oferuje ono funkcjonalności jak hak ratowniczy, śrubokręt płaski, otwieracz do butelek, otwieracz butli z tlenem, klucz do śrub o rozmiarze ¼”. Narzędzie wykonane jest ze stali 8Cr13MoV, waży jedynie 23 g, a długość całkowita wynosi 63 mm. Z uwagi na ryzyko uszkodzenia kieszeni lub skaleczenia hak ratowniczy chroniony jest elastyczną, winylową nasadką.
Extrema Ratio
Extrema Ratio S.E.R.E 1 to ciekawa wariacja nt. noża ratowniczego. Zaprojektowany na potrzeby jednostki SOCOM, oparty na klasycznym kształcie push dagger, nie jest jednak typowym nożem przeznaczonym do walki. Kombinacja ostrza częściowo ząbkowanego i haka ratowniczego pozwala na cięcie różnych materiałów, w różnych sytuacjach, np. cięcie pasów, lin, uprzęży, ubrania poszkodowanego. Całkowita długość noża wynosi 210 mm, a masa noża z pochwą to jedyne 300 g. Głownia wykonana ze stali N 690 (grubość 6,3 mm) pokryta jest czarną powłoką MIL-C-13924. Rękojeść wykonano z delikatnego w dotyku elastomeru termoplastycznego Forprene. Dolny koniec rękojeści może służyć jako zbijak do szyb. Pochwa noża wykonana jest z kydeksu. Wielkość noża i fałszywe górne ostrze to wynik dostosowania go do obowiązujących przepisów prawnych we Włoszech i Szwajcarii.
5.11 Tactical
Firma znana dotąd przede wszystkim z produkcji odzieży taktycznej – 5.11 Tactical – zaprezentowała propozycję swojego plate carriera z serii TacTec. Charakteryzuje się on uproszczoną konstrukcją, w tym zastosowaniem szczątkowego cumerbunda, podobnego konstrukcyjnie do zastosowanego w JPC firmy Crye Precision. Kamizelka, wykonana z Cordury 500D, wyposażona jest w miękko wyściełane, podszyte siatką dystansową taśmy naramienne, niskoprofilowy uchwyt ewakuacyjny oraz system QR z centralnie umieszczonym uchwytem. Ciekawostkę stanowi zastosowanie podwójnego systemu mocowania kieszeni – „klasycznego” MOLLE w dolnej części oraz podobnego do 6/12 First Spear – w górnej.
75 Tactical
75 Tactical to firma praktycznie w Polsce nieznana, co jest tym dziwniejsze, że spora część jej produkcji odbywa się właśnie u nas. Na IWA zaprezentowała dużą część swojej oferty, w tym także kamizelki zintegrowane i plate carriery. Charakteryzują się one ciekawą konstrukcją i solidnym wykonaniem oraz zastosowaniem dobrych materiałów. W niektórych wyrobach firma stosuje autorski system mocowania kieszeni, zgodny ze standardem MOLLE, ale z węższymi, gęściej przeszywanymi taśmami, co pozwala na większą swobodę w ustawianiu kieszeni.
Archangel Armor
Amerykańska firma zaprezentowała bardzo ciekawy system kamizelek, który można niemal dowolnie konfigurować. Pozwala to na stworzenie pełnego plate carriera, zastosowanie tylko płyt chroniących tułów, a nawet tylko przedniej płyty. Dodatkowo można konfigurować także chest rig, a do każdego wariantu daje się dołączyć niewielki plecak, w przypadku chest riga stanowiący tylną część systemu nośnego. Kamizelki wyposażone są w pas, na który, za pomocą autorskiego systemu, przenoszony jest ciężar kamizelki. Wadą jest dość duży stopień skomplikowania całości – system jest dopracowywany od kilku lat, a prace nadal trwają...
A-TACS
Swoją europejską premierę miał najnowszy wzór kamuflażu A-TACS w wybarwieniu przeznaczonym dla policji, czyli niebiesko-szarym, zaprezentowany po raz pierwszy na tegorocznym Shot SHOW. W tym przypadku trudno mówić o chęci kamuflowania, wręcz przeciwnie – można powiedzieć, że zadaniem nowego wzoru jest właśnie wyróżnienie funkcjonariuszy. Według producenta wzór ma być niedostępny dla cywili, ale z pewnych źródeł wiadomo, że niektóre firmy będą go miały w swojej ofercie także dla ludzi niezwiązanych ze służbami mundurowymi.
Black Diamond Advanced Technologies
Firma zademonstrowała swój nowy produkt – modular Tactical System. MTS w skrócie można określić jako przeznaczony dla „żołnierza przyszłości”. Jego bazę stanowi kamizelka zintegrowana lub plate carrier, zaś cały system przygotowano zgodnie z założeniami C4ISR. Charakteryzuje się on dużą ilością elektroniki przenoszonej przez żołnierza, podnoszącej jego skuteczność na polu walki. W jego skład wchodzą: uniwersalny wyświetlacz, moduł GPS, elektroniczny kontroler misji (czyli po prostu jednostka centralna, komputer, okablowanie, zasilanie i złącza. Według producenta system jest kompatybilny z większością wyposażenia i oporządzenia popularnego na świecie oraz przygotowany do wypełnienia każdej misji.
EOTech
Znany producent celowników zaprezentował nowe wcielenie celownika holograficznego XPS2, nazwanego Zombie Stopper – to pokłosie ubiegłorocznej mody na „łowców zombie”. Wyglądający niemal dokładnie jak „zwykły” holograf XPS2, Zombie Stopper charakteryzuje się oznaczeniami na obudowie podkreślającymi jego unikalny charakter, a także bardzo oryginalnym znakiem celowniczym w postaci... piktogramu oznaczającego zagrożenie biologiczne.
FAB Defense
Firma zaprezentowała oryginalną bejsbolówkę, charakteryzującą się bardzo solidnym usztywnieniem daszka. Przy bliższych oględzinach okazuje się, że można je łatwo wyjąć, a odpowiednio uchwycone stanowi rodzaj kastetu wykonanego z tworzywa sztucznego. Rozwiązanie oryginalne i interesujące, ale ciekawe, jak na nie będą reagować służby porządkowe np. na imprezach masowych? Swoją drogą, w Polsce posiadanie takiej czapki może mieć nieprzyjemne konsekwencje – polskie prawo zabrania posiadania kastetów, choć z drugiej strony, wzmocnienie daszka nie jest klasycznym kastetem...
Helikon
Polski producent zaprezentował nową kurtkę zimową Level 7 z ociepliną Climashield oraz mundury w kamuflażach PenCott i A-TACS, wykonane z oryginalnych tkanin. Firma z Wrocławia bardzo intensywnie działa ostatnio w kierunku wprowadzania nowych wzorów odzieży, wykonywanej z coraz lepszych materiałów i według coraz ciekawszych projektów. Jak widać – odchodzi od tego, co legło u podstaw jej działalności kilka lat temu, czyli kopiowania (głównie amerykańskiego) umundurowania. I dobrze, bo ostatnie produkty Helikona są naprawdę coraz ciekawsze.
Klymit
Producent minimalistycznych mat do spania zaprezentował kurtki i kamizelki ocieplające, wykorzystujące w charakterze warstwy izolacyjnej... powietrze. Wewnątrz dwuwarstwowych ubrań zaszyte są powietrzne kanały, które w razie potrzeby pompuje się dołączoną pompką tworząc warstwę izolacyjną. Ciekawe, jak to będzie spisywać się w użyciu?
Kryptek
Na stoisku firmy można było obejrzeć praktycznie pełną ofertę kamuflaży, które znajdują się w jej ofercie. Warto wspomnieć, że Kryptek ze swoimi wzorami jest jednym z czterech finalistów konkursu ogłoszonego przez US Army, mającego doprowadzić do wybrania nowych wzorów kamuflaży, które zastąpią nie do końca uniwersalny UCP.
LOWA
Niemiecki producent obuwia zaprezentował wszystkie modele nowego obuwia, które niedawno jeszcze nazywało się Zyclone. Po sugestiach z zagranicy, w tym także i z Polski, że nazwa ta w połączeniu z niemieckim producentem może wywołać złe skojarzenia, LOWA zdecydowała się zmienić nazwę i obecnie seria oznaczona jest LOWA Task Force Z (z indeksem oznaczającym wysokość cholewki w calach).
Meindl
„Kultowa” firma pokazała nowe modele butów wojskowych – SO12, czyli nowy, zimowy but dla Bundeswehry prezentowany wcześniej na wystawie Future Soldier 2012, oraz obuwie KSK Polar, przeznaczony na warunki arktyczne. Ten ostatni to w zasadzie but w bucie, przy czym but zewnętrzny zabezpiecza przed przemakaniem i chłodem od podłoża, zaś wewnętrzny stanowi wkładkę ocieplającą, której można używać także jako np. obuwie do chodzenia w pomieszczeniach czy w namiocie.
Mystery Ranch
Amerykańska firma produkująca bardzo dobrze zaprojektowane (ale i bardzo drogie) plecaki, pokazała nową apteczkę, wyposażoną w oryginalny układ zamków błyskawicznych. Oprócz niewątpliwej oryginalności dają one użytkownikowi błyskawiczny dostęp do zawartości pakietu. Przyznać trzeba przy tym, że pomimo niewielkich rozmiarów pakiet jest wyjątkowo pojemny i mieści naprawdę dużo wyposażenia medycznego.
Revision
Znany producent okularów, gogli i – ostatnio – osłon balistycznych głowy pokazał nowy model okularów, wywodzący się z linii SawFly, nazwany Stingerhawk. Okulary charakteryzują się bardzo małą masą i oryginalnym, agresywnym wyglądem. Do sprzedaży mają trafić na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku.
Smith Optics
Amerykański producent osłon oczu zaprezentował nowy model niskoprofilowych gogli Elite LOPRO Regulator. Zostały one zaprojektowane tak, by jak najlepiej współpracować z hełmami, urządzeniami noktowizyjnymi oraz ograniczyć parowanie. Pomimo niskiego profilu zapewniają dość duże pole widzenia, a zamykane otwory wentylacyjne w górnej części szyby pozwalają znacznie ograniczyć jej parowanie. Gogle mogą być mocowane „tradycyjnym” paskiem lub gumami mocowanymi do szyn bocznych hełmu.
Tasmanian Tiger
Tasmanian Tiger wprowadził do oferty dwa ultralekkie plecaki Trooper Light 22 i Trooper Light 35, charakteryzujące się masą poniżej 1 kilograma. Pomimo niewielkiej masy wyposażone są w całkiem wygodny system nośny. Szerszy opis tych plecaków pojawi się niebawem na łamach Special Ops.