Dual Beam Aiming Laser

Dual Beam Aiming Laser Laser Devices
Na współczesnym polu walki, a w szczególności w konfliktach asymetrycznych, nie istnieje rozgraniczenie na dzień i noc. Operacje bojowe przeprowadzane są niezależnie od pory dnia oraz warunków atmosferycznych. Ogromne nasycenie środkami obserwacji nocnej w postaci gogli oraz celowników noktowizyjnych oraz urządzeń termowizyjnych pozwala na działanie w każdych warunkach.
Zobacz także
Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.
Współczesne urządzenia noktowizyjne zapewniają bardzo dobrą jakość obrazu w warunkach niemal całkowitej ciemności, wielokrotnie wzmacniając światło szczątkowe (gwiazdy, Księżyc) umożliwiając skuteczną obserwację, rozpoznanie i identyfikację celów. Z powodów konstrukcyjnych ograniczają jednak w dużym stopniu pole widzenia, a także, zatracając głębię ostrości, „spłaszczają” obraz, co jest szczególnie widoczne w monokularach noktowizyjnych (gogle z dwoma przetwornikami pozwalają zminimalizować ten efekt). Poruszanie się z urządzeniem noktowizyjnym jest utrudnione i wymaga odpowiedniego treningu. Jednakże znacznie większym problemem staje się skuteczne prowadzenie walki, a szczególnie strzelanie.
Choć większość współczesnych celowników optoelektronicznych mocowanych na broni strzeleckiej, takich jak Eotech 553 czy XPS3 albo Aimpoint CompM4/M4s, jest kompatybilna z noktowizorami i znak celowniczy jest widoczny w podczerwieni, to składanie się z tak skonfigurowanego karabinka jest mocno utrudnione. Pewnym rozwiązaniem jest mocowanie noktowizora współosiowo z celownikiem optycznym lub optoelektronicznym, ale w ten sposób ogranicza się lub całkowicie likwiduje możliwość obserwacji podczas poruszania się, ewentualnie wymaga zastosowania dwóch urządzeń noktowizyjnych – jednego na broni, natomiast drugiego na hełmie. Owszem, bardziej kompaktowe urządzenia w rodzaju AN/PVS-21 LPNVG umożliwiają znacznie łatwiejsze składanie się z bronią, jednak są one bardzo kosztowne.
Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest stosowanie skalibrowanego z bronią wskaźnika laserowego z promieniem widocznym w noktowizji. Firmą, która specjalizuje się w dostarczaniu takich rozwiązań, stosowanych przez siły zbrojne wielu państw, w tym Stanów Zjednoczonych oraz Polski, jest Laser Devices Inc. z całą gamą urządzeń serii Dual Beam Aiming Laser czyli DBAL.
DBAL-A2
Podstawowym modelem oferowanym przez LDI i cieszącym się największą popularnością jest urządzenie DBAL-A2, występujące pod wojskowym oznaczeniem AN/PEQ-15A, będące zintegrowanym w bardzo kompaktowym opakowaniu widzialnym wskaźnikiem laserowym, wskaźnikiem laserowym widocznym wyłącznie w urządzeniach noktowizyjnych oraz „podświetlaczem” laserowym widocznym w noktowizji.
Wskaźnik laserowy w kolorze czerwonym o mocy < 5 mW, długości pasma 625 nm i zasięgu od 10 (w dzień) do 500 m (w nocy) przeznaczony jest do wspomagania procesu prowadzenia ognia, na krótkich dystansach w warunkach ograniczonej widoczności, jednakże niewymagających wykorzystywania urządzeń noktowizyjnych – do pracy z nimi przeznaczony jest wskaźnik laserowy o mocy < 50 mW, działający w paśmie 835 nm, co przekłada się na zasięg do 2000 metrów. „Podświetlacz” lub „oświetlacz”, zwany też „illuminatorem”, to wskaźnik laserowy widoczny w podczerwieni o szerszej, regulowanej wiązce w paśmie 835 nm i mocy maksymalnej < 50 mW, przeznaczony do wskazywania odległych o 600–2000 m celów dla lotnictwa czy bezzałogowych środków bojowych. Wskaźniki chronione są z przodu zaślepkami ochronnymi.
Aktywowanie urządzenia możliwe jest na dwa sposoby – przyciskiem umieszczonym na szczycie obudowy lub poprzez przycisk na kablu, który można zamocować w dowolnym miejscu na broni, podłączany do gniazda w tylnej części. Obok gniazda znajdują się również dwa przełączniki – jeden odpowiedzialny wybór trybu pracy (laser widzialny, laser IR, illuminator IR lub laser IR + illuminator IR), natomiast drugi za wybór mocy oraz włączenie urządzenia. Specjalna zaślepka ustawiona jest przy pozycji trybu wysokiej mocy, aby uniknąć jego przypadkowego włączenia. Na obudowie znajdują się również cztery pokrętła służące do kalibrowania urządzenia.
Wszystkie elementy zostały umieszczone w lekkiej obudowie (DBAL-A2/AN/PEQ-15A ma masę 232 gramów z baterią) z anodyzowanego aluminium lotniczego 661-T6 – urządzenie jest więc odporne na wstrząsy, zanurzenie do 20 metrów oraz na działanie warunków atmosferycznych. Montaż z szybkorozłączną dźwignią kompatybilny jest z szynami MIL-STD-1913. Urządzenie zasilane jest jedną baterią CR123 3V pozwalającą na ciągłą pracę do pięciu godzin. Zakres temperatur to od –40 do +50°C.
Istnieją również zmodyfikowane warianty DBAL-A2, dostępne z wskaźnikami laserowymi w kolorze czerwonym o mocy < 5 mW lub pracującym w paśmie 532 nm wskaźnikiem zielonym o mocy < 5 mW, < 30 mW oraz < 50 mW – promień zielony jest w pewnych warunkach bardziej widoczny niż czerwony, jednak takie urządzenie może pracować w zakresie temperatur ograniczonym do –10°C i +60°C. Kolejnym wariantem jest DBAL-A2H z oświetlaczem IR, którego moc została zwiększona do poziomu < 200 mW, przekładając się na zasięg do 5000 metrów. Wśród wyposażenia dodatkowego, oprócz dwóch rodzajów kabli z przyciskami, znajdują się specjalne nakładki na wskaźniki laserowe – dyfuzor, filtr oraz nakładka z pięcioma rodzajami wzorów znaków celowniczych.
Moduły celownicze Laser Devices DBAL-A2 znajdują się obecnie w wyposażeniu także Sił Zbrojnych RP – na karabinkach HK416 w JW AGAT, GROM i JWK oraz na karabinkach G36KV należących do JW Formoza. Także żandarmi z Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie wykorzystują DBAL-A2 na karabinkach Beryl wz. 2004.
DBAL-A3
DBAL-A3 został oparty na konstrukcji o DBAL-A2, a zasadniczą różnicą pomiędzy tymi urządzeniami jest dodanie drugiego gniazda w tylnej części obudowy, pozwalającego na połączenie za pomocą jednego
Y-kształtnego kabla dwóch urządzeń – modułu celowniczego DBAL-A3 oraz latarki emitującej światło widzialne – i łatwiejsze oraz wygodniejsze sterowanie nimi. Wymusiło to minimalne przekonstruowanie tylnej ściany urządzenia – DBAL-A3 wyposażony jest tylko w jeden przełącznik łączący w sobie wybór trybu pracy i mocy. Moduł dostępny jest w takich samych konfiguracjach jak poprzednik, także w wersji z silniejszym czerwonym wskaźnikiem laserowym pracującym w paśmie 642 nm, o mocy zwiększonej <65 mW pozwalającej na zasięg do 2000 metrów w nocy i 30 metrów w dzień. Zasilanie, w zależności od wersji, to bateria AA lub CR123.
Do DBAL-A3 pasują akcesoria od DBAL-A2.
DBAL-I2
DBAL-I2 to nieco uproszczona wersja DBAL-A2, charakteryzująca się mniejszą liczbą funkcji, a przez to niższą ceną. Podstawowym wariantem jest moduł wyposażony we wskaźnik IR (835 nm, < 50 mW) oraz oświetlacz IR (835 nm, < 50 mW lub < 200 mW). Inne dostępne konfiguracje to czerwony (pasmo 635 nm) lub zielony (532 nm) wskaźnik laserowy o mocy <5 mW plus wskaźnik IR o mocy <50 mW oraz wskaźnik zielony o mocy < 30 mW plus wskaźnik IR < 5 mW. Z tyłu obudowy znajduje się jeden przełącznik trybów pracy oraz gniazdo umożliwiające podłączenie kabla z przyciskiem. Zasilany jest baterią AA lub CR123, w zależności od zamówienia. Akcesoria dodatkowe są takie same jak do DBAL-A2. Dodatkowo, na górnej pokrywie
DBAL-I2 można osadzić niewielką szynę MIL-STD-1913, na której można zamocować miniaturowy celownik kolimatorowy.
DBAL-D2
To kolejne, choć nieco różniące się konstrukcją i gabarytami, urządzenie oparte na sprawdzonym module celowniczym DBAL-A2, zaprojektowane jednak z myślą o użytkownikach z policji oraz innych służb mundurowych, gdzie funkcja silnego laserowego oświetlacza IR byłaby bezużyteczna albo wykorzystywana bardzo rzadko. W modelu DBAL-D2 illuminator został zastąpiony przez oświetlacz oparty na bezpiecznej dla ludzkiego oka diodzie LED emitującej światło o mocy < 600 mW w paśmie 850 nm, doskonale sprawdzający się przy pracy na urządzeniach noktowizyjnych jako dodatkowe źródło światła szczątkowego, dzięki czemu możliwe jest działanie w warunkach całkowitej ciemności, np. w pomieszczeniu, w którym nie ma okien i innych otworów, przez które mogłoby się dostać światło z zewnątrz. Zasięg oświetlacza to maksymalnie 1500 metrów.
Zdecydowano się również na zastosowanie słabszego wskaźnika laserowego IR, którego moc zmniejszono do 0,7 mW, zapewniając skuteczne działanie na dystansach do 225 metrów. Urządzenie zaopatrzone jest również we wskaźnik laserowy w kolorze czerwonym lub zielonym, w zależności od wariantu. Konstrukcja wymusiła przeniesienie przycisku aktywującego urządzenie na tylną ścianę obudowy, obok gniazda do kabla z przyciskiem i przełącznika trybów pracy. Do modułu dostępne są różne akcesoria oraz opcjonalna szyna pod celowniki kolimatorowe, mocowana na szczycie urządzenia. DBAL-D2 dostępny jest w wersjach zasilanych baterią AA lub CR123.