Supertoole

Supertoole Jerzy Bielecki
Multitoole firmy Leatherman pojawiły się już na łamach naszego magazynu (SPECIAL OPS 2/2012) – przedmiotem tamtego artykułu były Wingman i Sidekick. Zaliczane są one do kategorii EDC (codziennego użytku) i przeznaczone do lżejszych prac niż heavy duty, które również znajdują się w ofercie amerykańskiej firmy. Aby wypełnić tę lukę, sięgnąłem po inne dwa modele ze stajni Leathermana, z linii Super Tool – Super Tool 300 i Rebar.
Zobacz także
Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Historię samej firmy przybliżyliśmy już Czytelnikom w poprzednim artykule, więc chętnych do jej zgłębienia zapraszam do wspomnianego już numeru SPECIAL OPS lub na stronę internetową producenta, gdzie można znaleźć informacje o wszystkich modelach multitooli Leatherman, zarówno o produkowanych, jak i wycofanych z produkcji.
Linia Super Tool
Pierwszy model Super Tool miał premierę w 1994 roku. Było to raptem 19 lat temu, ale w przypadku tego typu sprzętu rzec można, że miało to miejsce w minionej epoce, a toole z tamtych lat można już określić nazwą retro czy vintage. Super Tool zapoczątkował linię narzędzi heavy duty, w skład której wchodzą: Super Tool 200, Core, Super Tool 300 oraz Rebar. Super Tool był produkowany od 1994 do 2001 roku, Super Tool 200 w latach 2001–2006. Core został wprowadzony w 2005 roku, a jego produkcję zakończono w 2010 r. We wrześniu 2009 roku na rynku ukazał się Super Tool 300, a w 2010 r. pojawił się Super Tool 300 EOD (wersja przeznaczona dla pirotechników). W 2012 roku do linii dołączył Rebar.
Wymienione toole to nie wszystkie z kategorii heavy duty, zaliczyć do niej można jeszcze modele Crunch, MUT, MUT EOD, Surge, OHT.
Super Tool
Model Super Tool powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie na mocnego multitoola, przeznaczonego do ciężkich pracy, tak zwany heavy duty tool. Wprowadzenie do oferty tego narzędzia okazało się bardzo dobrym pomysłem i wkrótce Super Tool stał się jednym z flagowych modeli firmy Leatherman, cenionym zresztą przez wielu użytkowników do do tej pory.
Wraz z tym modelem pojawiła się także nowatorska blokada narzędzi – z perspektywy czasu wydaje się ona dość archaiczna, jednak ówcześnie całkiem dobrze spełniała swoją funkcję. Jej działanie polega na tym, że listek blokady zapada się w wycięcie na grzbiecie narzędzia blokując je, podobnie jak w blokadzie typu back lock. W celu odblokowania należy otworzyć pozostałe narzędzia do kąta 90° względem blokady. Tym samym unosi się zapadka odblokowując narzędzie i możliwe jest jego złożenie. Należy pamiętać o tym, że otwarcie wszystkich narzędzi jednocześnie uniemożliwi ich zamknięcie.
Super Tool 200
Super Tool 200 jest następcą omawianego wcześniej modelu i różni się od niego drobnymi szczegółami (zestaw narzędzi pozostał bez zmian). Po pierwsze, zmieniono kształt ząbkowanego ostrza na sheepfoot zamiast clip point. Po drugie, zaokrąglono krawędzie toola, poprawiając tym samym komfort chwytu. Po trzecie, zmodyfikowano blokadę poprzez wprowadzenie dodatkowego zabezpieczenia – „bezpiecznika”, którego przesunięcie uniemożliwiało przypadkowe wygięcie listka blokady. Rozwiązanie to jednak, z uwagi na niewygodę użytkowania, nie spotkało się z większym uznaniem, w efekcie czego Super Tool 200 nie zyskał zbyt wielu fanów.
Core
Model Core może i nie pochodzi wprost z linii Super Tool, to jednak producent uznaje go za kontynuatora linii, a nawet uważa za łącznika z modelami jak Blast, Fuse oraz Kick. Z linią Super Tool łączy go podobny zestaw narzędzi, różni się za to nieco inną konstrukcją, kształtem narzędzi oraz wstawkami z tworzywa sztucznego na ramionach.
Super Tool 300 EOD
Model Super Tool 300 EOD jest rozwinięciem swoich poprzedników i łączy w sobie ich najlepsze cechy, dodając nowe elementy.
Jednym z tych elementów są kombinerki, które są chyba najbardziej funkcjonalnymi ze wszystkich zastosowanych w toolach z oferty firmy Leatherman. To, co je wyróżnia, to wymienne wkładki przecinaka, wykonane ze stali 154 CM, przeznaczone do cięcia twardego drutu. Zastosowanie wymiennych wkładek ma tę zaletę, że kiedy się zużyją lub uszkodzą, można bez problemu wymienić je na nowe. Są to jedyne kombinerki, którymi udało mi się bez problemu przeciąć linki hamulcowe/przerzutki roweru, siatkę ogrodową oraz śruby czy gwoździe o niewielkiej średnicy.
Zasada działania blokady narzędzi jest bardzo podobna do blokady typu back lock, tj. odblokowanie użytkowanego narzędzia następuje poprzez wciśnięcie listka blokady i podniesienie go. Tym samym podnosi się ząb blokady z wycięcia w grzbiecie narzędzia, przez co możliwe jest jego złożenie. Porównując blokady w poprzednich modelach jest to chyba najprostsza, najbardziej intuicyjna i pewna blokada ze wszystkich stosowanych w linii Super Tool.
Krawędzie okładek narzędzia są zaokrąglone i podczas użytkowania nie wżynają się bardzo w dłonie, choć trudno też mówić o pełnym komforcie pracy. Niemniej jednak uważam, że nie sprawia to szczególnego dyskomfortu i można pracować toolem zarówno w rękawiczkach, jak i bez nich. Ponadto w ramionach toola wykonano wycięcia, które ułatwiają otwarcie noża i przebijaka. Tym samym bezproblemowo można otworzyć je w rękawiczkach. Na okładkach toola, poza logotypami producenta, naniesiona jest także miarka centymetrowa i calowa.
Na pewno dużym plusem jest zastosowanie wymiennych brzeszczotów piły do metalu (rozwiązanie to zastosowano wcześniej w modelu Surge), jednakże brzeszczot umiejscowiony w gnieździe nie jest idealnie zablokowany i ma luzy. Dla mnie osobiście jest to mocno irytujące, zwłaszcza podczas prac wymagających skupienia i precyzji. Choć na pewno dobrze jest mieć możliwość wymiany brzeszczotu, który ulega szybkiemu zużyciu, jednak ten element zdecydowanie wymaga poprawy.
W Super Tool 300/EOD najbardziej brakuje mi pilnika, a szczególnie pilnika diamentowego. Osobiście dość często używam tego narzędzia, z racji jego większej agresywności przy obróbce metalowych elementów, ponadto można nim naostrzyć inny nóż.
Tradycyjnie można mieć zastrzeżenia co do połączenia otwieracza do butelek i konserw w jedno narzędzie. Rozwiązanie to jest mało funkcjonalne, ale problem ten niestety dotyczy wszystkich modeli Leathermanów, a jedyną możliwością jest przyzwyczajenie się i zaakceptowanie tego typu otwieracza. Pozostałe narzędzia, czyli śrubokręty, ostrza, szydło, w pełni spełniają swoje funkcje. Nie sposób też nie wspomnieć o ostrzu, dzięki ząbkowanej części zdecydowanie łatwiej można przeciąć różnego rodzaju linki, lonty, kable niewielkiej średnicy, naciąć izolację itp.
Ponieważ nie zajmuję się pirotechniką, trudno mi było sprawdzić w praktyce takie narzędzia jak obciskacz spłonek i szpikulec do miękkich materiałów wybuchowych. Jednak zasięgnąwszy opinii o nim w środowisku fachowców, są one zdecydowanie pozytywne. Rzecz jasna, nigdy praca multitoolem nie będzie tak komfortowa jak pełnowymiarowymi narzędziami, ale specjaliści mimo to wysoko oceniają przeznaczone dla nich narzędzia w Super Tool 300.
W przypadku nieoksydowanej wersji toola, nie wolno zaniedbywać jego konserwacji, z uwagi na dość szybkie pojawianie się rdzawego nalotu, który jednak można bez problemu usunąć za pomocą gąbki i mleczka do czyszczenia. Wydaje mi się, że przyczyną tego jest niezbyt dokładne wykończenie toola.
Decydując się na wybór Super Toola 300/EOD warto zwrócić uwagę na jego masę, ok. 272 g, oraz rozmiar (11 cm długości, 3 cm szerokości, 2 cm grubości). Ciężar toola jest odczuwalny na pasku spodni i w „krytycznej” sytuacji może szybko poszybować wraz ze spodniami w dół, rozbijając przy tym płytki w łazience. Na pewno znacznie wygodniej będzie go przenosić na kamizelce taktycznej, w plecaku/torbie lub znaleźć dla niego miejsce w samochodowym schowku.
Rebar
O modelu Rebar nie trzeba szczególnie się rozpisywać. Wygląd, zestaw narzędzi i funkcjonalność są niemal identyczne jak w Super Tool 300. Jest on jednak mniejszy (10 cm długości, 2,8 cm szerokości, 1,4 cm grubość) i lżejszy (ok. 190 g). Będzie zatem idealnym wyborem dla osoby, która poszukuje w pełni funkcjonalnego, kompaktowego i o niewielkich rozmiarach toola, a także dla funkcjonariuszy różnorodnych służb, którym zależy na redukcji masy ekwipunku, czy narzędziem EDC zwykłego obywatela. Poza wymiarami niebagatelne znaczenie ma też cena Rebar, znacznie niższa niż wielu innych popularnych modeli Leathermana, a Rebar nie ustępuje im ani funkcjonalnością, ani jakością.
Oba toole na pewno spełnią oczekiwania stawiane przez użytkowników. Objęte są one 25-letnią gwarancją producenta i dostarczane w komplecie z nylonową lub skórzaną pochewką.
Toole do testów udostępniła firma Militaria.pl.